Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia C1-01 – recenze běžného telefonu se základními funkcemi

  |  19 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Nokia C1-01 poslouží nenáročným uživatelům. Recenze Nokia C1-01 prozradí, jak si telefon vede v běžných funkcích volání, posílání SMS. K nim přidává i fotoaparát, FM rádio, webový prohlížeč a hudební přehrávač. V telefonu je klasické prostředí S40.

Mobilní telefon Nokia C1-01 do recenze zapůjčil e-Shop Nokia.

Nokia C1-01 je zástupce low-end telefonů v cenové hladině lehce nad tisícem korun. Uživateli poskytne nejzákladnější funkce, zabalené do prostředí S40. Telefon má webový prohlížeč, hudební přehrávač, FM rádio, standardní 3,5 mm konektor Jack, slot na microSD, VGA fotoaparát a několik her. Zajímavý telefon nejen pro seniory.


Nokia C1-01 – oficiální fotografie

Základní parametry – Nokia C1-01

Rozměry108 x 45 x 14 mm
Hmotnost79 g
DisplejTFT, rozlišení 128 x 160 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 1,8“
Paměť20 MB vnitřní, operační paměť RAM 16 MB + paměťové karty microSD až 32GB
Operační systémne, prostředí S40
FotoaparátVGA (640 x 480 px), nahrávání videa (128 x 96 px) s 10 snímky/s
Obsah baleníuživatelská příručka, baterie, nabíječka, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack
Cena a dostupnost1 300 Kč, od února 2011

Krátké postřehy z testování Nokie C1-01

Co se nám líbilo: jednoduchost, poměrně přesná klávesnice, výdrž telefonu, slot na microSD, alespoň GPRS data, Bluetooth 2.1, standardní 3,5 mm Jack a microUSB, hudební přehrávač a FM rádio

Co se nám nelíbilo: VGA fotoaparát, čitelnost displeje, 2 mm konektor k připojení nabíječky

Obsah balení: jen to nejnutnější

Sympatická malá krabička, vyrobená z 80% z recyklovatelných materiálů, v sobě ukrývá samotný telefon, baterii, pecková sluchátka, nabíječku a návod. To je takřka vše, co k telefonu potřebujete. Navíc už se hodí snad jen paměťová karta či USB kabel.

Vzhled a konstrukce: velmi lehká krabička

Nokia C1-01 není žádná extra kráska, nečerpá z dražších modelů výrobce, ale jde si vlastní cestou. Tomu odpovídají použité plastové materiály s převážně matnými zády a leštěným předkem. I přes jednoduchost se nezapomnělo na kvalitní zpracování bez vrzání a zbytečných mezer. Pro běžné použití je telefon připraven vzorově.

Dnes začneme pohledem telefonu na zadní stranu, kde je VGA fotoaparát a zabudovaný reproduktor. Na horní hraně telefonu je umístěn standardní 3,5 mm konektor Jack (port). Tak už i do takto levných telefonů nám tento, kdysi opomíjený konektor, dorazil. Na pravé straně telefonu vidíme 2 mm konektor pro připojení nabíječky a zakrytý microUSB port. Nabíjet lze pouze přes 2 mm konektor, microUSB slouží pouze pro připojení k počítači.

Na levé hraně telefonu nenacházíme žádné funkční klávesy, pouze otvor na poutko v samém horním okraji krytu. Spodní hrana přístroje má otvůrek s mikrofonem. Přední stranu tvoří displej, klávesnice a vystouplé čtyřsměrné tlačítko včetně potvrzovacího středu a kontextových kláves.

Displej a ovládání: rozlišení nic moc

Telefon má TFT displej s úhlopříčkou 1,8“ a rozlišením 128 x 160 px. Zobrazuje přitom 65 tisíc barev. Čitelnost je nejlepší při pohledu zpříma, jinak na displeji není mnoho vidět. Jas nelze upravovat, je daný výrobcem natrvalo.

Baterie a výdrž: nevysílíte ho

Výdrž je jednou z předností telefonu. Baterie s udávanou kapacitou 800 mAh dokáže telefon udržet v pohotovostním režimu klidně týden, pokud denně jen sem tam odešleme SMS a krátce zavoláme. Při větším zatížení zhruba 4-5 dní vydrží. K baterii se dostaneme tak, že sejmeme zadní kryt směrem od dolního okraje. Slot na SIM kartu je ukryt pod baterií, zatímco microSD slot zboku, takže je přístupný kdykoliv.

