Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia N8 – recenze dlouho očekávané vlajkové lodi výrobce

  |  72 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Nokia N8 se zapíše do historie. Jak naše recenze ukáže, vlajkový model N8 přináší spoustu změn a vylepšení – nový Symbian^3, perfektní 12 Mpx fotoaparát s xenonovým bleskem a nahráváním HD videa, rychlá data, Wi-Fi, GPS a mnoho dalšího. Stálo ale za to si na telefon počkat více než půl roku?

Čekání je téměř u konce. Nokia koncem dubna představila svůj nový vlajkový model Nokia N8, který se měl původně začít prodávat na přelomu srpna a září. Termín se však několikrát posunul, a tak se s telefonem na pultech prodejen budeme moci setkat až zhruba od poloviny listopadu 2010, tedy více než půl roku od doby oficiálního představení. V recenzi se podíváme na to, jak je na tom nová Nokia N8 ve srovnání s předchozími dotykovými telefony finského výrobce, a také jej stručně srovnáme s konkurencí.


Nokia N8 – oficiální fotografie

Nokia N8 je jedním z nejočekávanějších telefonů druhé poloviny roku 2010 nejen kvůli pozdržení začátku prodeje. Dalším důvodem je nekompromisní multimediální, organizační a datová výbava telefonu. Mezi hlavní lákadla patří bezesporu špičkový 12 Mpx fotoaparát s autofocusem, xenonovým bleskem a schopností nahrávání HD videa 720p se stereo zvukem a aktivní redukcí hluku.


Nokia N8 – oficiální fotografie

Mezi další přednosti Nokie N8 patří kapacitní AMOLED displej s podporou multi-touch ovládání, navigace Ovi Mapy 3.0 s doživotní licencí na auto a pěší navigaci, dále hudební a video přehrávač s možností sledování videí na televizoru přes HDMI konektor či funkce USB on-the-go pro připojení externího USB disku přímo k telefonu.

Základní parametry – Nokia N8

Rozměry114 x 59 x 12,9 mm
Hmotnost135 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), AMOLED, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“
Procesor a paměťprocesor 680 MHz
paměť 256 MB RAM, 512 MB ROM, 16 GB flash disk
+ paměťové karty microSD až 32GB
Operační systémSymbian^3
Firmwareverze firmware 011.012 (z 18. září 2010)
Fotoaparát12 Mpx (4000 x 3000 px), autofocus, Carl Zeiss optika, xenonový blesk
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, USB kabel, HDMI redukce, USB redukce
Cena a dostupnost12 990 Kč, od listopadu 2010

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia N8:

Co se nám líbilo: displej s vyšší odolností proti poškrábání, kvalitní a citlivý dotykový displej, akcelerometr pro překlápění displeje a také ztišení vyzvánění či budíku, aktivní redukce hluku, fotoaparát s kvalitní optikou, funkce USB on-the-go pro připojení externího USB flash disku rovnou k telefonu, podpora DivX videí, připojení k TV přes HDMI, a další

Co se nám nelíbilo: část s fotoaparátem příliš vyzdvihnutá nad okolní povrch, baterie je v telefonu napevno (při výměně nutná návštěva servisu), v balení dodávána stále stará nabíječka s 2 mm konektorem, na Ovi obchodu zatím není k dispozici software pro přehrávání titulků u videa

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia N8 navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: štědrá nadílka

Výrobce přibalil k multimediální Nokii N8 vedle návodu, baterie a nabíječky také kvalitní stereo headset se špuntovými sluchátky, datový USB kabel, HDMI redukci (z malého HDMI na běžné HDMI) a USB redukci (z microUSB na běžné USB). Na některých trzích (ČR mezi ně nepatří) je dokonce s telefonem dodáván speciální stylus pro kapacitní displej. Paměťovou kartu v balení nenajdete, každý si ji musí případně dokoupit podle potřeby, což považuji za rozumné.

Jedinou výtku musím poslat směrem k dodávané nabíječce se starým 2 mm konektorem. Přední výrobci včetně Nokie se již dávno dohodli, že standardním konektorem bude microUSB. Nokia N8 jej sice nabízí a lze přes něj telefon dobíjet, důvod, proč je ale dodávána stále stará (nestandardní) nabíječka, mi uniká. Jsem osobně dost zvědavý, kdy Nokia začne konečně přibalovat nabíječky s jednotným microUSB konektorem.

