Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia 2710 Navigation Edition – recenze nejlevnější navigace v mobilu

  |  10 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Nokia 2710 Navigation Edition je od pohledu klasický mobil ze severu. Jako bonus přidává GPS navigaci s doživotní licencí na hlasovou navigaci a v balení nabízí bohaté příslušenství určené pro navigaci.

Mobilní telefon Nokia 2710 Navigation Edition do recenze zapůjčil e-Shop Nokia.

Nokia dala dohromady dvě své velké přednosti – jednoduchý klasický model telefonu a bezplatnou GPS navigaci. A tak vznikl nový telefon Nokia 2710 Navigation Edition, který zatím drží jedno prvenství. Je nejlevnějším mobilním telefonem na trhu se zabudovanou navigací.


Nokia 2710 Navigation – oficiální fotografie

Nokia 2710 Navigation Edition má i své dvojče. Model 2710 s přídomkem Classic je na pohled k nerozeznání od námi testované verze Navigation Edition. Liší se pouze tím, že s telefonem nedostanete doživotní licenci na hlasovou navigaci a je tím pádem ještě o něco levnější. U nás se však s touto verzí nesetkáte. Je určena pro rozvojové země. Pokud byste přesto na tento telefon narazili, pak i vám může pomoct tato recenze.

TIP: Vše o mobilním telefonu Nokia 2710 Navigation Edition najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry mobilního telefonu Nokia 2710 Navigation Edition

Rozměry111 x 46 x 13,7 mm
Hmotnost87 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,2“
Paměť64 MB RAM, 128 MB flash + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémprostředí Series 40
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání QVGA videa (320 x 240 px)
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB, držák do auta CR-118, nabíječka do auta
Cena a dostupnost3 400 Kč, od května 2010

Krátké postřehy z testování Nokie 2710 Navigation Edition:

Co se nám líbilo: dobře známé intuitivní prostředí vycházející ze starších modelů, hudební přehrávač nabízí ekvalizér k úpravě zvuku, telefon umí nastavit tzv. dočasný profil (zvolíte si, kdy profil automaticky vyprší)

Co se nám nelíbilo: u navigace nelze snížit hlasitost, která je vždy (zdá se) až na maximum

Obsah balení: oslíčku, otřes se

Nokia byla tentokrát více než štědrá. K telefonu za zhruba 3 a půl tisíce dodává bohaté příslušenství, které se hodí především k navigaci. Držák do auta CR-118 a přísavku vhodně doplňuje nabíječka do auta. Mapové podklady k navigaci se nacházejí na paměťové kartě microSD 2 GB. K přenosu dat mezi telefonem a PC se hodí krátký datový USB kabel a k poslechu hudby pak průměrný stereo headset s peckovými sluchátky. Komu by nestačil, může bez problémů k telefonu připojit jakákoliv jiná sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack.

Vzhled a konstrukce: geny předchůdců jsou znát

Nokia 2710 Navigation Edition sází na klasický vzhled stejně jako její předchůdci. Finský výrobce dobře ví, že se mu již mnohokrát osvědčil. Vzpomeňme například na prodejní trháky – modely 6300 a 6303 Classic. I když je dnes zřejmý drtivý nástup mobilních telefonů s dotykovým displejem, najdou se stále lidé, pro které je tradiční řešení velkou výhodou.

Telefon je vyroben převážně z plastu. Pouze rámeček kolem displeje je z kovu a rámeček podél boků a fotoaparátu na zadní straně je z chromu. Výhodou použitých materiálů je nízká hmotnost 87 gramů. Dodejme zde také příjemné rozměry 111 x 46 x 13,7 milimetrů. Co se týče konstrukčního zpracování, nikde nic nevrže ani se neprohýbá, čili vše je na vysoké úrovni.

