Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

NFC – prozkoumejte využití technologie budoucnosti (vědecké okénko)

  |  2 komentáře  |  autor: David Kovařík

Technologie NFC by se bez špetky nadsázky dala označit jako trend budoucnosti. Kvalitní technologie, hodící se do mobilních a přenosných zařízení, která má obrovskou škálu využitelnosti. Nejen o tom bude dnešní díl pravidelného seriálu našeho vědeckého okénka.

Vítejte v dalším díle pravidelné rubriky vědeckého okénka, tentokráte pojednávajícím o nastupující technologii NFC. V následujících řádcích můžete tedy očekávat nejen zevrubný princip činnosti, ale také praktickou využitelnost, která se den ode dne, a to i v našich končinách, zvětšuje. Těšit se můžete také na letmý pohled do budoucnosti, ve kterém nastíníme, jakým směrem se bude NFC ubírat.

Technologický rozbor

Near Field Communication, známé spíše pod zkratkou NFC, je technologie určena pro bezdrátový přenos dat na krátké vzdálenosti. Ta by neměla dle standardu ISO 13157 přesáhnout vzdálenost 20 cm. Přenos dat probíhá na frekvenci 13,56 MHz pomocí elektromagnetické indukce a jedná se o přenos typu half-duplex (v jednu chvíli může vysílat pouze jediné zařízení). Pro srovnání – Wi-Fi či Bluetooth pracují na frekvenčních pásmech okolo 2,4 a 5 GHz a pro přenos dat jsou využívány rádiové vlny.

Jelikož je NFC odvozena od standardu určené například pro platební karty, předpokládá se její využití především v mobilních zařízeních všeho druhu. Od toho se odvíjí i spotřeba energie, která se pohybuje maximálně do 15 mA. Přenosová rychlost NFC činí 424 kbit/s, což je pro její potřeby naprosto dostačující. Rozlišujeme zde dva základní typy komunikace:

1) Aktivní – pasivní

Do této skupiny spadají aktivní (aktivně napájená) zařízení vybavena NFC čipem umožňující zápis a čtení. V dnešní době to jsou nejčastěji právě mobilní telefony vybavené tímto čipem. Na druhé straně stojí pasivní prvek, jenž nemá vlastní zdroj napájení. Tyto prvky jsou také známy jako tzv. NFC tagy. Při přiblížení aktivního NFC čipu, který vysílá elektromagnetické vlny, k pasivnímu NFC tagu se v pasivním prvku začne nabíjet kondenzátor dodávající celému obvodu energii. Zároveň s tím jsou vyslána data k NFC čipu. Nejznámějšími NFC tagy jsou placky Sony Xperia Smart Tags sloužící k nastavování profilů mobilního telefonu.


Sony Xperia Smart Tags

2) Aktivní – aktivní

Jak už z názvu vyplývá, na obou stranách komunikace, na rozdíl od prvního typu, stojí dvě aktivně napájená zařízení a nepotřebují tedy k napájení elektromagnetickou indukci. Může se jednat například o dva mobilní telefony, ale například také terminály a podobná zařízení. Jedná se o síť typu peer to peer a to znamená, že veškerá zařízení v této síti jsou si rovna a klienti spolu komunikují přímo. Nejčastěji se s tímto typem komunikace setkáme například při přenášení dat mezi dvěma mobilními telefony či při používání platebních NFC terminálů.

Specifikace NFC

TIP: Detailnější technologický rozbor naleznete v podrobném článku pojednávajícím o technologii NFC.

Využití v praxi

Přestože je NFC poměrně mladá technologie, její využitelnost prakticky den ode dne stoupá a její potenciál do budoucna je obrovský. V následující kapitole se pokusíme ukázat nejčastější způsoby využití, a to i v našich zeměpisných končinách.

Zaplatím útratu…

Rozhodně nejpraktičtější a poslední dobou také nejdiskutovanější využití NFC je takzvaná peněženka v telefonu. V tomto směru jsou v našich končinách nejpoužívanější aplikace Google Wallet a O2 Wallet.  Ty zajistí ve vašem telefonu správu platebních karet včetně uživatelské agendy. A kde lze bezkontaktní mobilní platby využít? Za zmínku stojí například obchodní řetězce Globus, Interspar, Kaufland, knihkupectví Knihy Dobrovský, Telefónica, Komerční banka, Citibank Europe či Visa. Představu o tom, jak celá platba probíhá, si uděláte po zhlédnutí přiloženého videa pořízeného v supermarketu Interspar:

TIP: Pro podrobnosti o platbě pomocí telefonu doporučujeme navštívení partnerského webu NFCtech.cz.

Velmi diskutovaným tématem je samozřejmě bezpečnost plateb pomocí mobilního telefonu. Ta je zajištěna 4místným PIN kódem, který je nutný při každém spuštění platební aplikace. U plateb nad 500 Kč je navíc potřeba zadání autorizačního Pass Code. Bezkontaktní mobilní platba vás zaujala, ale nemáte telefon s NFC? Nevadí, díky zmiňovanému projektu O2 Wallet si lze přímo od O2 pořídit speciální SIM kartu, která kýžený NFC čip obsahuje. Poté si jen stačí stáhnout mobilní aplikaci a můžete vyrazit do obchodů.

