Mobilizujeme.cz

Názor: Přestane být hardware u smartphonů prvořadý?

  |  4 komentáře  |  autor:

Letos představené smartphony jsou bezesporu zajímavé, ale pro osobu, která není vyloženě mobilním fanouškem, budou mít jedno společné – budou jí zkrátka připadat nudné. Závod o nejtenčí smartphone, nejvyšší takt procesoru, nebo největší rozlišení fotoaparátu trvá v podobě, jak ji známe nyní, od uvedení prvního iPhonu. V současnosti, v roce 2015, jsme však dosáhli bodu, kdy porovnávat hardware začíná ztrácet smysl.

Tip: 2015: Rok mobilní nudy, zavedené výrobce už brzy zadupe Čína

Všechny dnešní smartphony vypadají víceméně podobně. V jejich hardwarové výbavě také nenalezneme propastné rozdíly. Dnešní „kapesní počítače“ již bez větších obtíží dokáží zcela plnit to, co od nich všichni očekáváme. Dokážeme s jejich pomocí pořídit kvalitní fotografie, online streamovat hudbu a video, zahrát si graficky náročné hry – a to je skvělé.

Vraťme se ale o pár let zpátky časem a nahlédněme do světa osobních počítačů. Počátkem 21. století bylo představení nového notebooku nebo počítače spojeno se samostatnou událostí (tak jako u dnešních telefonů), kde byl obvykle oznamován nový „průlom“. Tímto průlomem byla obvykle myšlena nejmenší tloušťka, váha, vyšší frekvence procesoru apod. Když se podíváme do současnosti, tak když třeba Toshiba nebo Dell představuje nový notebook žádný velký „humbuk“ tím nevzbudí. V tomto lze tedy u výrobců telefonů nalézt paralelu.

Výrobci jako Samsung nebo Lenovo bojují především s Applem a produkují obrovské množství trochu rozdílných modelů, které si ale v konečném důsledku jsou velice podobné. Když se podíváme na vlajkové modely všech výrobců, zjistíme, že hardwarové rozdíly u nich jsou ve skutečnosti nepatrné. Může se zdát zcela zbytečné porovnávat např. výkon nového zabijáka vlajkových lodí OnePlus 2 s jeho 1,8 GHz Qualcomm Snapdragonem 810 a čtyřjádrovým 1,5 GHz Cortexem A53 u Samsungu Galaxy S6, protože veškeré úkony, včetně náročných her zvládají v naprosto očekávaném tempu. Další vlastnost hojně sloužící k porovnávání jednotlivých modelů je fotoaparát. Jejich kvalita u jednotlivých výrobců napříč celým spektrem se rovněž velice přiblížila a je velice těžké posoudit, který je lepší. I my, u nás v redakci se často rozhodujeme spíše podle našeho individuálního pocitu.

Mobilní svět ale přece jen není zas až tak černobílý, jak jsem ho zatím popsal. Objevují se v něm inovace, které tento svět posouvají vpřed. Podívejme se třeba na 3D Touch použitý u nového iPhonu 6S. Nejde doslova o revoluci, přesto si dovolím tvrdit, že se s ním v budoucnu budeme běžně setkávat (třeba tak, jako se v současné době rozšiřují čtečky otisku prstu). Pokud se tyto malé hardwarové inovace podaří správně softwarově odladit, uživatelé si na ně zvyknou a u svých dalších telefonů se už bez nich nebudou chtít obejít.

S tím, jak se ale telefony svou výbavou stále přibližují, bude stále těžší odlišit loňský vlajkový model od toho letošního. To znamená, že uživatelé nebudou nuceni tak často své miláčky měnit. Jedno či dvouletý výměnný cyklus se prodlouží na tříletý. Stejně tak, jako se to stalo již u osobních počítačů před přibližně deseti lety. Události na kterých budou představovány nové telefony pomalu ztratí své kouzlo. K výměně se budeme uchylovat spíše až v době, kdy se objeví nějaký technický problém, či jiná obtíž. Mnohem důležitější se stanou softwarové aktualizace jednotlivých operačních systémů.

Pouze ve chvílích, kdy se objeví nějaká významnější inovace, jako např. 3D Touch u iPhonů, nebo plně ohebný displej u Samsungu, dojde skokově k větší výměně telefonů. Důvod přejít k jinému operačnímu systému (a tudíž změnit i výrobce telefonu) se stanou spíše softwarové inovace. Jako příklad můžeme uvést aplikaci Google Now, která na základě vašich předchozích akcí ví, co chcete udělat, či maximální bezpečnost, tak jako se o to snaží Apple.

Tento boj a snaha odlišit se už stála pomyslný život nejednoho výrobce, vzpomeňme třeba na Nokii, nebo na HTC, které se chytá posledních stébel. Pokud se nad tímto trendem zamyslíme, je velice pravděpodobné, že i další výrobci se dostanou do finančních problémů, které je mohou stát místo na výsluní. Časem prostě telefon začneme vnímat jenom jako jeden z několika dalších přístrojů, které nám pomohou dostat se do online světa. Třeba se dočkáme i toho, že Apple přestane nové iPhony představovat na speciálních akcích a uživatelé si nový koupí prostě až bude potřeba. Mezi starým a novým vlastně až zas takový rozdíl nebude…

Via: thenextweb.com

ČLÁNKY:, , ,
LG propaguje bezpečnost baterie „gé šestky,” prý nebouchne

LG propaguje bezpečnost baterie „gé šestky,” prý nebouchne

DNES  |    |  diskuze (0)

Vzhledem k poměrně výbušné aféře se Samsungem Galaxy Note 7 se stále mnoho zákazníků jihokorejského výrobce bojí o spolehlivost zařízení. Na druhou…

Huawei P10 dostává první aktualizaci. Opravuje známé chyby

Huawei P10 dostává první aktualizaci. Opravuje známé chyby

DNES  |    |  diskuze (0)

Vlajková loď čínské společnosti Huawei dostává první aktualizaci. Nejedná se ale o žádnou velkou aktualizaci, spíše se opravují drobné softwarové chyby,…

Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

DNES  |    |  diskuze (1)

Andy Rubin založil společně s dalšími lidmi v říjnu 2003 společnost Android Inc. Tuto společnost odkoupil po dvou letech Google a udělal z ní…

Mobilní zobrazení