Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Mobil v roli fotoaparátu aneb snímače CMOS vs. CCD (vědecké okénko)

  |  7 komentářů  |  autor: David Kovařík

V dnešní době chytrých mobilních telefonů s výpočetním výkonem, rovnajícím se menším počítačům, se vestavěný fotoaparát jeví jako samozřejmost. Víte však, na jakých principech fotoaparáty pracují a jakých technologií se využívá? Pokud ne, tak je dnešní pravidelná rubrika – vědecké okénko – přesně pro vás.

To, co bylo před pár lety řečí budoucnosti a o čem si mohli vizionáři pouze nechat zdát, je dnes naprosto běžnou záležitostí. Řeč je tentokrát o fotoaparátech, integrovaných v mobilních telefonech. Nejlepší dnešní fotomobily se kvalitou svých snímků blíží k hranici levných kompaktů, nemluvě o natáčení videozáznamu ve vysokých rozlišeních. Jaké technologie se k záznamu využívají a na jakém principu pracují? Odpověď na tyto otázky a mnoho dalšího naleznete v dnešním vědeckém okénku, věnovanému právě tomuto tématu.

Digitální fotoaparát

Začněme nejdříve principem samotného digitálního fotoaparátu. Ten stojí na světlocitlivých snímačích CMOS či CCD, na které je pomocí soustavy čoček (zvané také objektiv) přivedeno světlo snímané scény. To dopadá na čip pouze v době expozice čipu, to znamená v době, kdy je uzávěrka fotoaparátu otevřena. Podle intenzity dopadajícího světla na jednotlivé části snímače je vybuzeno odpovídající elektrické napětí. To je poté zesíleno a po jednotlivých pixelech či skupinách pixelů převáděno pomocí A/D převodníku (analog to digital) do digitální podoby, tedy do soustavy nul a jedniček. Vzniklá data jsou procesorem a příslušným softwarem převedena do grafického formátu, čili výsledné fotografie, která je uložena na paměťové medium. Kvalita výsledné fotografie samozřejmě záleží na mnoha aspektech, od typu snímané scény až po součástky fotoaparátu.

Výhod digitálních fotoaparátů je hned několik – ta největší pravděpodobně spočívá ve způsobu uchovávání fotografií. To, že máme fotografii uloženou na paměťovém médiu v digitální podobě nám dává nepřebernou škálu možností jejího využití. Prakticky neomezená možnost manipulace, úpravy, kopírování či zálohy i pro amatérské fotografy je opravdu velkým lákadlem. A právě to je jeden z hlavních důvodů, proč v dnešní době digitální přístroje tvoří drtivou většinu nabízených modelů.

Fotoaparáty v mobilních telefonech

Myšlenka implementace fotoaparátu a kamery do mobilních telefonů přišla prakticky ihned po uvedení modelů s barevným displejem. Důvod byl jednoduchý – idea zařízení, které dokáže snímat obraz, volat a člověk jej bude mít neustále u sebe, byla zkrátka velmi lákavá. Díky barevným zobrazovačům si pořízený snímek mohl uživatel okamžitě prohlédnout a zkontrolovat. Průkopníkem v tomto směru se stala společnost Kyocera se svým modelem VP-210 Visual Phone, který byl na trh uveden v roce 1999. Primárním účelem vestavěného čipu bylo natáčení videa, respektive videohovory při pouhých dvou snímcích za sekundu. Pořizování fotografií tak bylo pouze doplňkovou funkcí. Snímač měl rozlišení 0,1 Mpx (352 x 288 px) a pořízený obsah si bylo možno prohlédnout na 2″ TFT displeji.


První fotomobil historie – Kyocera VP-210 Visual Phone

Kvalita pořízených snímků byla ze začátku samozřejmě bídná, postupem času se však výrobci dopracovali k lepším a lepším výsledkům. Za zmínku rozhodně stojí švédsko-japonský Sony Ericsson K750i s 2 Mpx objektivem a jeho nástupce K800i s 3,2 Mpx objektivem Cyber-shot. Ty nechávaly konkurenci daleko za sebou a na svoji dobu se jednalo opravdu o kvalitní fotomobily, které se směle vyrovnají i některým dnešním modelům. Za nejlépe fotící současný mobilní telefon je nejčastěji považována finská Nokia N8 se svým 12 Mpx objektivem Carl Zeiss a xenonovým bleskem.


