Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG Optimus Hub – recenze střídmě osazeného telefonu s Androidem

  |  2 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

LG Optimus Hub považujeme za nástupce především stylového modelu Optimus Chic, byť v něm LG vidí především inovovaný Optimus One. Recenze LG Optimusu Hub vás provede výbavou telefonu a postřehy, získanými během testování. Koupit tento smartphone, nebo se porozhlédnout jinde?

Zatímco třeba na Slovensku či v dalších zemích je za nástupce LG Optimusu One považován model LG Optimus Net, v Česku za něj zvolilo LG model Optimus Hub, který přináší o fous lepší výbavu v lesklé černé konstrukci. Uzavírá zároveň letošní portfolio telefonů s Androidem, které LG vypustilo do prodeje.

Telefon přináší 3,5“ dotykový displej s HVGA rozlišením, 800 MHz procesor se starou architekturou, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, OS Android 2.3.4 či datovou konektivitu – Wi-Fi včetně Wi-Fi Direct, HSDPA. Softwarová nabídka tak paradoxně napodobuje třeba Optimus Black, jehož cena je o řád vyšší.


LG Optimus Hub – oficiální fotografie

Základní parametry – LG Optimus Hub

Rozměry113 x 61 x 11,9 mm
Hmotnost124 g
DisplejTFT, dotykový kapacitní, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“
Procesor a paměť800 MHz (ARMv6)
512 MB RAM, 160 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB (2GB v balení)
Operační systémAndroid 2.3.4 + LG Optimus UI 2.0
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, scény, barevný efekt, časovač
nahrávání VGA videa se 24 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, 2GB paměťová karta, záruční list
Cena a dostupnost , listopad/prosinec 2011

Krátké postřehy z testování telefonu LG Optimus Hub

Co se nám líbilo: přiměřené rozměry a hmotnost telefonu, OS Android 2.3.4, prohlížeč Office souborů Polaris Office, Wi-Fi 802.11 b/g/n včetně Wi-Fi Direct a Bluetooth 3.0, GPS, FM rádio s RDS, 512 MB RAM paměti, hudební přehrávač, nabídka aplikací na Android Marketu, možnost sdílení obsahu telefonu v domácí síti (SmartShare), předinstalovaný správce aplikací – pro rychlé ukončování procesů, vyšší svítivost displeje (500 nit), trojice senzorových tlačítek pod displejem.

Co se nám nelíbilo: plastová lesklá konstrukce vyklouzává z rukou, chybí hardwarové tlačítko fotoaparátu, webový prohlížeč nezobrazí Flash, obyčejný TFT displej, průměrný 5 Mpx fotoaparát, stará architektura procesoru (ARMv6).

TIP: Pro podrobné informace o telefonu LG Optimus Hub navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: nesnaží se vybočit z řady

LG Optimus Hub má ve standardním balení nabíječku, baterii, datový USB kabel, headset s peckovými sluchátky, 2GB paměťovou kartou, návod a záruční list. Prakticky se obsah balení mezi telefony moc neliší.

  

Vzhled a konstrukce: velmi připomínající lesklý Chic

LG si s modelem Optimus Hub brousí zuby především na Samsung Galaxy Ace, s nímž má hodně společného, co se hardwaru týče. Po designové stránce může nabídnout lesklý černý povrch, podobně jako před rokem model Optimus Chic. Na pohled krásný telefon, ovšem při držení v ruce to už taková sláva není, jelikož umaštěný povrch slušně klouže.

  

  

Konstrukce má rozměry 113 x 61 x 11,9 mm a hmotnost 124 gramů včetně baterie. Přední stranu vyplňuje dotykový displej, trojice senzorových tlačítek pod ním a reproduktor nad ním. Okraj převyšuje sklíčko displeje, a tak nebude docházet k odření displeje při položení stranou na zem. Na pravém boku nenalezneme žádné tlačítko či port, ty jsou soustředěna na zbylé tři hrany. Na levé to je dvojice hlasitostních tlačítek.