Prostředí telefonu: staré známé S40

Telefon má klasické, jednoduché, nokiácké prostředí S40. Znamená to, že je k dispozici jedna domovská obrazovka s možností přidání několika zkratek pod sebou, zobrazující stav baterie, signál sítě, profil, čas a datum. Ve spodním okraji pak jsou tlačítka Jdi na, Menu a Jména, která se ovládají příslušnými kontextovými klávesami a potvrzovacím středem. Lze volit i čtyři směry, ke kterým si každý dle libosti přiřadí funkce.

Menu je rozloženo na tři řádky a tři sloupce ikon (celkem 9). Dá se říci, že obsah telefonu demonstruje právě těchto několik ikon, i když třeba FM rádio je schováno až pod položkou Hudba. Telefon není rychlík ani ploužák, reaguje přijatelně za každé situace. Od low-endu se v podstatě nic jiného ani neočekává.

Vnitřní paměť telefonu, kterou může uživatel využít, je zhruba 20 MB, operační paměť RAM 16 MB (to není vtip). U podobného telefonu zní nemyslitelně údaj o paměťové kartě microSD, s podporou až 32 GB. Je tomu ale opravdu tak.

Telefonování a zprávy: na to ten telefon je

Do telefonu se vejde rovných 1000 kontaktů. U nového kontaktu je celá řada informací včetně dodatečného přidání několika dalších čísel, webových adres, poznámek, funkcí, atd. Samozřejmostí je také fotografie. Zprávy se strukturně řadí podle data. Na přehlednosti přidává řazení do konverzací dle odesílatele. U zpráv je vždy ikonka informující o zobrazení zprávy či jejím neotevření a po celou dobu se v pravém horním rohu objevuje ikonka dopisu, která upozorňuje na nepřečtené zprávy. Odesílat a přijímat lze i MMS zprávy. Změna velikosti písma také nechybí.

Fotoaparát: VGA v roce 2011 opravdu komické

Fotoaparát působí u jedné z nejlevnějších Nokií jako zjevení. Tomu odpovídá rozlišení VGA (640 x 480 px) a nahrávání videa v rozlišení 128 x 96 px, s 10 snímky za vteřinu. Fotoaparát má samospoušť, efekty, vyvážení bílé, možnou změnu kvality fotografií, zvuku závěrky, paměť pro ukládání a název fotek. Narovinu však říkám, že fotoaparát bude pro majitele telefonu znamenat asi tolik, jako otvor pro poutko.

Zkušební fotografie – Nokia C1-01

Multimédia, hry, aplikace: až 32 GB karta

Pro zpříjemnění chvil je v telefonu hudební přehrávač a FM rádio, které nutně potřebuje ke spuštění připojená sluchátka. Díky standardnímu 3,5 mm konektoru Jack není problém připojit kterákoliv vlastní sluchátka. Hudební přehrávač můžete naplnit hudbou, a to až do kapacity 32 GB paměťové karty microSD, kterou telefon podporuje.

Fotografie a videa jsou řazena v souhrnné složce Fotografie, která se teprve dál rozvíjí na fotografie a videa, nechybí ani časová přímka a vlastní alba. Nokia přibalila několik jednoduchých her, které mohou posloužit ve chvílích nudy, a to Block’d, Glamour Pinball, Sudoku. Mezi aplikacemi jsou zařazeny: převodník, správce výdajů, světový čas.

Organizační a datové funkce: s GPRS hurá na web

Posun kupředu jsme u tohoto low-endu zaznamenali i po stránce datové. Telefon podporuje datové přenosy přes operátora, a to GPRS. Můžete s ním tedy navštívit webové stránky přes prohlížeč. Rychlost to nebude, nicméně v nejnutnějších případech to bohatě postačí. V telefonu je také Bluetooth 2.1 s podporou A2DP profilu pro stereo poslech se sluchátky. Přes microUSB připojíme telefon k počítači (jako velkokapacitní úložiště či v Nokia Ovi Suite), nabíjet jej budeme přes 2 mm konektor.
A co organizační funkce? Ani na ty nesmíme zapomenout K dispozici je budík s opakováním, kalendář, kalkulačka, záznamník, seznam úkolů, poznámky, odpočítávací měřič a stopky. Do telefonu můžete doinstalovat obyčejné Java aplikace.

