Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nejvybavenější Nokia současnosti: recenze Nokia N97

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Nokia N97 je mobilní telefon s velkým dotykovým displejem, výsuvnou QWERTY klávesnicí a operačním systémem Symbian S60 5th Edition. Samotný výrobce telefon označuje jako multimediální počítač. Jestli si to Nokia N97 opravdu zaslouží, se dozvíte v naší recenzi.

Finský výrobce koncem minulého roku všechny překvapil, když v prosinci nečekaně představil nový model Nokia N97. Jeho výbava se tehdy jevila jako nekompromisní, což mimochodem stále platí, ačkoliv od představení do uvedení telefonu na trh uběhlo půl roku.

Mobilní telefon Nokia N97 do recenze zapůjčil X-Store.CZ


Oficiální fotografie multimediálního telefonu Nokia N97

Telefon s operačním systémem Symbian S60 5th Edition disponuje dotykovým 3,5″ displejem a přináší flash paměť 32 GB, rychlá data, Wi-Fi, FM rádio a FM vysílač, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a krytkou objektivu, GPS navigaci či 3,5 mm konektor Jack.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia N97 navštivte katalog mobilních telefonů.

Základní parametry Nokie N97

Rozměry117 x 55 x 16 mm
Hmotnost150 g
Displejdotykový, TFT, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“
Paměť128 MB RAM, 32 GB flash disk + paměťové karty microSD/microSDHC až 32 GB
Operační systémSymbian 9.4 S60 5th Edition
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, 2x LED blesk, krytka objektivu
Obsah balenínávod, CD-ROM, baterie, nabíječka, redukce k nabíječce, miniaturní stylus, stereo headset, datový USB kabel, čistící ubrousek
Cena a dostupnost17 000 Kč, od června 2009

Krátké postřehy z testování Nokie N97:

Co se nám líbilo: unikátní výsuvný mechanismus, dodávaná redukce pro starší konektory nabíječky, indikace nových událostí, čtení textových zpráv automatem, elektromagnetický kompas, funkce otočením telefonu ztišení vyzvánění či odložení budíku

Co se nám nelíbilo: zadní plast vrže, kurzor je umístěn netradičně nalevo od QWERTY klávesnice, N-Gage hry nevyužijí celý displej a neovládají se skrze dotykový displej, telefon často nerozezná hlasové povely


Balení: bohatá nadílka

Finský výrobce připravil netradiční černou krabici bez jakýchkoliv barevných obrázků zvenčí. Na první pohled však zaujme stříbrný nápis Nokia Nseries a vedle prolisované kontury telefonu, což je opravdu originální nápad.


Obsah balení zahrnuje až na TV-out kabel vše, co si lze přát


V balení je miniaturní stylový stylus či čistící ubrousek, který se bude rozhodně hodit


Potěší také šikovná redukce na starší typy nabíječek

Vzhled a konstrukce: bílá nebo černá?

Nokia N97 se prodává v bílém a černém provedení. My jsme měli zapůjčenou konzervativnější černou verzi. Zatímco černou verzi si pravděpodobně pořídí manažeři, po bílé verzi sáhnou spíše teenageři. Obě verze jsou svým způsobem zajímavé a je jen na vás, pro kterou z nich se rozhodnete.


Telefon připomíná iPhone … jak jinak, na přední straně se rozprostírá velký 3,5″ displej

Design telefonu je poměrně zajímavý. Přední straně vévodí velký dotykový displej, pod kterým je pouze trojice tlačítek, a nad ním kamerka pro videohovory, čidlo pro regulaci světla, sluchátko a snímač vzdálenosti. Podél hrany se nese chromovaný proužek, který má funkci nejen estetickou, ale i ochrannou. Nemusíte se bát, že by se telefon poškrábal, když jej položíte displejem směrem dolů.


