Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia C5-03 – recenze pokračovatelky modelů 5230 a 5530

  |  112 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Nokia C5-03 je omlazená 5230 se zajímavějším designem. Recenze Nokia C5-03 se zabývá zpracováním telefonu, dotykovým rezistivním displejem, operačním systémem Symbian, multimediální výbavou a zajímavými funkcemi. Nokia se rozhodla nasadit ještě nepohřbený starý Symbian, což je pro telefon jednou ze špatných zpráv.

Mobilní telefon Nokia C5-03 do recenze zapůjčil e-Shop Nokia.

Nokia C5-03 je stylová, relativně levná, dotykovka, se zajímavou multimediální výbavou. Výrobce osadil telefon 3,2“ dotykovým rezistivním displejem, starší verzí OS Symbian 5th edition, 5 Mpx fotoaparátem bez autofocusu, GPS s Ovi mapami a podporou rychlých dat. V prodeji je hned několik barevných variant, z nichž vyniká limetková, černá a bílá.


Nokia C5-03 – oficiální fotografie černé a limetková verze

Základní parametry – Nokia C5-03

Rozměry106 x 51 x 13,8 mm
Hmotnost93 g
DisplejLCD, rezistivní, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
Paměť128 MB RAM, 40 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 16GB
Operační systémSymbian S60 5th Edition
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), nahrávání VGA videa s 15 snímky/s
Obsah baleníuživatelská příručka, baterie, nabíječka, USB kabel, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, 2GB microSD karta
Cena a dostupnost, od ledna 2011

Krátké postřehy z testování Nokie C5-03:

Co se nám líbilo: kompaktní pevné plastové zpracování, standardní 3,5 mm konektor Jack a microUSB, podpora rychlých dat včetně Wi-Fi, GPS s doživotními Ovi mapami a navigací, podpora až 16GB microSD karet, kancelářské funkce, nabíjení telefonu 2 mm konektorem i microUSB.

Co se nám nelíbilo: rezistivní dotykový displej, mastný lesklý zadní kryt, mnohdy zpomalený systém, fotoaparát bez autofocusu.

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Nokia C5-03 navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: dle zaběhlého schéma

Už se stalo pravidlem, že telefony Nokia nacházíme ve tmavě modré krabici, většinou se stejnými rozměry, pouze s rozdílným potiskem. Nejinak tomu je u modelu C5-03. V balení se nachází nabíječka s 2 mm konektorem, zkrácený USB kabel, pecková sluchátka, 2 GB microSD karta, návod a záruční list.

Vzhled a konstrukce: plastová elegance

V prodeji se objevuje celá paleta barevných verzí telefonu – Lime Green, Graphite Black, White Lilac, White Aluminium, Aluminium Grey. My jsme pro redakční test zvolili konzervativní černou verzi Graphite Black, na které bohužel zásadním způsobem ulpívají otisky prstů na zadním lesklém krytu.

Konstrukce telefonu se jeví docela pevně a nevrže. Zadní kryt tak nelze příliš snadně sejmout, je potřeba použít síly. Je to daň za pevnou nevrzající konstrukci. Provedení s oblými hranami je moderní. Nokia umístila konektory a tlačítka dle očekávání, tj. na spodní hraně pouze 2 mm konektor pro připojení nabíječky a mikrofon, na pravém boku tlačítka hlasitosti a zámek displeje, na horní hraně 3,5 mm konektor Jack, microUSB port a otvor pro poutko. Levý bok je nevyužitý.

Zadní kryt má orámovaný otvor pro 5 Mpx fotoaparát, na spodním okraji jsou pak prořezy reproduktoru. Pod krytem je dostupný slot na microSD kartu, naopak slot na SIM kartu je až pod baterií, a tak její výměnu vždy předchází vypnutí přístroje.

