Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Microsoft přebírá Nokii ve ztrátě, tržby klesly o 30%

  |  komentovat  |  autor: Lukáš Grygarčík

Mobilní byznys finské Nokie přešel definitivně pod křídla Microsoftu, který to ale s novou divizí nebude mít vůbec jednoduché. Ta totiž zaznamenala v uplynulém čtvrtletí hrozivou ztrátu a tržby klesly o 30%.

Nokia Microsoft

Finský výrobce mobilních telefonů už v té podobě, ve které jsme jej odjakživa znali, neexistuje. Byznys mobilních telefonů, tedy divizi Zařízení a služeb, odkoupil americký gigant Microsoft, který to ale s novou značkou pod svými křídly nebude mít zezačátku vůbec jednoduché.

Z finanční zprávy za první čtvrtletí, kterou Nokia zveřejnila, vyplývá, že neklesají pouze prodeje tzv. hloupých telefonů, ale bohužel také prodeje chytrých telefonů Lumia a Asha, přičemž klesá i průměrná cena prodaného telefonu, což se negativně projevuje na konečných tržbách společnosti, které klesly o 30% ve srovnání se stejným obdobím minulého roku.

Celá společnost zaznamenala ztrátu 239 miliónů eur (zhruba 6,5 mld Kč), ale samotná divize Zařízení a služeb zaznamenala ztrátu 347 miliónů eur (9,4 mld Kč), z čehož vyplývá, že finskému výrobci se podařilo zbavit se nejprodělečnější divize, která celou společnost tahala dolů, a nyní se blýská na lepší časy.

Nokia za tímto poklesem vidí snižující se zájem o levné modely a také slabou konkurenceschopnost ve vyšších třídách, kde se prodávají Lumie. Nokia s Microsoftem zkrátka nebyli schopni představit modely, které by byly schopné soupeřit s tvrdou konkurencí se systémy iOS a Android.

Původní finské Nokii tak nyní zbyly tři klíčové divize a 2,8 mld dolarů na kontě, když nepočítáme peníze, které Nokia obdrží za akvizici od Microsoftu. Po tom, co se Finům podařilo zbavit se velice prodělečné divize, to vypadá, že by mohlo začít svítat na lepší časy. Všechny ostatní divize společnosti jsou totiž výdělečné a v minulém čtvrtletí to jen potvrdily.

Nokia Microsoft
Logo Nokia na budově sídla Nokie bylo nahrazeno logem Microsoftu

Divize spravující patenty a zabývající se vývojem vydělala v právě uplynulém čtvrtletí 119 milionů dolarů, divize mapových a navigačních služeb HERE pak téměř 14 milionů dolarů a divize síťových služeb pak vydělala dalších 300 milionů dolarů.

Nový CEO společnosti Rajeev Suri prohlásil, že Nokia se nyní chce stát výzkumným a mapovým gigantem, který chce přinést průmyslu spoustu nových objevů a technologií a který chce poskytnout alternativu mapovým a navigačním službám Googlu. Vypadá to tedy, že Nokia rozhodně není ztracená a určitě o ní ještě hodně uslyšíme.

Po mnoha letech snad také konečně okusí, jaký je to pocit zakončit čtvrtletí v kladných číslech. Horší situace však čeká Microsoft, který bude muset vykonat velké úsilí v tom, aby dostal svou novou divizi Microsoft Mobile zpět do kladných čísel.

Zdroj: Nokia, via: Engadget

ČLÁNKY:, , ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

DNES  |  Martin Skořepa  |  3 komentáře

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení