Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia C3-01 – recenze nástupce telefonu Nokia 6300

  |  27 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Nokia C3-01 je v podstatě manažerskou verzí modelu Nokia X3-02 Touch and Type. Recenze Nokia C3-01 vás blíže seznámí s dotykovým prostředím S40 a celkovou výbavou extra tenkého telefonu s kovovou konstrukcí. Ve výbavě oceníte rychlá data HSPA, Wi-Fi, 5 Mpx fotoaparát, 3,5 mm konektor Jack, 2,4“ dotykový QVGA displej a slot na microSD kartu.

Mobilní telefon Nokia C3-01 do recenze zapůjčil oficiální eShop Nokia.

Hit pro nenáročné, manažery a další skupiny uživatelů, to je mobilní telefon Nokia C3-01 (Touch and Type). Je vhodnou volbou pro ty, co chtějí opustit dosluhující model Nokia 6300 a vyzkoušet výhody dotykového displeje, přičemž se nevzdají ani klasické klávesnice. V prodeji se objevují verze – šedá (Warm Grey), stříbrná (Silver) a v Česku neoficiální temně zlatá (Khaki Gold). Tenhle telefon se bude prodávat, o čemž svědčí i jeho nasazení u všech našich GSM operátorů.

Nokia X3 (X3-02) Touch and Type – oficiální fotografie

Základní parametry – Nokia C3-01

Rozměry106 x 48 x 9,6 mm
Hmotnost78 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“
Procesor a paměť30 MB + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémne, prostředí S40 6th Edition
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), Full focus, nahrávání VGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list
Cena a dostupnost4 400 Kč, únor 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia C3-01

Co se nám líbilo: kovový vzhled, kombinace dotykového ovládání s klasickou klávesnicí, velmi tenké provedení telefonu, nízká hmotnost vzhledem k použitým materiálům, rychlá data HSPA a bezdrátové Wi-Fi, výdrž telefonu, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, služby Ovi, FM rádio s RDS, jednoduché hry a aplikace, LED dioda použitelná jako svítilna, skvělé podsvícení klávesnice, funkce USB on-the-go

Co se nám nelíbilo: chybějící autofocus u fotoaparátu, absence GPS a map, každému nemusí vyhovovat rezistivní displej, v balení nabíječka s 2 mm konektorem

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Nokia C3-01 navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: redukce microUSB-USB vstup by se hodila

Obsahem prodejního balení je telefon, baterie, nabíječka s 2 mm zakončením, pecková sluchátka s 3,5 mm Jackem a klipsnou k uchycení, návod a záruční list. Marně pátráme po USB kabelu a paměťové kartě microSD, stejně tak redukce z microUSB na USB vstup by se hodila, když už má telefon funkci USB on-the-go.

Vzhled a konstrukce: matný kov a tenké provedení

Nokia C3-01 si u mě řekla o redakční test především díky preciznímu kovovému zpracování a neustálému zmiňování, jak se jedná o nástupce Nokie 6300. Jak si výrobce poradí s nelehkým úkolem oslovit uživatele klasického telefonu, aby přesedlali na částečně dotykový způsob ovládání?

Telefon má rozměry 111 x 47,5 x 11 mm a hmotnost rovných 100 gramů, což považuji při celokovové konstrukci za výborné. Materiálem bude zřejmě hliník s příměsí dalších kovů, které upravují jeho tvrdost a odolnost v běžných podmínkách. Povrch je matný, pouze boční linie je lesklá. Displej na přední straně je bohužel v rovině s krytem, takže se může snáze poškrábat. Hovorová tlačítka jsou naopak nadzvednutá. Nad displejem je reproduktor a proximity senzor.

Levý bok telefonu je bez funkcí, naopak pravý má zhora tlačítka hlasitosti, zámek displeje a tlačítko fotoaparátu (jednopolohové). Na horní hraně telefonu jsou hned tři porty, a to 2 mm port pro připojení nabíječky, 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek a microUSB port pro připojení k počítači, který umí taktéž telefon dobíjet (máte-li nabíječku s USB nebo skrze počítač). Je zde i úchytka pro poutko. S rozmístěním prvků po konstrukci by tak neměl mít nikdo problém.

Zadní kryt lze sejmout velmi jednoduše, a to pohybem směrem k horní hraně. Hned pod ním je přístup k microSD slotu. Pro vložení baterie musíte nejprve vyjmout baterii. Uchycení krytu je funkčně zdařilé, proto nedochází k samovolnému viklání či otevírání.

Baterie a výdrž: počítá s prací

V telefonu je umístěna Li-Ion baterie o kapacitě 1050 mAh (označení BL-5CT), u které Nokia uvádí výdrž telefonu až 405 hodin v pohotovostním režimu, 5 hodin 30 minut volání v síti GSM nebo 4 hodiny hovorů v síti 3G, výdrž spuštěného hudebního přehrávače 20 hodin. Denně jsem telefon využíval na několik hovorů, přijal zhruba dvě desítky zpráv a odeslal kolem pěti zpráv. Telefon si řekl o nabíječku po čtyřech dnech. Doba se dá zkrátit, stačí třeba zapnout Wi-Fi nebo pouštět přehrávač.

Displej a ovládání: kombinace dotyku a tlačítek

Nokia C3-01 je modelem výrobce s prostředím S40, který kombinuje ovládání dotykovým displejem a klávesnicí. Displej má rozlišení QVGA (240 x 320 px), úhlopříčku 2,4“ a zobrazuje 262 tisíc barev. Jedná se o displej s rezistivní technologií, takže je možné ovládání stylusem, nehty či prsty. Je dobré uvážit, zdali vám tento typ displeje bude na ovládání vyhovovat, protože doteky mi nepřijdou tak přesné, jako v případě kapacitních displejů. Trochu mi v nastavení schází volba úrovně jasu, kterou tak mám danou u telefonu od výrobce a nelze ji měnit automaticky ani manuálně.

Jestli jsme si u Nokie X3-02 zvykali na atypické rozmístění tlačítek, tak u modelu C3-01 jsou tlačítka rozmístěná klasicky. Horní řada má dvě hovorové klávesy, pod nimiž jsou standardní čtyři řady tlačítek. Na klávesnici se píše bez chyb. Pochválil bych podsvícení klávesnice, které je v modrém provedení navlas stejné, jako u Nokie 6300.

Prostředí telefonu: se Symbianem by vybočoval

Nokia C3-01 má prostředí S40 6th Edition, uzpůsobené pro dotykové ovládání. Dosud bylo prostředí S40 určeno pouze pro levné telefony s klasickou klávesnicí. Nyní je tu model s kombinací dotykového displeje a klávesnice, který je určen pro uživatele bez zájmu o chytré telefony (s OS). Operační paměť RAM má velikost 64 MB, paměť ROM 128 MB. Případné softwarové aktualizace telefonu budou řešeny over-the-air. Základní obrazovka má několik pod sebou umístěných panelů, které lze libovolně přeházet. Od výrobce je zde nastaven ukazatel času, data, pod ním čtveřice oblíbených kontaktů, hledání na webu a čtyři hlavní aplikace pro rychlé spuštění. Spodní okraj displeje má volby – Jdi na, Menu a Jména.

Pro rychlý vstup do zpráv, napsání nové zprávy a ovládání hudebního přehrávače slouží zkratky na klávesnici. Po vyvolání se objeví na displeji okénko s volbami. Do menu se vstupuje přes tlačítko nad displeji. To sestává z matice 3 x 3 ikony, případně lze nastavit výčet položek jako seznam. Rychlost telefonu je odpovídající, nezpozoroval jsem žádné dlouhé pauzy a čekání, než se něco otevře, zavře. To je pro majitele telefonu hodně podstatné. Paměť telefonu, dostupná pro uživatele, je 30 MB. Další rozšíření až o 32GB je podle výrobce možné microSD kartou.

