Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG Optimus Pro – recenze levného smartphonu s miniaturní QWERTY

  |  3 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

Levný smartphone s nálepkou QWERTY klávesnice pod displejem, to je LG Optimus Pro, jehož recenze je tu pro vás. Telefon disponuje operačním systémem Android 2.3.4, má 3 Mpx fotoaparát a prakticky se hodí každému, kdo ještě nepřišel příliš do styku s chytrými telefony a chce mít stále k dispozici i klasickou klávesnici, se kterou bude moci případně cokoliv napsat či vytočit číslo. LG Optimus Pro tyto předpoklady splní.

LG Optimus Pro je prvním podobným počinem od korejského výrobce, který tak chtěl vklouznout i do dosud neprobádané oblasti s telefony, určenými především pro manažery či začínající uživatele, pro které je QWERTY klávesnice životně důležitá. Telefon má jednojádrový 800 MHz procesor, 256 MB RAM paměti, dotykový 2,8“ displej, OS Android ve verzi 2.3.4, GPS, Wi-Fi s možným sdílením internetu a řadu dalších funkcí, které každý ocení.


LG Optimus Pro – oficiální fotografie

Základní parametry – LG Optimus Pro

Rozměry120 x 60 x 12,9 mm
Hmotnost130 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 65 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“
Procesor a paměťjednojádrový, 800 MHz (ARMv6)
256 MB RAM, 178,5 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB (v balení 2GB)
Operační systémAndroid 2.3.4 + LG Optimus UI 2.0
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), vyvážení bílé, časovač, geotagging, barevný efekt
nahrávání VGA videa se 24 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, 2GB paměťová karta, záruční list
Cena a dostupnost , říjen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu LG Optimus Pro

Co se nám líbilo: sázka na kombinaci dotykového displeje a plnohodnotné QWERTY pod displejem, OS Android 2.3.4, instalovaný správce aplikací, prohlížeč dokumentů Polaris Viewer, adekvátní 800 MHz procesor, podpora DivX a XviD, 2GB microSD karta v balení, Wi-Fi s možností sdílení internetu, nabídka aplikací či her na Android Marketu, baterie s 1500 mAh.

Co se nám nelíbilo: tlačítka klávesnice jsou hodně hlasitá, 2,8“ displej má pouze QVGA rozlišení a zobrazuje 65 tisíc barev, 3 Mpx fotoaparát produkuje průměrné fotografie (navíc chybí autofocus), podpora Flash není vzhledem k architektuře procesoru možná, hmotnost 130 gramů je vzhledem k plastovému zpracování poměrně vysoká, malá RAM paměť.

TIP: Pro podrobné informace o telefonu LG Optimus Pro navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: zaručí spokojenost

Výrobce dává v balení s telefonem klasicky následující: baterii, nabíječku, datový USB kabel, headset, záruční list a 2GB paměťovou kartu. Telefony nižší a střední třídy tak v podstatě neodlišuje specifickým příslušenstvím.

Vzhled a konstrukce: premiéra plnohodnotné QWERTY

O telefonu LG Optimus Pro jsme z úst českého zastoupení slyšeli už dávno před uvedením, i když jen náznakově, že přijde model s QWERTY klávesnicí, podobný třeba manažerským Nokiím či BlackBerry. Teď ho tu držíme v rukou, slova se tak potvrdila. Od LG je to v podstatě první podobný počin, navíc okořeněný tím, že se jedná o smartphone s OS Android.

Konstrukce telefonu je plastová, přičemž zadní strana má matný pogumovaný povrch, takže se telefon v ruce velmi dobře drží. I když model netrpí tím, že by kryty nějak hlasitě vrzaly, sráží jej velmi hlasitá klávesnice. Psaní je doslova hlasitým praskáním pro okolí, což by se v dnešní době už nemělo stávat. Telefon tak viditelně doplácí na to, že s podobným zpracováním a použitím celé QWERTY klávesnice nemá LG zkušenosti.

  

Přední strana je určena pro 2,8“ dotykový displej, čtveřici ovládacích tlačítek pod ním a celou QWERTY klávesnici se čtyřmi řádky znaků, vměstnanou do zbytku prostoru pod displejem. Nad displejem je naopak až moc zbytečně nevyužitého místa, kde kromě loga výrobce nalezneme už jen hovorový reproduktor. Displej je zcela minimálně obejmut krytem nad úroveň, a tak nehrozí přímé nebezpečí poškrábání při položení stranou displeje na podložku.