Vzhled a konstrukce: pevný hliník a mnoho barev

Nokia N8 jako správný vlajkový model zaujme nejen neotřelým designem, ale také kvalitním konstrukčním zpracováním. U dřívějších předních modelů finského výrobce se ještě stávalo, že výborná funkční stránka telefonu byla sražena volbou nekvalitních materiálů, především plastů. Od vlajkové lodi Nokia N900 se však stalo spojení „nejvybavenější Nokia“ a „kvalitní zpracování“ takřka synonymem. Nokia N8 je toho důkazem.

Telefon s rozměry 114 x 59 x 12,9 milimetrů a hmotností 135 gramů má tělo převážně z eloxovaného hliníku, pouze horní a spodní části zadní strany jsou z plastu. Volba hliníku má u Nokie N8 podstatné výhody – telefon působí luxusně a má zvýšenou odolnost vůči poškrábání. Při poškrábání hliníkové části například na zadní straně s běžnými klíči od bytu neutrpí Nokia N8 žádné poškození. Na námi testovaném kusu jsme to nezkoušeli, stačilo, že nám to naživo ukázal na předváděcí tiskové konferenci před uvedením telefonu na trh přímo ředitel Nokie pro Českou republiku a Slovensko, Petr Kasa.

S hmotností 135 gramů dnes patří Nokia N8 mezi těžší telefony. V ruce však papírově vyšší hmotnost není tolik znát a rozhodně bych ji proto nepovažoval za mínus telefonu. Při oficiálním představení výrobce ukázal hned pětici barevných provedení: stříbrné, tmavě-šedé, žluté, oranžové a modré. Na českém trhu se však začne Nokia N8 prodávat jen v tmavě-šedé variantě a podle posledních zpráv to vypadá, že s největší jistotou se do konce roku 2010 telefon neobjeví na českém trhu v dalších zmíněných barvách.

TIP: Prohlédněte si další barevné varianty naživo v našem článku Nokia N8 – vyzkoušeli jsme smartphone s novým Symbianem.

Nokia N8 je na přední straně vybavena velkým dotykovým displejem, pod kterým najdeme jen mikrofon a jediné mechanické tlačítko pro vstup do menu či při delším přidržení otevřeme správce spuštěných aplikací (multitasking). Nad displejem je toho podstatně více. Zprava doleva si můžeme všimnout kamerky pro videohovory, světelného čidla pro automatickou regulaci podsvícení displeje, dále senzoru vzdálenosti (vypne displej během hovoru při přiblížení k uchu, aby nedošlo k nechtěnému ukončení hovoru), loga výrobce a úplně vlevo název modelu „N8“. Přední strana dále přináší kovový rámeček kolem displeje, který je chytře vyvýšený v horní a dolní části displeje, takže při položení telefonu displejem dolů na rovný povrch nedojde přímo ke kontaktu displeje s povrchem.

Na pravém boku telefonu najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti, která jsou od sebe dobře rozeznatelná po hmatu, dále posuvný zámek telefonu a spoušť fotoaparátu. Levý bok přináší dvojici slotů pro paměťovou kartu microSD a vedle pro SIM kartu. Oba sloty jsou kryty plastovou krytkou. Posuvná krytka ala Samsung Wave či Galaxy S by určitě byla lepším řešením ať už z hlediska rychlejší výměny karet či z dlouhodobého hlediska, kdy se krytky u Nokie N8 mohou časem utrhnout. Na levém boku se ještě nachází microUSB port pro připojení datového kabelu či nabíječky.

Na dolní straně najdeme otvor pro připojení staré nabíječky s 2 mm konektorem a druhý otvor pro provlečení šňůrky. Horní strana přináší vypínač, 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek a HDMI port, do kterého můžeme zapojit dodávanou redukci z malého HDMI na běžný HDMI kabel, a poté telefon připojit k TV. Ze zadní strany Nokie N8 doslova vyčnívá 12 Mpx fotoaparát, vedle kterého najdeme xenonový blesk, červenou přisvětlovací LED diodu a reproduktor.

Displej a ovládání: vše jedním dotykem

Nokia N8 přináší dotykový AMOLED displej s rozlišením 360 x 640 px, zobrazením 16 milionů barev a úhlopříčkou 3,5“. Čitelnost na slunci je díky použití AMOLED technologie znatelně lepší než u předchozích dotykových modelů výrobce. Další výhodou použití AMOLED displeje je nižší energetická náročnost, a tím pádem delší výdrž baterie. Dotyková technologie je kapacitní a telefon zvládá i multi-touch. Obrázky v galerii můžete jednoduše přibližovat či oddalovat dvěma prsty, stejně tak funguje zoomování stránek v internetovém prohlížeči.