Displej a ovládání: rezistivní displej a stylus nikde

Nokia si dovolila do telefonu instalovat dotykový rezistivní 3,2“, jehož ovládání je pohodlnější hrotem (stylusem), případně nehty. I prsty to však lze obstojně. Displej má rozlišení 360 x 640 px a zobrazuje 16 milionů barev. Ovládání je vcelku přesné, avšak občas mohou uživatele odradit požadované dvojkliky na tlačítko (různě v menu). Pro automatické přetočení obrazu na šířku displeje je zabudován akcelerometr (pouze na levý bok). Chybí proximity senzor pro uzamknutí displeje při přiblížení k uchu (aby nedošlo k nechtěnému ukončení hovoru).

Zarazila mě poměrně špatná čitelnost na přímém slunci, a to i při zvolení maximální hodnoty jasu. Ten se přitom nedá regulovat automaticky, chybí senzor jasu. Pro ochranu displeje bych doporučil nějakou folii, jelikož po dvoutýdenním testování byla folie od výrobce značně opracovaná, a to jsme s telefonem zacházeli opravdu slušně.

Baterie a výdrž: tisícovka i zahřeje

V telefonu je uložena baterie s označením BL-4U a kapacitou 1000 mAh. Nabíjení baterie je možné prostřednictvím 2 mm konektoru, který má nabíječka v balení, nebo také microUSB kabelem skrze počítač nebo nabíječku s takovým zakončením. Výdrž při hovorech udává výrobce na 11,5 hodin v sítích GSM, 4,7 hodin v sítích 3G. Pohotovostní doba telefonu údajně až 25 dní, přehrávání videí až 7,5 hodiny a hudební produkce až 35 hodin. Tyto maximální hodnoty jsou však nereálné, v případě aktivního využívání se výdrž telefonu pohybuje řádově mezi třemi až čtyřmi dny.

Prostředí telefonu: dotykový veterán Symbian

Nokia C5-03 vsadila na prověřený dotykový Symbian S60 5th Edition (v9.4), který svého času bodoval v prvních dotykových výrobce, modelech 5230, 5530 či 5800. Ostatně, stále tyto telefony patří k nejprodávanějším, alespoň na českém trhu. Stojaté vody tak rozvíří model C5-03, který konceptem a výbavou zapadá zhruba někam mezi modely 5230 a 5530. Tomu odpovídá i operační paměť RAM 128 MB a procesor ARM11 s 600 MHz. Výčet parametrů doplňuje vnitřní paměť 40 MB a slot na microSD kartu s podporou až 16 GB karet. Od výrobce je ve slotu umístěna 2 GB karta.

Domovskou obrazovku vyplňuje několik nadefinovaných funkcí, což je standardně nabídka přidání důležitých kontaktů přímo na pozadí plochy, které se dají rychleji kontaktovat, přijaté emaily, vyhledávání WLAN a ve spodní části obrazovky pak čtveřice přednostních ikon pro rychlé spuštění a odkazy na numerickou klávesnici a kontakty. Naopak na horním okraji displeje se zobrazují hodiny, aktuální profil telefonu, operátor, signál, zmeškané události a stav baterie. K rozmístění prvků nemám námitky, protože si lze většinu z nich navolit přesně dle svých požadavků. Po uzamknutí displeje a stisknutí tlačítka pro uzamčení se ukazují hodiny, datum a profil. Odemčení telefonu se provede stiskem tlačítka na displeji.

Do menu se dostáváme středovým hardwarovým tlačítkem pod displejem, které slouží také jako posuvník o pozici zpět. Menu sestává z matice 3 x 4 ikon, přičemž tento počet ani není dovršen. Logicky uspořádané aplikace lze samozřejmě přesouvat (Volby/Organizovat). Při spuštění několika aplikací vždy platí, že lze mezi nimi přepínat podržením středového tlačítka. Aplikace se sami neukončují, je třeba vždy danou aplikaci ukončit volbou konec.