Multimediální Nokia N97 v zasunutém stavu …


… a telefon v rozevřeném stavu v plné své kráse připomínající malý notebook

Výrobce si opět zaslouží kritiku za použití laciných materiálů, stejně jako u mnoha dalších telefonů řady Nseries. Plast na zadní straně nepříjemně vrže, což je dost nepochopitelné u takto drahého telefonu. Doufejme, že se Nokia brzy poučí a začne používat materiály odpovídající cenové kategorii telefonu. Jinak co se týče jednotlivých částí telefonu, tak zde naopak nemohu mít sebemenší výtky. Plasty na sebe dokonale pasují.


Na horní hraně najdeme 3,5 mm Jack a vypínací tlačítko, kterým lze přepínat profily

Bohatá výbava, velký displej a výsuvná QWERTY klávesnice si vyžádali velké rozměry a vyšší hmotnost telefonu. Nokia N97 měří 117 x 55 x 16 mm a její hmotnost se zastavila na hranici 150 gramů. Ve srovnání s konkurencí je na tom ale telefon ještě poměrně dobře. Podívejme se třeba i na manažerskou Nokii E90, která má dokonce přes 200 gramů.


Krytka objektivu vystupuje nad okolí … hrb, díky kterému telefon nevyklouzne z ruky

Vlajkový model N97 přináší unikátní výsuvný mechanismus. Stačí zatlačit na levou vrchní část mobilu s displejem a telefon se hned dostane do polohy připomínající malý notebook. Úhel mezi oběma částmi telefonu odpovídá 35°, což je podle Nokie úhel ideální. Bohužel není možné displej podle libosti naklonit a to rozhodně nebude každému vyhovovat.


Výsuvný mechanismus detailně krok po kroku

Výsuvný mechanismus je velmi kvalitní, i když je ve skutečnosti založen na dvou plastových nožkách. Chod vysunutí je poměrně tichý, pouze při docílení konečné polohy je slyšet cvaknutí, pokud telefon nejistíte druhou rukou. Po dvou týdnech testování jsem nezaznamenal žádné zhoršení chodu mechanismu.

Displej a ovládání: dotykově i přes QWERTY

Telefon nabízí dotykový TFT displej s rozlišením 360 x 640 px, zobrazením až 16 milionů barev a úhlopříčkou 3,5“. Dotyková technologie je rezistivní, telefon se tak dá ovládat i běžným stylusem či přes rukavice. Oproti modelu 5800 XpressMusic výrobce značně vylepšil citlivost dotykové vrstvy, která nyní reaguje přesněji.


Displej s úhlopříčkou 3,5″ patří v dnešní době mezi největší používané u mobilních telefonů

Čitelnost displeje na přímém slunečním světle je poměrně dobrá. Pomůže nastavení úrovně jasu na maximum. V nastavení také můžeme zvolit velikost písma ze tří přednastavených úrovní, přičemž s tou největší by neměli mít problém přečíst text ani lidí se zhoršeným zrakem.

K ovládání telefonu je připraveno jen několik tlačítek. Pod displejem se nachází Symbianová klávesa pro vstup do menu či delším přidržením vyvoláte spuštěné aplikace a můžete mezi nimi jednoduše přepínat. Pokud v nastavení povolíte dýchání telefonu, bude se tato klávesa bíle rozsvěcet a zhasínat v delších intervalech, jako kdyby telefon dýchal. Nechybí dvojice kláves sloužící pro přijmutí a ukončení hovoru.


Ovladač vedle klávesnice se hodí pro nalezení přesného místa třeba při editaci zprávy

Po vysunutí se objeví plnohodnotná QWERTY klávesnice. Její klávesy jsou rozvrženy do tří řad, což by až tolik nevadilo, ale ovládací kurzor je umístěn nešikovně na levé straně. Další nevýhodou je umístění funkční modré klávesy pouze do pravého dolního rohu. Pokud chcete napsat například nulu, tak musíte levý palec natáhnout přes celou klávesnici.


Na Nokii N97 se bohužel nedá psát stejně jako na malém netbooku všemi deseti prsty

Klávesnice u Nokie N97 ale celkově nabízí komfortní způsob zadávání znaků, který si jistě oblíbíte. Zdvih kláves je dobrý a zadávání znaků poměrně tiché. Úroveň podsvícení je přesně taková, jaká má být. V noci bílé podsvícení svojí intenzitou nikterak neobtěžuje.