Telefonování a zprávy: správa mu nedělá problémy

Ve složce kontakty je jak jmenný výpis, tak protokol volání (přijaté, nepřijaté, zmeškané), možná synchronizace s Ovi, tvorba skupin a nastavení zrychlených voleb. Oproti starším modelům s prostředím S40 se změny neodehrály. Ve výčtu kontaktů lze volit mezi zobrazením jmen, jmen a čísel, jmen a obrázků. Stejně tak je možno nastavit řazení dle jména či přímení. Komu by nevyhovovalo už tak poměrně velké písmo, může zvolit ještě větší, které nebude dělat potíže ani seniorům. Osobně mě zaujala funkce „povolení volání pouze na určitá čísla“, se kterou může zaměstnavatel získat absolutní nadvládu nad zaměstnancem a nadefinovat mu přesně jen ta čísla, které může volat.

Přidání nového kontaktu probíhá v jednotlivých, po sobě jdoucích, krocích, a to v pořadí číslo, příjmení, jméno. Poté se kontakt uloží a vy můžete přidat další informace přes nabídku volby – přidat – detail – číslo, internet, multimédia, osobní info. Přidat lze i obrázek z alba, případně dotyčného ihned vyfotit. V seznamu kontaktů nechybí možnost poslání zprávy, zobrazení konverzace či odeslání dotyčného vizitky přes Bluetooth, zprávu či ji přidat jako přílohu MMS zprávy. Hodit se mohou rychlé volby (přiřadíte číslovky 0-9 kontaktům).

Vytvoření zprávy podtrhuje opravdu kvalitní klávesnice, na které je radost psát. Zbylé znaky v SMS se odpočítávají od počátku psaní, takže máme přehled, kolik lze ještě napsat. Telefon má prediktivní psaní textu, tzn. že vám nabízí vhodná slova, mezi která můžete další přidávat. SMS mohou být odeslány více uživatelům dle skupiny. Pokud vám nezbývá čas ani na napsání zprávy, pak je tu možnost nahrát zvukovou zprávu a tu odeslat jako MMS. Zprávy se seskupují ve složce dle konverzací, případně klasicky dle času přijetí. V nastavení lze volit velikost písma, zrušit výpis o doručení nebo zakázat obrazové smajlíky. Nechybí ani hlasové čtení zpráv (Xpress audio messaging).

Emailový klient s průvodcem nastavení bude spravovat vaše účty, ať už jsou přímo u Ovi nebo kdekoliv jinde. Kromě emailů myslí Nokia na službu Chat Nokia Messaging, která zajišťuje chatování s přáteli. U emailového klienta (podpora SMTP, IMAP4, POP3) se mi líbí jednoduchost, přehlednost, snadné odpovídání a načítání nových zpráv.

Fotoaparát: autofocus je zbytečný přežitek

Nokia X3-02 nese 5 Mpx fotoaparát (2592 x 1944 px), který má LED blesk, naopak autofocus nikoliv. Nokia prostě autofocus nebude nasazovat ve většině telefonů, čímž si rozhodně získá leda více odpůrců. Náhrada v podobě Foll focusu není vždy patrná, zaostření především na bližší předměty je nedokonalé. Fotoaparát má čtyřnásobný digitální zoom, volbu režimu blesku, zvuku spouště či uložení. V režimu videokamery je možné pořizování záznamu v rozlišení QVGA s 30 snímky/s nebo VGA s 15 snímky/s. Snímky mají příponu JPEG, videa 3GP. Podporovány jsou přitom videa MPEG-4, H.263, H.264 a 3GP.

