Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG Optimus Me – recenze méně vybaveného Optimusu One a Chic

  |  7 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

LG Optimus Me rozšiřuje řadu telefonů LG s OS Android. Recenze modelu LG Optimus Me, který je levnějším parťákem modelů Optimus One a Chic, se zabývá zpracováním, funkční výbavou i možnostmi vyžití. Garance aktualizace na OS Android 2.3 je příslibem do budoucna.

LG Optimus Me (P350) je dalším přírůstkem do řady telefonů LG Optimus, která se vyznačuje operačním systémem Android, přijatelnou funkční výbavou a zajímavým zpracováním. LG Optimus Me má své místo někde u hranice střední třídy telefonů a low-endů, a proto se předpokládá jeho prodej zejména do rukou těm, kteří do telefonu nechtějí přehnaně investovat. V prodeji je hned několik barevných variant, lišících se barvou zadního krytu.

Mobilní telefon LG Optimus Me do recenze zapůjčil eShop X-Store.


LG Optimus Me – oficiální fotografie

Základní parametry – LG Optimus Me

Rozměry108 x 53 x 12,5 mm
Hmotnost130 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“
Procesor a paměť175,8 MB RAM, 189,5 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid (verze 2.2.2)
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání VGA videa s 21 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, headset, 2GB microSD karta, záruční list
Cena a dostupnost3 700 Kč, březen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu LG Optimus Me

Co se nám líbilo: celkem sympatická konstrukce, dotykový kapacitní displej, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, rychlá data HSDPA, bezdrátové Wi-Fi s funkcí hotspot, GPS s Google mapami, úpravy menu (sekce), správce spuštěných aplikací od LG

Co se nám nelíbilo: horší rozlišení displeje, změna parametrů od oficiálního představení, chybějící autofocus u fotoaparátu, malá paměť RAM, nadsazená cena

TIP: Pro podrobné informace o telefonu LG Optimus Me (P350) navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: pravděpodobně nezklame

Balení se sympatickým potiskem obsahuje vedle telefonu i baterii, nabíječku, USB kabel, sluchátka, návod a záruční list. Do telefonu je vložena 2GB microSD karta. Víc není potřeba.

Vzhled a konstrukce: což o to, hezké to je, ale …

LG Optimus Me je přesně případem telefonu, na kterém výrobce použil tak evidentní ústupky, až to ohrožuje očekávanou prodejnost. Oproti oficiálnímu představení telefonu se změnily rozměry, baterie, rozlišení displeje a zmizel také autofocus fotoaparátu. Sympatický tvar konstrukce spolu s vhodnou kombinací lesklého plastu a kovově vypadající zadní části tak alespoň z části zachraňuje renomé.

Telefon převzal od modelu Chic, jehož je méně vybaveným kolegou, přední lesklou stranu a doteková tlačítka pod ním. Zcela navíc pak jsou zakomponována hovorová tlačítka, která uvítají zejména ti z vás, kteří nemají doposud zkušenosti s OS Android, a právě tato tlačítka by jim scházela. Pokládací (červené) sluchátko navíc funguje jako zámek displeje a k vypnutí/zapnutí telefonu.

Na vrchní hraně telefonu najdeme 3,5 mm konektor Jack, do kterého budou pasovat jakákoliv běžná sluchátka. Ne levém boku je pod krytkou umístěn microUSB konektor, na opačném boku tlačítka hlasitosti. Spodní hrana je správně bez funkcí, pouze s dírkou pro ukrytý mikrofon. Nad displejem je zapuštěn reproduktor telefonu, který se velmi snadno zanese nečistotami, které pak jdou obtížně vyjmout. Pozor na to.

Zadní plastový kryt by nás sice rád přesvědčil o tom, že je z kovu, ale pouze nástřik barvy k tomu opravdu nestačí. Sejmout lze z horní hrany telefonu, kde je k tomu určený ořez. Pod krytem, bez nutnosti vyjmutí baterie, je slot na microSD kartu, s již zmiňovanou 2GB kartou od výrobce. K SIM kartě se dostaneme až po vyjmutí baterie.

Na telefonu se mi líbí oblé tvary a celkové zpracování, i když použité materiály mohly být zvoleny lépe. V návodu se pak píše, že některé části telefonu jsou tvořeny sklem, které může nárazem prasknout. Myslím si však, že přední sklíčko displeje a potažmo celé strany telefonu je plastové a poškrábat tedy půjde snadněji, než kdyby se jednalo o sklo.

