Recenze Nokia 2720 Flip: staré véčko novým kouskům nenaučíš

Jakub Fišer

Nokia má své tlačítkové telefony ráda. A vzhledem k tomu, že zájem o ně pořád je, nebála se oživit legendu 3310 nebo banánový telefon proslavený filmem Matrix 8110. Nejnovější tlačítkový počin je Nokia 2720 Flip. Finská společnost s tímto kouskem oživila trend klasických véček a jde do boje s tlačítkovou i chytrou konkurencí. Jak si ale ukážeme v naší recenzi, ne vždy se jí povedlo udělat správný krok.

Nokia 2720 Flip recenze
Nokia 2720 Flip recenze

Nepřehlédněte: Tlačítkové telefony nezemřely. Jaké nejlepší můžete dnes zakoupit?

I když to tak zprvu nemusí vypadat, i Nokia 2720 Flip je znovuzrozený model z dob dřívějších. Originální předlohou byl telefon Nokia 2720 Fold, tedy naprosto klasické véčko z roku 2009. Ten sice novinka snad ve všem překonává, konkurence je však dneska mnohem dál a Nokia si sama dělá bolest, když se nebojí svůj nový hloupý telefon dobře ocenit a tím jej poslat do boje nejen s klasickými hloupými tlačítkovými telefony, ale rovněž s chytrými telefony za podobnou cenu, které z logiky věci přece jenom mají navrch. Nebo ne?

Nokia 2720 Flip: specifikace

Konstrukcepolykarbonátové tělo, véčková konstrukce, 192,7 x 54,5 x 11,6 mm, 118 g
Displej2,8″, barevný TFT, 320 x 240 px, jemnost 143 ppi; sekundární 1,3″, černobílý TFT, 240 x 240
Operační systémKaiOS + obchod s aplikacemi
Procesor2jádrový, 1,1 GHz, Qualcomm Snapdragon 205
Paměť512 MB RAM, 4 GB úložiště, slot na MicroSD (až do 32 GB)
Fotoaparát2 Mpx, LED blesk, bez autofocusu
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 4.2, microUSB, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack
Baterie1 500 mAh, vyjímatelná
Cena a dostupnost2 599 Kč, říjen 2019

Vyklopit a zaklopit

Více než cokoliv jiného ocení u Nokie 2720 Flip zákazníci její konstrukci. Finský výrobce nám v roce 2019 přináší ikonické véčko! Design telefonu tak skutečně zahřeje u srdíčka a pamětníkům dá vzpomenout na jejich staré telefony, než byly nahrazeny velkými černými plackami. Inu ale, dá se véčko z dob minulých v prakticky nezměněné podobě používat i dnes?

Ano, dá, a to bez větších problémů, Nokia 2720 Flip totiž oplývá onou nostalgickou praktičností, právě jako starodávná véčka. Ještě než se vůbec rozhodnete udělat onen machr pohyb otevření telefonu (a ano, tímto pohybem můžete přijímat či naopak ukončovat hovory jako tomu bylo dříve), můžete zkontrolovat čas nebo datum na maličkém 1,3palcovém černobílém displeji. Tam se vám zobrazí i ID volajícího, takže před otevřením rovnou víte, koho čekat na druhé straně.


Po otevření telefonu se před vámi rozhostí skutečná nostalgie. Všechno vypadá jako před oněmi deseti či patnácti lety. Na spodní straně, tzv. základně, má Nokia 2720 klasickou alfanumerickou klávesnici a nad ní panel se šesti tlačítky po stranách a ikonickým prostředním směrovým tlačítkem s potvrzením uprostřed. Tlačítka jsou celkem velká, podsvícena, tady nevidím problém. Některé klávesy na číselníku, hlavně potom číslo 5 a číslo 2, však na recenzovaném kusu postrádaly výraznější stisk. Ale snad jde jen o vadu kusu a nikoliv celé produktové řady.

Zase ten plast

Nad tím hlavním, tedy klávesnicí, je pak už jen masivní kloub a vyklápěcí strana s displejem. Samotný proces výklopu a následného zavření probíhá celkem jednoduše a příjemně. Pokud ale budete chtít zaúkolovat jen jednu ruku, bude vás to stát několik hodin trénování. Až teprve potom budete zvedat hovory jako skutečný manažer z roku 2005.

Asi vás nepřekvapí, že celá konstrukce je z kombinace matného a lesklého plastu. To je velká škoda, během představení totiž telefon vypadal na renderech o něco více prémiově a taková legenda jako je véčko by si určitě zasloužila konstrukci z pořádného hliníku. Takhle totiž svým levným dojmem působí Nokia 2720 Flip jako hračka z tržnice. Nebýt loga Nokia, asi byste se na telefon báli sáhnout, aby se nerozsypal. To samozřejmě nehrozí, všechno sedí jak má, ačkoliv zlomit bych se jej nesnažil, možná byste byli nepříjemně překvapeni, jak snadno to jde.

