Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Motorola Defy Mini – recenze malého obrněnce

  |  35 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Motorola Defy Mini je malý odolný smartphone s Androidem a funkcemi vhodnými pro outdoor použití. Recenze ukáže, jak moc se tento zajímavý kousek americkému výrobci povedl.

Motorola je se svou řadou smartphonů Defy proslulá. Jedná se o chytré telefony s operačním systémem Android, které se vyznačují vyšší odolností proti vodě a prachu, což už samotný název Defy zcela vystihuje (Defy znamená v překladu vzdorovat).


Motorola Defy Mini – oficiální fotografie

Model Motorola Defy Mini (s kódovým označením XT320) je zmenšená verze smartphonu, která opět přináší Android 2.3 Gingerbread a vyniká vyšší odolností proti vodě a prachu. Díky speciálnímu ochrannému sklíčku displeje Gorilla Glass a plastovému tělu s úpravou soft-touch lépe odolá i menším pádům.


Ukázka odolnosti Motoroly Defy Mini na lifestylových fotografiích

Výbavou patří Motorola Defy Mini do střední třídy. Disponuje 3,2“ dotykovým TFT displejem s HVGA rozlišením, 600 MHz procesorem, 512 MB RAM, 3,2 Mpx fotoaparátem s LED bleskem (ovšem bez autofocusu), GPS navigací či rychlými daty HSPA a Wi-Fi. Jak je na tom telefon nejen papírově, ale také v reálu, prozradí až následující odstavce recenze.

Za zapůjčení telefonu děkujeme Sunnysoftu, u kterého si můžete Motorolu Defy Mini koupit.

Základní parametry – Motorola Defy Mini

Rozměry109 x 59 x 12,6 mm
Hmotnost107 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměť600 MHz procesor
512 MB RAM, 512 MB ROM a microSD karty až 32 GB
Operační systémAndroid 2.3 Gingerbread
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), LED blesk, nahrávání VGA videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost4 300 Kč, leden 2012

Krátké postřehy z testování Motoroly Defy Mini:

Co se nám líbilo: pokročilý správce baterie, užitečná aplikace krokoměr s integrovanými doplňkovými funkcemi, psaní s technologií Swype

Co se nám nelíbilo: lehce nad okolní povrch vyvýšená gumová krytka microUSB konektoru, slot microSD umístěn pod baterií, chybí ekvalizér u hudebního přehrávače, webový prohlížeč nemá plnohodnotný Flash

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Motorola Defy Mini navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: běžný základ

Malá červená kartonová rozkládací krabička v sobě skrývá kromě samotného telefonu krátký návod, nabíjecí adaptér, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel (vytvoří spolu s adaptérem klasickou nabíječku) a paměťovou kartu microSD 2 GB. Výrobce tedy na nic podstatného nezapomněl, i když se s jen 2 GB kartou moc nepředvedl. Náročnější uživatel si bude muset zřejmě dokoupit kartu s větší kapacitou.

Vzhled a konstrukce: obrněnec připravený na vodu i prach

Motorola Defy Mini je takový malý obrněnec. Aby smartphone odolal prachu či ponoření do vody, má důkladně zadělané veškeré otvory s konektory. Uživatel se tak nemusí ničeho bát. Výrobce s telefonem dosáhl certifikace IP67, která říká, že je přístroj celkově odolný vůči prachu a přežije ponoření do vody až do hloubky 1 metru.

Vzhled Motoroly Defy Mini můžeme označit za konzervativní. V prodeji je navíc jen jediná barevná varianta, a to černá. Stylem tak rozhodně smartphone nehýří. Velikostně patří s rozměry 109 x 59 x 12,6 milimetrů mezi menší telefony na trhu a s hmotností 107 gramů také spíše mezi lehčí mobily.

Konstrukční zpracování Defy Mini je příkladné, inu, jak bychom čekali. Plastové kryty na sebe dobře doléhají a nikde jsme u našeho testovaného kusu nenarazili na nějaké nepřesnosti. Jedinou výtku mám ke gumové krytce microUSB konektoru, která je o něco výše nad okolní povrch, což při držení telefonu v ruce nepůsobí úplně nejlépe.