Rozmístění prvků na Nokii 2710 Navigation Edition je tradiční. Přední strana nabízí ovládací blok s klávesnicí a displej, nad kterým najdeme jen reproduktor a logo výrobce. Na kamerku pro videohovory a čidlo pro regulaci osvětlení displeje se tedy zapomnělo. Pravý bok přináší jediné tlačítko, a to spoušť fotoaparátu. Na protějším boku najdeme slot pro paměťové karty microSD a zdířku s konektorem microUSB. Oba prvky mají plastovou krytku, která pevně drží na svém místě.

Horní bok nabízí dvojici konektorů – 2 mm konektor pro připojení nabíječky a velmi vítaný 3,5 mm konektor Jack pro připojení libovolných sluchátek. Na rohu horního boku se také nachází otvor pro uchycení šňůrky a připevnění telefonu například na krk. Zadní strana Nokie 2710 se také povedla. V horní části je vhodně zakomponován mírně zapuštěný fotoaparát. Vespodu se nachází reproduktor.

Displej a ovládání: mouchy by se našly

Nokia 2710 Navigation Edition je vybavena TFT displejem s rozlišením QVGA (240 x 320 px), možností zobrazit až 262 tisíc barev a úhlopříčkou 2,2“. Na mobil se zaměřením na navigaci je to bohužel málo, pokud jej chceme využít jako plnohodnotnou navigaci při cestování autem. Pohodlnost sráží absence dotykového ovládání a především pak malý displej, který navíc nemá antireflexní vrstvu pro lepší čitelnost na slunci jako například Nokia 6710 Navigator. I tak ale věřím, že se najde hodně lidí, kteří si telefon oblíbí. Funkcionalita totiž neschází.

Ovládání nedoznalo žádných změn. Na ovládacím bloku pouze přibylo malé tlačítko pro rychlé spuštění navigace. Stačí jej zhruba 3 vteřiny přidržet a poté se spustí navigace. Na klávesnici nedošlo ke změnám. Tlačítka jsou dostatečně velká s dobrou odezvou. Jediný problém jsem měl občas s překlepy. Jednotlivá tlačítka by určitě mohla být od sebe lépe oddělena.

Baterie a výdrž: nic překvapivého

Výrobce dodává s Nokii 2710 Navigation Edition baterii Li-Ion 1020 mAh. Podle oficiálních údajů by měl telefon vydržet až 432 hodin v pohotovosti a až 260 minut hovoru. Realita je ale stejně jako u jiných modelů jiná. V redakčním testu nám telefon vydržel přibližně 3 dny s průměrnou denní zátěží. Při častém používání GPS navigace se pak výdrž razantně snižuje. Rozhodně doporučuji mít telefon co nejčastěji připojený do dodávané nabíječky do auta.

Prostředí telefonu: bez pokroku

Nokia 2710 Navigation Edition přináší nejnovější uživatelské prostředí Series 40. Na úvodní obrazovce tak můžete využívat aktivní pohotovostní režim se zkratkami k aplikacím, menu je tradičně uspořádané v matici 3×3 ikonky a stále chybí multitasking. Ale abych Nokii v posledním bodě nekřivdil, náznak multitaskingu se alespoň začíná pomalu rýsovat. V navigaci je totiž možnost přepnout se ke zprávám (vytvořit zprávu či prohlédnout si přijaté) či zavolat si. Mapy se přitom neukončí.

Telefonování a zprávy:

Prostředí Series 40 předurčuje veškeré funkce, které se týkají telefonování a zpráv. Do telefonu si můžete uložit takřka neomezeně kontaktů i zpráv. Nokia 2710 Navigation Edition po vzoru chytrých telefonů využívá veškerou volnou vnitřní paměť. V telefonním seznamu se nic zásadního nezměnilo. U každého kontaktu pouze přibyla možnost „Najít na mapě“. Pokud máte u kontaktu vyplněné jeho bydliště, můžete jej rychle najít. Editor zpráv nabízí veškerý komfort. Počet zbývajících znaků naleznete v horním rohu, psát lze se slovníkem T9 a vybírat můžete nejen mezi běžnými kontakty, ale i z oblíbených.