Závěr recenze telefonu Nokia C1-01

Nokia C1-01 je určena pro nenáročné uživatele, jejichž hlavními smysly užívání telefonu jsou – volání a zprávy. Další přídavné funkce jako fotoaparát, hudební přehrávač, FM rádio či různé aplikace a obyčejné hry jsou v telefonu navíc. Za cenu lehce nad tisícem korun si myslím, že je to dobrá koupě. Pro seniory bych volil spíše jiný model nebo značku, jelikož displej není dvakrát velký a jeho čitelnost může být pro starší uživatele komplikovaná.

jednoduchost VGA fotoaparát
microSD slot čitelnost displeje
výdrž telefonu
3,5 mm Jack
GPRS, Bluetooth
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

19
Komentujte

avatar
13 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
PepaRomanMILENAjiříMichal Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

vrtá mi v hlavě jedna věc a to ta, proč se mi líbí design low endových nokií a ne high endových :/

Roman
Roman

No to bude tou cenou že za cenu těchto 5 máte jeden větší stroj s os. Ale design dobrý i klávesy dobrá velikost provedení a podsvícení také velmi dobré… Je to dobrá koupě =)

brona
brona

mam ho ted nova,ale jedna nevyhoda a to ta,že tam neni esemeska jako o dorucenych zpravach jen vam to napise doruceno.nedoruceno uz to nedohledate moc mi to chybi.

standa
standa

jde i tohle nastavit. budete mít doručenky v odeslaných zprávách – menu – zprávy – nastavení zpráv – základní nastavení – výpis doručevých zpráv a dáte vložená.

pepek
pepek

Bohatě postačí, postrádám jen info o ceně hovoru. Zobrazí se pouze jeho délka.

franta
franta

Chybí tam pro mne důležitá funkce,a to uložení zpráv-archiv.Ve staré 3310ce jsem mél uloženy některé informace.Nato že to má tolik funkcí tak tato základní tu není…..

John
John

nokii C1-01 bych nazval spíš nepovedeným pokusem ve snaze vyrobit levný telefon. Výhoda tohoto typu je, že těžko za nižší cenu koupíte telefon s tak pohodlným ovládáním. Na druhou stranu absolutně nic nevydrží, a to ani nošení v kapsi. mám ho přibližně ani né 5 měsíců. nutno podotknout, že mi nikdy nespadl. Jednoho dne prostě přestal přijímat hovory, nešlo se dostat do kontaktů ani do zpráv. Prví co mě napadlo, že mám nejspíš v háji sim-kartu. Když jsem si pořídil novou, problém bohužel nezmizel. tenhle problém nastal hned po třech měsících. sice mi uznali reklamačku, a nárok na bezplatnou opravu,… Číst vice »

MILENA
MILENA

ASI JSTE ZROVNA NATREFIL NA NĚJAKÝ ZMETEK,PROTOŽE JÁ MÁM C1 01 UŽ VÍCE JAK 2 ROKY A JSEM SPOKOJENÁ,ZVONÍ, UPOZORNÍ NA ZMEŠKANÝ HOVOR,ODESÍLÁ SMS, OZNÁMÍ PŘEČTENÍ SMS, FOTÍ, POŘIZUJE VIDEO,JENOM NEUMÍM STÁHNOUT FOTO DO PC – POTŘEBOVALA BYCH PORADIT,JAK NA TO. KABEL USB MÁM.

John
John

No naštěstí mi uznali i druhou reklamaci s duvodu špatné diagnozy a neodstranění celého problému, ted už celkem špape bez problému … musim uznat a opravit se, možná zas tak vyhozený prachy to nebyli – ale ze začatku jsem se s ním natrápil fakt dost – a občas mě dostal i do pěkně nepříjemných situací …. co se týká Fotek přes usb – máte-li v telefonu paměťovou kartu – stačí při připojení k počítači na telefonu vybrat z automaticky naskočené nabídky „Velkokap.úlož.“ Jesttliže ne, se ještě nabízí funkce „Nokia ovi suite“ – program k této funkci je volně ke stažení… Číst vice »

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Testy v GeekBench vyzradily, jaké parametry můžeme u Motoroly Moto One čekat. Motorola tento týden uveřejnila nový smartphone Moto P30 cílený…

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  4 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní zobrazení