Na přední straně smartphonu najdeme v oblasti nad displejem zprava: senzor jasu pro automatickou regulaci podsvícení displeje, dále kamerku pro videohovory, senzor vzdálenosti pro vypnutí displeje během hovoru po přiblížení telefonu k uchu, a reproduktor s logem amerického výrobce.

Pod displejem napovídá čtveřice senzorových kláves o použití operačního systému Android verze 2.3 Gingerbread. Zajímavě je pak vyvedená oblast pod těmito klávesy, která ukrývá mikrofon, jinak jde spíše jen o designovou záležitost. Pravý bok přináší dvojici kláves pro regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Všechny tyto klávesy jsou vyvýšené, a tak se dobře ovládají i po slepu.

Na protějším boku najdeme otvor pro microUSB kabel, krytý ochrannou gumovou krytkou. Na horním boku je stejně krytý i 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek. Krytky v obou případech dokonale těsní, a tak by se do telefonu těmito otvory rozhodně žádný nevyžádaný předmět neměl dostat.

Horní bok ještě přináší vypínací tlačítko, kterým se tradičně jednak vypíná samotný telefon, a druhak s ním zhasneme displej. Na zadní straně nechybí fotoaparát s bleskem, logo výrobce a posuvný zámek spolu se zakomponovaným reproduktorem. Díky zámku zadní kryt drží na svém místě dokonale a ani při pádu by nemělo dojít k jeho samovolnému sejmutí.

Displej a ovládání: TFT dělá malé krůčky

Nejprve pár technických parametrů. Displej Motoroly Defy Mini je dotykový kapacitní s technologií multi-touch, typu TFT s rozlišením HVGA (320 x 480 px), 16 miliony barvami a úhlopříčkou 3,2“. Chráněný je odolným sklíčkem Gorilla Glass první generace, takže lépe odolá škrábancům než běžná sklíčka.

Technologie TFT udělala v loňském roce menší krůček vpřed. Oproti starším telefonům má displej u Motoroly Defy Mini, a také jiných výrobců využívajících TFT displeje, lepší pozorovací úhly. Sytost barev a kontrast, potažmo čitelnost na přímém slunci, jsou však stále o několik kroků za displeji typu AMOLED, Super AMOLED či IPS. Motorole Defy Mini ale TFT displej sluší a je v dané cenové kategorii zcela odpovídající.

Baterie a výdrž: kandidát na výlety

Kombinace silné baterie Li-Ion s kapacitou 1650 mAh a nenáročného hardwaru (pouze 3,2“ displej, procesor jednojádrový) dává tušit, že by mohl telefon dosahovat lepších výsledků na poli výdrže než dnešní top vybavené smartphony. A je tomu skutečně tak. S běžnou zátěží telefon vydrží kolem 3 dnů. Když k tomu připočteme vyšší odolnost, je to velký kandidát na výlety do přírody a těžšího terénu.

Prostředí telefonu: Android 2.3 Gingerbead v akci

Motorola Defy Mini spadá svojí výbavou do mainstreamu smartphonů roku 2011. Přináší operační systém Android 2.3 Gingerbread, který lehce vylepšuje grafická nadstavba MotoSwitch. Procesor je jednojádrový s taktem 600 MHz, což není úplně nejlepší volba, a je znát, že občas to zkrátka nestačí. Přechody nejsou nejplynulejší. U telefonu s cenou do 5 tisíc korun to ale není nic nečekaného.

Výrobce se svojí nadstavbou MotoSwitch vylepšil odemykací obrazovku, ze které se posunutím zámku doleva dostaneme do fotoaparátu a posunutím doprava telefon odemkneme. Na odemykací obrazovce se dá také rychle přepnout profil z hlasitého na vibrační. Úvodních ploch je celkem 7 a můžeme na ně umisťovat různé widgety.

Motorola vylepšila dále až menu, ve kterém si může uživatel vytvářet skupiny s aplikacemi a řadit je podle několika kritérií. Jen je škoda, že se nedá přepnout procházení menu z vertikálního do horizontálního. Motorola Defy Mini ale oproti jiným smartphonům zase umí překlápet obraz v celém prostředí do režimu na šířku.

