Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Mivvy One – recenze levného Windows Mobile smartphonu

  |  komentovat  |  autor: redakce

Mivvy One je levný smartphone s Windows Mobile 6.1. Poháněn je výkonným procesorem Marvell PXA300 s 624 MHz a nabízí 3,2 Mpx fotoaparát s autofocusem, GPS přijímač, akcelerometr či Wi-Fi.

Kdo se odjakživa zajímal o chytré telefony s Windows Mobile, asi si automaticky asocioval velké a těžké přístroje za hodně peněz. Levnější modely byly jen od HTC a dlouho neměly konkurenci. Až poslední dobou se začalo rýsovat na obzoru pár modelů, mimo jiné i od výrobce nejmenšího hudebního telefonu a jednoho z prvních dualSIMŮ prodávaných v ČR, Mivvy. Konkrétně jde o model Mivvy One. A jak se povedl či nepovedl, si můžete přečíst v této recenzi.


Mivvy One – oficiální fotografie

TIP: Veškeré informace o mobilním telefonu Mivvy One najdete v katalogu mobilů.

Mivvy One – Základní parametry

Rozměry105 x 56 x 12,9 mm
Hmotnost120 g
Displejdotykový, TFT, rozlišení WQVGA (240 x 400 px), 65 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Paměť128 MB RAM, 256 MB ROM + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémWindows Mobile 6.1 + prostředí yrgo
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, 1x LED blesk, nahrávání videa
Obsah baleníuživatelská příručka, CD-ROM se softwarem, baterie, nabíječka, headset, datový USB kabel, stylus
Cena a dostupnost6 599 Kč, od listopadu 2009

Krátké postřehy z testování Mivvy One:

Co se nám líbilo: telefon nikde nevrže, praktická nabíječka (na cestách máte nabíječku i USB kabel najednou), WQVGA displej, prostředí YRGO, FM rádio

Co se nám nelíbilo: zadní kryt námi testovaného telefonu nešel úplně zavřít, fotoaparát vystupuje z těla telefonu (hrozí poškrábání), hudební přehrávač nese všechny neduhy Windows Mobile, fotoaparát je slabý, chybí 3G


Obsah balení:

Design a konstrukce: šetření každým coulem

Vnitřní obvody a nabíjecí konektor je kompletní výčet kovů na těle telefonu. Plast je úplně všude, chvála Bohu že až na místa nezbytně nutná není nikde lesklý; na druhou stranu vypadá neuvěřitelně lacině. Něco takového vidíme na kuchyňských spotřebičích, ale k telefonu se to prostě nehodí. Škoda, že se zde tolik šetřilo. Lesklé plasty najdeme na bocích, potom pochopitelně jako krycí fólii displeje a fotoaparátu, jinak nikde. Vynikající zprávou je, že telefon nevydává žádné pazvuky ani při větším tlaku.

Zadní kryt se k telefonu uchytává pomocí zarážek, a tak kryt dokonale drží na svém místě, bez pohnutí. Má to ovšem malou nevýhodu. Pokud si někdo důsledně nepřečte návod, může zarážky lehce odlomit. To byl zrovna případ našeho kusu, který poškodil redaktor nejmenované konkurence.

Jako detaily bych doplnil klávesy pro ovládání hlasitosti na pravém boku a spoušť fotoaparátu s miniUSB konektorem na pravém boku. Pod displejem najdeme jen tři klávesy, z toho dvě ovládají hovor a jedna nás uvádí do prostředí Yrgo. Celkový dojem ze vzhledu značně kazí zadní kryt, jinak ale telefon vypadá i navzdory laciným plastům vcelku vydařeně.

Baterie a výdrž: nic víc, nic míň

Lithium-iontová baterie má kapacitu 1100 mAh. Pro baterii platí to, co u většiny ostatních telefonů: Se standardní zátěží typu pár hovorů a zpráv denně, sem tam fotka a několik minut na internetu vydržíte tak dva až tři dny. Wi-Fi a GPS jsou baterii schopné vysát během pěti hodin. Výdrž manažerského typu, což znamená neustálou pohotovost pro telefon, ať jde o kalendář, Wi-Fi či volání, můžeme hodnotit jako průměrnou. Telefon vydrží přesně od rána do večera.

Displej, prostředí a ovládání

Displej má rozlišení WQVGA, tedy 240×400 bodů. Venku se sledovat dá, ale jakmile se trochu rozsvítí sluníčko, už začínají být problémy. Nikdy jsem se však nedostal do situace, kdy bych musel stínit. Displej zobrazí 65 000 barev. Za standardních okolností hudruji i na 262 tisíc, ale displej dokázal svůj nedostatek zázračným způsobem zamaskovat.