Displej je opatřen speciálním krytem Gorilla glass, který zaručuje vyšší odolnost proti poškrábání. Po dvou týdnech testování jsme opravdu nezaregistrovali žádné mechanické poškození, takže speciální úprava zřejmě udělala své. Výrobce by mohl zapracovat už jen na jedné nepříjemnosti v podobě snadného uchycení otisků prstů na displeji. Na zhasnutém displeji je vidět každý dotek. Oproti konkurenci musím pochválit, že si v nastavení můžete nastavit staré dobré hodiny úsporného režimu, nově fungující jako spořič obrazovky. Bez jakéhokoliv stisknutí tlačítka tak máte stále na displeji velké hodiny a další informace ohledně nových událostí (zmeškané hovory, nové zprávy, apod.).

Baterie a výdrž: milé překvapení

Před testováním Nokie N8 jsem se velmi obával krátké výdrže baterie. Telefon mě však přesvědčil o opaku. S běžnou denní zátěží zahrnující přibližně odeslání 10 zpráv, uskutečnění hovorů o celkové délce kolem 10 minut, brouzdání na internetu přes Wi-Fi zhruba 15 minut, pořízení pár fotek a poslechu hudby přibližně půl hodiny, jsme se dostali s výdrží na 2 až 3 dny. Pokud bychom u telefonu zapnuli šetřící mód, dostali bychom se s výdrží ještě o několik možná i dní dále. Z oficiálních hodnot výrobce jsou zajímavé především údaje o maximální výdrži telefonu při sledování videa přes HDMI konektor (6 hodin), nahrávání HD videa (3 hod 20 min) a poslechu hudby (50 hodin). Co se týče dobíjení, lze použít jak klasický 2 mm port, tak i microUSB.

Prostředí telefonu: premiéra nového Symbianu

Nokia N8 je prvním telefonem s novou verzí operačního systému Symbian^3, díky kterému by se rád finský výrobce z funkční stránky dotáhl na konkurenční platformy jako je Android OS či iPhone OS. Nová verze Symbianu vychází graficky z předchozí verze Symbian^1 (S60 5th Edition), vylepšena však byla značná část funkcí (úvodní obrazovky s widgety, multitasking, atd.), ovládání (vše jedním dotykem, nikoliv jako dříve někdy jeden dotyk, někdy dva) či grafických přechodů.

Telefon je vybaven procesorem ARM Cortex A8 s taktem 680 MHz, operační pamětí 256 MB RAM, systémovou pamětí 512 MB ROM, 16 GB flash diskem a zajímavé je rozhodně také použití 3D grafického HW akcelerátoru. Nokia N8 nabízí pěkné a plynulé grafické přechody, rychlý multitasking i s malými náhledy aktuálně spuštěných aplikací či pohodlné ovládání ať už v podobě plynulého kinetického skrolování či funkce multi-touch pro zoomování. V porovnání s konkurencí už Nokia významně ztrácí jen v rychlosti reakcí při zapnutých grafických efektech. V nastavení si ale můžete grafické přechody a další efekty zcela vypnout a pracovat s telefonem bez jakéhokoliv zpomalení. Pro dokonalost ovládání a lepší pocit by tak už měla Nokia příště přijít raději rovnou s 1 GHz procesorem, jako je tomu tak u konkurence.

Telefonování a zprávy: stále o krok vpřed

Nokia nabízí v oblasti telefonování a zpráv vše potřebné a stále je o krok vpřed díky novým funkcím. Telefonní seznam pojme neomezený počet kontaktů, přičemž ke každému kontaktu můžete tradičně přidat obrázek, vyzváněcí tón a spoustu dalších detailů jako je přezdívka, email, SIP, narozeniny, výročí a další detaily. Za zmínku také stojí integrace sociálních sítí. Ke každému kontaktu můžete přidat také Facebook, MSN, Skype, ICQ, Google a další účty. Vyhledávání kontaktů je pohodlné, na dotykovém displeji můžete zadávat znaky a ty vám postupně mizí podle dostupných kontaktů. Vedle běžných funkcí přináší Nokia N8 například moderní funkci Turn-to-mute, kdy pro ztišení vyzvánění či budíku stačí telefon otočit displejem dolů. Ojedinělá je pak aktivní redukce hluku během hovoru i natáčení videí.