Telefonování a zprávy: i na malém displeji jdou velké věci

Motorola Defy Mini umí jakožto Android ve verzi 2.3 ukládat takřka neomezený počet kontaktů, neboť si je můžete nechat uložit do telefonu na sdílenou vnitřní paměť. Ke každému kontaktu se dá přidat obvyklý výčet údajů jako je e-mail, adresa, obrázek, přezdívka a další. Nedá se jen přiřadit k jednotlivým kontaktům speciální vyzvánění. To mimochodem nejde ani po vytvoření skupiny kontaktů. Defy Mini naopak ale potěšila režimy vyzvánění, které jsou v telefonu 4 přednastavené a další lze přidávat.

Zpráv telefon také pojme stovky. Jsou přehledně zobrazeny ve formě konverzace s jednotlivými kontakty, jak je u Androidu zvykem. Pro psaní lze využít jak klasickou plnohodnotnou QWERTY klávesnici Android, tak psaní pomocí technologie Swype, kdy stačí posouvat prstem po písmenkách pro jejich spojení do slov. Psát se dá v režimu na výšku i na šířku. Během psaní je neustále k dispozici počítadlo se zbývajícím počtem znaků do právě psané zprávy. Zprávu můžete také zadat hlasově, pokud máte připojení k internetu.

Hudební a video přehrávač, GPS a krokoměr

Motorola Defy Mini je určena pro aktivní styl života. Počítá se, že si s telefonem vyrazíte do náročnějšího terénu. A pokud dojde na potřebu zabavení, Defy Mini to určitě zvládne. Vybavena je hudební přehrávačem s 3,5 mm konektorem Jack, takže si můžete připojit jakákoliv sluchátka. Přehrávač podporuje dnes nejpoužívanější audio formáty s MP3 nevyjímaje. Obsah řadí do sekcí interpreti, alba, skladby a seznamy skladeb (čili playlisty).

Je škoda, že přehrávač Defy Mini postrádá ekvalizér pro úpravu zvuku. To se ale dá naštěstí napravit stažením aplikace z obchodu Google Play (dříve Android Market). Stejně tak, pokud budete chtít pravidelně poslouchat větší počet skladeb, nevyhnete se potřebě dokoupit větší paměťovou kartu. Dodávaný 2 GB microSD karta nebude stačit a do vnitřní paměti uložíte jen kolem 120 MB.

V telefonu je vedle přehrávače připraveno také FM rádio s funkcí RDS. Pro používání rádia je nutné mít připojená sluchátka, která slouží jako anténa. Dodávaný stereo headset s peckovými sluchátky patří do průměru a kvalitou nijak nepřekvapí. Uživatel může dále využít GPS s Google Mapami, které nabízejí plnohodnotnou online navigaci. Pokud máte připojení k internetu, mapy vás spolehlivě dovedou kamkoliv.

Z bonusových aplikací se Motorola Defy Mini může pochlubit krokoměrem. Kroky telefon měří podle otřesů, takže přesnost není úplně nejpřesnější, ale můžete si zapnout i GPS a mobilní data pro přesnější lokaci a měření. Aplikace vám během činnosti měří počet kroků, počet kalorií a čas tréninku. Posuvnými gesty doleva/doprava pak můžete během tréninku listovat na obrazovky s počasím, hudbou a mapou. V dolní části je vždy čtveřice ikonek pro přístup k libovolně nastaveným aplikacím jako kompas, fotoaparát, rádio a další.

Fotoaparát: nejslabší část telefonu

Fotoaparát je u Motoroly Defy Mini jednoznačně nejslabší částí ve výbavě. Disponuje sice dostatečným rozlišením 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) a LED bleskem, ale postrádá autofocus. Pořízené snímky tak zejména díky tomu patří do dnešního horšího průměru. Barvy jsou takové mdlé a často hrozí přepálení scény. Video telefon dokáže natáčet v rozlišení VGA (640 x 480 px) s 30 snímky za sekundu, ovšem stejně jako u fotoaparátu je jeho kvalita nevalná.