 

Horní hraně náleží tlačítko zámku displeje, které je schováno až za převisem oblé hrany směrem k zádům telefonu. Nechybí zde ani standardní 3,5 mm Jack. Na spodní hraně pak zbývá místo pro microUSB port a mikrofon. Hrany telefonu jsou oblé, takže se na jednu stranu telefon v ruce příjemně drží, ale snadno z ní vyklouzává.

 

Zadní strana je taktéž lesklá, i když jsou na černém povrchu vyraženy tečky, tak to není zvrásnění, které by zaručilo lepší držení v ruce. Podle specifikací nasadil výrobce 5 Mpx fotoaparát, ovšem bez přisvětlovací diody.

Baterie a výdrž: s rozvahou nejdál …

V telefonu nalezneme Li-Ion baterii s kapacitou 1500 mAh, s níž výrobce uvádí výdrž až 400 pohotovostních hodin či 5 hodin hovorů. Pokud budeme telefon užívat jako běžný uživatel, tedy denně podnikneme několik hovorů, přijmeme a odešleme dvě desítky SMS a emailů, hodinu aktivně využijeme Wi-Fi či datový přenos přes operátory s využitím webového prohlížeče či dalších aplikací, pak nám ty tři dny telefon dobře poslouží, aniž by musel být připojen k nabíječce. Při větším stupni využití samozřejmě počítejte s kratší výdrží, která se může přiblížit až hranici 5 hodin v případě, že z telefonu uděláte aktivní Wi-Fi hotspot.

Displej a ovládání: 3,5“ HVGA dotykáč

LG Optimus Hub má ideální dotykový kapacitní displej s úhlopříčkou 3,5“, ovšem s hrubším rozlišením HVGA (320 x 480 px). Jedná se o TFT displej, který zaujme větší svítivostí (až 500 nit), a tak je dobře k přečtení cokoliv i na přímém slunci. Připočtěme k tomu ještě 16 milionů zobrazovaných barev, akcelerometr pro přetáčení obrazu a proximity senzor pro zámek displeje při hovoru. Senzor jasu opět chybí. V nastavení můžeme zvolit třeba interval vypnutí obrazovky a animace, či zakázat automatické přetáčení obrazu.

  

Ovládání telefonu je zajištěno vedle samotného displeje i trojicí senzorových tlačítek, které LG začíná nyní používat namísto předchozích čtyř, kde bylo vyhledávací tlačítko prakticky zbytečné. Senzorová tlačítka jsou dobře podsvětlená, vadí mi spíš krátký interval, po který svítí a poté se vypnou, byť mám displej podsvícen třeba půl minuty. Ve tmě tak není zřejmé, kde přesně které je.

Prostředí telefonu: dnes ideální Android 2.3.4

LG Optimus Hub má operační systém Android ve verzi 2.3.4. Základem je až sedm domovských obrazovek, přičemž prostředí je v režii LG (Optimus UI 2.0). Menu je pak dáno stylem kategorií (lze měnit a přidávat nové), stránkami či seznamem. Osobně preferuji kategorie, kde si sám přesunu programy přesně tak, jak mi vyhovují, s logickou strukturou. Ostatní výrobci takové řešení stále nemají ve svých telefonech. U LG je tak v současnosti portfolio telefonů, co se možností uživatele v menu týče, na vlas stejné. Vždy víte, do čeho jdete.

Rychlost a plynulost systému sráží fakt, že se jedná o starší architekturu procesoru ARMv6, který nedovoluje v telefonu spouštět Flash obsah ve webovém prohlížeči. U telefonu na hranici 5 tisíc je to špatná volba. Po spuštění telefonu je k dispozici přes 200 volných MB RAM (z celkových 512) – zjistíme ze správce aplikací, ukrytého v menu telefonu. Zde také můžeme jednoduše ukončovat jednotlivé nebo všechny spuštěné aplikace a procesy, čímž přispíváme k prodloužení výdrže baterie. Spuštění telefonu trvá tak minutu, vypnutí do pěti sekund.

