Největší trendy a inovace u smartphonů v roce 2020?
Trh se smartphony se neustále vyvíjí. A postupný vývoj dál předpovídáme i na rok 2020. Jak se ale trh s chytrými telefony v příštím roce promění a jaké trendy podle nás povedou?
Jak jsme odhadovali trendy vloni: Největší trendy a inovace u smartphonů v roce 2019?
Fotoaparát: nové rozložení a víc megapixelů
Malou ochutnávkou toho, jak budou fotoaparáty vnímány v příštím roce, jsme dostali už nyní. Jedním z nezpochybnitelných trendů bude jistě zvyšování megapixelů. Již v těchto dnech si můžete zakoupit telefon s hlavním fotoaparátem s rozlišením 48, 64 nebo dokonce i 108 megapixelů. A kam to půjde dál? Údajně je již v procesu plánování fotosenzor s rozlišením 144 megapixelů.
Je ale třeba si také ujasnit, že trend drží fotoaparáty jako takové. Fotoaparát na moderních chytrých telefonech je atributem číslo jedna a tak to bude pokračovat i příští rok. Odvětví osobních fotoaparátů dostane v příštím roce další tvrdý direkt a telefony budou fotit lépe a lépe.
Jisté změny ale musíme očekávat i u rozložení objektivů na zádech smartphonů. Po představení iPhonu 11 Pro se trend svažuje k čtvercovému rozložení do speciálního modulu, tzv. batůžku. Úniky designu vlajkového Galaxy S11 zase říkají, že jednotlivé fotoaparát budou umístěny ve vystouplém modulu do tvaru písmena „L“. Věříme, že se uchytí oba postupy.
Postupný rozmach 5G
Technologie 5G internetu aktuálně podporuje jen pár světových států a měst. V roce 2020 očekáváme rozmach, a to hlavně v USA, větších evropských státech a také technologicky vyspělých asijských zemích. Pokud jde o Českou republiku, i tady bude v příštím roce 5G horkým tématem, komerční start však očekáváme až v roce 2021.
S rozšířením technologie 5G se ale bude pojit i uvedení víc a víc mobilních telefonů s 5G přijímačem. V současnosti je na trhu takových mobilů už celkem dost, počet ale několikanásobně vzroste. Kromě Huawei, Samsungu, Xiaomi a několika asijských značek očekáváme podporu rychlejších sítí i u Applu, Motoroly, Sony, Nokie nebo telefonů Pixel od Googlu.
A co baterie?
Vyšší výkon, větší displeje, 5G, lepší fotoaparáty. To je vše takřka jistý směr, kterým se smartphony v roce 2020 vydají. Ale co baterie, vždyť ty to celé musí zásobit energií. U baterií bohužel zase k takovému zlepšení nedochází a zvyšování kapacit akumulátorů se pojí jen se zvětšováním tělesných schránek telefonů.
V roce 2018 a na začátku roku 2019 byla průměrná kapacita akumulátoru u mobilního chytrého telefonu asi 3 000 až 3 500 mAh. Dnes, na samotném konci roku 2019, je to spíše 4 000 mAh. Je dost dobře možné, že v průběhu roku 2020 se standardem stane 4 500 nebo až 5 000 mAh. Výdrž ale nijak drasticky nestoupne a telefony budeme nabíjet pořád alespoň každý druhý den.
Skládačky pro všechny? Ani ne
Takřka jisti si můžeme být tím, že příští rok už bude rokem skládacích telefonů. Do roku 2020 vstoupíme s tím, že svůj vlastní skládací smartphone oznámili a představili už tři velcí výrobci: Samsung, Huawei a Motorola. První jmenovaný už je v prodeji, ale brzy by měl být představený nový – Galaxy Fold 2.
U zmíněných společností to ale neskončí. Během příštího roku by se mohlo objevit ještě dalších alespoň pět nebo šest skládacích smartphonů. Jejich specifikace budou velmi povedené, zpracování lepší a lepší, jen cena zřejmě zůstane stále vysoká. Doba, kdy budou skládací telefony otázkou třeba jen 10 tisíc korun, přijde s největší pravděpodobností až později.
Hloupé telefony pořád v kurzu
Letošní rok byl mimo jiné ve znamení poklesu zájmu o smartphony. Stejně jako vloni, letos se trh s mobilními telefony propadal o několik jednotek procent. Stejný nemilý trend předpovídáme i na příští rok. Důvodů toho může být několik, tím hlavním ale je, že lidé kupují nový telefon po uběhnutí delšího časového horizontu. Jinými slovy, fajnšmekrů, kteří kupují každý rok nebo i půlrok nový kousek, je drasticky méně.
K překvapení mnohých se ale stále celkem daří hloupým telefonům. Někteří výrobci, jako třeba finská Nokia vlastněná holdingem HMD Global, prodala letos mnohem víc hloupých telefonů než smartphonů. Kdo by tak pomyslel na to, že v roce 2020 už po tlačítkovém telefonu neštěkne ani pes, hluboce by se zmýlil.
Svou „vinu“ na tom má nejen zlepšování tlačítkových telefonů, které dnes nabízí i základní aplikace jako je Facebook, Google a umí i LTE, ale třeba i cena, která je pořád nižší než u jejich chytřejších konkurentů.
Na které z očekávaných trendů a inovací, které se mají u smartphonů objevit v roce 2020, se těšíte nejvíce vy?