Zkušební fotografie – Motorola Defy Mini:

Organizační a datové funkce: datová výbava překvapí

V organizační výbavě přináší Motorola Defy Mini stejně jako téměř každý jiný Android kalendář, budík s vytvářením více budíků a kalkulačku. Navíc v telefonu najdeme i diktafon a předinstalovanou aplikaci Quickoffice Lite verze 5, což je prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint, PDF). Z organizační výbavy tak schází jen stopky a časovač.

Datová výbava příjemně potěšila. Z mobilních dat je k dispozici kompletní sestava: GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA až 7,2 Mb/s a HSUPA až 2 Mb/s). Pro přístup na internet se dá využít také oblíbené Wi-Fi. Jen zamrzí, že internetový prohlížeč WebKit nezvládá plnohodnotně Flash, a tak se nemusí veškerý obsah správně zobrazit. Displej s úhlopříčkou 3,2“ také není úplně nejpohodlnější pro brouzdání na webu. Z funkcí Motoroly Defy Mini nesmíme zapomenout na Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního internetu na ostatní zařízení přes Wi-Fi, či dvojici Bluetooth 2.1 a USB 2.0.

Závěr recenze Motoroly Defy Mini

Motorola opět se svojí řadou Defy ukázala, že umí dělat kvalitní odolné telefony. Malá Motorola Defy Mini sice není napěchována multimediálními funkcemi, ale s přehledem zvládá dnešní nejpoužívanější funkce smartphonů. Pokud tak hledáte telefon střední třídy, který je odolný a jde s dobou, Defy Mini je žhavým kandidátem.

Motorola Defy Mini se díky certifikaci IP67, značící vyšší odolnost proti prachu a vodě, hodí například lidem na stavbu a dalších prostředí, kde hrozí vyšší riziko poškození telefonu. Bonusová aplikace krokometr by pak mohla oslovit i některé sportovce, nebo integrované GPS s možností doinstalování aplikací pro Android a vyšší odolnost pak fanoušky geocachingu.

Aktuální cena Motorola XT320 Defy Mini v českých e-shopech: .
(Zdroj: Heureka.cz, .)

 vyšší odolnost fotoaparát bez autofocusu
 outdoor funkce (krokoměr) pomalejší procesor
 Android 2.3 + MotoSwitch UI
 datová výbava (HSPA, Wi-Fi)
výdrž telefonu

..

Testovaný produkt: Motorola Defy Mini, autor recenze: Luboš Srb, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

35
Komentujte

avatar
21 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
28 Comment authors
sance71Michal Š.MartinLuciePetr Korous Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Fík
Fík

Dobrý den,
překvapila mně mile ta čeština.Myslíte, že bude procesor stačit na slušné a rychlé fungování Sygic navigace?
Děkuji

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, ano, to by měl stačit.

eonwe
eonwe

Sygic běží v pohodě na LG OO – HW co se týče parametrů stejný (600MHz a 512MB RAM).

abcd
abcd

„Procesor je jednojádrový s taktem 600 MHz, což není úplně nejlepší volba, a je znát, že občas to zkrátka nestačí. Přechody nejsou nejplynulejší. U telefonu s cenou do 5 tisíc korun to ale není nic nečekaného.“

ale ale…a co nove Xperie s 1Ghz cpu a cenou 38 stovek ? Usmevne je taky v kladech telefonu : + datová výbava (HSPA, Wi-Fi). On nejaky Android nema HSPA data a WiFi ? :D Cena teto motorky je ulet a ani zvysena odolnost ji neomluvi. Totalne ponizeny vykon prastarym cpu, motorka dorovnava nejlevnejsi shitky konkurence.

cvirdo
cvirdo

Ja si to nemyslím, Motorola má najlepšie mobily, a týmto chceli dosiahnuť jeho výbornú výdrž baterky, lepší mobil za tú cenu a odolný určite nieje!

Pavel M.
Pavel M.

V recenzi je chyba. Telefon má plnou podporu flashe. Stáčí stáhnout Adobe Flash Player 11 z Google Play. Procesor je totiž MSM7225A(ARMv7). Zkoušel jsem ho a funguje bezproblémově – video se neseká. Což je rarita u tohohle taktu.

U toho telefonu je všechno podmíněno praktickým funkcím. Jako je výdrž. Procesor zvládá bezproblémů běžný provoz.