…svezu se MHD, zajdu do knihovny, dám si oběd…

Se zaplaceným účtem v obchodě potenciál NFC rozhodně nekončí. Průkopníkem v tomto směru je město Plzeň a jeho multifunkční čipová karta v kombinaci s O2 Wallet. Multifunkční čipová karta, zvaná také jako Plzeňská karta, je speciální „čipovka“ určená občanům západočeské metropole k pohodlnému využívání některých služeb. Můžete ji tak využít jako jízdenku městské hromadné dopravy, průkazku do knihovny, slevový kupón nebo jako stravovací průkaz. V rámci celého projektu existuje možnost nahradit Plzeňskou kartu mobilním telefonem s NFC, díky čemuž má uživatel všechny průkazy, jízdenky a kupony na jednom místě – ve svém telefonu.

Plzeň však zašla ještě dál a na svých zastávkách využívá takzvané NFC tagy, kterým jsme se věnovali v kapitole výše. Ty v Plzni slouží ke zjištění aktuálního jízdního řádu pouhým přiložením telefonu k tomuto tagu. Plzeňské městské dopravní podniky nazývají iTAGy a k vidění jsou na několika desítkách zastávek po celém městě.


NFC nálepka iTAG slouží ke zjištění aktuálního jízdního řádu. Zdroj: PDMP.cz

…a odemknu si dveře od domu.

Přestože by se mohla následující kapitola zdát jako hudba budoucnosti, otevírání domovních (a jiných) dveří je možné již nyní. Stačí si pouze pořídit zabezpečovací systém podporující tuto technologii, se kterým bývá standardně dodávána i aplikace pro jeho správu. Odpadá tak nutnost nošení různých klíčů, přístupových karet, čipů či zadávání přístupových kódů. Jestliže vás systém zajímá podrobněji, doporučujeme prostudovat podrobný článek.


Mobil místo klíčů? To už není Sci-fi. Zdroj: NFC Tech

To byl samozřejmě pouze výčet základních funkčností. Dnes, a hlavně budoucnu se však s NFC setkáme v mnoha dalších situacích:

  • vzájemná konfigurace Bluetooth a Wi-Fi zařízení
  • bezdrátové příslušenství bez nutnosti dobíjení
  • elektronický klíč, například k vašemu PC
  • elektronické vizitky
  • přístup do bezdrátové počítačové sítě zabezpečené technologií WPS
  • klíčky od vozu a jiných dopravních prostředků
  • občanský průkaz, řidičský průkaz, pas
  • a mnoho dalšího…

Budoucnost NFC

Jak již bylo mnohokrát avizováno, budoucnost NFC se jeví jako velmi růžová. Obrovský potenciál umožňující nahradit velké množství věcí z našeho života a integrovat je do jednoho místa je velice lákavá vize. Toho jsou si vědomi také přední světoví výrobci elektroniky a tak se s touto technologií setkáváme čím dál častěji. Jak bude vypadat svět s NFC za několik málo let? Tuto otázku si položili v kanadské společnosti RIM, která formou videa prezentuje běžný pracovní den s NFC a jejich smartphonem BlackBerry:

Závěr

Přestože z článku jasně vyplývá přínos NFC pro pohodlí člověka a velký potenciál do budoucna, je nutné si uvědomit také nejrůznější nevýhody, rizika a úskalí. Jelikož se jedná o poměrně mladou technologii využívající novátorských způsobů, veliká část lidí považuje NFC v některých činnostech za nespolehlivou až nebezpečnou. To je do značné míry pochopitelné a je jasné, že než náš mobilní telefon nahradí klíčky od bytu či auta, nějaký čas ještě uplyne.

Problémovou věcí je i samotná integrace takto důležitých věcí do jednoho zařízení. Při představě, že při vybití akumulátoru telefonu přijdu najednou o peněženku, doklady i klíče se většině z nás dělá husí kůže. Nemluvě pak o jeho případné ztrátě. Vše je tedy potřeba brát s určitým nadhledem a rozmyslem. Nejlepším řešením pravděpodobně bude zachování klasických způsobů s kombinací novátorských řešení. Poté už bude záležet na každém z nás, jakou variantu zvolí.

Zdroje: NFCTech.cz, NearField.cz, Wikipedia.cz

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Luboš Srbtupaorc Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
tupaorc
tupaorc

Plzeň jako východo česká metropole???
Itagy jsem nějak nezahlidl;-)
Stim nfc v plzni nejvíc saskujou stejně revizori. Snad s příchodem simek s nfc už to bude zajímavější:-)

Luboš Srb
Luboš Srb

Díky za upozornění, překlep opraven.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Garmin má nové hodinky stvořené pro ztížené podmínky

Garmin má nové hodinky stvořené pro ztížené podmínky

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Garmin je koncem roku 2018 nebývale aktivní, k čemuž ho nejspíš tlačí i konkurence ze strany ne-tradičních výrobců. Aktuálně na…

Firma Essential propustila 30 % zaměstnanců. Důvod?

Firma Essential propustila 30 % zaměstnanců. Důvod?

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Velké propouštění ve velkých firmách obvykle značí nějaký problém. A typicky je to problém, za který propuštění zaměstnanci nenesou…

Facebook chce vidět k vám domů, pracuje na "televizi" s kamerou

Facebook chce vidět k vám domů, pracuje na „televizi“ s kamerou

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Není to tak dávno, co Facebook představil jakýsi chytrý komunikátor Portal. To je jednoduché zařízení s displejem a webkamerou,…

Mobilní zobrazení