Multimédia: hudba, video, hry

Telefon je vybaven všemi základními multimédii. Hudební přehrávač doplňuje FM rádio, snímky pořídíte 2 Mpx fotoaparátem a volný čas můžete strávit hraním her. Navrch je tu pak GPS navigace. Nokia 2710 Navigation Edition má vnitřní paměť o velikosti 128 MB, což je dnes ve střední třídě průměr, a nechybí slot pro rozšíření této paměti pomocí paměťových karet microSD (až o 16 GB). V balení každý nalezne 2 GB kartu, ale vzhledem k tomu, že mapové podklady ČR mají 274 MB a další podklady v případě cesty do ciziny na kartu ještě přidáte, volného místa je o poznání méně.

Hudební přehrávač patří k těm lepším. Dokáže přehrát snad veškeré dnes používané audio formáty, zobrazí obrázek alba (pokud je k dispozici spolu se skladbou) a nechybí velmi důležitý ekvalizér s přednastavenými režimy (další lze vytvořit). V kombinaci s 3,5 mm výstupem Jack je to dokonalost sama. Osobně mě pak velmi překvapilo, že telefon dokáže přehrávat i audio soubory s vysokou přenosovou rychlostí 320 kb/s. Dnes to nebývá zvykem ani u některých běžných notebooků.

Video přehrávač dokázal odstranit některé své dřívější nešvary. Především lze jakékoliv video přepnout do celoobrazového režimu na šířku displeje a telefon tak využít mimo jiné i pro sledování svých oblíbených pořadů, ať už doma či na cestách. Občas mohou přijít vhod také předinstalované hry. V Nokii 2710 Navigator to jsou: Block’d (jakési mazání bloků stejné barvy, přičemž jde o to mazat co nejvíce bloku najednou), závodní Rally 3D a logické Sudoku. Další hry můžete do telefonu nainstalovat pomocí Javy.

GPS navigace: hlasové pokyny i kompas

Nokia 2710 Navigation Edition upoutá ze všeho nejvíce svou navigací. Finský výrobce totiž telefon vybavil GPS modulem pro příjem signálu a doživotní licencí na auto i pěší navigaci. Jde vůbec o první telefon se systémem Series 40, který se pyšní bezplatnou navigací. Kromě toho nabízí i elektromagnetický kompas pro automatické otáčení mapy v závislosti na tom, kam se s telefonem otočíte.

Aplikaci Ovi Mapy můžete rychle spustit odkudkoliv pomocí speciální klávesy na hlavním ovládacím bloku. Pak jen vyčkat, než se aplikace spustí a telefon začne hledat družice. Na otevřeném prostranství jsme dosáhli výborných výsledků, resp. telefon dosáhl těchto výsledků. Běžně mu trvalo určení pozice do 10 sekund. V budovách či v autě na zadním sedadle byly výsledky o poznání horší a v budovách jsme se signálu někdy ani nedočkali. Mimo budovy či v autě, pokud byl telefon umístěný v dodávaném držáku na předním skle, jsme na signál čekali opravdu jen několik málo sekund.

Ovi Mapy u Nokie 2710 Navigation nabízejí kromě plnohodnotné navigace včetně hlasových pokynů i zajímavou možnost automatického otáčení mapy. Stačí telefon do toho módu přepnout, zkalibrovat jej tím, že budete s telefonem kreslit jakoby znak nekonečna, a pak už byste se nikdy neměli ztratit v zapeklitých uličkách měst.

Fotoaparát: bolístko telefonu

Nejslabším místem telefonu Nokia 2710 Navigation Edition je rozhodně fotoaparát s rozlišením 2 Mpx (1600 x 1200 px). Schází mu automatické zaostřování i přisvětlovací LED dioda. Výsledky jsou bohužel právě díky tomu prachbídné. I v dobrém počasí jsou snímky nezaostřené a na mnoha místech jasně převládá šum. Digitální fotoaparát pro pořizování fotek do rodinného alba tak zastoupí opravdu jen ve velmi velmi krajních případech.