Baterie a výdrž: sliby jsou rázem pryč

Baterie telefonu má kapacitu 1280 mAh a oproti původnímu plánu 1500 mAh tak razantně ubylo. Souvislost nalezneme snadno – jelikož se zmenšila úhlopříčka displeje a tím pádem rozměry, aby okolo displeje nebylo příliš materiálu, ubral výrobce i na baterii. Původní by se do telefonu jistě nevešla. Výdrž telefonu je nicméně uspokojivá, zhruba dva až tři dny, pokud budu s telefonem dělat jen občasné úkony. Když k tomu přidám poslech hudby, hraní her nebo spuštěnou Wi-Fi či GPS, výdrž klesá rychleji.

Displej a ovládání: „H“ za „Q“ a malér na světě

LG Optimus Me mělo původně disponovat 3“ displejem s rozlišením HVGA (tím jsem si jist, jelikož jsem psal preview telefonu), nakonec LG ubralo úhlopříčku na 2,8“ a rozlišení QVGA (240 x 320 px). Taková změna k horšímu mi přijde v této době jako osudová. Právě do LG Optimusu Me jsem vkládal hodně nadějí a parametry mi dávaly za pravdu. Displej trpí i absencí senzoru jasu, naopak akcelerometr a proximity senzor jsou přítomny. Čitelnost na slunci není nejlepší, ale při nejvyšší úrovni jasu je to ještě snesitelné.

Prostředí telefonu, výkon, paměť: po vzoru modelů Optimus One a Chic

LG spoléhá v současnosti na operační systém Android, a tak jeho nasazení u modelu Optimus Me není překvapivé. Telefon disponuje verzí OS Android 2.2.2 a garancí budoucího upgradu na verzi 2.3 (každý model řady Optimus má garanci alespoň jedné aktualizace na vyšší verzi OS). Od modelů Optimus One a Chic převzal totožný procesor s 600 MHz, operační paměť RAM má hodnotu 175,8 MB a nedá se považovat za dostatečnou při větším počtu spuštěných aplikací. Když vše povypínám, je volných zhruba 70 MB RAM. Vnitřní paměť telefonu je 189,5 MB a navyšuje jí přidaná 2GB microSD karta, jinak podporovány až 32GB karty. Především na paměť RAM jsem zvědavý při upgradu na verzi OS Android 2.3, poněvadž mi přijde hodně na hraně dostatečnosti a nedostatečnosti.

Test Quadrant Standard dopadl nad očekávání – 516 bodů. To telefon řadí zhruba na úroveň HTC Desire před aktualizací systému (tedy verze 2.1). Do menu se vstupuje pravým tlačítkem na spodním okraji displeje. Menu dovoluje upravovat pořadí ikon, vytvářet nové záložky, do kterých pak může každý ikonky rozdělit. To je velice přehledné řešení, speciálně u telefonů LG s Androidem. Líbí si mi také výsuvný horní panel, na kterém jsou kromě událostí i nejběžněji používané funkce. Počet domovských obrazovek může být 5 nebo 7, přičemž na každou se vejde hned několik widgetů formou ikonek či rozměrnějších nástrojů. Přidáváme je podržením prstu na ploše, odebíráme podržením konkrétního a přesunem do koše.

Podle návodu nepodporuje (lepší spíše nemá) telefon následující funkce: připojení k počítači přes Bluetooth, LG Air Sync (Web Sync, R-Click), aplikace OSP (telefon na obrazovce), úkoly v kalendáři, poznámky, aplikace Java.

Telefonování a zprávy: Androidí klasika s vylepšením

LG u modelu Me přichystalo kromě čtveřice funkčních tlačítek pod displejem ještě obě hovorová tlačítka, která by měla usnadnit přechod uživatelům z klasického telefonu s klávesnicí na dotykový. Díky červenému tlačítko, které uzamyká a zhasíná displej, odpadl zámek displeje na boku telefonu. Uživatelů navyknutí na jiný způsob budou zpočátku zkoušet vypínat aplikace právě tímto tlačítkem, což nepůjde.