Zkušební fotografie – Nokia C3-01:

Organizační funkce, zábava: doplněk po práci

Nokia C3-01 má FM rádio s funkcí RDS, AF, ukládáním oblíbených stanic a volbou hraní přes reproduktor. V telefonu nechybí hudební přehrávač, podporující soubory s příponou mp3, AAC, eAAC, eAAC+ a WMA. Na pozadí přehrávače se při přehrávané skladbě zobrazuje obal alba, pokud tuto informaci nese soubor v sobě uloženou. Jsou zde funkce hraní náhodně, s opakováním a nastavení ekvalizéru s několika přednastavenými styly a úpravou podle sebe. Dodávaná pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack hrají uspokojivě, jejich součástí je také mikrofon a tlačítko pro příjem hovorů. Reproduktor telefonu hraje uspokojivě, ale využíval bych ho spíše při hlasitém odposlechu hovorů.

Uživatel má k dispozici běžné funkce telefonu, mezi které se řadí kalendář s nastavením připomenutí a synchronizací skrze Ovi účet, budík s opakováním, prodloužením opětovného buzení a nastavením tónu, kalkulačka s pokročilými matematickými funkcemi, záznamník zvuku s maximální délkou nahrávky jedné hodiny, poznámky, odpočítávací měřič, stopky, seznam úkolů a další položky extra, v nich je např. Ovi obchod, komunity, služba My Nokia, Opera Mini, převodník, převodník velikostí a světový čas.

V telefonu jsou předinstalovány hry Climate Mission, Memorize a Picture Puzzle. Ovládání je ve většině případů možné přes dotykový displej. Další hry jsou ke stažení na Ovi obchodu. Složka s fotografiemi a videi, která celkem přehledně řadí fotografie podle času pořízení (časová osa), je souhrnně nazvána Fotografie. Pokud chcete někomu fotografie ukázat, pak poslouží funkce prezentace, a to v režimu na výšku či šířku displeje. Galerie oproti tomu shlukuje všechen multimediální obsah telefonu, tedy obrázky, videa, zvuky, motivy, grafiku, tóny, nahrávky a přijaté soubory.

Datová výbava: drží eso v rukávu

Telefon podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSPA, které umožňuje stahování rychlostí až 10,2 Mb/s a odesílání až 2 Mb/s. Bzedrátové technologie zastupuje Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n a Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech. K počítači se telefon připojuje přes USB (High-Speed USB 2.0), které zároveň dovoluje telefon nabíjet. Pro nabíjení klasickou nabíječkou zvolil výrobce bohužel 2 mm konektor, nikoliv microUSB. USB port má ještě jednu speciální funkci, USB on-the-go, která umožňuje připojení flash disku jako externí jednotky a přenos souborů mezi ním a telefonem.

Pro prohlížení webových stránek je připraven Nokia Web browser, který umí načítat stránky v plnohodnotném zobrazení, má podporu Adobe FlashLite 3.0. Součástí prohlížeče je RSS čtečka, vyhledávání a přístupy na Facebook či Twitter. Přímý tisk dokumentů či stránek je možný přes funkci Nokia XpressPrint. Funguje to přes USB (PictBridge), Bluetooth i online.

Závěr recenze Nokie C3-01

Majitelé dosluhujících telefonů Nokia 6300 mají konečně plnohodnotného nástupce, který je zčásti zavede do dotykového stylu ovládání, přičemž jim neupře tradiční klávesnici a funkce, na které jsou zvyklí. Nokia C3-01 má tloušťku pouhých 11 mm, což je v kombinaci s kovovým provedením to pravé. Nejsem si jist pouze tím, jak budou uživatelé spokojení s rezistivním typem dotykového displeje. Vše ale nahradí přesná klávesnice s dobrým posvícením, běžné organizační funkce telefonu a vedle pracovních funkcí i přehrávač hudby, fotoaparát či jednoduché hry. Konektivita telefonu je příkladná. Přínosem je také funkce USB on-the-go, která dovoluje připojení flash disku. Škoda, že výrobce upřel telefonu GPS a Ovi mapy s navigací, které by znamenali daleko větší prodejní trhák, než jakým je telefon takto.

