Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

LG Optimus Net – recenze kosmeticky upraveného Optimusu One

  |  28 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

LG Optimus Net je označován za nástupce LG Optimusu One, byť jeho výbava nedoznala zásadních změn. Recenze LG Optimusu Net se vám pokusí odpovědět na otázku, jestli zvolit už dosluhující LG Optimus One, nebo raději sáhnout po novém a ambicióznějším LG Optimusu Net.

LG Optimus Net se velmi podobá nejen výbavou hned několika telefonům výrobce, z nichž nejvíce asi LG Optimusu One, potažmo i designovějšímu Optimusu Chic. Přináší opět 3,2“ dotykový displej s pouhým HVGA rozlišením, o fous rychlejší 800 MHz procesor se starou architekturou, 3,2 Mpx fotoaparát s autofocusem, OS Android 2.3.4 či datovou konektivitu – Wi-Fi, HSDPA. Jen malý krůček kupředu nemusí v dnešní konkurenci zdaleka stačit, ale to LG asi stále nechce pochopit. Nebo má telefon co nabídnout a je to další prodejní trhák?


LG Optimus Net – oficiální fotografie

Základní parametry – LG Optimus Net

Rozměry113 x 59 x 12,1 mm
Hmotnost108 g
DisplejTFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměť800 MHz (ARMv6)
512 MB RAM, 150 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB (2GB v balení)
Operační systémAndroid 2.3.4 + LG Optimus UI 2.0
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, scény, barevný efekt, časovač
nahrávání VGA videa se 24 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, 2GB paměťová karta, záruční list
Cena a dostupnost., říjen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu LG Optimus Net

Co se nám líbilo: přiměřené rozměry a hmotnost telefonu, OS Android 2.3.4, prohlížeč Office souborů, Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 3.0, GPS, FM rádio s RDS, hudební přehrávač, nabídka aplikací na Android Marketu, možnost sdílení obsahu telefonu v domácí síti (SmartShare), předinstalovaný správce aplikací – pro rychlé ukončování procesů.

Co se nám nelíbilo: plastové kryty vržou, chybí hardwarové tlačítko fotoaparátu, webový prohlížeč nezobrazí Flash, obyčejný TFT displej, průměrný fotoaparát, stará architektura procesoru (ARMv6), menší vnitřní paměť na ukládání aplikací.

TIP: Pro podrobné informace o telefonu LG Optimus Net navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: vše užitečné v krabici

LG Optimus Net koupíme ve standardním balení s nabíječkou, baterií, datovým USB kabelem, headsetem s peckovými sluchátky, 2GB paměťovou kartou, návodem a záručním listem. My jsme telefon dostali zapůjčen samotný, bez balení, a tak vám nemůžeme zprostředkovat očekávané fotografie vybaleného obsahu krabice.

Vzhled a konstrukce: matný povrch vyměněn polomatným

V prvé řadě si je potřeba otevřeně přiznat, že marketing společnosti LG není ideální, vždyť nové telefony nejsou prakticky nikde vidět, neběží na ně reklama v televizi, rádiu, tisku, na internetu, atd. Jak pak lze úspěšně prodávat mobilní telefony, které v podstatě zná jen omezený výsek lidí? Špatně, ano. Výrobce si však tuto prakticky klíčovou věc ještě moc neuvědomuje, a tak se nejen LG Optimus Net dostal na český trh absolutně v tichosti. My jsme ho však v hledáčku měli, a tak nyní můžeme směle recenzovat.

LG Optimus Net má ideální rozměry plastové konstrukce, a to 113,5 x 59 x 11,7 mm. Hmotnost je 122 gramů včetně vložené baterie. Konstrukce je na pohled dobrá, při držení v ruce má snahu vrzat při pomačkání a plast nepůsobí příliš pevným dojmem. Zkrátka, další stejná hrubka, která postihuje snad všechny modely střední či nižší třídy výrobce. Další nešvar nastává u tlačítek pod displejem, která jsou velmi hlučná při stisku, alespoň jejich podsvícení ovšem musím pochválit, je vyhovující.

Na přední straně nalezneme 3,2“ dotykový displej typu TFT, čtveřici tlačítek a reproduktor se senzory nad displejem. Do stran přechází konstrukce oblými hranami, na nichž jsou umístěny i porty a tlačítka. Na horní hraně to je 3,5 mm Jack a tlačítko zámku displeje (zap./vyp. telefonu), na pravém boku pod otočnou krytkou schovaný microUSB port, na levé hraně tlačítka hlasitosti. Nenajdeme tu tak tlačítko fotoaparátu.

Zadní kryt má takový lesklý třpytivý povrch, který velmi snadno vyklouzne z ruky. Na něm nalezneme otvor pro fotoaparát. Důležité je vědět, že telefon má pouze jeden společný reproduktor nad displejem, žádný zadní. Kryt lze sejmout od spodní hrany, kde je viditelný výřez. Pokud tak učiníme, máme přístup k baterii a slotu pro paměťové karty, naopak k SIM kartě se dostaneme až po vyjmutí baterie.

Baterie a výdrž: zařídí se podle majitele

Do telefonu napěchoval výrobce Li-Ion baterii s kapacitou 1500 mAh, s níž uvádí výdrž až 375 pohotovostních hodin či 6 hodin hovorů. Pokud budeme telefon užívat jako běžný uživatel, tedy denně podnikneme několik hovorů, přijmeme a odešleme dvě desítky SMS a emailů, hodinu aktivně využijeme Wi-Fi či datový přenos přes operátory s využitím webového prohlížeče či dalších aplikací, pak nám tři či čtyři dny telefon dobře poslouží, aniž by musel být připojen do dobíjecí stanice, potažmo nabíječky.

Displej a ovládání: ponechané HVGA rozlišení

Telefon opět vsadil na osvědčený dotykový displej s kapacitní technologií, který má úhlopříčku 3,2“, s rozlišením HVGA (320 x 480 px). Jde přitom o obyčejný TFT displej, který nehýří superlativy při využívání na přímém slunci a ani jeho pozorovací úhly nejsou kdovíjaké. Připočtěme k tomu ještě 262 tisíc zobrazovaných barev, akcelerometr pro přetáčení obrazu a proximity senzor pro zámek displeje při hovoru. Senzor jasu bohužel chybí. V nastavení můžeme dále zvolit interval vypnutí obrazovky a animace.

Ovládání telefonu je možné dle zaběhnutého scénáře, tj. pomocí čtyř hardwarových tlačítek pod displejem, jejichž počet už LG v dalších telefonech redukuje pouze na tři. Reakce displeje na dotyk je ideální, avšak počítejte s tím, že jako v případě dalších 95% dotykových telefonů můžete telefon ovládat dotykem plochami, nikoliv nehty.

Prostředí telefonu: Android 2.3.4 se vším potřebným

LG Optimus Net má operační systém Android 2.3.4, tedy ještě stále zcela regulérní a aktuální verzi systému. Od svých předchůdců tak netrpí potřebou aktualizace, která by přišla s výrazným zpožděním. Možná i díky tomu se z telefonu vyklubal na Slovensku či v Polsku jeden z nejoblíbenějších dotykových smartphonů posledních týdnů, který suverénně válcuje konkurenci rozumnou cenou. Ve velkém ho propagují i tamní operátoři. V Česku se telefon zájmu nedočkal a nejspíše v budoucnu nedočká, jelikož zde stále ještě je v prodejní síti LG Optimus One a jeho místním nástupcem je určen Optimus Hub.