  

Na pravém boku telefonu je umístěn microUSB port, na levém pak tlačítka regulace hlasitosti. Spodní hrana je bohatší jen na zabudovaný mikrofon. Na horní hraně tak logicky zbylo místo na standardní 3,5 mm Jack a tlačítko zámku displeje (i vypínací). Prořez zadního krytu zde značí místo, odkud budeme moci celý zadní kryt sejmout. I přesto, že se jedná o poměrně levný telefon, lícování krytů je přesné, zkosené hrany a zaoblení dovoluje vhodné držení telefonu v ruce. Na zadní straně nepřekvapí nikoho čočka 3 Mpx fotoaparátu, dírkovaný otvor reproduktoru a vyražené logo LG.

Baterie a výdrž: úsporný kamarád na cesty

LG Optimus Pro disponuje Li-Ion baterií s kapacitou 1500 mAh, která dle výrobce může v telefonu zajistit nanejvýš 430 pohotovostních hodin či 6 hodin hovorů. Při sebemenším využívání telefonu ale logicky výdrž klesá, a tak se hodnoty v praxi mohou v závislosti na stupni využití pohybovat od jednoho dne do šesti, sedmi dní. Nejvyšší spotřebu zaznamenáte při aktivním sdílení internetu, spuštění GPS a datových přenosů. Své také udělá vyšší jas displeje a včas neukončované procesy. Pokud si budete tyto body hlídat, tak s telefonem budete určitě spokojeni.

Displej a ovládání: obyčejný TFT displej s 65 tisíci barev

Za displej nebudeme výrobce vůbec chválit, protože použil obyčejný TFT s rozlišením jen QVGA (240 x 320 px), což je v kombinaci s úhlopříčkou 2,8“ dnes už takřka nevyhovující z hlediska jemnosti bodů, která je pouhých 120 dpi. Připočtěme zobrazení 65 tisíc barev a chybějící senzor jasu. Je však potřeba říci, že odezva na dotyk a celkově ovládání je i tak na displeji velice pohodlné, rychlé. Dotyková kapacitní technologie dovoluje displej ovládat ploškami prstů, nehty nikoliv.

  

K displeji se váže také použití akcelerometru pro automatické otáčení displeje do obou boků (třeba ve webovém prohlížeči) a priximity senzoru, který pohlídá vypnutí displeje při přiblížení k uchu. Obojí funguje spolehlivě. Nyní se podívejme na ovládání telefonu, které je dáno čtveřicí tlačítek, typických pořadím pro LG telefony s Androidem. Hned pod nimi začíná čtyřřádková QWERTY klávesnice, jejíž znaky jsou jakoby rozvlněné do obou stran od středu. Zatímco na velikost tlačítek by si každý dokázal časem zvyknout, na praskání, spojené s každým dotykem, však asi ne. Pokud na klávesnici píšete, ví to o vás vaše nejbližší okolí.

  

Podsvícení klávesnice je ve tmě naprosto ideální. Trochu problém může být pro někoho také, naučit se rozpoznat, kde jsou tlačítka s funkcí čísel a využívat zkratky na klávesnici. Ten, kdo si telefon bude pořizovat, s tím už jistě počítá. K dotykovému displeji je klávesnice prostě dobrý doplněk, který stále výrazně urychluje psaní dlouhých emailů a příspěvků. Softwarová klávesnice na displeji, v podání LG, nicméně není v ničem horší a lze na ni psát prakticky bez překlepů.

Prostředí telefonu: Perníček s doplňkem prostředí od LG

Jak chutná pravý perníček od Googlu, můžete otestovat nejen v modelu LG Optimus Pro, který právě Android ve verzi 2.3.4 nabízí. LG k němu přidává i grafickou nadstavbu prostředí (LG Optimus UI 2.0). To na první pohled poznáme třeba rozdílným způsobem odemknutí displeje, kdy vysouváme obrazovku od spodní hrany směrem vzhůru. Zatímco procesor je v telefonu zvolen adekvátní (800 MHz), byť starší architektury (ARMv6), paměť RAM pouhých 256 MB je pro telefon hraniční. Když spustíme větší počet aplikací, můžeme se přiblížit nule a tím donutit telefon k nutnému vypínání procesů, v horším případě i k restartu.