Rychlost a odezva systému je proměnlivá, záleží na množství zároveň spuštěných úkonů. Obecně však platí, že s několika méně náročnými aplikacemi telefon na rychlosti neztrácí. Více mi vadí neustále překliky (rezistivní displej) nebo nutnost potvzení dvojklikem. Pokud přecházíte na telefon např. z OS Android, pak vás jistě zarazí pomalá instalace aplikací, her a celkově systému, s tím už se ale u Nokie nic dělat nedá, tak to je.

Telefonování a zprávy: přehlednost, jednoduchost

Tradičně dobře vychází telefony Nokia v oblasti správy kontaktů. Sekce kontaktů zobrazuje kromě čísel v telefonu či na SIM kartě také Ovi Chat přátele a nadefinované skupiny. Kontakt je lehce dohádatelný zadáním počátečních písmen. U nového kontaktu je celá řada informací včetně dodatečného přidání několika dalších čísel, webových adres, poznámek, funkcí, atd. Samozřejmostí je také fotografie a specifický vyzváněcí tón. Kontakty se mohou řadit podle příjmení či jména. Synchronizace kontaktů s Ovi účtem a záloha přes Ovi Suite je mnohdy nepostradatelnou součástí.

Zprávy se strukturně řadí podle zvoleného bodu, čímž může být datum, odesílatel, předmět nebo typ zprávy. Na přehlednosti by přidalo řazení do konverzací dle odesílatele. Takové řešení chybí. U zpráv je vždy ikonka informující o zobrazení zprávy či jejím neotevření a po celou dobu se v pravém horním rohu objevuje ikonka dopisu, která upozorňuje na nepřečtené zprávy. Dotykem na pravý horní okraj displeje lze vyvolat nabídku, která ukáže počet přijatých SMS zpráv, zmeškaných hovorů a volby připojení (dostanete se rychle do nastavení připojení).

Mezi zprávami figurují emailové účty, které tradičně fungují spolehlivě, s automatickou aktualizací nebo s manuálním vyžádáním a v podstatě uživateli nabízí přijatelný komfort při nutnosti odpovídat na emaily během cestování či mimo klasický počítač. Psaní zpráv je možné na softwarové klávesnici v režimu na výšku i šířku displeje, případně ručním psaním znaků na displeji. Součástí zpráv mohou být přílohy (odesláno formou MMS) a omezení u telefonů Nokia je 600 kB na MMS (operátoři však povolí jen 300 kB).

Fotoaparát: snímky pěkné, videa horší

Autofocus si telefon musí zasloužit, řekla si Nokia, a tak u téměř každého nového modelu tuto podstatnou funkci fotoaparátu sebrala. Pak je jedno, zda má fotoaparát 3 či 8 Mpx, kvalita je bídná, trpí především ostrost fotografií. Nokia C5-03 má 5 Mpx fotoaparát, který pořizuje i video v rozlišení VGA (640 x 480 px, 15 snímků/s). Hardwarové tlačítko fotoaparátu bychom hledali marně, a tak je jediným možným způsobem stisk tlačítka na displeji.

V nastavení nalezneme volby pro samospoušť, vyvážení bílé, kontrast, expozici, ostrost, velikost fotografie, přiřazení pozice pomocí GPS, zvuk snímání, složku ukládání či název fotografií a videí. Zatímco absenci LED blesku bychom dokázali odpustit, autofocus citelně ubírá na kvalitě fotografií, které nejsou zaostřené.

Zkušební fotografie – Nokia C5-03

Multimédia, hry, aplikace: klasika beze změn

Nokia C5-03 má co nabídnout především v oblasti multimedií, ať už propracovaným hudebním přehrávačem, tak nabídkou aplikací či her na Ovi obchodě, podporou sociálních sítí a dále také GPS s Ovi mapami a internetovým prohlížečem. Bohužel se jedná o roky stejný koncept bez sebemenších změn, inovací, proto uživatel nebude vždy zcela nadšen.

