Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Mýtus nebo pravda? Čím více megapixelů, tím lepší fotografie

  |  7 komentářů  |  autor: Petr Moravec

Megapixelový mýtus je tu s námi prakticky od doby, co přišly na svět první digitální fotoaparáty. Výrobci toto „měřítko“ používají nesmírně rádi, protože vám díky němu mohou navodit pocit, že váš současný fotoaparát je zastaralý a pokud chcete opravdu kvalitně fotit, potřebujete zkrátka daleko více megapixelů. Je to ale pravda? Má opravdu smysl každý rok pořizovat nový telefon jen kvůli tomu, že fotky z toho předchozího jsou tak špatné?

Tip: Fotoduel: Samsung Galaxy S6 vs LG G4: Kdo je králem fotomobilů?

S odpovědí vás nebudeme dlouho napínat – jde samozřejmě o mýtus. Pokud bychom vzali dva fotoaparáty, které jsou naprosto totožné a liší se pouze v tom, že jeden nabízí dvojnásobnou hodnotu megapixelů oproti druhému, výsledný rozdíl bude téměř neznatelný. Mnohem důležitější jsou ostatní vlastnosti fotoaparátu, jako je světelnost nebo kvalita čoček. Právě proto se můžeme setkat s fotoaparáty, které fotí daleko lépe, přestože mají mnohem méně megapixelů, než v tomto ohledu jejich vybavenější kolegové.

Netvrdíme, že megapixely jsou úplně nedůležité. Pokud jich máte více, než kolega se zcela stejnými zbylými vlastnostmi, zachytíte samozřejmě mnohem více detailů. Megapixely jsou ale pouze jednou z mnoha položek, která rozhoduje o celkové kvalitě fotografie.

Jak vlastně funguje digitální fotografie?

Světelné paprsky nejprve dopadnou na čočku fotoaparátu, odkud jsou dále přiváděny přes filtr na senzor. Čím větší senzor je, tím více světla se do něj může dostat. Senzor paprsky zkonvertuje na elektrické signál a každému signálu je pak přiřazen pixel určité barvy. Nakonec je fotografie uložena do paměti.

Povrch senzoru je rozdělen na velmi malé části. jedna část připadá pro každý jeden pixel. Pokud tedy vezmeme stejně veliké senzory a podíváme se, který z nich je rozdělen na menší části, tak právě ten bude mít více megapixelů. Je potřeba si ale uvědomit, že celková velikost senzoru samozřejmě hraje také svou roli – čím menší plocha pro jeden pixel zůstává, tím větší je zapotřebí přesnost senzoru a čočky. Pokud se tedy u nového modelu fotoaparátu velikost senzoru oproti minulému modelu nezvětší, ale naroste počet megapixelů, vzroste také náročnost na přesnost senzoru a čoček. Pokud by tomu tak nebylo, hrozily by méně kvalitní fotografie, protože by na jednotlivé plošky senzoru mohlo dopadat méně světla.

Čím lepší má fotoaparát čočky, tím přesněji může světelné paprsky směrovat do všech částí snímače a samozřejmě – čím přesnější je senzor, tím méně bude trpět zkreslením od sousedních pixelů.

Zamysleme se ještě nad následujícím: Fotoaparát o rozlišení 16 Mpx nám umožní vytisknout dostatečně kvalitní fotografii (tzn. o jemnosti 300 ppi) na rozměrech 39 x 29 cm. Oproti tomu 20 Mpx kamera (tedy 4 Mpx navíc) přidá de facto většinu pixelů „na okrajích“ pořizované fotografie, takže se velikost tištěné fotografie při stejné jemnosti příliš nezvětší – v tomto případě by to bylo 43 x 32 cm, to není moc velký rozdíl, co říkáte?

Marketingová hra

S odhalením megapixelové mýtu ostatně přišlo i dnes tápající HTC, které v době představení své „Ultrapixelové“ technologie u dřívějších vlajkových modelů HTC One mělo na svém webu zcela oddělenou sekci, kde byl celý problém dopodrobna vysvětlován. „Ultrapixely“ byly mimochodem větší pixely, které měly být podle HTC schopné pojmout více světla – později však od této technologie HTC v podstatě upustilo, především proto, že reálně tato technologie až zas tak moc dobře nezafungovala.

Tip: V blízké budoucnosti budeme fotit bez odlesků a překážek v cestě

I výrobci smartphonů si již uvědomují, že tento megapixelový závod nemůže trvat donekonečna a že i zákazníci už tento marketingový trik ve velké míře prohlédli. Tím pádem se i do levnějších modelů začíná dostávat další výbava nutná ke kvalitnímu focení jako např. xenonový blesk, mechanická závěrka, či převzorkovávací technologie (viz. např. Lumia 1020, která fotí 41 Mpx fotografie, ze kterých následně tvoří menší 5 Mpx fotografie, které jsou velice kvalitní, ale zároveň ne tak velké, jako by byly při 41 Mpx).

Je potřeba si totiž uvědomit, že s čím větším množstvím megapixelů fotíme, tím větší velikost fotografie bude. To pro některé uživatele může představovat problém a to z pohledu výpočetního výkonu nebo právě velikostí úložného prostoru. Už jen při vytvoření 60 Mpx fotografie nám vznikne cca 300 MB soubor.

Nedávno se na světlo dostala informace, že Canon připravuje dokonce 250 Mpx senzor. Co to ale znamená pro běžné zákazníky? Pro ně je takto ohromné rozlišení zbytečné. Již Nokia v době představení svého fotografického monstra Lumie 1020 upozorňovala, že běžným uživatelům pro zachycení momentek bohatě postačuje rozlišení 5-10 Mpx. Toto rozlišení je dostatečné jak pro běžný tisk, tak pro sdílení fotografií na sociálních sítích.

Abychom tedy tento mýtus uzavřeli: Pokud je pro vás fotoaparát u nového smartphonu jedním z hlavních rozhodovacích kritérií, nevybírejte pouze podle množství megapixelů, ale dívejte se i na další kritéria, jako je senzor a jeho velikost, kvalita čoček, rychlost ostření, či schopnost fotit za zhoršených světelných podmínek. Pokud bude navíc obsahovat i vyšší počet megapixelů, jedině lépe.

Zdroj: blurbiness.com; htc.com; digitaltrends.com

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada Mi Mix od Xiaomi odstartovala vlnu takzvaných bezrámečkový smartphonů. Modely Mi Mix a Mi Mix 2 tedy nabízejí velký displej…

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

Potvrzeno: Apple kupuje Shazam, detaily akvizice zůstávají tajné

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Apple si plácnul se společností Shazam, která má na kontě velepopulární aplikaci pro rozpoznání skladeb na základě poslechu hudby z okolí.…

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

Nejrychlejší nabíjení má telefon z Číny, tvrdí odborné srovnání

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

O rychlém nabíjení se v poslední době mluví poměrně dost a není také divu. Nabít svůj telefon až dvakrát rychleji se v situacích,…

Mobilní zobrazení