Aby si mohl každý aktuálně spuštěné procesy hlídat a včas ukončovat, instalovalo LG i šikovného správce aplikací, kde jedním klikem ukončíme všechny spuštěné programy, případně vybereme jen některé. Po spuštění telefonu můžeme počítat s nějakými 60 MB volné RAM paměti, což rozhodně není tolik. Start telefonu trvá zhruba 50 sekund, než lze telefon začít využívat. Vypnutí je otázkou pěti sekund maximálně.

Domovských obrazovek můžeme nastavit v telefonu až sedm, přičemž na každé si určíme specifický obsah, daný widgety, aplikacemi či dalšími zkratkami. Nechybí možnost úpravy tapety. V menu se tvoří obsah formou svislé tabulky s výčtem aplikací v mřížce 4×3 ikon, viditelných na obrazovce, případně po změně formou vodorovné mřížky či seznamu. Od LG je v menu k dispozici šikovná funkce přidání kategorií, do kterých pak můžete přesouvat jednotlivé ikonky a tím si přehledněji roztřídit obsah menu.

Telefonování a zprávy: konverzace, emaily atd.

Bez inovací je sekce kontaktů a zpráv, kde tak můžeme v podstatě citovat řadu dalších modelů od LG. Když to shrneme, tak do telefonu lze vkládat prakticky neomezené množství kontaktů a zpráv, omezené snad jen vnitřní pamětí telefonu. Zprávy se zobrazují jako konverzace s danými osobami, formou bublin. Ke kontaktům se váže mnoho doplňujících informací, které přidáváme jednoduše dle zájmu, včetně fotografie a specifického vyzvánění. K vysvětlení zde vždy poslouží návod, dodávaný s telefonem, kde jsou tyto funkce dobře vysvětleny.

Pro správu emailových účtů je v telefonu aplikace „Email“, případně je možné si opatřit z Android Marketu nějakou jinou, na kterou jste třeba už zvyklí. Kromě jednoduchého nastavení schránky bych zdůraznil, že na nově příchozí emaily vás telefon vždy upozorní v horní liště. Funkce se ani zde jinak neodlišují od jiných telefonů, proto se jimi nebudeme více zabývat.

Fotoaparát: okrajová funkce telefonu

Když bychom se nyní podívali na fotoaparát telefonu, zjistíme, že má rozlišení 3 Mpx (2048 x 1536 px), chybějící autofocus a LED blesk. Fotografie tak nemají ostrost, jedno z podstatných kritérií. Režim fotoaparátu dovoluje přibližování, nastavení vyvážení bílé, barevného efektu, velikost fotografie, ISO, časovač, kvalitu snímku, automatickou kontrolu, zvuk spouště a zaznamenání polohy. V režimu videokamery, s nahráváním max. VGA videa se 24 snímky/s, lze také dovolit pořizování zvuku u nahrávky.

  

Zkušební fotografie – LG Optimus Pro:

Organizační funkce, zábava, navigace: Android klasik od LG

S telefonem si můžeme lehce zkrátit volné chvíle. Poslouží k tomu třeba standardní androidovský hudební přehrávač, FM rádio s RDS, galerie fotografií či videí, klienti sociálních skupinFacebook nebo Twitter, případně i YouTube. Myslelo se také na Office soubory, které spustíme v aplikaci Polaris Office (.doc, .xls, .ppt, .txt) včetně souborů s příponou .pdf. Obchod Android Market doplňuje LG World s nabídkou aplikací, mezi kterými si uživatel vybere ty nejlepší.

Běžné funkce v telefonu ztotožňuje hlasové vyhledávání, hodiny, kalendář, kalkulačka, stahování, Google hledání či záznam hlasu. To od navigace můžete očekávat hodně, vždyť telefon má GPS v kombinaci s Google mapami, přičemž si můžete zajistit i jiný navigační software, který třeba nebude vyžadovat neustálé připojení na internet. Přesnost GPS a rychlost určení pozice záleží na vaší pozici, většinou to ale do minuty a půl telefon bez využití A-GPS zvládne.

