Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Názor: 10 věcí, které mi chybí u dnešních superphonů

  |  21 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Dokonalý telefon neexistuje, ať už se vás o opaku bude snažit přesvědčit samotný výrobce, prodejce, nebo nejzapřísáhlejší fanoušek některé ze značek. Rozhodl jsem se proto vytvořit takový malý přehled, ve kterém ukážu největší slabiny těch nejzajímavějších superphonů. Každý má nějakou.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod + prvních 5 vytýkaných vlastností
» 2. Zbývajících 5 vytýkaných vlastností + závěr

Ovšem ještě bych rád zmínil, že i přes některé chybějící funkce nebo nedotaženosti se dá vybrat smartphone, který bude nejblíže vašemu ideálu. Protože ne každý opravdu potřebuje ve výbavě všechno, co dnešní svět telefonů přináší. Ale pokud už za telefon utrácíte celou výplatu nebo dokonce ještě víc, budete samozřejmě chtít vědět o každé slabině. I o těch, o kterých se moc nemluví. Některé vám vadit možná nemusí, ale jiné klidně budou důvodem, proč dát přednost konkurenci.

Co mi tedy nejvíce chybí nebo vadí u dnešních superphonů?

1) Nemoderní design

Koho se týká: Sony

Možná se vám design japonského Sony líbí, ale to, že jako jeden z posledních nenabízí alternativu, už tak skvělé není. Design je subjektivní záležitost, kvůli které možná někteří majitelé Xperií tuto značku stále milují i přes neustále recyklovaný design, ovšem o řadu zákazníků tím přichází. Někteří totiž nechtějí pořád stejný kabátek, ale chtějí mít moderně vyhlížející smartphone. A Sony to už po letech snad také pochopilo, neboť příští rok má konečně svůj první telefon s modernizovaným designem také představit.

2) Chybějící 3,5mm Jack

Koho se týká: iPhone, Huawei, Pixely, HTC, Xiaomi a další

Absence 3,5mm sluchátkového Jacku bylo velké téma posledního více než roku. Na tento trend se bohužel postupně přidala celá řada předních výrobců, které zřejmě následovali Apple a jeho iPhone, ačkoliv ten nepřišel bez klasického sluchátkového konektoru jako první. Důvodem je prý získání většího místa pro zvětšení baterie a tedy prodloužení výdrže. Ve skutečnosti však jde spíše jen o pokus, jak donutit zákazníky k nákupu dodatečného příslušenství v podobě drahých bezdrátových sluchátek. Naštěstí jsou stále někteří výrobci, kteří se tímto způsobem nesnaží znepříjemnit život svým zákazníkům.

3) Tělo není voděodolné

Koho se týká: OnePlus, Xiaomi

Další výrazný parametr ve výbavě dnešních superphonů, bez kterého je na pováženou, jestli si takový telefon vůbec kupovat. Voděodolnost, na kterou mimochodem stále kašle čínská dvojice OnePlus a Xiaomi, vám totiž může telefon zachránit nejen v případě, kdy vám přístroj spadne do vody. Voděodolnost totiž v tomto případě znamená i odolnost proti vlhkosti či kondenzaci, která má na svědomí spoustu neuznaných reklamací, neboť zákazník s telefonem v kapse například náruživě lyžoval, nebo si ho vzal do koupelny. U nejdražších telefonů byste tedy rozhodně neměli zapomenout právě na tento parametr.

4) Ne úplně dokonalé notifikace

Koho se týká: iPhone

Způsob, jakým telefony upozorňují své majitele na nové události, je také neméně důležitý a dokáže zpříjemnit nebo naopak znepříjemnit používání drahého superphonu. U většiny smartphonů s Androidem dnes najdeme minimálně notifikační diodu, se kterou okamžitě poznáte, že máte na telefonu notifikaci. V lepším případě je k dispozici rovnou Always-on displej, který na zhasnuté obrazovce ukazuje konkrétní notifikace, takže prakticky ani nemusíte probouzet telefon, pokud vidíte, že nejde o nic důležitého. To u iPhonu je stále situace o poznání složitější. Notifikace vám displej probudí jen na pár vteřin a následně nevidíte, jestli jste o něco náhodou nepřišli. Řešením je jedině pořízení chytrých hodinek či telefon nosit neustále u sebe.

