Má ještě šanci nějaký nový operační systém? (názor)

Jakub Mokříš

V posledních letech je trh velice jednoznačně rozdělen. Máme tu Android od Googlu a máme tu iOS od Applu. V podstatě nic víc. Otázkou je, jestli se v dohledné době dočkáme změny a jestli je schopen tyto dva giganty někdo ohrozit.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Kdysi v dávných dobách, které si možná značná část našich čtenářů ani nepamatuje, bylo běžné, že každý výrobce si dělal pro své telefony svůj operační systém. Koupili jste si telefon, který toho sice zase tolik neuměl, ale ovládání bylo obvykle poměrně triviální, systém svižný, nenáročný a účelně navržený.

S příchodem chytřejších a chytřejších zařízení však vyvstala potřeba složitějšího operačního systému, který už musel umět kdeco a zejména potom stahovat a instalovat aplikace dle potřeby a požadavků uživatele. Tehdy došlo k souboji mobilních Windows, na která dodnes někteří nedají dopustit, a Symbianu, iPhone OS (který byl později přejmenován na iOS), Androidu a BlackBerry OS.

Doba před-iPhonová

Před touto bitvou, která na dlouho dopředu určila další vývoj, zde ale byl jen Microsoft, BlackBerry a Nokia. Tedy v případě těch „chytřejších zařízení“. A tyhle tři firmy tehdy dost podřimovaly na vavřínech. Nokia se tehdy stále ještě vezla na vlně slávy, kterou si vydobyla na přelomu tisíciletí a platila za značku s velkým Z. Bylo to tehdy něco jako ruský kaviár, francouzské sýry nebo italská káva, zkrátka když jste chtěli minimalizovat šanci, že šlápnete vedle, koupili jste Nokii. BlackBerry se díky svojí bezpečnosti a neodposlechnutelnosti stalo značkou korporátu, státních složek, ale třeba i Al-Káidy a podobných zájmových spolků. Tehdejší Windows Mobile mi sice přišel jako dost neohrabaný, ale měl jej kdejaký nerd, a vlastně všichni, kdo si potřebovali připadat důležitě a moderně.

Tahle rovnováha platila do chvíle, než přišel již zmíněný iPhone OS, dnes známý jako iOS, a vzápětí po něm Android. Apple tehdy ukázal, že je možné udělat operační systém, který se ovládá pohodlně prstem, je svižný, intuitivní celkově to tehdy bylo něco úplně jiného. Do značné míry to tehdy nakopl wow efekt a některé do konce dotažené aspekty systému svázaného s hardwarem. Komukoliv jsem tenkrát ukázal, jak si roztažením dvou prstů po displeji zvětším fotku, zůstal zírat a hned si to chtěl zkusit taky. Bylo to prostě cool, lidem se to líbilo, všichni to chtěli a většina těch, co si to koupili, k tomu neměla ani jeden racionální důvod; včetně mě.

Android sice nebyl tak cool a jeho první verze se nedaly používat bez reinstalace více než pár týdnů, ale pro power users to bylo požehnání. Google ke svému dítku přistupoval zcela opačně, než to dělal Apple. Ctil otevřený systém, který toho ale uměl daleko víc.

A hlavně, jak Google, tak Apple, tehdy vsadili na aplikace. Díky tomu, že měli moderní systém a podporovali vývojáře, pak bylo za nějaký čas možné si stáhnout aplikaci skoro na cokoliv. Google se tehdy možná otevřel až příliš a dodnes je Google Play plný nejrůznějšího balastu, Apple si naštěstí kvalitu hlídá poměrně dobře, ačkoliv sem tam taky dost ustřelí. Úspěch obou je ale založen na obrovské uživatelské základně a tomu odpovídající základně developerů. Jedno bez druhého nemůže existovat, když nebudou aplikace, půjdou uživatelé jinam, kde aplikace jsou, a když nebudou uživatelé, nebudou vydělávat tvůrci aplikací, protože je jednoduše nebude mít kdo kupovat.

Zaostalá konkurence a nechápající Balmer

Konkurence těchto dvou tehdy zaspala. Krutě zaspala. Nokia ještě dlouho věřila Symbianu, který prostě proti novým moderním systémům neměl šanci, protože se těžko ovládal bez stylusu a navíc v Nokii zaspal i vývoj hardware. Dost dlouho jim kupříkladu trvalo, než zjistili, že rezistivní displeje jsou zkrátka mrtvá technologie.

 

BlackBerry mělo o něco větší setrvačnost, přece jen v korporátním prostředí změny probíhají mnohem pomaleji a firmy jsou poměrně konzervativní uživatelé. Navíc měly nasypány nemalé peníze do hardware a to včetně BES serverů, což byla skvělá myšlenka, protože firma měla všechno tak nějak pod kontrolou, ale ajťáci, co tyto servery spravovali, z toho mají dodnes noční můry. Neměl jsem nikdy bohudík tu čest, ale z některých vyprávění běhá doslova husí kůže po zádech. Znám dokonce člověka, který měl administraci BES serveru za trest, ačkoliv nevím, co tak děsivého provedl, že byla zvolena zrovna tato forma tortury.

A nakonec Microsoft, jehož tehdejší šéf Steve Balmer absolutně neprozřel a zřejmě dodnes nechápe. Balmerova reakce na iPhone ostatně mluví za vše. A když nakonec v Redmondu přišli s použitelným, konkurenceschopným a moderním systémem, tak už bylo pozdě, zákazníci byli rozebráni. Vývojáři, díky malé penetraci Windows Phone mezi uživateli, neměli moc motivaci vyvíjet aplikace a celý mobilní Windows pomalu a v bolestech zanikl. Microsoft měl sice vtipné reklamy, ale to k úspěchu nestačilo.

S křížkem po funuse

Vzniklo nám tedy extrémně darwinistické prostředí, kde Android i iOS pomalu upevňují svoji pozici stále víc a víc. Mají obrovské obchody s aplikacemi, které si budovali dlouhá léta. To je něco, co konkurence nemá šanci dohnat za rok. Je to začarovaný kruh, přijde-li nový operační systém, nebude mít dostatečnou aplikační základnu a uživatelé budou postrádat to, na co jsou navyklí. Pamatuji si, jak Windows Phone přišel na trh a Microsoft se chlubil tím, že v jejich obchodě přibývá denně přes 500 aplikací. Což bylo super, ale zájem vývojářů brzy opadl, protože zařízení s Windows Phone se zkrátka neprodávala.

Ani strategie BlackBerry nebyla úspěšná. Jejich poslední systém BlackBerry OS 10 byl skvělý, rád jsem ho používal, ale sliby, že na tom korektně poběží Androidí aplikace, se potkaly s realitou, která byla bohužel dost odlišná. U messengerů nefungovaly korektně notifikace a uživatel bezpečně poznal, která appka byla port z Androidu, a která byla vytvořena přímo pro Blackberry OS.

Obávám se tedy, že se v dohledné době nedočkáme systému, který by mohl současnou vládnoucí dvojici ohrozit. Jedinou možnost vidím v představení něčeho opravdu pokrokového, podobného fenoménu, s jakým se vytasil kdysi Apple s prvním iPhonem. Něčeho, co bude skutečně revoluční. Něčeho, co bude pravděpodobně částečně založeno na nějakém zcela novém druhu hardware. Nedokážu si ani představit, co by to mělo být, ale než to někdo mnohem chytřejší než já vymyslí, tak nebudeme mít více možností, než máme teď.

Jaký máte názor vy, máte za to, že současný stav je ideální, nebo že by trhu prospěl třetí velký OS?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články