Zkušební fotografie – Nokia 2710 Navigation Edition:

Organizační a datové funkce: stále stejné, stále dobré

Organizační výbava se u Nokií se systémem Series 40 už pěknou řadu let nemění a nejinak je tomu nyní. K dispozici je kalendář, budík, stopky, časovač, kalkulačka, úkoly, diktafon a poznámky. Do budoucna bychom jistě uvítali také prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel). Datové funkce mají zastoupení následovné: GPRS, EDGE, Bluetooth 2.0 a USB 2.0. Pro přístup na Internet je připraven populární internetový prohlížeč Opera Mini.

Zhodnocení:

Nokia 2710 Navigation Edition v naší recenzi dokázala, že je výborným telefonem. Své uplatnění však musí stále hledat, jelikož finský výrobce ji s počáteční cenou posadil velmi blízko k vybavenější dotykové Nokii 5230. Hodně lidí si radši připlatí pár stovek za vybavenější dotykový model. Nokia 2710 Navigation Edition je tak spíše pro lidi, kteří hledají levný mobil s navigací a zároveň nechtějí telefon s dotykovým displejem. Pokud jste tím člověkem právě vy, pak je Nokia 2710 Navigation Edition správnou volbou.

doživotní navigace malý displej pro navigaci
3,5 mm Jack horší fotoaparát
bohaté příslušenství
nízká cena

Koupit Nokii 2710 Navigation Edition na značkovém e-Shopu Nokia.

ČLÁNKY:,

Diskuze

10
Komentujte

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Petramiriamflamesmartyjakub Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Lubor Šipoš
Lubor Šipoš

Přeji dobrý den.
Musím reagovat na Vaší výtku,že nelze ovládat hlasitost navigace.Hlasitost se ovládá když je telefon v modu navigace navigačními klávesamy nahoru a dolu úplně stejně jako při telefonování.Špička je GPS modul,že nepotřebuje asistenci sítě.S pozdravem Šipoš

Miroslav
Miroslav

mám vypnutou asistenci sítě a stejně mi přišlo vyůčtování na cca 700 kč za internet – využil jsem ale jen několikrát právě GPS-kde dělám chybu ?
Díky za radu

Marcela
Marcela

Přeji hezký den,zakoupila jsem si nokii 2710,ale nejde mi tam cena hovoru posledního.Nevíte někdo jestli to jde ,nebo to nokie nemá.Díííky

Michaela
Michaela

Dobrý den, zakoupila jsem si Nokii 2710 a mám problémy se stáhnutím nových map do telefonu. Snažila jsem se je stáhnout pomocí Nokia Ovi Suite i Nokia Map Loader, ale ani jednou se mi stažení do telefonu nepodořilo z důvodu interní chyby aplikace Mapy. Nevíte, kde je chyba?!

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, nejsem si jist, zdali tento mobil umožňuje vůbec aktualizaci, nicméně nejlepším řešením pro vás bude zajít na jakoukoliv autorizovanou pobočku Nokia, kde by vám tento problém měli být schopni odstranit či sdělit řešení. Telefon již v redakci nemáme, abych zkusil váš postup.

jakub
jakub

Šel bych do něj, ale ten fotoaparát je vážně příšernej, to raději zvolí C510 Cyber Shot za stejnou cenu… Bohužel bez NAVIGACE a 3,5mm jacku :(

marty
marty

Mohu se Vás zeptat,co jste tím chtěl říct?

„Osobně mě pak velmi překvapilo, že telefon dokáže přehrávat i audio soubory s vysokou přenosovou rychlostí 320 kb/s. Dnes to nebývá zvykem ani u některých běžných notebooků.“

Chcete říct, že na notebooku nepřehraju mp3 v 320 kbps?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení