Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Nejtenčí 8 Mpx mobil: recenze LG GC900 (Viewty Smart)

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

LG GC900 (Viewty Smart) je nástupce úspěšného modelu KU990 Viewty. Přináší zdokonalené ovládání skrze 3″ dotykový WVGA displej a intuitivní prostředí S-Class, 8 Mpx fotoaparát, GPS navigaci, rychlá data a Wi-Fi.

LG Viewty Smart je následníkem prvního LG Viewty, jehož se prodalo více než 6,5 milionu kusů. Nástupce nabízí mnoho vylepšených funkcí. Zajímavý je rozhodně také inteligentní režim focení, který je u mobilních telefonů zatím jedinečný.

Mobilní telefon LG GC900 (Viewty Smart) do recenze zapůjčil eshop X-Store.CZ.


Oficiální fotografie – LG GC900 (Viewty Smart)

Mezi nejzajímavější funkce mobilního telefonu patří 8 Mpx fotoaparát s citlivostí snímače až 1600 ISO, rozměrný dotykový WVGA displej či uživatelsky přívětivé intuitivní rozhraní S-Class, které získalo velký ohlas už v multimediálním telefonu LG Arena.

TIP: Pro podrobné technické parametry navštivte katalog mobilů – LG GC900.

Základní parametry LG GC900 Viewty Smart

Rozměry109 x 56 x 12,4 mm
Hmotnost106 g
Displejdotykový, multi-touch, TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3“
Paměť1,5 GB + paměťové karty microSD/SDHC až 32 GB
Operační systémprostředí LG 3D S-Class
Fotoaparát8,1 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, 1x LED blesk, nahrávání videa (720 x 480 px)
Obsah balenínávod, CD-ROM se softwarem, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, ochranná fólie na displej
Cena a dostupnost8 500 Kč, od listopadu 2009

Krátké postřehy z testování LG GC900:

Co se nám líbilo: pohodlné kinetické skrolování v nabídkách, hry ovládané pohybem, aktivní pohotovostní režim s widgety, v balení najdeme ochrannou fólii na displej

Co se nám nelíbilo: dodávaný headset s peckovými sluchátky je průměrný, krkolomné připojení k internetu přes Wi-Fi


Obsah balení:

V balení najdeme běžné součásti telefonu jako je návod, baterie a nabíječka. Pro připojení telefonu k PC je přichystán datový USB kabel a CD-ROM se softwarem. Výrobce k LG GC900 dále dodává stereo headset s peckovými sluchátky průměrné kvality. Naštěstí je ale na headsetu redukce na 3,5 mm konektor Jack, takže není problém připojit svá vlastní sluchátka. Ojedinělá je přítomnost ochranné fólie na displej, kterou dnes přibalí jen opravdu málokterý výrobce.


Paměťovou kartu si musí každý dokopit

Vzhled a konstrukce:

Designéři od LG dokázali, že rozhodně nemají v plánu usnout na vavřínech. Oproti prvnímu modelu s přídomkem Viewty, mobilu LG KU990, dotáhli design k úplné dokonalosti. Přední lesklé straně vévodí rozměrný dotykový displej s dvojicí kovových prvků nad a pod displejem.

Jak si na fotografiích můžete všimnout, spodní kovový prvek vypadá jakoby ze zlata. Ve skutečnosti jde ale pouze o ochrannou fólii, která se nám na telefonu natolik zalíbila, že jsme ji po dobu testování nesundali.

Nové Viewty oproti předchůdci pěkné ubralo na váze i na velikosti. Rozměry 109 x 56 x 12,4 mm jsou o hodně příznivější, než rozměry 104 x 54 x 14,8 mm u původního Viewty KU990. Telefon se nyní mnohem lépe drží v ruce, neboť je tenčí a není tolik podlouhlý. Může za to i o něco menší hmotnost 106 g. První Viewty má 112 g.

Telefon je vyroben převážně z plastů. Kovový je pouze rámeček okolo objektivu fotoaparátu. Přitom taková stříbrná zadní strana telefonu na první pohled vypadá, jako kdyby byla z kovu. U výrobce tedy musíme ocenit kvalitní povrchovou úpravu plastů, které vypadají hodnotně a zároveň váží jen nepatrný zlomek toho, co by vážil opravdový kov.

Konstrukční zpracování telefonu je příkladné. Není, co vytknout. Co se týče rozmístění prvků, nad displejem je zprava umístěna kamerka pro videohovory, dále snímač vzdálenosti pro vypnutí obrazovky během hovoru, čidlo regulace jasu displeje a reproduktor. Pod displejem je k dispozici tlačítko domovské obrazovky.

Na pravém boku telefonu najdeme dvoufázovou spoušť fotoaparátu, dvojici kláves pro regulaci hlasitosti a proprietární konektor LG pro připojení nabíječky, headsetu či datového kabelu. Tady nemůžeme příliš chválit. Výrobce se totiž společně s dalšími předními výrobci zavázal, že bude vybavovat telefony jednotným microUSB konektorem. Ten však na telefonu nenajdeme. Stejně tak zamrzí absence 3,5 mm konektoru Jack.

Na levém boku je připraven otvor pro uchycení poutka, slot pro paměťové karty microSD a klávesa multitasking. Po jejím krátkém stisknutí vyvoláme pestrobarevnou krychli se čtyřmi plochami. Při delším podržení této klávesy spustíme přehled spuštěných aplikací, tzv. multitasking.

Na horní straně je umístěna vypínací klávesa, kterou se také zamyká telefon. Spodní strana zahrnuje pouze mikrofon. Na zadní straně můžeme spatřit objektiv 8 Mpx fotoaparátu spolu s LED diodou.

Displej a ovládání:

Displej je alfou a omegou telefonu. LG GC900 disponuje dotykovým TFT displejem s vysokým rozlišením WVGA (480 x 800 px), schopností zobrazit 16 milionů barev a úhlopříčkou 3 palce. Výrobce použil kapacitní dotykovou technologii, která má kratší odezvu než rezistivní, a lépe reaguje na dotyky prstů, resp. není potřeba vyvinout takový tlak při dotyku, jako u rezistivních displejů.

LG Viewty Smart si v ničem nezadá ani s oblíbeným Apple iPhonem. Ačkoliv má americký výrobce většinu patentů na dotykové ovládání a různá gesta včetně multi-dotekového ovládání, korejské LG dokázalo jeden z patentů obejít. LG GC900 tak stejně jako modely LG Arena a LG GD900 Crystal disponuje podporou více-dotykového ovládání. Dvěma prsty tak můžete přiblížit či oddálit obrázek nebo stránky v internetovém prohlížeči.

Baterie a výdrž:

Dodávaná baterie Li-Ion s kapacitou 1000 mAh udrží telefon naživu s běžnou denní zátěží zhruba 3 dny. Běžná denní zátěž u modelu Viewty Smart vypadala takto: uskutečnění hovorů o celkové délce cca 15 min, odeslání 5 až 10 zpráv, brouzdání na Internetu přes Wi-Fi cca 10 min, pořízení cca 5 fotografií a poslouchání hudby z přehrávače cca 30 min.

Prostředí telefonu:

LG GC900 přináší nejnovější prostředí korejského výrobce LG 3D S-Class. Na úvodní obrazovce na nás čeká čtveřice ploch: rychlá volba, widgety, kontakty a multimédia. Mezi těmito plochami můžeme libovolně přecházet sunutím prstu po displeji. V menu najdeme spoustu ikonek, které můžeme pohybem díky akcelerometru překlopit do režimu na šířku displeje. Více prozradí video s ukázkou prostředí LG 3D S-Class.

Telefonování a zprávy:

LG Viewty uloží až 1000 kontaktů, přičemž ke každému kontaktu lze přidat kromě jména a telefonního čísla například obrázek či speciální vyzvánění, ale i mnoho dalších údajů. Kontakty lze vyhledávat jednoduše postupným zadáváním znaků. Nechybí vyzváněcí profilu ani skupiny volajících.

Telefon má připravenou paměť až na 500 zpráv. V editoru zpráv můžete přidat více příjemců, rychle zvolit oblíbený kontakt či zapnout slovník T9. Počet znaků uvidíte až od 140 napsaných znaků a dále. Jakmile přidáte přílohu, automaticky se změní zpráva na multimediální (MMS). Nechybí emailový klient. Zprávy lze psát na softwarové alfanumerické klávesnici či plnohodnotné QWERTY klávesnici po celé šířce displeje.

Zábava:

Pro multimédia je přichystána vnitřní paměť o velikosti 1,5 GB. Pomocí paměťových karet microSD/SDHC ji lze rozšířit až o 32 GB. Telefon nabízí hudební přehrávač, který podporuje spoustu běžných audio formátů. Během přehrávání jej lze pohodlně minimalizovat na pozadí.

Skladby jsou řazeny podle ID3 tagů do několika kategorií, jako je například interpreti, alba, vše. V nabídce se listuje pohodlně sunutím prstu. Pro rychlejší prolistování seznamu skladeb je možné se nejprve u kus posunout, poté uchopit lišto napravo a rychle se s ní dostat až na konec seznamu.

Během přehrávání lze nastavit opakování či výběr náhodné skladby. Nechybí vyhledávání skladeb postupným zadáváním znaků, ekvalizér s přednastavenými režimy (ruční nastavení schází) či vytváření playlistů. Pro zařazení telefonu mezi hudební mobily chybí jen stereo reproduktory a 3,5 mm konektor Jack na těle telefonu.

Uživatel telefonu se může zabavit také FM rádiem či předinstalovanými hrami. Většina her se ovládá pohybem. K dispozici jsou však i hry, které se hrají pomocí mikrofonu. V případě hry svíčka jde o sfouknutí hořící svíčky pomocí foukání do mikrofonu. Pro navigaci se pak hodí GPS navigace s aplikací Google Maps.

Fotoaparát:

LG GC900 Viewty Smart je nástupcem modelu KU990 Viewty, který disponoval jako jeden z prvních telefonů na trhu 5 Mpx fotoaparátem. Nástupce povýšil na rozlišení 8,1 Mpx (3264 x 2448 px) a značné změny se odehrály také v nastavení. Nechybí samozřejmě autofocus, LED blesk, stabilizátor obrazu či redukce červených očí. Novinkami jsou například rozpoznání obličeje včetně detekce úsměvu či funkce geotagging.

Telefon nabízí jedinečný inteligentní režim focení, díky kterému není potřeba jakéhokoliv nastavení před pořízením fotografií. Zabudovaný snímač vždy dokáže přesně vyhodnotit situaci, poté ji porovná podle několika scénářů a pořídí kvalitní snímek. LG GC900 využijeme i jako kvalitní kameru. Telefon zvládne nahrávání videa ve vysokém rozlišení až 720 x 480 px.

Zkušební fotografie – LG GC900 Viewty Smart:

Organizační a datové funkce:

Po stránce organizační je na tom LG Viewty velmi dobře. Výčet zahrnuje: kalendář, budík, kalkulačku, poznámky, úkoly, stopky, časovač a diktafon. Velké plus si výrobce zaslouží za prohlížeč Picsel File Viewer, který umí otevřít kancelářské dokumenty Office i PDF.

Telefon je nadmíru dobře vybaven také po stránce datové. Kromě běžných služeb GPRS a EDGE přináší LG Viewty také podporu 3G včetně nadstavby HSDPA (až 7,2 Mb/s). Nadstavba HSUPA schází. Pro brouzdání po Internetu využijeme prohlížeč NetFront a připojení přes Wi-Fi. To je ovšem dosti krkolomné. Nestačí pouze otevřít prohlížeč, ale musíte dát nejprve vyhledat sítě, připojit se k některé a až poté otevřít internetový prohlížeč, ve kterém ještě musíte vybrat připojení přes Wi-Fi.

Zhodnocení: nejtenčích 8 Mpx na trhu

LG GC900 Viewty Smart maže nedostatky původního modelu KU990 Viewty. Značná vylepšení nastala v oblasti fotoaparátu a multimédií. Telefon především disponuje unikátním fotoaparátem s inteligentním režimem focení, který zatím žadný jiný výrobce na trhu nenabízí.

Výrobce si také zaslouží pochvalu za velký dotykový displej s podporou více-dotykového ovládání a prostředí 3D S-Class. Jediné, co telefonu kazí výsledný vynikající dojem, je absence 3,5 mm Jacku přímo na těle telefonu. Kdo to ale dokáže novému Viewty Smart prominout, ten si ho jistě oblíbí.

dotykový displej chybí krytka
prostředí 3D S-Class nemá 3,5 mm Jack
8 Mpx fotoaparát
rychlá data
GPS navigace
ČLÁNKY:
Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O řadě Galaxy A pro rok 2018 od Samsungu již proběhlo mnoho spekulací. Modely se chystá Samsung představit již na začátku…

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

VČERA  |  Jan Hobler  |  diskuze (0)

Společnost Lenovo, respektive Motorola nedávno oslovila své brazilské uživatele za účelem přípravy aktualizací na Android Oreo. Konkrétně se má jednat o…

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Nový iPhone X (recenze) opět míří na pulty českých prodejců, nebo minimálně na sklad oficiálního českého Apple Storu, na kterém před…

Mobilní zobrazení