Chytrý systém na hloupém telefonu

O maličkém sekundárním displeji již zmínka padla, ten se nachází na přední straně uzavřeného víka. Po vyklopení se zjeví velký 2,8palcový TFT displej, který má klasické problémy displejů tohoto typu. Černá je prakticky šedá a při pohledu z vychýleného úhlu se v šedou promění také modrá, zelená, červená, žlutá a de facto úplně všechny barvy. Naštěstí s něčím jako je kvalita displeje si zákazníci hloupých telefonů hlavu nelámou.

Mnohem důležitější a zajímavější je užitý operační systém. Tím je zde KaiOS, tedy ten samý systém jako na všech novodobých tlačítkových Nokiích. Upřímně, používá se docela fajn. Nenáročným uživatelům přinese ze světa smartphonů takové benefity, jako jsou aplikace YouTube, Google Mapy, Facebook nebo WhatsApp. Snahou přiblížit systém KaiOS chytrým telefonům však Nokia trochu zasypává uživatele nepotřebnými funkcemi, a tím se vytrácí jednoduchost originální Nokií.

Internet, tlačítko pro pomoc i fotoaparát

A s tím, jak se KaiOS snaží profilovat jako „chytrý systém na hloupých telefonech“, přichází tedy řada i na technologie známé spíše ze smartphonů. Kromě mobilního internetu na úrovni 4G tak umí Nokia 2720 Flip i Wi-Fi, Bluetooth 4.2 anebo telefonování pomocí VoLTE. Telefonu rovněž nechybí samostatné tlačítko pro zavolání SOS, které je umístěno na levém boku. Tím Nokia jasně ukazuje, že cílí na starší zákazníky. To je ale škoda, protože SOS tlačítko ve finále nejde přenastavit a vy jej tak minimálně jednou denně stisknete, aniž byste potřebovali pomoc.

A jaké další funkce telefon nabízí? Úložiště o velikosti 4 GB můžete zaplnit hrami, e-maily, hudbou (telefon má i 3,5mm audiojack!) nebo fotkami. K tomu poslouží nouzový 2Mpx fotoaparát, který umí i natáčet videa. Ne moc dobře zvolené je ale jeho umístění, kdy si jej prakticky ve 100 % případů zakryjete rukou, čímž čočku upatláte a ona posléze podává ještě horší výkon. Dobrou zprávou tak alespoň je, že foťák má i přisvětlovací diodu, která se dá použít jako svítilna.

Výdrž absolutně bez problému

Staré telefony Nokia se chlubily hlavně mohutnou výdrží baterie. A jak jistě tušíte, slušnou výdrž má i Nokia 2720 Flip. Telefon jsme testovali zhruba týden, a to tak nějak odpovídá tomu, jak moc se telefon v praxi vybíjí. Pokud máte zapnutá mobilní data, ale internet kontrolujete spíše sporadicky, bude vám bohatě stačit nabít telefon v pondělí ráno a v pátek večer jej znovu připojit do sítě. Pokud si s telefonem budete každý den hrát, sledovat sociální sítě a využívat systém KaiOS naplno, vězte, že budete nabíjet alespoň dvakrát týdně.

Nákup z nostalgie? Proč ne!

Cílová skupina zákazníků telefonu Nokia 2720 Flip se bude dělit hrubým odhadem na dvě strany; v obou případech však bude hrát roli silná nostalgie. První část zákazníků si jej koupí ke svému smartphonu, aby dali vzpomenout na doby dávno minulé, kdy žádné smartphony neexistovaly a véčko měl každý. Pak je tu ale druhá část, a ta si telefon Nokia 2720 Flip koupí jako svůj hlavní telefon.

Tady ale pozor. I když telefon skutečně má docela zajímavý systém s množství fajn funkcí, chytrý telefon to není. Pokud byste rádi vyřizovali e-maily a chatovali s přáteli na vlně nostalgie, prosím. Nečekejte ale, že Nokia 2720 Flip je kdovíjaký pracant, leč stojí stejně jako některé chytré telefon. Je to telefon pro lidi, kteří pamatují původní véčka a mají chuť a peníze se k tomuto trendu vrátit. Určitě ne na pořád – budoucnost je jiná – ale alespoň na chvíli.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus hřejivý pocit nostalgiePlus plast a horší zpracování
Plus dobrý operační systém se spoustou moderních funkcíPlus cena

Komentáře


Nejnovější články