Potěší indikační dioda a třeba koukání na zprávy během sprchování :-)

Pjenkys
Pjenkys

Mám původní Defy a to co Motorola dělá týhle řadě je ostuda. Nejdřív problém s repráčkem, pak vydání Defy+, která je prakticky identická s Defy – to by nevadilo, ale jde o to, že Defy má Android 2.2.2 a Defy+ 2.3.5. Jediný rozdíl je jiný fotoaparát, vyšší takt stejného CPU a větší baterka. Takže tahák na peníze. Defy by mohla mít uplně v pohodě taky 2.3.5 i 2.3.7. No a nakonec vydání Defy mini, která hrozně drahá, ořezaná ve všem, co jde a hlavně, má stejné rozměry jako velká Defy!

Fík
Fík

Já mám ještě Nokii 3720 a teď se dívám po novém telefonu. Defy+ by asi vyhovovala, ale chybí mi čeština a složitě se ztrátou záruky jí tam cpát nechci.Teď je novinka Motorola XT 535 a Samsung rugby smart. Ta XT 535 by už mohla být v češtině a ten Samsung je asi jen pro US trh. Pořád doufám,že se Samsung chytí za nos a nějak modifikuje nebo nahradí Galaxy xcover výše uvedeným.
Odkazy přikládám.
http://bloghight.com/2012/04/motorola-defy-xt535-specification-and-details.html

http://www.samsung.com/us/mobile/cell-phones/SGH-I847ZKAATT

Martin
Martin

..též problém s reprákem…Už po druhé na záruční opravě..Servis v ČR není a posílají to na Slovač…

eonwe
eonwe

Dotaz: Ve všech specifikacích se dočítám o 512MB vnitřní paměti, ale na stránkách výrobce i zde zmiňujete 120MB, jak to tedy ve skutečnosti je? Dík.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, Motorola Defy Mini má 120 MB vnitřní paměť, jak uvádíme, resp. jedná se o velikost uváděnou přímo v telefonu.

eonwe
eonwe

Tak ono je to prý tak, že fyzicky je tam opravdu 512, ale po odečtení místa pro systém a předinstal. aplikace zbude 120MB, což je tedy žalostně málo, vzhledem k tomu, že ne všechny aps jde přesunout na kartu a i z těch přesunutý nechává velká část ve vnitřní paměti… :-/

Jarda
Jarda

A co s tim kdyz uz mám zaplneno a nechce se mi nektere aplikace odmazavat ???

pedro
pedro

nic… k tomu, aby byl telefon pouzitelny (aby na nem mohl mit clovek tolik aplikaci, kolik chce),je potreba root (neco jako prava administratora). Po rootu se daji aplikace za pomoci prislusneho programu (Link2sd apod.) instalovat na novy oddil na SD karte (telefon ten ext oddil povazuje za rozsireni interni pameti, ne jako obyc sd uloziste), takze muzete mit aplikaci mnogo a mnogo. Bez rootu je tento telefon celkem na prd, ale s rootem je to jine kafe (asi jako u jinych telefonu). Me tedy vyhovuje velmi. root je esencialni zalezitost pro opravdovou spravu telefonu… pokud nemate potrebu telefon nijak ladit,… Číst vice »

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
YouTube začal používat hashtagy, prý to urychlí vyhledávání

YouTube začal používat hashtagy, prý to urychlí vyhledávání

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Vymoženost v podobě hashtagů už dorazila i na server s největším počtem videí s hrajícími si kočkami na světě. Google toto…

Bude Android nahrazen připravovaným Fuchsia OS? Možné to je

Bude Android nahrazen připravovaným Fuchsia OS? Možné to je

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Jeden z právě vyvíjených open-sourcových projektů od Googlu by mohl nahradit stávající mobilní operační systém, a to do pěti let. O experimentálním…

Huawei bojuje proti notchům, zkouší díru v displeji

Huawei bojuje proti notchům, zkouší díru v displeji

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Na vykousnutý displej neboli notch se názory různí. Někteří jej nenávidí, jiným nevadí. A kupříkladu v Huawei se patrně notně posilnili…

Mobilní zobrazení