Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Mladí Číňané neznají internet bez cenzury. Změnu nechtějí

  |  2 komentáře  |  autor: Daniel Fousek

Vypadá to jako z nějakého antiutopického románu. V Číně vyrůstá generace, která nepoznala většinu webu tak, jak ho známe. Google, Facebook, Twitter, Instagram, Wikipedia a stránky s tiskem jako The New York Times, kde reportáž nedávno vyšla – jmenované weby si na území Číny legálně nezobrazíte.

Jen tak mimochodem, populární aplikace Musical.ly před sloučením s Tik Tok nebyla v domovské Číně téměř známá. Pokud si nějakou „západní“ webovku přesto najdete, znamená to, že prošla přísnou vládní cenzurou. Takový krok je kontroverzní: Google se dlouhou dobu rozhoduje, jestli se podvolit čínské vládě a spustit omezenou verzi svého vyhledávače. Je to dilema, v mnoha zemích včetně České republiky Google blokuje odkazy porušující platnou legislativu. Jaká úroveň cenzury je vlastně ještě v pořádku? O kolik je horší blokovat protirežimní weby než weby porušující autorská práva?

Wej Ti-lung je obyčejný osmnáctiletý student z města Liou-čou. Na dotaz, jestli mu něco říká Facebook, jednoduše odpoví „něco jako Baidu“ (Baidu je populární čínský vyhledávač). Čang Jie-čchiung je pro změnu třiadvacetiletá zaměstnankyně v oddělení zákaznické péče v městečku Sin-ťi. Na vyhledávači Baidu vyrůstala, nepotřebuje hledat něco jiného.

Až na výjimky jsou opravdu Číňané spokojení. Nepotřebují hledat zahraniční zprávy, hltají to, co jim předává čínská vláda. Je to tak trochu jiný svět, odseknutý od druhého světa, kde žijeme my. Jediná zeď mezi námi je virtuální, ale i to stačí. I další dvě ženy v rozhovoru potvrdily, že čínské aplikace mají vše potřebné. Jedna z nich došla na základě zpráv k názoru, že ve světě panuje válka a nepokoje, zatímco Čína je země, která se stává stále silnější a stabilnější. Ani v Jižní Koreji cizí weby nepotřebovala. Používala prý občas jen Google Mapy.

Číňanům často kritika systému přijde nepřípustná. Tvrdí, že díky blokování může Čína budovat svůj socialismus. Pod vládou prezidenta Si Ťin-pchinga dochází k masivní cenzuře a upevnění moci. Jen za letošek čínská vláda zablokovala tři tisíce webů.

Příkladem nespokojenosti je Perry Fang. Před dvěma lety se přestěhoval z jihočínského Kantonu do Sydney, aby mohl vystudovat marketing. Musel se naučit používat úplně nový, dosud nepoznaný internet. Když se vrací na prázdniny do Číny, těžko se obejde s čínskými náhražkami. Ty jsou podle něj platné jen do překročení hranic. Zvykl si také na to, že jeho rodina nesnese politické zprávy, pokud jsou proti čínské vládě. Negativní zprávy o vládě totiž Číňané nikdy neuvidí. Perry Fang o odstěhování hovoří jako o návratné investici.

zdroj: The New York Times

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
skacelpStsv Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Stsv
Stsv

Je to jejich země. Jejich rozhodnutí. Jde vidět že i bez fb a jemu podobných webů dovedou bez problémů existovat a produkovat nejmodernější telekomunikační techniku.

skacelp
skacelp

Taky jsem nepoznal Facebook, Twitter, Instagram a žiju a myslím, že klidně, bez problémů a strachu o své soukromí a data. Navíc správnost mého rozhodnutí potvrdil člověk, odborník na slovo vzatý, Steve Wozniak, který ihned po prodeji dat Facebookem, respektive jeho majitelem, Zuckerbergem, zrušil u tohoto hochštaplera svůj účet. Takže myslím, že mladí Číňané o nic nepřicházejí, ba naopak zůstává jim víc soukromí.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Armani má nové chytré hodinky s Wear OS a přijatelnou cenou

Armani má nové chytré hodinky s Wear OS a přijatelnou cenou

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Armani se znovu přidává ke skupině výrobců chytrých hodinek. Ty svoje, které běží na Wear OS, samozřejmě nabízí…

Vývojáři z Telltale končí. Jejich hry najdeme i na Androidu a iOS

Vývojáři z Telltale končí. Jejich hry najdeme i na Androidu a iOS

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Slavné herní studio Telltale Games je nejspíš na konci své cesty. Firma propouští 225 z 250 svých lidí a chystá…

První Samsung se čtyřmi zadními fotoaparáty uniká na renderu

První Samsung se čtyřmi zadními fotoaparáty uniká na renderu

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  3 komentáře

Jak známo, chystá Samsung na 11. října představovací akci, kde by měl být představen nový smartphone řady Galaxy se…

Mobilní zobrazení