Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Microsoft přebírá Nokii ve ztrátě, tržby klesly o 30%

  |  komentovat  |  autor: Lukáš Grygarčík

Mobilní byznys finské Nokie přešel definitivně pod křídla Microsoftu, který to ale s novou divizí nebude mít vůbec jednoduché. Ta totiž zaznamenala v uplynulém čtvrtletí hrozivou ztrátu a tržby klesly o 30%.

Nokia Microsoft

Finský výrobce mobilních telefonů už v té podobě, ve které jsme jej odjakživa znali, neexistuje. Byznys mobilních telefonů, tedy divizi Zařízení a služeb, odkoupil americký gigant Microsoft, který to ale s novou značkou pod svými křídly nebude mít zezačátku vůbec jednoduché.

Z finanční zprávy za první čtvrtletí, kterou Nokia zveřejnila, vyplývá, že neklesají pouze prodeje tzv. hloupých telefonů, ale bohužel také prodeje chytrých telefonů Lumia a Asha, přičemž klesá i průměrná cena prodaného telefonu, což se negativně projevuje na konečných tržbách společnosti, které klesly o 30% ve srovnání se stejným obdobím minulého roku.

Celá společnost zaznamenala ztrátu 239 miliónů eur (zhruba 6,5 mld Kč), ale samotná divize Zařízení a služeb zaznamenala ztrátu 347 miliónů eur (9,4 mld Kč), z čehož vyplývá, že finskému výrobci se podařilo zbavit se nejprodělečnější divize, která celou společnost tahala dolů, a nyní se blýská na lepší časy.

Nokia za tímto poklesem vidí snižující se zájem o levné modely a také slabou konkurenceschopnost ve vyšších třídách, kde se prodávají Lumie. Nokia s Microsoftem zkrátka nebyli schopni představit modely, které by byly schopné soupeřit s tvrdou konkurencí se systémy iOS a Android.

Původní finské Nokii tak nyní zbyly tři klíčové divize a 2,8 mld dolarů na kontě, když nepočítáme peníze, které Nokia obdrží za akvizici od Microsoftu. Po tom, co se Finům podařilo zbavit se velice prodělečné divize, to vypadá, že by mohlo začít svítat na lepší časy. Všechny ostatní divize společnosti jsou totiž výdělečné a v minulém čtvrtletí to jen potvrdily.

Nokia Microsoft
Logo Nokia na budově sídla Nokie bylo nahrazeno logem Microsoftu

Divize spravující patenty a zabývající se vývojem vydělala v právě uplynulém čtvrtletí 119 milionů dolarů, divize mapových a navigačních služeb HERE pak téměř 14 milionů dolarů a divize síťových služeb pak vydělala dalších 300 milionů dolarů.

Nový CEO společnosti Rajeev Suri prohlásil, že Nokia se nyní chce stát výzkumným a mapovým gigantem, který chce přinést průmyslu spoustu nových objevů a technologií a který chce poskytnout alternativu mapovým a navigačním službám Googlu. Vypadá to tedy, že Nokia rozhodně není ztracená a určitě o ní ještě hodně uslyšíme.

Po mnoha letech snad také konečně okusí, jaký je to pocit zakončit čtvrtletí v kladných číslech. Horší situace však čeká Microsoft, který bude muset vykonat velké úsilí v tom, aby dostal svou novou divizi Microsoft Mobile zpět do kladných čísel.

Zdroj: Nokia, via: Engadget

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

První Samsungy se čtečkou v displeji budou Galaxy P30 a P30+

První Samsungy se čtečkou v displeji budou Galaxy P30 a P30+

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Samsung Galaxy S10 připomíná desáté výročí vlajkové řady smartphonů jihokorejského výrobce. Takže byste asi čekali, že půjde o první…

Shazam již patří pod Apple. Jaké proběhnou změny?

Shazam již patří pod Apple. Jaké proběhnou změny?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

Na Vánoce to bude rok, co Apple oznámil koupi hudební aplikace Shazam. Nyní je akvizice u konce a Shazam…

Mobilní zobrazení