Mnoho kradených iPhonů nakonec končí v jedné budově. Jejich stopa vede do Číny

Richard Šimáček
Apple iPhone 16 Pro v celé své kráse
Apple iPhone 16 Pro v celé své kráse

Z kradených iPhonů se stal byznys. Většina jich končí v jedné budově v Číně, kde se každý den prodávají a rozebírají na náhradní díly.

Budova plná kradených iPhonů

Zloději po celém světě odcizí přibližně dva miliony iPhonů ročně. Naštěstí díky funkci Najít existuje velmi velká šance, že se zařízení podaří nakonec lokalizovat a právě díky této funkci se nyní podařilo odhalit, kam vlastně mizí většina ukradených iPhonů. Překvapivě se většina z nich dostane do jedné budovy v Číně, která si u místních vysloužila přezdívku „Budova s ukradenými iPhony“.

Ta se nachází v Shenzhenu ve čtvrti Huaqiangbei, což je nejznámější čtvrť v Číně, kde se prodává levná elektronika včetně telefonů. Dají se zde koupit náhradní díly pro většinu zařízení a plno prodejců samotné telefony i na počkání upravuje. Ukradené iPhony konkrétně končí v budově s názvem Feiyang Times.

Na konkrétní místo i budovu se přišlo díky vyšetřování amerického webu Financial Times. Jednomu z reportérů totiž za bílého dne v Londýně ukradli iPhone a ten se poté podařilo dosledovat až do Číny, kde obvykle končí většina kradených jablečných telefonů z celého světa. Budova Feiyang Times je tak obrovský logistický uzel pro zloděje po celém světě.

iPhone v kapse | foto: Digital Trends
iPhone v kapse | foto: Digital Trends

Zloději neřeší, zda je iPhone uzamčený

Pokud vám někdo ukradne iPhone, můžete ho na dálku uzamknout i vymazat, ale pro zloděje ani toto není překážka. Uzamknuté telefony totiž stačí pouze rozebrat a prodat všechny komponenty, které nejsou hardwarově vázané na konkrétní telefon. Většina náhradních dílů prodávaných ve čtvrti Huaqiangbei tak pochází z kradených iPhonů.

Denně se na tomto místě obvykle prodají stovky odemknutých i zablokovaných iPhonů. Možná nejděsivější na tom všem je, že překupníci se neštítí ani kontaktovat právoplatného majitele iPhonu a vyhrožují, že pokud jim telefon neodemkne, tak vypustí jejich citlivá uživatelská data na internet. To je samozřejmě nesmysl, protože do uzamčeného iPhonu se nelze dostat.

Důležitou roli má i hongkongský přístav. Ten slouží jako logistický uzel pro kradené zboží a odtud jsou následně telefony posílány do dalších čínských provincií nebo jiných blízkých států, kde prosperuje obchod s kradenými iPhony. Tento přístav je pro zloděje klíčový, protože se díky němu se mohou vyhnout celní kontrole a případnému vyměření cla.

Důkladně promyšlená logistická síť

Než se kradené iPhony dostanou do Číny, navštíví několik překladišť, kde se zhodnotí jejich stav a hodnota. Po celém světě se tak nachází několik menších skladišť, ze kterých jsou následně ve velkém kradené iPhony odesílány. Obvykle pomocí lodní dopravy, aby se minimalizovalo riziko, že na kradené iPhony někdo přijde.

Zdroje: Financial Times, Apple


Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Richard se od dětství zajímá o technologie – od počítačů a mobilů po vše s chytrými funkcemi. Novinky ze světa technologií jsou pro něj nejen prací, ale i vášní. Ve svých textech spojuje nadšení s přehledem a důrazem na srozumitelnost.


Komentáře


Nejnovější články