Začněme u hudebního přehrávače, který se nachází ve složce nazvané souhrně hudba, kam spadá také rádio, podcasting, hudební galerie, hudba Ovi a Shazam. Hudební přehrávač si škatulkuje soubory dle interpretů, alb, žánrů, skladatelů a vytváří seznamy skladeb dle přání. Podcasting využijete v případě, že si rádi poslechnete nějaký konkrétní zdroj z internetu (zadáním odkazu). Přehrávání skladeb obnáší zobrazení obrázku alba, dobu od začátku a do konce skladby. Navolit si lze ekvalizér, a to z několika stylů či vytvořením vlastního. Hraní náhodně a s opakováním je samozřejmostí.

Rádio si každopádně poslechneme až po připojení sluchátek, která slouží jako anténa. Po prvním spuštění se rádio nabídne s vyhledáním stanic. Nechybí funkce RDS pro zobrazení informací o daném rádio a AF pro automatické vyhledání vhodnější frekvence. K uložení stanic je připraveno dvacet pozic.

Výrobce nepřibalil žádnou hru, proto rovnou doporučuji navštívit Ovi obchod, kde jsou některé zdarma stažitelné jiné za poplatek. Bídně to vypadá i s aplikacemi v telefonu, kde lze nalézt např. Amazon pro snazší zakoupení předmětů, přehrávač RealPlayer či aplikace Climate Mission, upozorňující na potřebu recyklace.

Organizační a datové funkce, GPS: doživotní navigace zdarma

Nokia C5-03 je na tom z hlediska datové výbavy takřka ideálně. Přenosy přes operátora zastupuje GPRS, EDGE a HSPA, s rychlostmi stahování až 10,2 Mb/s a odesílání až 2 Mb/s. Wi-Fi (802.11 b/g) (WEP/WPA/WPA2) s podporou UPnP a Bluetooth verze 2.1 zastupují bezdrátové spojení. Výčet uzavírá microUSB port pro připojení k počítači. Webové stránky můžete procházet v prohlížeči Safari, který Nokia už několik let neomylně do chytrých telefonů vkládá, případně si stáhnout např. Operu Mobile či Mini. Safari v sobě má implementovánu i RSS čtečku, disponuje funkcemi pamatování hesel, historií či oblíbenými stránkami.

Mezi kancelářskými funkcemi se nalézá správce souborů, slovník, poznámky, kalkulačka (s vědeckými funkcemi), záznamník, převodník a tradičně i balík Quickoffice, sloužící k zobrazení dokumentů Microsoft Office 2007, včetně grafů v Excelu či podporou ZIP složek. Nutná je registrace před prvním spuštěním. Samostatně jsou umístěny hodiny s opakovanými budíky a kalendář s připomínáním. Přes Ovi účet si lze synchronizovat kontakty či důležité body v kalendáři.

Slávu telefonu zachraňuje GPS s Ovi mapami (verze 3.04) a bezplatnou doživotní navigací, která z telefonu dělá plnohodnotnou navigaci se vším všudy. Stačí si jednoduše přes Ovi Suite stáhnout do telefonu vybrané státy a pak už se jen směle nechat navigovat, bez nutnosti být připojen k internetu pro určení pozice či načtení map. Aktuálně jsme v Nokii C5-03 měli verzi map 3.04. Své umístění můžete sdílet s přáteli, nechat se navigovat při jízdě autem nebo i pěšky, vybírat další specifika tras a v neposlední řadě vyhledávat cokoliv potřebujete nejen ve vašem okolí.

Závěr recenze telefonu Nokia C5-03

Od telefonu Nokia C5-03 jsem očekával zhruba podobné možnosti, jaké nabízí starší modely 5230 a 5530, což se splnilo. Oproti nim telefon v podstatě nepřináší nic nového a je spíše takovým osvěžením v portfoliu relativně levných dotykovek. Přednosti bych viděl zejména v GPS s plnohodnotnými mapami a navigací, podpoře rychlých dat a kancelářských funkcích. Zklamáním je pro mě fotoaparát bez autofocusu, bezesporu horší rezistivní displej a naprosto neinovativní OS Symbian s mnohdy nedostatečnou RAM pamětí 128 MB. Reputaci si telefon napraví kompaktním provedením, standardním 3,5 mm konektorem Jack a výdrží baterie.

Aktuální cena Nokia C5-03 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) . Po kliknutí na název telefonu můžete rovnou vybrat eShop, kde telefon požadujete zakoupit a zkontrolovat jeho dostupnost.

Pokud bych si měl pořídit levnou dotykovku, podíval bych se i po jiných značkách, především pak u Samsungu, nabízející za podobnou cenu dotykáče s OS Android a srovnatelnou výbavou. Jen ta navigace a mapy nebudou třeba vždy fungovat offline a zdarma.

Nokii C5-03 si můžete zakoupit na eShopu Nokia.

kvalitní zpracování chybí autofocus
standardní konektory rezistivní displej
datová výbava zpomalené reakce
GPS a Ovi mapy
výdrž
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
60 Comment threads
52 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
85 Comment authors
nwmMonikamichaelaMarcelindaPavel Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

rezistivní displej za tu cenu? :D no to snad né

Leeeee
Leeeee

Na jednu stranu je rezistivní displej stařeček, ale na druhou – mám telefon hlavně na telafonování a psaní sms a na rezistivním displeji se mi píše 100x lépe než na kapacitním

ivuska
ivuska

prosim kde najdu u nokie C5 03 volbu, abych si prijate soubory mohla ukladat rovnou na pametovou kartu a ne do telefonu??dekuju

Dan
Dan

Myslíte ž si mám koupit tuto nokii nebo Samsung galaxy mini ? co je pro mě lepší ?

Honza
Honza

No tak ségra má tuhle nokii a já mám Samsung galaxy mini.. rozhodně mi přijde lepší Samsung hlavně kvůli Androidu.. Nokie mi příjde někdy pomalejší..

Verča
Verča

Chtěla jsem se zeptat, jestli je velký nedostatek, když mobil nemá autofocus? díky :)

tomas
tomas

absencia autofocusu sposobuje to ze, fotak nedokaze zaostrit na blizke objekty. Teda napr. pri foteni textu je text rozostreny a takmer necitatelny. Od 1 – 3 metrov by absencia autofokusu uz nemala hrat rolu.

Ivana
Ivana

Zdravím, chtěla bych se zeptat na telefon Nokia 5230. Nevíte prosím někdo jak se tam nastavuje, aby se soubory odesílané přes bluetooht ukládaly na paměťovku a ne na telefon? Nemůžu to nikde najít a nejde mi přes bluetooth nic přijmout =( děkuji za odpověď!

Peter Csicsay
Peter Csicsay

uz len android OS a kupim si ho
no dobre ked dosluzi p500 Optimus One (kupeny na zaklade super recenzie a spokojny uzivatel :D )

Tereza
Tereza

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je všeobecně lepší tato Nokia C5-03 nebo HTC Wildfire?
Děkuji.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Honor Band 4: má se Xiaomi Mi Band 3 bát?

Honor Band 4: má se Xiaomi Mi Band 3 bát?

VČERA  |  David Hublar  |  3 komentáře

Na Pražském hradě byl kromě nového telefonu Honor 8X představen i nový chytrý náramek Honor Band 4, který je…

Huawei Mate 20X bude možná podporovat stylus

Huawei Mate 20X bude možná podporovat stylus

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Již zítra nám Huawei v Londýně představí nové modely řady Mate. Konkrétně se můžeme těšit na Mate 20, Mate…

OxygenOS u OnePlus 6T přijde s velkými změnami

OxygenOS u OnePlus 6T přijde s velkými změnami

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zanedlouho se již dočkáme oficiálního představení OnePlus 6T, o kterém již koluje mnoho zvěstí. Tentokrát jsme opět o krok…

Mobilní zobrazení