Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Mobily budou v roce 2017 natáčet zpomalená 240 fps Full HD videa

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Nejnovější snímač OV12890 od společnosti OmniVision slibuje u příštích superphonů výrazné zdokonalení zejména na poli natáčení videí. Místo současného záznamu tzv. slow-motion videí se 120 fps nebo 240 fps pouze při HD rozlišení totiž nový fotografický modul zvládne až 240 fps záběry rovnou ve Full HD rozlišení.

Tip: Nové telefony od Sharpu zvládají zpomalená videa se 2 100 fps

Nový snímač OmniVision PureCel Plus-S (OV12890) o velikosti 1/2.3″ disponuje 12 megapixelovým rozlišením a většími pixely o velikosti 1,55 mikronů. Má tak výborné předpoklady k tomu, aby fotil špičkově nejen přes den, ale také v noci nebo obecně za horšího osvětlení.

Nejvýraznější posun se však odehrál na poli videí – nově při natáčení používá fázovou detekci obrazu (PDAF), vylepšený režim HDR a hlavně také zdokonalené natáčení zpomalených záběrů, které jsou v posledních letech čím dál tím oblíbenější a asi nelze čekat, že se na tom něco v nejbližší době změní.

Současné telefony dokáží natáčet většinou slow-motion video při 120 snímcích za vteřinu, některé při 240 fps, ovšem maximálně jen v HD rozlišení, některé dokonce jen ve VGA kvalitě. S novým snímačem OV12890 však bude možné zaznamenávat zpomalené záběry při 240 fps rovnou ve Full HD rozlišení.

Sample vzorky nového fotografického modulu už jsou nyní pro některé výrobce telefonů k dispozici, do konce roku začne masová výroba a v příštím roce se máme dočkat komerčního nasazení u prvních vlajkových lodí.

zdroj: OmniVision

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

8
Komentujte

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
tomasHonzaXzeitPastelkaMartin Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Jeremy Novaque
Jeremy Novaque

To bude vlajková kanoe s 12MPix rozlišením… proč nedají jen 5MPix není 12MPix zbytečně moc?

Filip
Filip

Ono je jednodušší vyrobit čip s 12Mpx tím, že se pak fotka zredukuje na 5Mpx a při kompresi se „vyhážou“ nekvalitně osvětlené pixely.
Musíš furt počítat s malou velikostí a nemůžeš tedy použít veliký objektiv.

Pastelka
Pastelka

Člověče, máte alespoň minimální představu jak nesmyslnou teorii tu razíte? Pokud chci z jednoho rozlišení udělat jiné, pak ne kompresí, ale interpolací. Dále něco jako „nekvalitně osvětlené pixely“ na senzoru není. Jev, který máte na mysli je šum a ten vzniká chybou světlocitlivé buňky. Nikoli však jejím nekvalitním osvětlením, ale naopak přetečením či parazitním nábojem ze sousední buňky. Šum, pokud už jednou v obrazových datech je, zůstává jejich součástí i po interpolaci. Poslední věta o velikosti objektivu pak nedává smysl už vůbec. Soustava čoček v objektivu světlo koncentruje i rozptyluje, nehledejte tedy přímou úměru mezi velikostí čipu, jeho rozlišením a… Číst vice »

Pastelka
Pastelka

Ironie zde není na místě, 12 Mpx s buňkami velikosti 1,55 mikrometrů (mikron je nešťastný překlad) poskytne kvalitnější obraz než například 18 nebo 20 Mpx. Za jistých okolností pak i lepší rozlišení – malé buňky blízko u sebe trpí vysokým šumem a jeho následné odstranění sebou vezme spoustu drobných detailů. Tento jev se popisuje jako ostrost na pixel (sharpness per pixel) a u starších kompaktů se často projevil tak, že 3Mpx modely poskytovaly kvalitnější foto, než jejich 5Mpx nástupci. Z poslední doby si vybavuji příklad zrcadlovky Canon 40D (10 Mpx) a nástupce 50D (15 Mpx), který vinou vyššího rozlišení na… Číst vice »

Honza
Honza

Díky, že sem někdo dá trochu osvěty. Alespoň mám trochu jasněji. Dík za tu práci.

Martin
Martin

Hlavně bude umět 4K 60FPS a to nenapíšete?

Xzeit
Xzeit

Ve slowmo videu v HD rozlišení problém nevidím, je to docela dostatečné… FullHD 240fps by bylo fajn, lepší by však bylo HD 480fps, nebo klidně 950 fps… To by byly mobilní slowmo videa. 32x zpomalené.

tomas
tomas

aj to bude casom :D

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Vlnu dobra, ve které se velké korporace snaží dávat najevo, jak jim záleží na tom, aby jejich přístroje, případně aplikace, uživatelé…

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Rozšířená realita umí být nejen zábavná, ale občas i užitečná. Pokud máte telefon, který podporuje ARCore, můžete ho využít k orientačnímu…

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

22. 6. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Mobilní zobrazení