5) Vyčnívající fotoaparát

Koho se týká: iPhone

A u iPhonu ještě zůstaneme. Apple se sice u svého nového „xka“ pyšní jedním z nejlepších fotoaparátů, ovšem celá fotografická sestava nevzhledně a hlavně dost neprakticky vyčnívá nad okolní povrch. Pokud si telefon položíte na stůl a budete ho chtít ovládat na něm, pak se vám zkrátka bude na rovném povrchu viklat ze strany na stranu. A to není nic, co byste u telefonu za 30 tisíc chtěli, nemyslíte? Naopak ostatní výrobci už se snaží své fotoaparáty co nejvíce zarovnat s tělem, nebo minimálně aby vyčnívaly jen nepatrně. Snad se u Applu také u příštích modelů poučí.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod + prvních 5 vytýkaných vlastností
» 2. Zbývajících 5 vytýkaných vlastností + závěr

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Noxi
Noxi

Raději bych volil nemoderní ale nějakým způsobem svérázný design, než ty desítky „moderních“ telefonů, které prakticky odlišuje jen logo výrobce.

Nick Cave
Nick Cave

na první místo jste měli dát: nedostatečná výdrž baterie v permanentní zátěži, až na pár smartphonu bez výjimky

Milan
Milan

Souhlas!!

Marek Studnicka
Marek Studnicka

Dovolím si přidat jeden možná nepodstatný,ale praktický nedostatek.Tím je záznamník hovorů-některé mobily ho mají-proč ho nemají Top modely?To je taky praktická pomůcka.I když si mohu vybrat na Google Play,spousta aplikací je nekompaktibilních a způsobují problémy-to by snad stálo za ůvahu

kubik
kubik

Moje Lumia735 má v základu možnost nahrávaní hovoru.

Juj
Juj

Myslím, že to je o aplikacích a ne o o telefonu samotném (= jde to řešit dodatečně). Navíc na některých trzích je toto ilegální, takže by se ještě muselo řešit kde ano a kde ne. Já používám ACR k plné spokojenosti (pravda, jen na Samsunzích).

Muf
Muf

Mně chybí to očko pro zavěšení na krk, které se postupně vytratilo..

pet
pet

Váš názor je zajímavý ale neztotožňuji se s ním.

– osobně mi chybí infraport
– poměr stran 16:9, dlouhé a úzké mobily jsou nesmysl, díky délce nejde dosáhnout an druhou stranu displeje, šířka přitom vůbec nevadí
– u androidu odstranění systémových tlačítek z displeje a nahrazení gesty
– odstranění rámečků nahoře i dole, půřední kameru nepotřebuji a senzory také ne
– ip 68 by měla být samozřejmost
– bezdrátové nabíjení by mělo být samozřejmost a mělo byt být kompatibilní s magnetickými držáky na stůl a do aut

Juj
Juj

Já jsem třeba vděčný za to, že tlačítka (včetně HW, které má asi 5 funkcí) vpředu mám. Gesta jsou hezká, ale prostě neřeší vše. A někdy s nimi je celkem sranda pokud otočíte telefon a v krátkém čase provedete nějaké gesto – vy ani telefon nevíte, jestli shora dolů je skutečně shora dolů a nebo už zleva doprava. To se u tlačítka nestane.

Martin Z
Martin Z

Senzory přeci potřebujete, na čelní straně je senzor přiblížení a senzor okolního osvětlení…?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Applu prý chystají přelomový produkt. Že by Apple Glass?

V Applu prý chystají přelomový produkt. Že by Apple Glass?

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

V minulém roce jsme zde psali o tom, že Apple plánuje v roce 2019 uvést náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu. Doslova…

Nokia 7 Plus se ukazuje na reálné fotografii

Nokia 7 Plus se ukazuje na reálné fotografii

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Na veletrhu MWC v Barceloně představí společnost HMD Global pravděpodobně model Nokia 7 Plus, který zaujme například svým 18:9 displejem nebo…

Kapesní retro konzole + 129 předinstalovaných her nyní ve slevě

Kapesní retro konzole + 129 předinstalovaných her nyní ve slevě

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Vraťte se zpátky do minulosti a vychutnejte si herní pecky minulého století. Tahle malá herní konzole z Číny se se svými…

Mobilní zobrazení