Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Nastává konec FM rádia? Dříve nemyslitelné brzy skutečností!

  |  5 komentářů  |  autor: Pavel Kreuziger

Podle zprávy webu Radio.no začne Norsko počátkem roku 2017 vypínat FM rádio. Norské ministerstvo kultury v uplynulém týdnu ohlásilo, že se skandinávský stát stane první zemí, která se zcela zbaví tohoto standardu.

Zpráva vydaná ministerstvem tento týden potvrzuje datum vypnutí rádia navržené norskou vládou již v roce 2011. Vláda vydala stanovisko, podle nějž je země schopna splnit všechny požadavky nutné k plynulému přechodu na digitalizovanou formu. Rádio jako takové ale neskončí, jen bude využívat nového standardu Digital Audio Broadcasting (DAB).

„Posluchači získají přístup k rozmanitějšímu a pluralističtějšímu obsahu a budou si moci užít lepší kvalitu zvuku a nové funkce,“ řekl ve zprávě ministr kultury Thorhild Widvey. „Digitalizace také výrazně zlepší systém připravenosti na mimořádné události, zprostředkuje zvýšenou konkurenci a nabídne nové příležitosti pro inovace a rozvoj.“

DAB v současnosti nabízí 22 celostátních kanálů (naproti tomu FM jen pět), a má kapacitu až pro dvacet dalších. Navíc jsou podle ministerstva náklady na přenos rozhlasových kanálů prostřednictvím FM oproti nákladům na přenos DAB osmkrát vyšší.

DAB je v Norsku dostupný od roku 1995. DAB+, aktualizovaná forma DAB, je k dispozici od roku 2007. Podle ministerstva kultury bude na jednotlivých stanicích, zda si vyberou přenos DAB nebo DAB+, je však pravděpodobné, že do roku 2017 bude většina přenosů probíhat ve standardu DAB+.

Kromě Norska plánuje přechod na DAB několik evropských a jihoasijských států, nicméně žádný z nich zatím nepotvrdil svůj časový plán tohoto přechodu.

FM rádio v Norsku začnou vypínat 11. ledna 2017.

Zdroj: The Verge

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Stepan
Stepan

No u nás to doufám tak žhavé nebude. Když jsem četl, že ty nej rádia budou mít bitrate 128 kilo a mluvené slovo polovinu, tak mi spadla čelist.
To je něco jak TV – taky se trvrdilo, že obraz bude lepší – už jen proto, že tak kde byl současný analog, tak bule lepší digitál. A co vím, tak spousta lidí musela kvůli špatnému pozemnímu signálu koupit satelity. A že těch lokalit není zrovna málo.
Tohle je cesta do pekel. Zlatý analog. Přijdou časy, kdy budou všichni vzpomínat…. .

siwi
siwi
Není pochyb o tom, že DAB/DAB+ bude dříve nebo později zaveden všude. Podle mě je však tato technologie cestou do slepé uličky. V současnosti se zvyklosti při poslechu rádia oproti historii značně změnily. V minulosti přistupovali lidé k poslechu rádia jako dnes sledují televizi. Vyhradili si čas na poslech hudby, zpráv, živých reportáží, sportovních přenosů, rozhlasových her, atd. Dnes plní rozhlas roli spíše zvukové kulisy při různých dalších činnostech. Jeho role se změnila spíše k mobilnímu zdroji zvuku. Tento trend si dobře uvědomují výrobci DAB přijímačů. V nabídce převládají převážně přenosné nebo kapesní přístroje, jejichž kvalita zvuku je srovnatelná s… Číst vice »
Ferrari
Ferrari

ach ten hnusný bulvár

Toman
Toman

plně souhlasím s prvními komentáři. Digitální vysílání za pohybu je děs a hrůza, mnohem raději budu poslouchat šumící, než vypadávající stanici. A pokud by bylo pokrytí takové, jako u televize, tak bych si třeba na chatě, kde nemám internet mohl po přechodu na dab pustit tak akorát plyn. :-)

tomas
tomas

a skrtnut zapalkou

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Dostane stařičký Samsung Galaxy S6 nejnovější Android Oreo?

Dostane stařičký Samsung Galaxy S6 nejnovější Android Oreo?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Nový Android 8 Oreo je tu již s námi několik měsíců. Stále jej však nalezneme na minimálním počtu zařízení. Jeden z…

Apple chce zmenšit výřez displeje u příštích iPhonů

Apple chce zmenšit výřez displeje u příštích iPhonů

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Apple prý vymýšlí způsob, jak zmenšit horní výřez u displeje příštích iPhonů. Řešení by ale údajně mohlo být hotové v roce…

Velká předpremiéra nových telefonů Motorola pro rok 2018

Velká předpremiéra nových telefonů Motorola pro rok 2018

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Lenovo a Motorola podle všeho připravují významnou změnu designu pro své telefony značky Moto, které plánují na rok 2018. Moto X5…

Mobilní zobrazení