Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Mobily budou v roce 2017 natáčet zpomalená 240 fps Full HD videa

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Nejnovější snímač OV12890 od společnosti OmniVision slibuje u příštích superphonů výrazné zdokonalení zejména na poli natáčení videí. Místo současného záznamu tzv. slow-motion videí se 120 fps nebo 240 fps pouze při HD rozlišení totiž nový fotografický modul zvládne až 240 fps záběry rovnou ve Full HD rozlišení.

Tip: Nové telefony od Sharpu zvládají zpomalená videa se 2 100 fps

Nový snímač OmniVision PureCel Plus-S (OV12890) o velikosti 1/2.3″ disponuje 12 megapixelovým rozlišením a většími pixely o velikosti 1,55 mikronů. Má tak výborné předpoklady k tomu, aby fotil špičkově nejen přes den, ale také v noci nebo obecně za horšího osvětlení.

Nejvýraznější posun se však odehrál na poli videí – nově při natáčení používá fázovou detekci obrazu (PDAF), vylepšený režim HDR a hlavně také zdokonalené natáčení zpomalených záběrů, které jsou v posledních letech čím dál tím oblíbenější a asi nelze čekat, že se na tom něco v nejbližší době změní.

Současné telefony dokáží natáčet většinou slow-motion video při 120 snímcích za vteřinu, některé při 240 fps, ovšem maximálně jen v HD rozlišení, některé dokonce jen ve VGA kvalitě. S novým snímačem OV12890 však bude možné zaznamenávat zpomalené záběry při 240 fps rovnou ve Full HD rozlišení.

Sample vzorky nového fotografického modulu už jsou nyní pro některé výrobce telefonů k dispozici, do konce roku začne masová výroba a v příštím roce se máme dočkat komerčního nasazení u prvních vlajkových lodí.

zdroj: OmniVision

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Jeremy Novaque
Jeremy Novaque

To bude vlajková kanoe s 12MPix rozlišením… proč nedají jen 5MPix není 12MPix zbytečně moc?

Filip
Filip

Ono je jednodušší vyrobit čip s 12Mpx tím, že se pak fotka zredukuje na 5Mpx a při kompresi se „vyhážou“ nekvalitně osvětlené pixely.
Musíš furt počítat s malou velikostí a nemůžeš tedy použít veliký objektiv.

Pastelka
Pastelka
Člověče, máte alespoň minimální představu jak nesmyslnou teorii tu razíte? Pokud chci z jednoho rozlišení udělat jiné, pak ne kompresí, ale interpolací. Dále něco jako „nekvalitně osvětlené pixely“ na senzoru není. Jev, který máte na mysli je šum a ten vzniká chybou světlocitlivé buňky. Nikoli však jejím nekvalitním osvětlením, ale naopak přetečením či parazitním nábojem ze sousední buňky. Šum, pokud už jednou v obrazových datech je, zůstává jejich součástí i po interpolaci. Poslední věta o velikosti objektivu pak nedává smysl už vůbec. Soustava čoček v objektivu světlo koncentruje i rozptyluje, nehledejte tedy přímou úměru mezi velikostí čipu, jeho rozlišením a… Číst vice »
Pastelka
Pastelka
Ironie zde není na místě, 12 Mpx s buňkami velikosti 1,55 mikrometrů (mikron je nešťastný překlad) poskytne kvalitnější obraz než například 18 nebo 20 Mpx. Za jistých okolností pak i lepší rozlišení – malé buňky blízko u sebe trpí vysokým šumem a jeho následné odstranění sebou vezme spoustu drobných detailů. Tento jev se popisuje jako ostrost na pixel (sharpness per pixel) a u starších kompaktů se často projevil tak, že 3Mpx modely poskytovaly kvalitnější foto, než jejich 5Mpx nástupci. Z poslední doby si vybavuji příklad zrcadlovky Canon 40D (10 Mpx) a nástupce 50D (15 Mpx), který vinou vyššího rozlišení na… Číst vice »
Honza
Honza

Díky, že sem někdo dá trochu osvěty. Alespoň mám trochu jasněji. Dík za tu práci.

Martin
Martin

Hlavně bude umět 4K 60FPS a to nenapíšete?

Xzeit
Xzeit

Ve slowmo videu v HD rozlišení problém nevidím, je to docela dostatečné… FullHD 240fps by bylo fajn, lepší by však bylo HD 480fps, nebo klidně 950 fps… To by byly mobilní slowmo videa. 32x zpomalené.

tomas
tomas

aj to bude casom :D

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Jihokorejští giganti odhalí své novinky již na veletrhu CES

Jihokorejští giganti odhalí své novinky již na veletrhu CES

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

V lednu se bude konat veletrh CES 2018 v Las Vegas. A právě na této akci se chystají své novinky představit…

Face ID opět chybuje. Tentokrát však lidé nejsou příbuzní

Face ID opět chybuje. Tentokrát však lidé nejsou příbuzní

VČERA  |  Jakub Fišer  |  5 komentářů

Světem mobilních technologií vládne tzv. biometrie, tedy autorizace uzamčených dat na základě biologických originalit uživatele (oční duhovka, obličejové rysy, otisk prstů).…

Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

16. 12. 2017  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před třemi lety představil Google světu projekt Tango. Jedná se AR, jenž je určená pro smartphony. V reálném čase dokáže mapovat…

Mobilní zobrazení