Telefonování a zprávy: tváří se náramně podobně

Opět beze změn působí sekce kontaktů a zpráv, kde podle očekávání nalezneme funkce stejné, jako v jakémkoliv dalším telefonu s Androidem, nejen u LG. Kapacita telefonního seznamu je neomezená (dána kapacitou paměti), stejně jako paměť pro SMS či emaily. Záznam hovorů může čítat 100 položek. Při volání funguje proximity senzor, který zamyká displej. Zprávy se zobrazují formou konverzací. Pro emailové účty je připraven klient od LG, který pracuje spolehlivě a všechny základní funkce obsahuje.

Fotoaparát: 5 Mpx s autofocusem a VGA video

Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, disponuje autofocusem a funkcemi, mezi které patří – scény, rozlišení fotografií, barevný efekt, časovač, geotagging či zvuk spouště. Nechybí ani vyvážení bílé a digitální přiblížení. Fotoaparát zvládá i nahrávání videí, v rozlišení VGA (640 x 480 px) se 24 snímky/s. Kvalitou fotografií se telefon řadí do průměru. Ostatně, srovnání umožní následující fotografie.

  

Zkušební fotografie – LG Optimus Hub:

Organizační funkce, zábava, GPS: okoření váš život

Základní funkce telefonu jsou stále totožné nejen u LG. Model Optimus Hub má klasickou galerii fotografií a videí od Googlu, Gmail, hlasové vyhledávání, hodiny, kalendář, kalkulačku, správce stahování, video přehrávač, funkci hledat, záznam hlasu, zprávy a počasí a třeba i Google Talk. V telefonu opět chybí klienti sociálních sítí, Facebook nebo Twitter, které si tak musíte obstarat z Marketu. Obsah doplníme z obchodu Android Market, kde je obsah zdarma či placený, případně využijeme nabídku LG, na kterou se dostaneme odkazem v menu „LG World“ a stažení příslušné aplikace. Dokumenty můžeme prohlížet v Polaris Vieweru – vytváření a úprava je možná v placené verzi Polaris Office.

Ve výbavě je dále standardní hudební přehrávač od Googlu, u kterého budete citelně postrádat ekvalizér. Naopak v něm lze hrát náhodně, s opakováním, sdílet obsah v domácí síti (SmartShare) nebo hranou skladbu použít jako vyzvánění. Kdo se rád chlubí, může obsah sdílet přes Bluetooth, email či zprávy. Stejné je i FM rádio, s funkčností po připojení sluchátek. U toho dnes nikoho nepřekvapí funkce RDS pro zobrazování informací rádia či možnost ukládání oblíbených skladeb. Zkrátka, telefon nabízí přesně to, co od něj očekáváte.

GPS funguje velmi rychle v režimu, kdy pro vyhledání pozice použijeme i A-GPS. Sama o sobě pak pozici nalezne do dvou minut, v závislosti na místě, kde se nalézáme. LG Optimus Hub má Google mapy ve verzi 5.8.0, avšak už nyní jsou uvolněny mapy ve verzi 6.0 na Android Marketu. Samozřejmostí je při využívání map i digitální kompas, který ukazuje správné nasměrování. Pokud bych si vybíral navigaci s mapami já, volil bych rozhodně Route 66, které jsou až do konce prosince zdarma v plné verzi k vyzkoušení.

Konektivita, web: chybějící Flash citelně raní

LG Optimus Hub je smartphone s více než dostatečnou konektivitu, danou bezdrátovými přenosy HSDPA (až 3,6 Mb/s) přes operátora, samozřejmě s pomalejšími GPRS/EDGE. Na internet můžeme i přes Wi-Fi (802.11 b/g/n), které můžeme zároveň i nasdílet až pro pět dalších zařízení v rámci Hotspotu (u LG vždy pojmenován jako AndroidAP, zabezpečení WPA2 PSK či žádné, automatické vypnutí při nečinnosti po zvolené době). Wi-Fi má funkci DLNA pro sdílení obsahu v domácí síti a také Wi-Fi Direct, pro velice snadné spárování a přenos dat. Internet lze sdílet i přes USB. Telefon má každopádně také Bluetooth 3.0 s A2DP a EDR. USB port podporuje Mas Storage a je ve verzi 2.0. Výčet uzavírá 3,5 mm konektor Jack.

Webovému prohlížeči chybí k dokonalosti v prvé řadě podpora Flashe, kterou bude muset každý majitel oželet. Načtení stránek je jinak bezproblémové, rychlostně závislé na daném připojení. Prohlížeč dovoluje přidávat záložky, spravovat historii, otevírat více oken. Od standardního prohlížeče Google se liší snad jen vzhledově, odlišný závan mu vneslo LG. Jako alternativy bych doporučil Operu Mini či Mobile, případně třeba mobilní Firefox. Absence Flash je v cenové kategorii hodně citlivým a bolestivým místem, na kterém LG mohlo v případě implementace lepšího procesoru vydělat, ale nestalo se tak.

Závěr recenze telefonu LG Optimus Hub

LG Optimus Hub se na českém trhu ocitá na samém konci roku 2011, přičemž u operátorů má stopku minimálně do Vánoc, jelikož jej LG nestihlo včas nabídnout. Tím pádem se o něm moc lidí ani nedozví a prodej nebude kdovíjaká. LG přiznalo, že cílem je prodat kolem 5 tisíc modelů Hub a 5 tisíc modelu Sol. Skromné cíle, že?

  

Telefon po všech stránkách spadá do takové nižší střední třídy. Může se pochlubit ideální konektivitou, vestavěnou GPS, fotoaparátem s autofocusem a aplikacemi, které zkrátí volné chvíle. Naopak OS Android ve verzi 2.3.4 berme jako konečný, vzhledem k požadavkům verze 4.0 na rychlejší procesor. Cena na úrovni pěti tisíc je i tak moc, a tak bude muset výrobce časem rozhodně slevit, pokud chce naplnit udaný počet kusů.

Aktuální cena LG Optimus Hub v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

LG Optimus Hub je o něco vyspělejší model Optimus Chic, který je na trhu jeden rok a dosud se nedočkal ani aktualizace systému na Android 2.3. Právě proto je tu nový model, který vykrývá aktuální požadavky a přidává navíc třeba Wi-Fi Direct či malinko lepší procesor. Jestli vás změny přesvědčily o tom, že právě model Hub je ten pravý pro vás, neváhejte a telefon zakupte.

 Android 2.3.4 chybí Flash
 3,5″ dotykový displej lesklé kryty kloužou
5 Mpx fotoaparát
Wi-Fi Direct
 svítivost displeje
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jindřich SrbDavid Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
David
David

Vždycky mně pobaví, že ať už má displej jakoukoli velikost, je ideální… 3,5″, 3,7″, 4,3″…. :D

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Bezdrátová myš Xiaomi: stylová, ergonomická, a ultralevná

Bezdrátová myš Xiaomi: stylová, ergonomická, a ultralevná

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Xiaomi má opravdu neskutečný záběr, pokud jde o nabízené produkty. Jeho portfolio čítá dokonce už i bezdrátovou myš. Bezdrátová myš Xiaomi…

Známe specifikace Xiaomi Mi Max 3. Čekejte obrovský 7" displej

Známe specifikace Xiaomi Mi Max 3. Čekejte obrovský 7″ displej

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Organizace TENAA v Číně certifikovala smartphone značky Xiaomi s modelovými čísly M1804E4A, M1804E4T a M1804E4C.

V Jižní Koreji bude k dispozici 512GB varianta Galaxy Note 9

V Jižní Koreji bude k dispozici 512GB varianta Galaxy Note 9

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  3 komentáře

V květnu se na internetu objevily zprávy o tom, že by chystaný phablet Galaxy Note 9 mohl být k dispozici i v konfiguraci 8…

Mobilní zobrazení