Cena telefonu se pohybuje (březen 2011) kolem čtyř tisíc korun, což je pro zájemce cena přijatelná. Oficiální obchod Nokia uvádí cenu 4 450 Kč (březen), operátoři prodávají model za částku – Vodafone 4 377 Kč, T-Mobile 4 599 Kč, O2 4 495 Kč (v eShopu 4 295 Kč).

kovové zpracování chybí autofocus
dotykový displej a klávesnice GPS
5 Mpx fotoaparát 
Wi-Fi, HSPA 
funkce USB on-the-go 
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
16 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
ZuzkamchaelazdeněkolikPetr Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
mirek
mirek

Má tenhle telefon v přehrávači playlisty?

petr
petr

Telefon je značně předražený. Nemá operační systém, nejedná se o chytrý mobil. Přitom cenově stojí stejně nebo dokonce víc než spousta smartphonů s mnohem lepším hardwarem. Nokii šplouchá na maják.

petr
petr

Já bych to s oblíbeností Nokie tak růžově neviděl. Moře mých známých vymněnilo v poslední době mobily, ale nikdo si nevybral nic od Nokie. Všichni šli do Androida. A to se Samsungy a LG. Chtělo by to nějak se dostat ke statistikám prodejů nějakého velkého shopu.

petr
petr

Zrovna se rozhlížím po telefonu k manželčiným narozeninám. Tahle Nokia je vzhledově povedená a jak víme, ženské na vzhled dají. Ale s ohledem na cenu spíš dojdu pro nějakého toho Androida od Samsungu nebo od LG. Za stejnou cenu jako má Nokia toho ten Android nabízí mnohem víc.

Za ty statistiky by Vám asi bylo hodně lidí vděčných.

Santusák
Santusák

Do záporů bych uvedl také cenu.

Ptr
Ptr

Zdravím, tento telefon má podporu VoIP SIP. Pokud je wifi internet, lze volat za internetové ceny.
Tedy třeba na pevnou za nějaké halíře a kvalita hovoru je stejně dobrá jako kdyby se volalo přímo přes simkartu.

http://www.telefonujeme.cz/about7447.html

vlastimil ptacek
vlastimil ptacek

dobrý den, rád bych se zeptal jak u telefonu probíhá hledání v seznamu – zda telefon hledá jen podle postupného psaní či jako u symbianu umí hledat všechny kombinace zadávaných písmen ve všech jménech, a dále by mne zajímalo zda je ještě podporován pc suite či zda už jen ovi? děkuji za info, ptáček

Venca
Venca

Dobrý den, PC Suite je telefonem a hlavně počítačem podporováno. Zároveň má několik možností připojení navíc. Všechny kombinace v menu, kontaktech podporovány nejsou. Jsou dvě možnosti, jak nastavit seznam. Vyhledáváni jména, nebo příjmení.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Honor Band 4: má se Xiaomi Mi Band 3 bát?

Honor Band 4: má se Xiaomi Mi Band 3 bát?

VČERA  |  David Hublar  |  3 komentáře

Na Pražském hradě byl kromě nového telefonu Honor 8X představen i nový chytrý náramek Honor Band 4, který je…

Huawei Mate 20X bude možná podporovat stylus

Huawei Mate 20X bude možná podporovat stylus

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Již zítra nám Huawei v Londýně představí nové modely řady Mate. Konkrétně se můžeme těšit na Mate 20, Mate…

OxygenOS u OnePlus 6T přijde s velkými změnami

OxygenOS u OnePlus 6T přijde s velkými změnami

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zanedlouho se již dočkáme oficiálního představení OnePlus 6T, o kterém již koluje mnoho zvěstí. Tentokrát jsme opět o krok…

Mobilní zobrazení