Čočka Carl Zeiss včetně blesku v podání finské Nokie

Téměř ve všech mobilních telefonech se k záznamu využívají výše zmíněné CMOS čipy, najdou se však i výjimky jako například Emgeton Flexaret Mini, který nabízí 12 Mpx fotoaparát s trojnásobným optickým zoomem a snímačem typu CCD.


Emgeton Flexaret Mini

Flexaret Mini se tak řadí mezi hrstku fotomobilů s čipem CCD, ty se totiž v mobilních zařízeních využívají jen velmi zřídka a jsou komplexně nahrazovány vhodnější CMOS technologií. Jejich vlastnostem, výhodám a nevýhodám budou věnovány následující řádky.

CCD

CCD je elektronická polovodičová součástka, využívaná k zachycení focené scény. Čipy CCD se ke snímání obrazu používají již desítky let. Za tu dobu prošly řadou změn a inovací a přináší několik zásadních výhod, ale i nevýhod. O těch však až později. Samotný čip se skládá z mnoha světlocitlivých buněk, které přímo úměrně reagují na světlo – čím více světla na buňku dopadá, tím větší emituje elektrický náboj. Jednotlivé buňky jsou čteny po řádcích, kdy nejprve údaj projde přes zesilovač, který aplikuje zesílení na celý řádek, což má za následek stejnou hodnotu šumu v celém snímku. Poté putuje přes A/D převodník, který emitovaný náboj převede do digitální formy, tedy dat, se kterými se dále pracuje.


Ukázka CCD čipu

CMOS

CMOS je zkratka, označující technologii, kterou se vyrábějí nejen čidla, ale také paměti či procesory počítačů.  Oproti CCD technologii spočívá základní rozdíl v tom, že jednotlivé buňky snímače mají každá vlastní obvody pro odvedení a měření vygenerovaného náboje. Jednotlivé buňky tak fungují v podstatě odděleně, na rozdíl od CCD, kde jsou buňky zpracovávány po řádcích. Z toho vyplývá, že každá osvícená buňka může být ve výsledku jinak zpracována, takže může mít například jinou hodnotu šumu, než ta sousední.


Ukázka CMOS čipu

CCD vs. CMOS

Rozdílné principy zpracování údajů z čipů a jiná výrobní technologie s sebou samozřejmě přináší rozdíly mezi těmito snímači, kdy každá vyniká v něčem jiném. Určitě nejdůležitějším rozdílem je spotřeba energie, kdy CMOS čipy spotřebují až desetkrát méně energie, což je u přenosných zařízení, napájených bateriemi, obrovské plus. S nízkou spotřebou jde v ruku v ruce menší zahřívání čipu, což je úzce spjato s výsledným šumem snímku. Další velikou výhodou CMOS je jednodušší, méně náročný a levnější výrobní postup, umožňující vyrábět jej po vícero kusech, s čímž je spjata samozřejmě i levnější výrobní cena. Další výhodou je doba, za kterou dovede nasnímaný obraz převést do A/D převodníku a připravit se tak na další focení. V době stále se zvyšujících počtů megapixelů, čili objemu přenášených dat, je tato vlastnost velmi důležitým faktorem. Velikost čipu je také řádově menší než u CCD technologie, snáze se také implementuje do samotného fotoaparátu.

Hlavní nedostatek CMOS je menší citlivost na dopadající světlo, respektive rozdílná citlivost jednotlivých buněk snímače, včetně různé úrovně šumu. To má za následek mnohem větší pravděpodobnost náhodného šumu, který je potřeba softwarově i hardwarově odstraňovat. Lepší světelná citlivost CCD se projevuje samozřejmě lepšími výslednými fotografiemi, včetně celkově menší hodnoty šumu, a to především při špatném osvětlení. Právě odtud pramení obecně horší snímky fotoaparátů mobilních telefonů, než od kompaktů či zrdcadlovek. Zpočátku dominovala CCD technologie také mnohem vyšším rozlišením, avšak tento nedostatek byl v posledních několika letech překonán, a tak není problém narazit na CMOS snímače o rozlišení přes 10 Mpx.

U fotoaparátů v mobilních telefonech, kde má výsledná kvalita fotografie menší prioritu než zahřívání a spotřeba energie, se CMOS čipy používají prakticky od začátku existence ve většině případů. Díky technologickému pokroku se však moderní CMOS pomalu přibližují v kvalitně fotografií konkurenčním CCD a je jen otázkou času, kdy je z trhu vyřadí.


12 Mpx CMOS snímač od firmy SHARP

Závěr

Mobilní telefony v roli fotoaparátů jsou k vidění čím dál častěji. Za dobrých podmínek je možné pomocí nich vykouzlit opravdu povedené snímky, blížící se levným kompaktním fotoaparátům. Je však jasné, že na kvalitu snímků srovnatelnou s kvalitním kompaktem či zrcadlovkou, si budeme muset ještě nějaký ten rok počkat. To je zapříčiněno nejen technologickými omezeními, ale také nesmyslnou honbou výrobců za počtem megapixelů na úkor samotné kvality snímků.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
TvojeMámaRadekFotoDanielkarelfry Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
xzeit
xzeit

naopa. Kvalita fotografie z nejlepších mobilů už prekonala kvalitu fotografií některých kompaktů…..sám jsem dělal srovnávací test. Jsem majitelem nokie N8. Kvalita fotek z tohoto přístroje je lepší,než u některých kompaktů již dnes.

Sigurd
Sigurd

Je to tak, už od dob N82 zdatně porážím kompakty střední třídy v rukou nezkušených členů rodiny. Ale v interiéru jsem vše nastavoval ručně a oni fotí jen na automatiku, nyní mám N8 a tady už též fotím v drtivé většině na automatiku…

fry
fry

kalitu obrazu zrkadloviek mobily nedosiahnu nikdy. to tu treba jasne a jednoznačne povedať. vie si autor článku predstaviť, žeby v mobile bol fullframe snimač? alebo aps-c? a vie si autor článku predstaviť, aký veľký objektív by ten mobil musel mať? v mobiloch nikdy na snímači nebude taká malá pixelová hustota, ako je to u zrkadloviek. tiež veľkosť jednotlivých svetlocitlivých buniek bude vždy na mobile neporovnatelne menšia, ako u zrkadlovky. takže mobil nikdy nebude mať kvalitu obrazu ani len zrovnatelnú so zrkadlovkou. porovnatelné snímky s kompaktom môžu mať len také mobily, kde je veľkosť snímača porovnatelná s vyspelými kompaktami. a tento… Číst vice »

karel
karel

„Nokia N8 se svým 12 Mpx objektivem Carl Zeiss“ …nemyslel autor spíš čipem? Jasně že existuje cosi jako rozlišovací schopnost objektivu, ale ta se neudává v mpx a už vůbec nemůže malý objektiv v mobilu mít takové rozlišení, aby vykreslil na čipu 12 mpx (které jsou jen marketingem). „Díky technologickému pokroku se však moderní CMOS pomalu přibližují v kvalitně fotografií konkurenčním CCD“ …dnes už jsou dál. Snad všechny zrcadlovky a jiné pokročilé fotoaparáty mají CMOSy. „na kvalitu snímků srovnatelnou s kvalitním kompaktem či zrcadlovkou, si budeme muset ještě nějaký ten rok počkat“ …nedočkáme se nikdy. Kvůli rozměrům snímače a objektivu… Číst vice »

Daniel
Daniel

RE: karel
Carl Zeiss snímače nevyrábí! Většina čipů (snímačů) pochází od Sony (Nikon, Canon, Samsung, nebo i nový fotomobil Nokia s 40Mpx).
Carl Zeiss = optika / soustava čoček / objektivy!

RadekFoto
RadekFoto

Som len zvedavý kedy niekto narazí na uvahu 3CCD do mobilu, už len v menšim rozlišeni je vidiet rozdiel,.viac na youtube.com pod 3CCD, i ked si myslím že ročníky 83 a vyššie sa toho dožiju a budu jedný čo vymyslia i konštrukciu, vlastne by to mal byt pokial ide o velkost niečo ako Minikompakt od Canon a Panasonic, s Leicou a vysledok by mal byt fotak s videom o rozlíšení 4K, pretože už na to Japonci tlačia, ale uvidíme čo sa podarí svetu dat do povedomia, čest :-)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Do ČR dorazí jen Mate 20 Pro, ostatní novinky zůstanou doma

Do ČR dorazí jen Mate 20 Pro, ostatní novinky zůstanou doma

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Huawei včera na tiskovce v Londýně předvedl světu dost možná to nejlepší, co smartphonový průmysl dokáže vyprodukovat. Novinek bylo…

Huawei Watch GT: elegance, výdrž a odolnost

Huawei Watch GT: elegance, výdrž a odolnost

DNES  |  David Hublar  |  diskuze (0)

Na dlouho očekávané konferenci v Londýně Huawei představil své nové špičkové smartphony řady Mate 20 a mimo jiné také…

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Na tiskové konferenci Huawei v Londýně jsme se dočkali kromě smartphonů i příslušenství, které ze současné produkce spíše mizí,…

Mobilní zobrazení