U kontaktů jsou změny nepatrné. Specifickou vlastností modelů LG s Androidem je možnost volby widgetů kontaktů s přímou funkcí volání či psaní SMS zprávy. Vedle numerické klávesnice (sekce telefon) je výpis hovorů, všechny kontakty a oblíbené. U nových kontaktů můžeme přidat důležité informace o bydlišti, fotografii, vyzvánění a další informace jako IM, webové stránky, poznámky, atd. Kromě telefonních kontaktů lehce přidáme i účty Facebooku, Twitteru, Googlu a Microsoft Exchange ActiveSync, ze kterých se mohou kontakty zobrazovat samostatně či sloučené mezi těmi v telefonu a na SIM kartě. Chceme-li rychle najít kontakt, využijeme vyhledávací kolonku či můžeme zadat požadované jméno hlasem.

Také zprávy se mohou pochlubit zaběhlým způsobem – zobrazení formou konverzací, možností vymazání zpráv v dané konverzaci po překročení určitého počtu zpráv, výpisy doručení a přečtení, vytvářením MMS zpráv s max. velikostí 300 kB, nabízením slov či hlasovým zadáváním. QWERTY klávesnice na displeji má patřičné rozestupy mezi znaky, čímž se LG pochlubilo už při uvedení modelu Optimus Chic na český trh. Je to tak, píše se na ní bezchybně, a to v režimu na výšku i šířku displeje (oba boky). Emailový klient rozlišuje MS Exchange či jiné emailové servery, nastavení je otázkou minuty. Správa jednoduchá, když tak pomůže nápověda.

Fotoaparát: zaostření postrádá

Nevím, proč se stále více výrobců odhodlává ke kroku nasazení fotoaparátu bez autofocusu. Už si začínám připadat, jako kdyby to dělali redaktorům a testerům telefonů na truc. Kvalita fotek tím padá dolů a stejně tak musí i případný zájem lidí o telefon. Podívejme se, jaké má fotoaparát LG Optimusu Me za funkce. Jsou to: změna velikosti, barevné efekty, vyvážení bílé, ISO, samospoušť, kvalita snímku, automatické kontrola, geotagging, zvuk spouště. Fotoaparát pořizuje fotografie v rozlišení 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) a video ve VGA rozlišení (640 x 480 px, 21 snímků/s, formát 3GP).

Zkušební fotografie – LG Optimus Me:

Organizační funkce, zábava: web, hudba, hry a práce

Telefon vás nenechá ve štychu ve chvílích volna, v pracovním procesu i při nudě. Díky obchodu Android Market si můžete do telefonu zdarma/za poplatek stáhnout mnoho aplikací či her, které následně přesunete na kartu, abyste ušetřili potřebné místo na ukládání dalšího obsahu v telefonu. Pokud pátráte po vybraných a odzkoušených aplikacích, pak zvolte v menu položku App Advisor, která vám zobrazí deset či dvacet vybraných titulů, které odzkoušeli zástupci LG ve zvolené zemi. Myslí se rozhodně na sociální sítě, čemuž odpovídají položky Facebook a Twitter v menu, YouTube pro snazší přehrávání videí a např. i Zprávy a počasí pro rychlý přehled.

Jako vždy u telefonů s OS Android nechybí Google mapy a aktualizacemi na nové verze, funkce Latitude a navigace (v ČR stále nefunkční), hlasové vyhledávání, Google Talk, Gmail a vyhledávání na Googlu. Pro prohlížení a částečnou úpravu Office souborů slouží balík ThinkFree Office (soubory Word, Excel a PowerPoint s možnou úpravou, PDF pouze čtení). Zcela běžné funkce telefonu zastupují u modelu Optimus Me – budík s opakováním, kalendář, kalkulačka, záznam hlasu a prohlížeč fotografií a videí. Pro přehrávání videí se doporučuje stažení alternativních prohlížečů z Android Marketu, které umí přehrávat i filmy bez konverze a s titulky. Stejný je i webový prohlížeč, který zvládá zobrazit většinu stránek, na flash si příliš netroufá. Třeba u stream.cz ale existuje u mobilní verze stránek volba, kdy se video stáhne do telefonu ve formátu mp4 a to si pak spustíte. Alternativou k prohlížeči jsou věhlasné prohlížeče Opera Mini a Mobile, Skyfire, Firefox a další.

Hudební přehrávač má rozdělení dle interpretů, alb, skladeb či seznamů (např. nedávno přidané), umí hrát náhodně a s opakováním. Kvůli chybějícímu ekvalizéru však vždy volím raději jiný přehrávač, třeba PowerAMP, který je funkcemi daleko výše. Špatný není ani Winamp. Pro přehrávání FM rádií se zobrazením RDS je potřeba nejprve připojit k telefonu sluchátka, fungující jako anténa. Zejména v domácí Wi-Fi síti pak doporučuji aplikaci TuneIn Radio, která obsahuje rádia česká i světová, přehledně rozdělená dle oblastí, s nastavením kvality přehrávání.

Datová výbava: HSDPA, Wi-Fi s hotspotem, BT a USB

LG Optimus Me má co nabídnout z hlediska datové konektivity. Přes operátora podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA (až 3,6 Mb/s) a patrně zajímavější možností připojení je bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g), které může zároveň z telefonu vytvořit hotspot, a tak umožnit až pěti dalším přístrojům se připojit na tuto síť a společně využívat přenosy přes operátora na telefonu. Pamatujte však na to, že hotspot spotřebovává baterii telefonu velmi rychle a po pěti hodinách z ní nezbude nic. Dále můžeme využít Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech. MicroUSB (High-Speed USB 2.0) port slouží k připojení nabíječky i USB kabelu k počítači. Správa obsahu telefonu a aktualizace systému přes LG PC Suite, obsaženém na microSD kartě, by neměla činit problém. Přes USB se telefon také dobíjí.

Závěr recenze LG Optimus Me (P350)

Co říci závěrem k telefonu LG Optimus Me, který je nepatrněji levnější alternativou k prodávaným modelům LG Optimus One a Optimus Chic? Rozhodně pochvala výrobce za to, že pracuje i na telefonech dostupných pro širší spektrum zájemců, na druhou stranu pokárání za nesmyslnou hru s parametry telefonu od představení po nástup do prodeje, které může řadu zájemců odradit. Odpustit si QVGA displej, chybějící autofocus či malou RAM paměť, pak mohl telefon směřovat ve stopách prvního modelu řady Optimus, One.

S cenou nasazenou při zahájení prodeje (konec března 2011) nad úroveň 4 500 Kč se LG moc nepochlapilo. Telefonu by slušela cenová nálepka zhruba o tisícovku nižší, pak by mělo smysl o modelu vážně uvažovat. Doplnění: Už v půlce dubna cena klesla cena telefonu na 3 700 Kč.

OS Android 2.2 chybí autofocus
ponechaná hovorová tlačítka paměť RAM
3,5 mm Jack, microUSB vyšší cena
Wi-Fi, HSDPA 
úpravy v menu 
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
David ŠantoraAndyCrowleyBobJan Baloun Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
karel
karel

První optimus nebyl One, ale GT540.:)

Bob
Bob

Samsung galaxy 3 a nebo lg optimus me ? porsím potřebuju radu děkuju :)

Crowley
Crowley

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na GPS v tomto mobilu a zdali je schopný navigovat i off-line.
Děkuji.

Andy
Andy

Dobrý den,
přemýšlím o koupi tohoto telefonu a zajímalo by mě jestli reaguje i na dotyk nehty.
Děkuji

David Šantora
David Šantora

Dobrý večer,

ne, displej je kapacitní, reaguje tedy na kůži. Na nehty (a jakýkoli jiný tvrdý materiál) by jste potřebovala displej rezistevní, které se ale hůře ovládají a výrobci je hromadně opustili před pár lety. Dnes najdete tyto rezistevní displeje pouze na těch úplně nejlevnějších dotykových telefonech.

S pozdravem.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Podívejte se na první uniklé fotky herního Mate 20X

Podívejte se na první uniklé fotky herního Mate 20X

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Před nedávnem jsme se dozvěděli, že Huawei chystá herní model Mate 20X, jenž si svou premiéru odbyde společně s…

Facebook má další problém, unikly údaje 30 milionů lidí

Facebook má další problém, unikly údaje 30 milionů lidí

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Ve Facebooku zabezpečení údajů uživatelů delší dobu skřípe. Nyní společnost přiznala, že v průběhu září uniklo obrovské množství údajů kvůli…

Nový Xiaomi Black Shark 2 uniká na videu

Nový Xiaomi Black Shark 2 uniká na videu

DNES  |  Jakub Foltýn  |  diskuze (0)

Původní herní telefon Xiaomi Black Shark byl představen na jaře tohoto roku jako dostupnější alternativa k Razer Phone. Zatímco…

Mobilní zobrazení