Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia 5250 – recenze levné dotykovky k Nokii 5230 a 5530

  |  10 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

První česká recenze telefonu Nokia 5250, typické dotykovky s operačním systémem Symbian 9.4 S60 5th Edition, dotykovým HVGA displejem, 2 Mpx fotoaparátem a službami Ovi. Nokia 5250 s 434 MHz procesorem zkrátka neurazí, ale ani nepotěší.

Nokii 5250 si můžete zakoupit na oficiálním obchodu Nokia.

Nokia 5250 je levná dotykovka se Symbianem S60 9.4 5th Edition, HVGA displejem s rezistivní technologií a stylusem, kterou částečně sráží absence rychlých dat, bezdrátové Wi-Fi a GPS s Ovi mapami zdarma. Bez těchto klíčových parametrů to bude mít ve vyspělejších zemích hodně těžké, jelikož konkurence v této cenové kategorii nabízí víc.


Nokia 5250 – oficiální fotografie

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia 5250 navštivte katalog mobilů.

Základní parametry – Nokia 5250

Rozměry104 x 49 x 14 mm
Hmotnost107 g
Displejdotykový, rezistivní, TFT, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 2,8“
Paměť128 MB RAM, 256 MB ROM, 51 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémSymbian 9.4 S60 5th Edition
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px)
nahrávání VGA videa (640 x 480 px) s 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stero headset s peckovými sluchátky, stylus
Cena a dostupnost3 500 Kč, od 15. září 2010

Krátké postřehy z testování Nokie 5250:

Co se nám líbilo: rozlišení displeje a jeho odezva při ovládání, volba ovládání prsty či stylusem, kompaktní pevná konstrukce imitující kov, nahrávání VGA videa, 3,5 mm Jack

Co se nám nelíbilo: absence rychlých dat, Wi-Fi a Ovi (Nokia) map, 2 Mpx fotoaparát bez autofocusu


Obsah balení:

Nokia 5250 se prodává v balení s baterií BL-4U (1000 mAh), stylusem, headsetem s peckovými sluchátky a 3,5 mm zakončením včetně klipsny pro uchycení na obleku, nabíječkou s 2 mm konektorem a návodem. Běžnému uživateli nemůže nic scházet, vyjma paměťové karty microSD, která součástí balení není a k rozšíření nízké vnitřní paměti telefonu, 51 MB, je nezbytná.

Vzhled a konstrukce:

Je to stejná, ohraná píseň, co se vzhledu týká. Po prodávaných modelech 5800, 5230 a 5530 je tu čtvrtý model, 5250, který vypadá velice podobně, má stejně rozložené funkční prvky na konstrukci a liší se ve drobnostech. Právě ty ovšem určují úspěch či neúspěch telefonu. Po stránce konstrukčního provedení nelze modelu něco výrazně vytýkat, kryty k sobě lícují, nevrzají. Plastové kryty na první pohled od kovu jen stěží rozeznáte.

Horní hrana přístroje nese klasický 3,5 mm konektor Jack, 2 mm port pro nabíječku a microUSB port pro připojení k počítači. Hrana spodní je holá, pouze je v jejím okraji zapuštěn stylus do otvoru v přístroji.

Zbylé ovládací prvky jsou umístěné na pravém boku přístroje z pohledu uživatele držícího telefon v ruce, a to dvojtlačítko hlasitosti, fotoaparátové tlačítko a přesuvné tlačítko zámku telefonu. Levý bok má pouze otvor se zabudovaným reproduktorem. Zadní kryt dokonale přilnul ke konstrukci, jeho sejmutí chce trochu síly a zručnosti. Částečně kryt obepíná 2 Mpx fotoaparát, který nepatrně vyvěrá nad povrch. I v dolní části konstrukce telefonu jsou patrné dva otvory s reproduktory.

Displej a ovládání:

Strategie použití displeje mě u Nokie v poslední době značně udivuje. Nejnovější manažerský přírůstek, model E7, s úhlopříčkou displeje 4“, má stejné rozlišení HVGA (360 x 640 px), jako model 5250 s pouhým 2,8“ displejem. V případě modelu 5250 je to velké plus, rozlišení na tak „malém“ displeji s poměrem stran 9:16 je výtečné. Displej přitom zobrazuje 16 milionů barev.

Displej je výrobcem položen o několik mm pod ochranné sklíčko, což vypadá dost nepřirozeně. Doufám, že se zde po čase neobjeví prach a nečistoty. V nastavení telefonu je možno měnit úroveň jasu, velikost písma, prodlevu osvětlení a pozdrav nebo logo. Světelný senzor u telefonu nenaleznete, naopak akcelerometr ano. Díky němu lze telefon částečně i ovládat, a to ztišit volání a odložit buzení otočením telefonu.

Ovládání displeje je uzpůsobené pro prsty, avšak výrobce neopomněl ani možnost využití stylusu. Ten je ukryt v dolním rohu telefonu. Mě osobně přišlo snazší telefon ovládat prsty, stylus jsem nevyužil. Citlivost a přesnost displeje je přitom na vysoké úrovni. Jediné, co člověka opravdu dokáže naštvat, je ono občasné dvojkliknutí při potvrzování voleb v menu. Inu, dotykový Symbian 9.4 je v tomto ohledu takový.

Baterie a výdrž:

Baterie s označením BL-4U má udávanou kapacitu 1000 mAh, čímž zaručuje telefonu kvalitní výdrž. Výrobce udává následující maximální hodnoty: 456 hodin v pohotovostním režimu, necelých 8 hodin volání, 4,5 hodiny přehrávání videí či 24 hodin přehrávání hudby.

Při našem redakčním testu vykazoval telefon průměrnou výdrž na hranici 2-3 dnů, a to jsme jej využívali jak pro příjem a odesílání emailů přes nastavenou emailovou schránku, tak pro volání, SMS zprávy a brouzdání po internetu. Hodnota jasu displeje přitom byla nastavena na polovinu. Výlet na pár dnů tedy nemusí znamenat vzít nabíječku s sebou.

Prostředí telefonu:

Nokia 5250 je založena na operačním systému Symbian 9.4 S60 5th Edition, který je uzpůsoben k ovládání prsty i stylusem. Uživatel má k dispozici 51 MB vnitřní paměti, jež rozšíří microSD kartou až do velikosti 16GB. Operační paměť RAM má hodnotu 128 MB a NAND paměť 256 MB (využívána telefonem k ukládání dat, uživatel k ní nemůže). V telefonu se nalézá procesor ARM11 s taktem 434 MHz.

Domovská obrazovka Symbianu nedoznala změn, jsou zde nadále úseky s příslušnými ikonkami či zobrazením emailu, kontaktů atd. Zvolit je možno různé rozložení těchto prvků. Horní okraj displeje zobrazuje informace o dostupné síti, čas, používaný profil a stav baterie. Spodní okraj nese tlačítka pro vstup do kontaktů a rychlé vytočení telefonního čísla. Do menu se vstupuje prostředním tlačítkem, jehož delší přidržení vyvolá multitasking a lze rychle přepínat mezi aktuálně spuštěnými úkony. Nad displejem je dotekové tlačítko označené šipkou v kruhu, které vyvolá rychlou nabídku s nejčastěji používanými službami.

Menu je standardní, s mřížkovou maticí ikon (případně formou seznamu), logicky rozdělených pro uživatele. Jednotlivé ikony mohou být přesouvány podle potřeby a vytvářeny nové složky. Pro někoho může být přínosné hlasové ovládání, nejen hovorů, ale i dalších funkcí telefonu (např. web, profily, Bluetooth).

Telefonování a zprávy:

Nokia 5250 je v tomto odvětví shodná s modelem 5230. Kapacita zpráv i kontaktů v telefonním seznamu je omezená pamětí telefonu, samozřejmostí jsou doručenky, T9 s českou diakritikou zprávy nezkracuje, skupiny kontaktů, MMS s maximální velikostí 300 kB, vibrační vyzvánění, reálná a polyfonní vyzvánění. Psaní zpráv probíhá přes dotykový displej a prostředí vám nabízí tři metody: alfanumerická klávesnice, QWERTZ klávesnice (režim naležato) a ruční vkládání psaním na displej. V nastavení se upravuje rychlost psaní, vodíci linka, šířka stopy pery, adaptivní hledání a displej může být samozřejmě kalibrován.

Nechybí dále tlačítko pro rychlé zadávání čísel či vstup do kontaktů. Dále lze díky zabudovanému akcelerometru využít funkci, která ztiší při otočení telefonu na displej jakékoli zvuky. Součástí zpráv je také emailový klient s automatickým načítáním nových emailů (oznámení o emailu či rovnou jeho stažení).

Fotoaparát:

Viditelný ústupek je u fotoaparátu, který má pouze 2 Mpx. Nastavení nicméně nedává tušit, že by se jednalo o laciný typ. Fotoaparát umí až 4x digitální zoom, fotografie o rozlišení 1600 x 1200 px mají příponu .jpeg, lze k nim přiřazovat souřadnice (geotagging), volit pojmenování a paměť na uložení.

Další funkce fotoaparátu jsou samospoušť, barevný tón (sépie, černobílý, živě, negativ), vyvážení bílé, expozice, ISO, kontrast, ostrost, sekvence snímání. Vybrat je možno režim snímání, který dopomůže částečně lepší kvalitě fotografie, i když absence autofocusu je neomluvitelná. Líbí se mi rychlost pořízení fotografie, téměř okamžitě do 1 sekundy.

Byť se jedná o pouhý 2 Mpx fotoaparát, kvalitou nahrávaného videa předčí i zaryté odpůrce. Video je nahráváno v rozlišení VGA (640 x 480 px) s 30 snímky za vteřinu, a i u něj platí možnost až 4x digitálního zoomu. Formát videa je MP4.