Operační systém nepřináší žádné zásadní inovace. Základem je systém až se sedmi domovskými obrazovkami, přičemž prostředí je v režii LG (Optimus UI 2.0). Menu je pak dáno stylem kategorií (lze měnit a přidávat nové), stránkami či seznamem. Osobně preferuji kategorie, kde si sám přesunu programy přesně tak, jak mi vyhovují, s logickou strukturou. Ostatní výrobci takové řešení stále nemají ve svých telefonech.

Rychlost a plynulost systému je jasnou předností telefonu, nicméně starší architektura procesoru ARMv6 nedovoluje v telefonu spouštět Flash obsah ve webovém prohlížeči, což je velká škoda. Jinak nemám k 800 MHz procesoru a příslušné RAM paměti žádné výtky. Po spuštění telefonu na náš čeká přes 200 volných MB RAM – zjistíme ze správce aplikací, ukrytého v menu telefonu. Zde také můžeme jednoduše ukončovat jednotlivé nebo všechny spuštěné aplikace a procesy, čímž přispíváme k prodloužení výdrže baterie.

Telefonování a zprávy: odlišnosti neočekávejte

Sekce, kterou si tentokrát dovolím přeskočit, jelikož v ní změny opravdu nenalezneme. Zmíním jen, že kapacita telefonního seznamu je neomezená (dána kapacitou paměti), stejně jako paměť pro SMS či emaily. Záznam hovorů může čítat 100 položek. Zprávy se zobrazují formou konverzací. Pro emailové účty je připraven klient od LG, který pracuje spolehlivě a všechny základní funkce obsahuje.

Fotoaparát: na občasné momentky

Fotoaparát má u telefonu jednu z vedlejších funkcí, čemuž odpovídá rozlišení pouhé 3 Mpx. Důležité je automatické ostření, jež zajistí ostrost snímků. Kvalita snímků spadá do průměru, avšak neurazí. Myslím si, že na běžné použití fotoaparát plně dostačuje. Podívejme se tedy na to, jaké funkce při focení lze využít – scény, rozlišení fotografií, barevný efekt, časovač, geotagging či zvuk spouště. Nechybí ani vyvážení bílé a digitální přiblížení. Fotoaparát zvládá i nahrávání videí, v rozlišení VGA (640 x 480 px) se 24 snímky/s.

Zkušební fotografie – LG Optimus Net:

Organizační funkce, zábava, GPS: bez zbytečných zábran

Základní funkce telefonu jsou až na výjimky stále totožné. Model Optimus Net má konkrétně klasickou galerii fotografií a videí od Googlu, Gmail, hlasové vyhledávání, hodiny, kalendář, kalkulačku, správce stahování, video přehrávač, funkci hledat, záznam hlasu, zprávy a počasí a třeba i Google Talk. V telefonu překvapivě nejsou klienti sociálních sítí, Facebook nebo Twitter. Obsah doplníme z obchodu Android Market, kde je obsah zdarma či placený, případně využijeme nabídku LG, na kterou se dostaneme odkazem v menu „LG World“ a stažení příslušné aplikace. Dokumenty můžeme prohlížet v Polaris Vieweru.

LG převzalo také standardní hudební přehrávač od Googlu, u kterého budete citelně postrádat ekvalizér. Naopak v něm lze hrát náhodně, s opakováním, sdílet obsah v domácí síti (SmartShare) nebo hranou skladbu použít jako vyzvánění. Kdo se rád chlubí, může obsah sdílet přes Bluetooth, email či zprávy. Stejné je i FM rádio, s funkčností po připojení sluchátek. U toho dnes nikoho nepřekvapí funkce RDS pro zobrazování informací rádia či možnost ukládání oblíbených skladeb.

Z telefonu můžeme lehce udělat i kvalitní navigaci, když spustíme Google mapy nebo jiný software, který si do telefonu sami obstaráme. GPS funguje na dnešní poměry velmi rychle v režimu, kdy pro vyhledání pozice použijeme i A-GPS. Sama o sobě pak pozici nalezne do dvou minut, v závislosti na místě, kde se nalézáme. LG Optimus Net má Google mapy ve verzi 5.5.0, avšak novější snadno aktualizujeme přes Android Market. Samozřejmostí je při využívání map i digitální kompas, který ukazuje správné nasměrování.

