Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Mobilní etiketa 21. století: Jak se správně chovat s telefonem?

  |  2 komentáře  |  autor: Petr Moravec

Všichni máme nějaké návyky při používání našich mobilních telefonů. To, co pro někoho může být ještě v pořádku, může být pro jiné už „za hranou“. Jaká jsou nepsaná pravidla mobilní etikety? Znáte je a dodržujete je? Pojďme se společně podívat na krátký soupis těch nejdůležitějších.

Mohlo by vás zajímat: Smartphony poškozují naši psychiku, dávejme si pauzy

1. Život ve městě

Na ulicích denně potkáváme zástupy lidí, kteří mají své oči doslova přilepené k displeji svého telefonu. Nejenomže díky tomu nevědí, co se děje okolo nich, mohou se ale i dostat do nebezpečné situace – např. při přecházení silnice. Tím, že nesledují své okolí, mohou i do někoho vrazit nebo zakopnout. Při následném eventuálním pádu si ani nestihnou dát ruce před sebe a zraní se, o rozbití jejich telefonu ani nemluvě.

Samozřejmě, jsou situace, kdy jste třeba v cizím městě a chcete se např. podívat do mapy, kde se nacházíte. Je ale opravdu nezbytné to dělat za pochodu? Obzvláště ve velkých městech, kde jsou plné ulice lidí, je opravdu ke vzteku se neustále vyhýbat někomu, kdo absolutně nevnímá své okolí. Další, o mnoho nebezpečnější variantou je používání telefonu při řízení – o nebezpečí tohoto chování ani není potřeba diskutovat.

2. Mobilní Zombie

Tento bod částečně navazuje na předchozí. Pokud cokoliv prohlížíte na svém telefonu a zároveň používáte sluchátka, stanete se nebezpečnými hlavně pro sebe. Zaneprázdníte si dva hlavní smysly, které jsou důležité pro pohyb ve veřejném prostoru. Připravujete se tak o potenciální varování, které by vás mohlo ochránit před možným nebezpečím. Lidé „zírající“ na svůj telefon a zcela nevnímající své okolí díky sluchátkům v uších se stávají opravdovými mobilními zombiemi. Jsou ale také velmi častými terči kapsářů či různých násilníků. V americkém San Franciscu byli dokonce cestující tak zaneprázdnění svými telefony, že si vůbec nevšimli, že ve vlaku řádí šílený střelec.

3. Konverzace

Při konverzaci s cizími lidmi je obzvláště neslušné, pokud se věnujete svému telefonu a nevnímáte, co ostatní říkají (nebo jim odpovídáte něco ve smyslu: „hmm, jasně, ok“). Pokud je něco opravdu naléhavého, není nic jednoduššího, než říci např.: „Pardon, omluvte mě na chvíli, abych odpověděl na čtrnáctou SMS své mámě, jestli jsem dorazil v pořádku“. Není to tak těžké.

4. Vyřizování hovorů

Ačkoliv mám jako vyzvánění nastaven svůj oblíbený hit, normálně hlasité vyzvánění prakticky vůbec nepoužívám. Jednoduše proto, že vibrace jsou pro mě dostatečné upozornění na důležitou událost. Nemám potřebu, aby každý v mém okolí věděl, že mi např. přišla SMSka.

Stejně tak není vhodné, pokud už vám telefon v kapse zvoní, zvedat jej na určitých místech. Obzvláště nevhodná jsou např. kina, divadla, knihovny apod. Nedávno se mi stalo v kině, že divák v řadě přede mnou většinu filmu sledoval svůj rozzářený displej. Proč proboha chodil do kina, když se na něj nechtěl podívat? Popravdě nemám ani příliš pochopení pro hlasité křičení do telefonu v autobuse nebo ve vlaku. Pokud dobře neslyším, sdělím pouze, že zavolám později a telefon vyřídím až v momentě, kdy tím nebudu obtěžovat celé své okolí. Korunu všemu nasazují lidé, kteří mají potřebu v těchto prostředcích rozebírat různé problémy.

5. Pochodující diskotéka

Pro mě osobně velmi obtěžující zlozvyk vyskytující se zejména v prostředích hromadné dopravy. Proč bych měl sakra poslouchat tu „úžasnou“ píseň podesáté dokola, když je tak jednoduché pustit si ji do sluchátek? Přijde mi vážně zvláštní, že si tito lidé nikdy nevšimnou těch zlověstných všeříkajících pohledů.

6. Mobil všude s sebou

Pokud už si telefon s sebou berete na taková místa, jako třeba na záchod, nezvedejte tam prosím alespoň hovory. Představte si, jak by se např. tvářil váš šéf, kdyby z hovoru odtušil, že s ním hovoříte právě z této místnosti? Nehledě na to, pokud se jedná o veřejnou toaletu, i ostatní návštěvníci by vás jistě měli za exota.

A jakými pravidly se řídíte vy?

Zdroje: Engadget, The Verge

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
thegridHarlo Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Harlo
Harlo

Nie je nic lepsie ako dvihnut telefon a volat so sefom, ked serem na hajzli. Vzdy som cakal len na to, alebo som mu odtial volal a skeril sa. Naopak doporucujem to robit vsetkym.

thegrid
thegrid

Je fakt, že přítelkyně se taky zděsila, když jednou zjistila odkud volám :-) Ale co oči nevidí…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Obal naznačuje, že Pixel 3 XL dostane jen jeden zadní fotoaparát

Obal naznačuje, že Pixel 3 XL dostane jen jeden zadní fotoaparát

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Obal naznačuje, že Pixel 3 XL dostane jen jeden zadní fotoaparát

Design modelu Pixel 3 XL od Googlu začíná být stále jasnější. Nedávno uniklé fotky „z terénu“ odhalily vzhled, který výrazně připomíná…

iOS 12 při tísňovém volání automaticky odešle vaši polohu

iOS 12 při tísňovém volání automaticky odešle vaši polohu

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

S tím, jak se GPS čip v dnešních telefonech stává už v podstatě samozřejmostí, se začíná objevovat i využívání této technologie…

Unikly snímky ochranných obalů na všechny 3 chystané iPhony

Unikly snímky ochranných obalů na všechny 3 chystané iPhony

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Výrobci příslušenství pro mobilní zařízení Olixar unikly snímky zobrazující řadu iPhonů pro rok 2018 včetně 6,1″ levnějšího modelu, o němž se…

Mobilní zobrazení