Zkušební fotografie – Nokia 5250:

Organizační a datové funkce, zábava:

Pro prohlížení webů využijete oblíbený prohlížeč Safari s podporou Flash Lite, případně doinstalujte např. Operu Mobile. Součástí prohlížeče je také RSS čtečka. Telefon je nicméně ochuzen o rychlá data HSDPA a bezdrátové Wi-Fi, spokojit se musíte s GPRS a EDGE. To je možná kritický kámen úrazu. Bezdrátové přenosy na krátkou vzdálenost realizuje Bluetooth 2.0, přenosy dat z počítače pak microUSB (USB 2.0 High Speed), které ovšem telefon neumí dobíjet.

Hudební přehrávač podporuje řadu hudebních formátů (AAC, AAC+, AMR-NB, AMR-WB, AU, AWB, eAAC+, M4A, MIDI, XMF, MP3, MP4, RealAudio 7, 8, RMF, SND, SP-MIDI, WAV, WMA, WVE), pozadu nezůstává ani video přehrávač (RealPlayer) (formáty H.263, Flash video, H.264/AVC, MP4, RealVideo 7,8, WMV 9). Hudba je nabízena prostřednictvím obchodu Ovi. Přehrávač nedoznal změn, takže nabízí standardně hudební knihovnu s řazením dle interpretů, alb, žánrů, skladatelů, seznamů skladeb či jednoduše podle všech skladeb. Pro někoho může být přínosná podpora podcastu.

Kancelářské funkce jsou u Symbianu vždy na dobré úrovni, proto i model 5250 není výjimkou. Telefon podporuje Office formáty Excel, Powerpoint a Word, a dále podporuje PDF a Zip soubory. Z běžných funkcí jmenujme hodiny s budíkem, kalkulačku, převodník, poznámky, slovník a správce souborů. Kalendář spravuje vaše jednání, úkoly a další poznámky a vždy dá včas vědět, abyste nezapomněli.

Hra je v telefonu připravena jediná, a to Guitar Hero 5 Mobile. Pro uchování kontaktů, kalendáře, poznámek a dalšího obsahu telefonu lze využít služby Ovi Sync. Ta automaticky hlídá jakékoliv změny v telefonu a synchronizuje je s daty na serveru Ovi. Obchod Ovi je zdrojem aplikací, her či zvuků, a to zdarma i za paušální částku, záleží na výběru. Před prvním přihlášením je však potřeba vytvořit Ovi účet, jde to přímo v aplikaci Ovi obchod.

Závěr recenze Nokie 5250

Nokia 5250 přichází po úspěchu modelů 5230 a 5530, mezi něž se také označením zařazuje. Výbavou ovšem ztrácí, a to i ve srovnání s modelem 5230, který má GPS s Nokia mapami, baterii s vyšší kapacitou a podporu rychlých dat HSDPA. Oproti modelu 5530 ztrácí 5250 fotoaparátem. Předpokládá se, že Nokia model 5250 vpustila do prodeje z toho důvodu, aby částečně osvěžila portfolio těchto levných dotykovek a zároveň nabídla vzhledem podobný model Nokii X6 uživatelům, kteří nepožadují takovou výbavu. Předpokládal bych také, že Nokia 5250 zamíří do rozvojových zemí, kde dotykové modely za nižší cenu ještě nejsou takovou samozřejmostí, jako třeba u nás.

Nokii 5250 si můžete zakoupit na oficiálním obchodu Nokia.

dotykový displej 2 Mpx fotoaparát
3,5 mm Jack absence rychlých dat a Wi-Fi
microUSB chybí GPS a Ovi mapy
Symbian 9.4 S60 5th Edition
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MichalAlfarLuboš SrbHerjskal Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Tana Kasingova
Tana Kasingova

Dobrý den, Nokia 5250 disponuje Symbianem? Na oficiálních stránkách mají uveden systém Series 60… Kde je teda pravda? :)

Xman
Xman

No, trochu nechápu smysl tohoto telefonu. To si vážně Nokia myslí, že se bude dobře prodávat?

ar
ar

mi se vubec nelibi

Alf
Alf

Zlatá Nokia 5230.

Michal
Michal

dobry den mam problem s dotykem na nokia 5250 prestal mi reagovat na dotyk čim to muže byt muze mi nekdo poradit dekuji za odpovet

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

VČERA  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Vývoj bezdrátové nabíječky AirPower od Applu se jeví jako pozastavený. Nota bene, když byla představena před rokem společně s…

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Na internet unikl snímek smartphonu OnePlus 6T, který podle všeho vypadá jako mírně nakynutý OnePlus 6. O něco později…

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Nástupce Essential Phonu byl v květnu zrušen poté, co vyšlo najevo, že původní telefon se neprodával tak dobře, jak výrobce…

Mobilní zobrazení