Zpráv se do telefonu vejde takřka neomezeně vzhledem k tomu, že záleží na volné paměti a té může být až 16GB + 32GB = 48GB. Zprávy jsou chytře tříděny do konverzací podle příjemců. V každém vlákně tak vidíte společnou předchozí konverzaci. Během psaní můžete využít jak softwarovou běžnou alfanumerickou klávesnici, tak i plnohodnotnou QWERTY klávesnici v režimu na šířku displeje. Nechybí ani prediktivní zadávání pomocí slovníku T9 včetně české diakritiky. MMS a emailový klient jsou samozřejmostí. Jedinečná je za to funkce pro poslech zpráv, kdy vám telefon dokáže v mnoha jazycích přečíst včetně české diakritiky veškeré přijaté zprávy.

Zábava: hudba, video, rádio, navigace

Nokia N8 je multimediální telefon se vším všudy. Na vnitřní flash paměť o velikosti 16 GB můžete nahrát tisíce fotek, hudebních skladeb či díky podpoře DivX i videa v plné velikosti rovnou z PC. Komu by velikost vnitřní paměti nestačila, může ji rozšířit o paměťové karty microSD až o 32GB. To dohromady dělá 48GB!

Hudební přehrávač podporuje nepřeberné množství audio formátů: MP3, WMA, AAC, eAAC, eAAC+, AMR-NB, AMR-WB, E-AC-3, AC-3, a zvládne přehrát soubory s bitratem až 320 Kb/s. Skladby jsou tříděny podle interpretů a alb, žánrů a nechybí ani seznam všech skladeb. Telefon také zvládá sestavování a spouštění playlistů. Pokud je k dispozici, zobrazí se u skladby obrázek alba. Při překlopení telefonu na šířku displeje pak můžete pohledně procházet mezi jednotlivými alby v prostředí podobném galerii od Cooliris. V nastavení přehrávače nechybí ekvalizér s přednastavenými režimy, volba stereováhy, aktivace hlučnosti, rozšíření sterea či zapnutí náhodného přehrávání nebo opakování skladeb. Minimalizace přehrávače na pozadí a jeho vzdálené ovládání přes widget na ploše je již samozřejmostí.

Kvalita hudební reprodukce dosahuje vysoké úrovně. To platí zejména pro poslech přes sluchátka, ať už dodávaná v balení s telefonem či vlastní. Dodávaný stereo headset se špuntovými sluchátky má klasický 3,5 mm konektor Jack a část s ovládáním pro přepínání skladeb, pauzu a nastavení hlasitosti. Reprodukce přes reproduktor na zadní straně už není tak líbivá. Absence druhého reproduktoru, který by vytvářel stereo zvuk, je znát, a je rozhodně velká škoda, že u takto multimediálního telefonu schází.

Hudební přehrávač doplňuje FM rádio s funkcí RDS a také FM vysílač, pomocí kterého si můžete například pustit hudbu z mobilu do autorádia. Pro spuštění FM rádia tradičně platí, že musejí být k telefonu připojena sluchátka, která totiž slouží jako anténa. Další zábavu obstará přehrávač videa, který podporuje řadu formátů: DivX, XviD, MP4, H.264, H.263 a WMV. Pokud máte nějaký film či seriál v .avi, stačí jej jen zkopírovat do telefonu a spustit. Žádná zbytečná úprava videa před zkopírováním není potřeba. S přehráním titulků u videa už to však tak jednoduché není. Aplikace, která by je dokázala k videu přidat při přehrávání, bohužel zatím neexistuje (zatím jsem ji nenašel, pokud již nějakou znáte, určitě dejte vědět do naší diskuze pod článkem). Nezbývá tak, než titulky do videa přidat některým z programů ještě v PC. Jednoduchost a výhoda přehrávání DivX a XviD videí se tím ale vytrácí.

Premiérou v Nokii N8 je funkce USB on-the-go, která umožňuje připojení takřka jakéhokoliv USB zařízení přímo k telefonu. Stačí do microUSB portu u telefonu připojit dodávanou redukci z microUSB na běžné USB, a následně do redukce připojit například flash disk, klávesnici, myš apod. Více zařízení současně však k telefonu nelze připojit, jelikož telefon nepodporuje USB hub. I tak je ale tato nová funkce zajímavá a rozhodně má své uplatnění, třeba abyste si mohli pustit film rovnou z flash disku, a to ať už na mobilu, či přes HDMI konektor na TV. Konektor HDMI navíc umožňuje i lepší zvuk díky Dolby Digital Plus. Alespoň okrajově se musím zmínit také o navigaci Ovi Mapy 3.0, která dnes patří mezi absolutně nejlepší navigace v mobilních telefonech. V Nokii N8 je navíc ve verzi s doživotní licencí na hlasovou navigaci pro auta i pěší.

Fotoaparát: 12 Mpx, xenonový blesk a HD video

Nokia už při oficiálním představení modelu N8 poukazovala na největší přednost své letošní vlajkové lodi. Na zadní straně telefonu se nachází vyvýšená část s jedním z největších objektivů, které se zatím objevily u mobilů. Velký objektiv s 12 Mpx a dalšími parametry má proměnit telefon v nejlepší fotomobil historie. Zdali tomu tak skutečně je, zatím nemůžeme objektivně rozhodnout, jelikož jsme neporovnali testovanou Nokii N8 s největšími konkurenty jako je Sony Ericsson Satio či Samsung Pixon12. Směle ale můžeme telefon označit za nejlepší fotomobil Nokie a jeden z nejlepších fotomobilů historie.


Všimněte si – na fotce vlevo je objektiv chráněn krytkou, na prostřední fotce je krytka odsunuta

Fotoaparát dokáže pořizovat snímky v rozlišení až 12 Mpx (4000 x 3000 px) v poměru stran 4:3. Pokud chcete mít fotky přes celý displej v mobilu (bez černých okrajů vpravo a vlevo), můžete přepnout rozlišení na 9 px a fotit tak širokoúhle s poměrem stran 16:9. Nokia N8 je vybavena automatickým zaostřováním, kdy občas pomůže i detekce tváře, dále přisvětlovací červenou LED diodou a silným xenonovým bleskem, stabilizátorem obrazu a až 20x digitálním zoomem. Další parametry a možnosti nastavení u fotoaparátu Nokie N8 najdete v našem katalogu mobilů. Dokonalou výbavu po technické stránce zastřešuje věhlasná nálepka Carl Zeiss.

Spustit fotoaparát lze dvěma způsoby. Buď pomocí ikonky v menu či delším přidržením spouště fotoaparátu. Poté dojde k automatickému odstranění mechanické krytky objektivu fotoaparátu, která se však nachází mezi objektivem a krycím sklíčkem, takže ochranný efekt není příliš na místě. Nokia N8 vyniká nejen na poli focení, ale i na poli natáčení videí. Zvládne nahrát video v HD kvalitě 720p (rozlišení 1280 x 720 px) s 25 snímky za sekundu při použití kodeků H.264 a MPEG-4. Oproti konkurenci pak navíc přináší i dvojici mikrofonů pro zaznamenávání stereo zvuku (formát AAC, 128Kb/s, 48 kHz) a nový algoritmus pro redukci okolního hluku. Video dosahuje nejvyšší možné kvality u mobilních telefonů.

Zkušební fotografie – Nokia N8:

Organizační a datové funkce:

Organizační výbava se u nového Symbianu nese v duchu předchozí verze systému. K dispozici je přehledný kalendář, budík s možností opakování, poznámky, diktafon, kalkulačka a dvojice prohlížečů, pro Office dokumenty (Word, Excel, PowerPoint) je připraven Quickoffice, pro PDF dokumenty pak Adobe PDF. Kancelářské Office dokumenty můžete nejen prohlížet, ale také je editovat.

Datové funkce Nokie N8 patří mezi dnešní špičku. Telefon podporuje GPRS, EDGE a 3G s nadstavbami HSDPA (download až 10,2 Mb/s) a HSUPA (upload až 2 Mb/s). Pro ještě rychlejší přenos dat se můžete připojit k Internetu přes Wi-Fi (802.11 b/g/n). Pohodlné surfování na Internetu zajistí internetový prohlížeč Safari 7.2 s podporou Flash Lite 4, který umí zpracovat většinu z dnešního obsahu pro nejnovější Flash Player 10.1. Vítaným vylepšením je Bluetooth v nové verzi 3.0 a USB (HS-USB 2.0 pro rychlý přenos dat) s podporou USB on-the-go pro připojení USB média přímo k mobilu.

Závěr recenze telefonu Nokia N8

Nokia N8 je novým nejvybavenějším telefonem v portfoliu finského výrobce. Zájemci si však na něj museli počkat více než půl roku od oficiálního představení, na což jsme u Nokie nebyli příliš zvyklí. Klíčový předvánoční trh ale vlajková loď stihla. Zaujmout se snaží inovovaným operačním systémem Symbian^3, kvalitním dotykovým AMOLED displejem, hliníkovou konstrukcí a především pak bohatou multimediální, organizační i datovou výbavou.

Operační systém Symbian^3 však staví více než by bylo zdrávo na ne příliš oblíbeném původním dotykovém Symbianu S60 5th Edition. Kdo starému Symbianu přišel na chuť, bude spokojen. Komu se ale první dotykový Symbian S60 nezamlouval, pravděpodobně mu do oka nepadne ani nový Symbian^3. Nové grafické efekty telefon s procesorem 680 MHz příliš zpomalují, takže je lepší je vypnout. Pro majitele telefonů s konkurenčními platformami Android či iPhone OS, kteří jsou zvyklí na svižné menu s grafickými přechody a dokonalým ovládáním, tak asi nebude přechod k novému Symbianu^3 na pořadu dne.

Nokia N8 zůstává i přes některé naše výtky nejvybavenějším telefonem výrobce a také jedním z nejvybavenějších telefonů současnosti. Oproti konkurenci má navrch především díky 12 Mpx fotoaparátu s autofocusem a xenonovým bleskem, dále možnosti nahrávání HD videa či GPS navigaci Ovi Mapy 3.0 s doživotní licencí na hlasovou auto i pěší navigaci. Telefon drží krok s dobou a přináší takové vymoženosti, jako je ztišení vyzvánění či budíku otočením telefonu, dále aplikace pro poslech zpráv, FM vysílač a mnoho dalšího. Premiéru si odbyl HDMI konektor pro připojení mobilu k TV a USB s funkcí USB on-the-go pro připojení USB média přímo k telefonu. Pokud hledáte bohatě vybavený smartphone, Nokia N8 by neměla chybět na seznamu.

Koupit Nokii N8-00 na značkovém e-Shopu Nokia.

pevná hliníková konstrukce pomalejší grafické přechody
kapacitní dotykový displej chybí stereo reproduktory
multimediální výbava
12 Mpx fotoaparát a HD video
doživotní GPS navigace
dlouhá výdrž
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
46 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
65 Comment authors
OndřejPájaPetrmatlockbvfrantišek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Michal
Michal

Tak před rokem, možná i před rokem a půl by to bylo zajímavé. Nokia se symbianem oproti androidu opravdu zaspala. Od Symbian3 jsem fakt čekal víc než stále se točící ikonku čekání. Mj. zoufalá pomalost reakcí byl důvod proč jsem si nekoupil E71/E72 po tom co jsem je měl 3 minuty v ruce. U N8 se mi taky nelíbí ostrá hrana na spodku telefonu. Netlačilo to do dlaně jako podobně hranatý design u „Diamondů“ od HTC?

Honza
Honza

Má sice nějaké nedostatky, ale je marketingově nastaven tak, aby si ho lidi ve velkém kupovali. A přístě přibudou nějaká vylepšení, aby se zase dobře prodávalo. Na tohle jsou u NOKIE mistři, sypou to tam po troškách. I když se jim tohle chytračení v posledních letech trochu vymklo z rukou. Půjdu do ní to je jasné, Apple je mě už z podstaty věci nesympatický, HTC nemá uživatelsky dokonale zvládnuté telefonování, Windows Phone7 je podle posledních informací zklamání, zbývá v úvahu jen Android……………

Ortodox Paradox
Ortodox Paradox

Musím autorovi říct, že montáž malého konektoru 2mm pro nabíjení navíc nemá chybu. Telefon využívám inteziv a stále se potýkám s nedostatkem energy. Tato varianta je z důvodů velkého rošíření této značky po všech kancelářích a známých super. A i když má někdo z okolí jinou značku a já potřebuji sucking, tak se ozve: Počkej já tu někde tu starou nabíječku mám.

Tomáš
Tomáš

Dobrý den chtělbych se zeptat jestli Nokie N8 má výsuvnou klávesnici a nebo má jen na displeji. Předem děkuji za odpověd‘.

lama
lama

,,Nokia n8,, má klávesnici na displey žádnou výsuvnou nemá,,

Vera
Vera

S tou nabíječkou to chápu. Nevím jak vy, ale mě se kolikrát stává, že se mi mobil vybije třeba zrovna když jsem u rodičů a mám teda možnost si nabít u nich zatžímco kdyby byl jenom micro USB konektor, tak bych měla smůlu, protože když jedu jenom někam na návštěvu, tak si neberu nabíječku sebou.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení