Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nastává konec FM rádia? Dříve nemyslitelné brzy skutečností!

  |  5 komentářů  |  autor: Pavel Kreuziger

Podle zprávy webu Radio.no začne Norsko počátkem roku 2017 vypínat FM rádio. Norské ministerstvo kultury v uplynulém týdnu ohlásilo, že se skandinávský stát stane první zemí, která se zcela zbaví tohoto standardu.

Zpráva vydaná ministerstvem tento týden potvrzuje datum vypnutí rádia navržené norskou vládou již v roce 2011. Vláda vydala stanovisko, podle nějž je země schopna splnit všechny požadavky nutné k plynulému přechodu na digitalizovanou formu. Rádio jako takové ale neskončí, jen bude využívat nového standardu Digital Audio Broadcasting (DAB).

„Posluchači získají přístup k rozmanitějšímu a pluralističtějšímu obsahu a budou si moci užít lepší kvalitu zvuku a nové funkce,“ řekl ve zprávě ministr kultury Thorhild Widvey. „Digitalizace také výrazně zlepší systém připravenosti na mimořádné události, zprostředkuje zvýšenou konkurenci a nabídne nové příležitosti pro inovace a rozvoj.“

DAB v současnosti nabízí 22 celostátních kanálů (naproti tomu FM jen pět), a má kapacitu až pro dvacet dalších. Navíc jsou podle ministerstva náklady na přenos rozhlasových kanálů prostřednictvím FM oproti nákladům na přenos DAB osmkrát vyšší.

DAB je v Norsku dostupný od roku 1995. DAB+, aktualizovaná forma DAB, je k dispozici od roku 2007. Podle ministerstva kultury bude na jednotlivých stanicích, zda si vyberou přenos DAB nebo DAB+, je však pravděpodobné, že do roku 2017 bude většina přenosů probíhat ve standardu DAB+.

Kromě Norska plánuje přechod na DAB několik evropských a jihoasijských států, nicméně žádný z nich zatím nepotvrdil svůj časový plán tohoto přechodu.

FM rádio v Norsku začnou vypínat 11. ledna 2017.

Zdroj: The Verge

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
tomasTomanFerrarisiwiStepan Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Stepan
Stepan

No u nás to doufám tak žhavé nebude. Když jsem četl, že ty nej rádia budou mít bitrate 128 kilo a mluvené slovo polovinu, tak mi spadla čelist.
To je něco jak TV – taky se trvrdilo, že obraz bude lepší – už jen proto, že tak kde byl současný analog, tak bule lepší digitál. A co vím, tak spousta lidí musela kvůli špatnému pozemnímu signálu koupit satelity. A že těch lokalit není zrovna málo.
Tohle je cesta do pekel. Zlatý analog. Přijdou časy, kdy budou všichni vzpomínat…. .

siwi
siwi

Není pochyb o tom, že DAB/DAB+ bude dříve nebo později zaveden všude. Podle mě je však tato technologie cestou do slepé uličky. V současnosti se zvyklosti při poslechu rádia oproti historii značně změnily. V minulosti přistupovali lidé k poslechu rádia jako dnes sledují televizi. Vyhradili si čas na poslech hudby, zpráv, živých reportáží, sportovních přenosů, rozhlasových her, atd. Dnes plní rozhlas roli spíše zvukové kulisy při různých dalších činnostech. Jeho role se změnila spíše k mobilnímu zdroji zvuku. Tento trend si dobře uvědomují výrobci DAB přijímačů. V nabídce převládají převážně přenosné nebo kapesní přístroje, jejichž kvalita zvuku je srovnatelná s… Číst vice »

Ferrari
Ferrari

ach ten hnusný bulvár

Toman
Toman

plně souhlasím s prvními komentáři. Digitální vysílání za pohybu je děs a hrůza, mnohem raději budu poslouchat šumící, než vypadávající stanici. A pokud by bylo pokrytí takové, jako u televize, tak bych si třeba na chatě, kde nemám internet mohl po přechodu na dab pustit tak akorát plyn. :-)

tomas
tomas

a skrtnut zapalkou

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Armani má nové chytré hodinky s Wear OS a přijatelnou cenou

Armani má nové chytré hodinky s Wear OS a přijatelnou cenou

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Armani se znovu přidává ke skupině výrobců chytrých hodinek. Ty svoje, které běží na Wear OS, samozřejmě nabízí…

Vývojáři z Telltale končí. Jejich hry najdeme i na Androidu a iOS

Vývojáři z Telltale končí. Jejich hry najdeme i na Androidu a iOS

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Slavné herní studio Telltale Games je nejspíš na konci své cesty. Firma propouští 225 z 250 svých lidí a chystá…

První Samsung se čtyřmi zadními fotoaparáty uniká na renderu

První Samsung se čtyřmi zadními fotoaparáty uniká na renderu

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  3 komentáře

Jak známo, chystá Samsung na 11. října představovací akci, kde by měl být představen nový smartphone řady Galaxy se…

Mobilní zobrazení