Konektivita, web: ideální Wi-Fi Tethering a HSDPA

LG Optimus Pro se může pochlubit konektivitou, ve které jsou datové přenosy přes operátora, a to GPRS/EDGE i rychlejší sítě třetí generace, HSDPA až 3,6 Mb/s. Naproti tomu odesílání v max. 384 kB/s. Bezdrátové přenosy zastupuje Bluetooth 2.1 s A2DP a EDR. Stejně dobře poslouží Wi-Fi (802.11 b/g/n) s funkcí sdílení internetu (Tethering). Výčet uzavírají porty – microUSB 2.0 s podporou Mass Storage při připojení k počítači jako disková jednotka a standardní 3,5 mm konektor Jack.

Webový prohlížeč nedoznal změn, proto pro něj stále platí, že dovoluje otevírání více oken současně, ukládá historii, umí vytvářet záložky, označit a kopírovat text či vyhledávat na stránce. Nezobrazí ovšem Flash obsah, a tak řada stránek i přes korektní zobrazení bude postrádat prvky, které byste třeba zrovna rádi.

Závěr recenze telefonu LG Optimus Pro

LG Optimus Pro se na českém trhu objevil bez sebemenších famfár, reklam, upoutávek, a tak má pozici poměrně složitou, protože ho lidé vlastně ani neznají. My jsme si jej vyhlídli už při představení, kdy nás zaujal, pro LG netradiční konstrukcí, s QWERTY klávesnicí pod displejem. Výrobce osedlal model i vhodným procesorem, byť starší architektury, která zamezuje zobrazení Flash na webu. Displej či fotoaparát jsou na druhou stranu průměrem, v dané kategorii stále ještě dostačujícím.

Jestli jste zvyklí na telefon s klávesnicí a dosud jste se bránili přechodu na dotykový způsob ovládání, může být pro vás model Pro takovým vhodným kompromisem. Plnohodnotná QWERTY se hodí na rychlé psaní, především v kombinaci se sociálními sítěmi. Není tak těžké odhadnout, na jakou věkovou skupinu model nejvíce cílí. Překvapivě to není střední věk, ale spíše mladší skupiny, řekněme do 30 let. Pokud vás naše recenze přesvědčila o kvalitě výrobku, pak nezbývá, než vyhledat produkt kliknutím na následující cenové rozpětí a zvolit obchod dle ceny, která vám vyhovuje.

Aktuální cena LG Optimus Pro v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

plnohodnotná QWERTY chybí autofocus
Android 2.3.4 hlučná tlačítka
Wi-Fi, Tethering malá RAM paměť
HSDPA až 3,6 Mb/s
800 MHz procesor
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PetraCrozzarny Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
arny
arny

U telefonu kde má právě přítomnost klávesnice být tou největší konkurenční výhodou je její špatné zpracování docela problém. Neměli jste nějaký nedoladěný testovací kus?

Crozz
Crozz

škoda malého displeje, rozlišení a RAM

Petra
Petra

Jsou ta tlačítka vážně tolik hlasitá ?? je to fakt moc slyšet ??

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Betaverze iOS 12 odkazuje na chystané Apple Watch Series 4

Betaverze iOS 12 odkazuje na chystané Apple Watch Series 4

DNES  |  Radek Chlup  |  diskuze (0)

Apple právě vydal druhé beta verze systémů iOS 12, tvOS 12, macOS Mojave a watchOS 5. Co je zajímavé, jsou objevené identifikátory chystaných Apple Watch, které…

Instagram startuje IGTV, konkurenci pro YouTube

Instagram startuje IGTV, konkurenci pro YouTube

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Instagram nedávno oznámil, že chce do své sociální sítě implementovat delší videa než 15 sekund nebo jednu minutu. Teď představil vlastní…

Oppo Find X Lamborghini Edition: když chcete něco víc

Oppo Find X Lamborghini Edition: když chcete něco víc

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Čínské Oppo se toho rozhodně nebojí. Včera ukázalo zbrusu nový vlajkový model Oppo Find X, kterým si chce prorazit cestičku k…

Mobilní zobrazení