Konektivita, web: chybějící Flash citelně raní

LG Optimus Net zajistí uživateli dostatečnou konektivitu, danou bezdrátovými přenosy HSDPA (až 3,6 Mb/s) přes operátora, samozřejmě s pomalejšími GPRS/EDGE. Na internet můžeme i přes Wi-Fi (802.11 b/g/n), které můžeme zároveň i nasdílet až pro pět dalších zařízení v rámci Hotspotu (u LG vždy pojmenován jako AndroidAP, zabezpečení WPA2 PSK či žádné, automatické vypnutí při nečinnosti po zvolené době). Wi-Fi má funkci DLNA pro sdílení obsahu v domácí síti. Internet lze sdílet i přes USB. Telefon má každopádně také Bluetooth 3.0 s A2DP a EDR. USB port podporuje Mas Storage a je ve verzi 2.0. Výčet uzavírá 3,5 mm konektor Jack.

Webovému prohlížeči chybí k dokonalosti v prvé řadě podpora Flashe, kterou bude muset každý majitel oželet. Načtení stránek je jinak bezproblémové. Prohlížeč dovoluje přidávat záložky, spravovat historii, otevírat více oken. Od standardního prohlížeče Google se liší snad jen vzhledově, odlišný závan mu vneslo LG. Jako alternativy bych doporučil Operu Mini či Mobile, případně třeba mobilní Firefox.

Závěr recenze telefonu LG Optimus Net

LG Optimus Net je na pohled dle mého subjektivního názoru o něco málo hezčím modelem, než Optimus One, nicméně zdaleka není úspěch zaručen jen po stránce designu. Hardwarová stránka telefonu totiž nepřináší výraznější inovace, a proto je zcela zřejmé, že zájemců o telefon nebudou dlouhé řady, ale výrazně menší počet. Možná i proto si české zastoupení LG uvědomilo, že oficiálně teď nemá cenu telefon do Česka vpustit, a tak se více zaměřilo na novější Optimus Hub, i když ani on není výrazněji lepším modelem.

Když bychom měli shrnout možnosti Optimusu Net, jsou prakticky určeny ideální konektivitou, vestavěnou GPS, fotoaparátem s autofocusem a aplikacemi, které zkrátí volné chvíle. OS Android ve verzi 2.3.4 bych bral za konečnou stanici, vzhledem k požadavkům verze 4.0 na rychlejší procesor. A pak hlavně chybějící Flash v prohlížeči může kdekoho zamrzet. Telefonu to však nelze vyčítat, pokud vezmeme v potaz, že se jeho cena pohybuje na hranici 4 tisíc korun.

LG Optimus Net si můžete zakoupit na eshopu autorizovaného prodejce X-Store.cz.

Aktuální cena LG Optimus Net v českých e-shopech: .
(Zdroj: Heureka.cz, .)

OS Android 2.3.4 architektura procesoru
 3,2″ dotykový displej plasty vržou
 3 Mpx fotoaparát
Wi-Fi s DLNA
GPS, Google mapy
ČLÁNKY:, ,
Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

Samsung Gear S3 dostávají Tizen 3.0 se spoustou novinek

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Pro uživatele chytrých hodinek Gear S3 máme velmi dobrou zprávu. Dnes pro ně Samsung uvolňuje důležitou aktualizaci Tizen 3.0 a přináší…

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 5000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 5000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

Samsung chce vylepšené 3D rozpoznávání obličeje u Galaxy S9

VČERA  |  Tomáš Richter  |  4 komentáře

Již dříve jsme vás informovali, že společnost Samsung připravuje nový systém rozpoznání obličeje pomocí 3D senzoru na přední kameře. Tato technologie…

Mobilní zobrazení