Svůj podíl na tom nese i naprosto příšerná grafika Windows Mobile 6.1, kterou se snažily vývojáři Mivvy zakrýt novým prostředím Yrgo. Po kouknutí na pěknou a praktickou hlavní obrazovku jsem si řekl, že se vývojáři opravdu snažili. Moje nadšení ale opadlo, jakmile jsem se vrtal v hlubších sférách menu. Prostředí tam vypadalo velmi podivně. Žádné barevné přechody nebo odstíny neexistují, v prostředí najdeme jen holé barvy doplněné jinými holými barvami, které se ale naštěstí dají trochu přizpůsobit.

Vývojáři Yrga zasáhli hlavně do menu a to ještě způsobem, že stačí se dotknout o pixel vedle a dostanete se neznámo kam. Prostředí se dá vypnout, ale je lepší ho nechat zapnuté, zas až tak tragické to není. Sluší se ještě dodat, že paměť RAM se dostala na 128 MB, což není moc, ale procesor Marvell taktovaný na 624 MHz už je jiná káva.

Škoda jen systému, protože i přes slušný procesor telefon reagoval stejně rychle, jako Sony Ericsson G900 se Symbianem UIQ a 208 MHz procesorem. Doplníme ještě paměť ROM, která činí 256 MB a lze ji rozšířit paměťovými kartami microSD až do kapacity 32 GB. V balení žádná karta není, což je dobře, každý si dokoupí kartu dle své potřeby.

Slovo „vražedný“ se silně hodí k akcelerometru. V prostředí skoro není využit, a když už je, tak je to děs. Musíte ho ke všemu prosit, pak to pro změnu přežene. V příští verzi firmwaru rozhodně očekávám kromě zlepšení grafiky Yrga také nějakou změnu v chování akcelerometru. Jakoukoliv, protože horší už to být nemůže. Leda že by tam nebyl vůbec.

Fotoaparát: nenadchne, urazí

Myslím, že rovnou předem můžeme zapomenout na pojmy jako je hodnota clony, nastavení citlivosti, manuální vyvážení bílé atd. Fotoaparát nabídne pouze základní funkce, stejně jako naprosto základní kvalitu fotografií. Maximální rozlišení fotek jsou tři megapixely, pomocný diodový blesk má přívlastek „pomocný“ čistě z principu, protože jeho účinek skoro není znát. Telefon musíte držet při focení dlouho a nevíte ani přesně kdy vlastně scénu vyfotí.

Malým štěstím je autofocus. Fotky jsou celkově silně podprůměrné, barvy nereálné, se zřetelným šumem i za pěkného počasí v exteriéru a dokonce trpí, což bývá obvykle výsada zrcadlovek nebo ultrazoomů, vinětací. Video hraje pomocné housle, jeho maximální rozlišení je 320×240 pixelů a na „videomomentky“ se hodí. Horší je spíš kvalita zvuku, na mikrofonu je znát, že se na něm šetřilo.

Zprávy: bez tyčky si neškrtneš

Zapomeňte na iPhonovskou dotykovou klávesnici s krásnými velkými a oddělenými klávesami. Integrována je pouze ta základní od Windows, na níž se jinak než stylusem psát nedá. Kdyby u telefonu byla alespoň alfanumerická klávesnice, pět set korun bych si připlatil. Klávesky jsou tak miniaturní, že na psaní v tramvaji mohou začátečníci zapomenout. A jen podotknu, že než ne úplně zasvěcený člověk přijde na to, jak se dělá mezerník, tak zazní hodně silných slov. A kdyby se větší klávesnice otevřela alespoň na šířku… ale to si dělám liché naděje, na šířku je klávesnice stejně malá jako na výšku.

Telefon umí SMS, MMS, e-mail a lze ho synchronizovat pomocí ActiveSync. Pochvalu si telefon zaslouží za GPS, čip má zvučné jméno (SiRF Star III) a problémy s připojením jsem neměl – dokud jsem nezjistil, že v telefonu není žádný navigační software. Má to i svou výhodu, telefon vám žádnou aplikaci nevnucuje.

Zábava: všechny mouchy Windows Mobile

V telefonu najdeme Windows Media Player, který, jak už je zvykem, nepodporuje ekvalizér, rozšířené stereo ani jiné zvukové efekty. Nijak tomu nepomohou ani sluchátka, která se připojují přes miniUSB konektor a jsou schopna kvalitou uspokojit jen někoho, kdo nehledí ani na bitrate, ani na jejich kvalitu.

Fajnšmekři prostě potřebují jiný telefon, pokud možno nějakou Nokii z Nseries (samozřejmě s přikoupenými sluchátky) nebo hudební Sony Ericsson vyšší třídy (tam jsou solidní sluchátka už v balení, výrobce si ale za to nechává slušně zaplatit). Pokud nemusíte hudbu poslouchat na nijak vysoké úrovni, ale není vám její kvalita nijak ukradená, stačí redukce na 3,5 mm Jack a nová pěkná sluchátka.

Další zábava pokračuje již zmíněným fotoaparátem, FM rádiem, které citlivostí nenadchne, či prohlížením fotografií, které pozitivně ovlivnilo prostředí Yrgo.

Organizace a data: za šest tisíc tak akorát

GSM zasahuje do čtyř pásem, surfovat lze přes GPRS/EDGE. Najdeme rovněž Wi-Fi, 3G připojení ale úplně chybí. Internetový prohlížeč je Pocket Internet Explorer, což není žádná výhra. Opera Mini je rozhodně lepší volbou, s rychlým procesorem šlape jako švýcarské hodinky. K okolí se připojíte pomocí Bluetooth i s A2DP profilem. Organizační funkce jsou tradičně na velmi dobré úrovni, tady je Windows Mobile na místě. Snad by se jen hodila lepší kalkulačka, tady ale nechal Windows prostor soukromým vývojářům.

Shrnutí: nabitý neznamená dobrý

Z recenze se může zdát, že Mivvy One bylo úplně nemožné. Jakkoliv to tak zní, dá se tomu i čelit. Problémy se zadním krytem byly údajně pouze u námi testovaného telefonu, a stejně, vývojáři softwaru by zde toho moc nevyřešili, ale prostředí Yrgo, které je v hlubším menu prostě strašné, se stále vyvíjí a časem se určitě bude moc měřit s konkurenčními nadstavbami jako například Sense od HTC.

Windows Mobile už lze do telefonu nahrát ve verzi 6.5 (více na stránkách mivvy), která mnohé napravuje. Leč i přes to, že s telefonem se dá vcelku žít, Mivvy nám tímto ukázalo, že za krásnou papírovou výbavou je krutá realita. Zábavné funkce jsou naprosto zakrslé a manažer si raději koupí dražší telefon i přes dobré organizační funkce. Procesor je velmi dobrý, ale jeho funkčnost sráží systém a celková špatná ovladatelnost. Jako vstupenka do světa Windows Mobile telefonů ale Mivvy One jistě poslouží.

SiRF Star III je GPS čip s dobrým jménem, ale bez další investice telefon navigovat nebude a freeware navigační software nijak nevyniká. A problémy nemusíme hledat ve vyspělé výbavě, najdeme je i v té základní – jako je nedořešená klávesnice při psaní zpráv. Mivvy vybralo funkce, na které uživatel slyší, ale bohužel nedomyslelo už ten zbytek. U modelu One tedy udělalo mnoho chybek a u dalšího modelu se může značně zlepšit. Věřme mu.

Autorem článku je čtenář Václav Zaiml.

dotykový displej použité materiály
Windows Mobile 6.1 nepoužitelná softwarová klávesnice
GPS přijímač podprůměrný fotoaparát
slot pro paměťové karty absence 3G
nízká cena
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Corning uvádí novou generaci ochranných skel Gorilla Glass 6

Corning uvádí novou generaci ochranných skel Gorilla Glass 6

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Odolné krycí sklo displeje není v prioritách zákazníka kupujícího smartphone obvykle příliš vysoko. To se ovšem dramaticky mění v okamžiku, kdy…

Doro 8035: smartphone stvořen pro seniory

Doro 8035: smartphone stvořen pro seniory

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na trhu se nachází opravdu spousta chytrých telefonů, které doslova překypují všemožnými vymoženostmi. Vybere si tak téměř každý. Pro seniory tu…

Huawei slaví, letos prodalo již 100 milionů smartphonů

Huawei slaví, letos prodalo již 100 milionů smartphonů

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Výrobci se často předhání, kdo má nejlepší statistiky. Huawei samozřejmě není jiné. Aktuálně však zaznamenalo opravdový úspěch, jelikož letos prodala firma…

Mobilní zobrazení