Detail horní a spodní hrany ve vysunutém stavu

Baterie a výdrž: Li-Pol s vysokou kapacitou

Nokia se poučila z předchozích modelů N95 a N96, které vybavila velmi slabou baterií. Nokia N97 tak disponuje baterií Li-Pol s vysokou kapacitou 1500 mAh. Pokud budete využívat nadupanou výbavu na každém kroku, tak sice není opět problém telefon vybít během jednoho dne, ale pakliže budete telefon využívat trochu rozumněji, není problém se s výdrží dostat na 2 i dokonce 3 dny provozu.


SIM karta se vkládá do slotu, který se zastrčí pod místo s fotoaparátem

Největšími žrouty baterie je tradičně GPS navigace a Wi-Fi. Pozor si dávejte také na využívání FM vysílače, který též dokáže ukrojit značně velký koláč z výdrže. Nokia vybavila model N97 konektorem microUSB, přes který se telefon dobíjí. V balení je pak dodávána šikovná redukce na starší typy nabíječek finského výrobce. Nechybí možnost dobíjení telefonu připojeného k PC přes USB.

Prostředí telefonu: dotykový Symbian S60

Multimediální Nokia N97 přináší otevřený operační systém Symbian S60 5th Edition, který je uzpůsobený pro snazší ovládání telefonu skrze dotykový displej. Nabídky a různé ikony jsou zvětšeny, aby bylo jednoduché jejich přesné stisknutí, vylepšena byla také úvodní obrazovka. Tím ale bohužel přívětivost prostředí pro dotykové ovládání končí.

Nokia N97 nabízí novou úvodní obrazovku, kterou lze snadno nastavit k obrazu svému pomocí různých widgetů. V telefonu je hned několik zajímavých widgetů, například: čas, datum, profil, dvě sady ikonek, hudební přehrávač, kalendář, počasí AccuWeather, kontakty či komunitní služby Facebook a Hi5. Nevýhodou ale je, že si nemůžete nastavit celou obrazovku s widgety ikonek alá iPhone či zvolit počet zobrazených událostí z kalendáře.


Úvodní obrazovka s widgety … menu … správce spuštěných aplikací … submenu

Pohyb v menu je dosti krkolomný. V hlavním menu i submenu zvolíte ikonku jedním potvrzením. V nabídkách však již musíte na daného zástupce kliknout dvakrát, pokud nebyl již označen. Ano, dá se na tento systém zvyknout, ale kde je pověstné intuitivní ovládání finského výrobce, které jej ještě donedávna tolik charakterizovalo? Vypadá to, že s přechodem na dotykové telefony Finové ztrácejí svojí velmi dobrou pověst.


V telefonu jsou k dispozici 3 barevné motivy

Obsah nabídky se posouvá pomocí postranní lišty napravo či sunutím prstu po ikonkách nebo nabídkách. To je však dosti nepřesné a hlavně neplynulé. Kdo měl někdy v ruce iPhone mi dá jistě za pravdu. Podle neoficiálních zpráv to vypadá, že si to i samotná Nokia uvědomuje, a ke konci roku tak pravděpodobně přijde s novou verzí firmware, která potřebné kinetické skrolování jako u iPhonu umožní.

V telefonu jsme měli firmware verze 11.0.021 z 16. června. Rychlost reakcí nebyla úplně ideální. Několikrát dokonce nastal problém se zamrznutím telefonu, ačkoliv byl spuštěný pouze hudební přehrávač a nic jiného, co by mohlo volnou operační paměť vyčerpat. Doufejme, že pomůže nová verze firmware.

Akcelerometr aneb pohybový senzor v akci

Telefon toho umí opravdu hodně. Zajímavé je například rozsáhlé využití zabudovaného akcelerometru, čili pohybového senzoru. Pokud máte příchozí hovor a nechcete ho zvednout, pak stačí Nokii N97 přetočit na displej, a tím ztišíte vyzvánění. To samé platí u budíku, který odložíte pouhým otočením telefonu. Samozřejmostí je pak automatické přetáčení obsahu displeje v závislosti na poloze telefonu.

Telefonování a zprávy: ovládání hlasem

U Nokie N97 se nezapomnělo ani na to, co dělá telefon telefonem. Do telefonního seznamu lze uložit praktický neomezený počet kontaktů, jelikož je k dispozici vnitřní paměť a flash disk 32 GB. Ke každému kontaktu můžete přidat kromě telefonního čísla také obrázek, vyzváněcí tón či spoustu dalších údajů.


Přehledný telefonní seznam a vyhledávání kontaktů … detail kontaktu a jeho editace

Na začátku telefonního seznamu jsou vaše oblíbené kontakty, které tak nemusíte neustále hledat mezi ostatními kontakty. Vyhledávání je chytré, stačí psát znaky a ihned se filtrují dostupné kontakty, a to jak podle jména tak i příjmení.

Nechybí vytváření skupin kontaktů či tradiční vyzváněcí profily, které lze přepínat jednoduše pomocí vypínacího tlačítka na horní straně telefonu. Potěší také hlasové povely využitelné nejen pro vytáčení kontaktů. Stačí podržet zelené tlačítko a po pípnutí vyslovit daný povel.


Prostředí zpráv … znaky lze zadávat přímo skrze dotykový displej

Pro zprávy je připravena opět volná vnitřní paměť telefonu. Editor zpráv nabízí jednoduché prostředí s odpočítáváním znaků do právě vytvářené zprávy. Nechybí prediktivní slovník T9, který píše s českou diakritikou a výslednou délku zprávy nezkracuje. Na plnohodnotné QWERTY klávesnici je pak velmi pohodlné psaní textu. Telefon umí přečíst přijaté zprávy a docela se tomu dá i rozumět.


Psaní textů na QWERTY je velmi pohodlné

Zábava: bez kompromisů

Nokia N97 je vybavena operační pamětí 128 MB RAM. Z vnitřní paměti je k dispozici zhruba 70 MB a z velkokapacitní flash paměti je z 32 GB k dispozici něco málo přes 30 GB. Pokud by vám to bylo málo, můžete si dokoupit paměťovou kartu microSDHC v současné době o velikosti až 16 GB. Telefon podporuje paměťové karty o velikosti i 32 GB, čili budete moci dosáhnout celkem 64 GB úložného prostoru.


Správce souborů … fotogalerie … videoklipy … nastavení akcelerometru … a obchod OVI

V multimediální výbavě telefonu nic nechybí: hudební a video přehrávač, FM rádio a FM vysílač, fotoaparát, GPS navigace, N-Gage hry či akcelerometr. Zajímavé jsou různé aplikace pro operační systém Symbian S60 5th Edition, například aplikace pro kreslení skrze dotykový displej, dále klient pro přístup na YouTube, kalkulačka s rozeznáváním ručně psaných znaků či aplikace kompas. Další každým dnem přibývají na obchodu OVI.

Hudební přehrávač, FM rádio i FM vysílač

Hudební přehrávač nabízí téměř vše, co potřebujeme. Skladby do telefonu dostaneme přes USB (HS-USB) s teoretickou rychlostí přenosu až 50 Mb/s. Skutečnost sice taková není, ale i tak naplnit celou 32 GB paměť do jedné hodiny není problém.


Přehledné řazení skladeb v přehrávači … prostředí s právě přehrávanou skladbou

Skladby jsou v přehrávači tříděny podle ID3 tagů. Pokud je u souboru připojený obrázek alba, tak je zobrazen při přehrávání. Přehrávač můžeme samozřejmě minimalizovat a ovládat jej pomocí daného widgetu z úvodní obrazovky.

V nastavení najdeme možnost zapnutí náhodného výběru skladeb či jejich opakování, dále vyvážení stereováhy, hlučnost a rozšíření sterea. Jako nejlepší se mi zdálo mít zapnutou hlučnost a vypnuté rozšíření sterea. Pokud ještě k tomu zvolíte v ekvalizéru zvýraznění basů, pak hudba ve sluchátkách kvalitně duní.


FM rádio nabízí funkci RDS pro zobrazení názvu stanice, skladby i interpreta

Během testování nejvybavenější Nokie jsem měl možnost porovnat N97 s nejvyšším zástupcem hudební řady Walkman, Sony Ericssonem W995. Co se týče kvality stereo reproduktorů, je na tom o něco lépe Sony Ericsson W995. Při nejvyšších hlasitostech, které jsou mimochodem téměř shodné, začne reproduktor u Nokie N97 křapat. Reprodukce hudby do sluchátek je taktéž u modelu W995 o něco čistší. Tím však nechci snižovat kvality N97. Reprodukce hudby u ní taktéž patří mezi nejlepší.

V hudebním přehrávači můžete skladby vyhledávat postupným zadáváním znaků. Nechybí ani vytváření playlistů. Telefon dále nabízí FM rádio s RDS a FM vysílač, který se hodí například pro poslech hudby z telefonu v autorádiu. Jediné, co Finové opravdu nevychytali, je dodávaný headset s peckovými sluchátky. Pokud si chcete hudbu alespoň trochu užít, pak se jej raději ihned zbavte a pořiďte si jiný, třeba se špuntovými sluchátky.

N-Gage hry: bez dotyku i pohybu

Nokia N97 podporuje N-Gage hry. Stačí si do telefonu stáhnout N-Gage klienta, přes kterého si následně nainstalujete dostupné hry. Každý by asi čekal, že velký dotykový displej bude při hraní plně využit, ale to je bohužel omyl. Displej je oříznut nalevo a napravo, kde je pouze černý pruh.

Na pravé straně displeje se objeví pouze dvojice kontextových kláves, kterými telefon ovládáme dotykem. Samotné hry se hrají pomocí QWERTY klávesnice. U některých her je to samozřejmě logické řešení. Ovšem hry jako je Spore Origins či bowling bych si raději zahrál dotykem případně pohybem.

GPS navigace: plnohodnotný pomocník

Telefon má v těle zabudovaný GPS přijímač a také elektromagnetický kompas po vzoru Nokie 6210 Navigator. Pro navigaci je připravená aplikace Nokia Mapy 2.0 s mapovými podklady ČR. Nechybí 3D režim mapy, A-GPS navigace či volba způsobu přepravy autem či pěšky.


GPS navigace je na Nokii N97 opravdu jedna z nejlepších, v nastavení je vše potřebné

Nalezení vaší polohy na veřejném prostranství je i bez připojení k internetu (A-GPS) velmi rychlé, přibližně do deseti vteřin. V budovách je to samozřejmě horší, ale i tak oproti telefonům s čipem SirfStar III, například od HTC, telefon najde vaší polohu mnohem rychleji. V telefonu si můžete aktivovat zkušební 3měsíční verzi pro hlasovou navigaci.

TIP: Ceník hlasové navigace pro auto i pěší naleznete na stránkách Nokie

Fotoaparát: 5 Mpx a excelentní videokamera

Vlajková loď pro letošní rok přináší po vzoru modelů N95, N95 8GB a N96 rozumné rozlišení fotoaparátu 5 Mpx (2592 x 1944 px). K dispozici je autofocus, 2x LED blesk i posuvná krytka objektivu. Fotoaparát můžete rychle spustit jednoduše posunutím krytky. Poté se objeví přehledné prostředí. Pořízení snímku trvá zhruba pět vteřin, než se uloží do paměti.

TIP: Nastavení fotoaparátu si můžete zkontrolovat v katalogu mobilů – model Nokia N97.

Zkušební fotografie – Nokia N97:


Snímky exteriéru jsou za dostatečného osvětlené poměrně kvalitní, to platí i pro interiér


Snímky jsou ostré, barvy věrohodné, velmi dobře si fotoaparát vede v makro režimu

Telefon umí pořizovat také video ve vysoké kvalitě. Čip dokáže snímat v rozlišení až VGA (640 x 480 px) s rychlostí 30 snímků za vteřinu. Ostatně, o kvalitách videa se můžete přesvědčit z ukázky níže, kterou si můžete stáhnout. Snad jediné, co mi u videa vadilo, je přibližování scény. Přechod v zoomu je totiž neplynulý.

Organizační funkce: kancelář s nedostatky

Co se týče základních organizačních funkcí, tak nechybí snad nic podstatného, jmenujme: opakovaný budík, kalendář s opakovanými událostmi, poznámky, diktafon či kalkulačku. V telefonu není předinstalovaný pouze časovač a stopky, to však není problém doinstalovat. Ocenit musíme hledání obsahu v telefonu.


Budík … kalendář … kalkulačka … diktafon … vyhledávání obsahu a aplikace Quickoffice

Pokud v telefonu zavítáme do složky Kancelář, uvidíme také některé pokročilé organizační funkce. Pro rozbalení souborů poslouží aplikace Zip, manažerům pak jistě přijde vhod dvojice aplikací Adobe PDF a Quickoffice. Druhá zmíněná slouží pro prohlížení a editaci Office dokumentů (Word, Excel), ovšem s telefonem není dodávána bezplatná licence, což je oproti telefonům s Windows Mobile stále velké zklamání.

Datové funkce: vévodí rychlá data

Nokia N97 disponuje kompletní datovou výbavou čítající GPRS, EDGE, 3G a HSDPA. V sítích UMTS můžete díky přední kamerce provozovat videohovory. Nechybí bezdrátové Bluetooth 2.0 včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby, připojení přes USB s vysokorychlostním přenosem dat HS-USB, ani oblíbené Wi-Fi pro připojení k internetu.


Datové funkce a jejich nastavení … vyhledávání dostupných Wi-Fi sítí … a prohlížeč Safari

Pro připojení k Wi-Fi síti musíte spustit průvodce WLAN, ve kterém se vám zobrazí nabídka dostupných Wi-Fi sítí. Stačí si z nich jen vybrat tu správnou. Během testování jsme se potýkali s problémem připojení k některým sítím a občas se dokonce telefon automaticky od sítě odpojil. Co je však horší, telefon v takovém případě o tom nedá vědět a zvolí další funkční bod k připojení, například operátora. Pokud v takovém případě zrovna brouzdáte po internetu a stahujete velké množství dat, přičemž nemáte neomezená data či nějaký výhodný tarif, tak jediné, koho to potěší, bude operátor.

Zhodnocení: složitý multimediální počítač

Nokia N97 je rozhodně takový malý multimediální počítač, jak také samotný výrobce zmiňuje. Přináší nekompromisní výbavu, kterou zde raději znovu jmenovat nebudu. Stačí říct, že nic podstatného z výbavy nechybí. Když k tomu připočteme unikátní konstrukci s QWERTY klávesnicí, je přirovnání k osobnímu počítači celkem na místě.

Telefon však není úplně dokonalý. Výsledný dobrý dojem kazí maličkosti jako je plastový zadní kryt, který při promáčknutí vrže, dále že si k telefonu musíte, nebo alespoň měli byste, si dokoupit kvalitnější sluchátka než ta dodávaná.

K tomu, aby byla Nokia N97 nejlepším telefonem na trhu, ji mimojiné schází intuitivnější prostředí. Ne pro každého bude práce s telefonem procházkou růžovou zahradou. Když k tomu připočteme vysokou cenu, která se nyní pohybuje okolo 17 tisíc korun, tak můžeme jen stěží odhadovat, zdali Nokia N97 půjde ve šlépějích legendárního modelu N95.

velký dotykový displej zadní plastový kryt
výsuvná QWERTY klávesnice složitější ovládání
operační systém Symbian S60 dodávaná pecková sluchátka
paměť 32 GB vysoká cena
rychlá data
multimédia (fotoaparát, hudba, GPS)

Koupit Nokia N97 na značkovém eShopu Nokia.

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  2 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

17. 8. 2018  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení