Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG GD880 Mini – recenze luxusního retro hranolku

  |  13 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

LG GD880 Mini přiblíží naše recenze. Telefon LG GD880 Mini je luxusní kousek provokující výjimečným vzhledem, excelentním 3,2“ displejem, kompletní datovou výbavou, 3,5 mm Jackem a řadou dalších funkcí. Dominantní výbavu zastřešuje prostředí LG S-Class.

Mobilní telefon LG GD880 Mini do recenze zapůjčil X-Store.cz.

LG GD880 Mini má ve výbavě 3,2“ kapacitní dotykový displej s jemným rozlišením, standardní konektory pro připojení sluchátek a USB kabelu, microSD slot, kompletní datovou výbavu a zcela nové služby výrobce. Svou převahu dokumentuje vydařeným vzhledem a relativně dobrou výdrží. Jestli si zaslouží být váš, ukáže podrobný test naší redakce.


LG GD880 Mini (Black) – oficiální fotografie

TIP: Vše o mobilním telefonu LG GD880 Mini najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – LG GD880 Mini

Rozměry102 x 47 x 10,5 mm
Hmotnost92 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení atypické WVGA (480 x 854 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
Paměť330MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémne / prostředí LG S-Class
FirmwareGD880-MSM76XX-V10a-MAR-24-2010-XX
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus
nahrávání VGA videa s 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, USB kabel
Cena a dostupnost7450 Kč, od srpna 2010

Krátké postřehy z testování LG GD880 Mini:

Co se nám líbilo: designové provedení telefonu, použité materiály, výborný 3,2“ dotykový displej s rozlišením 480 x 854 px, svižný chod telefonu, kvalita zvuku Dolby Mobile, synchronizace přes PC Suite IV, služba LG Air Sync pro správu obsahu přes web, výdrž telefonu, standardní konektory – 3,5 mm Jack, microUSB, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a řadou ne zcela běžných funkcí, kompletní datová výbava (navíc Wi-Fi s DLNA), téměř neomezený multitasking, hry založené na senzorech, špuntová sluchátka v balení

Co se nám nelíbilo: absence klasických klientů Google map a YouTube, občasné samovolné restartování telefonu


Obsah balení:

Krabice s originálním motivem nákresu stran telefonu s rozměrovými kótami v sobě ukrývá skvost v podobě modelu LG GD880 Mini. Jeho hrany vás doslova uhranou. Pod ním se nakupilo příslušenství v podobě USB kabelu se samostatným zakončením nabíječky, špuntová sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack a uživatelská příručka.

Vzhled a konstrukce:

LG GD880 Mini si zaslouží právem přídavek „luxusní“. Tak precizně zpracovanou konstrukci telefonu a celkově pojatý design jsem už dlouho neviděl. Nešetřilo se kovem a pevným plastem s pogumováním. Tenhle telefon s rozměry 102 x 47,6 x 10,6 mm a hmotností 99 gramů je nádhera pozorovat, radost jej užívat. Ostré křivky hran spolu s poněkud retro stylem telefonu jsou bezkonkurenční. Těžiště je umístěné tak, že telefon stojí na každé hraně. Množství superlativů si výrobce za model GD880 Mini opravdu zaslouží.

Přední, obdélníková plocha s nepatrnými zaobleními v rozích, nese miniaturní kamerku na videohovory, prořezy s ukrytým reproduktorem a především 3,2“ dotykový displej s jemným rozlišením. Pokud někdy na použitý displej jiných modelů výrobce snášíme kritiku, zde lze pouze a jen chválit. To se povedlo, jednoznačně! Tlačítka pod displejem bychom hledali marně, nejsou zapotřebí.

Zadní kryt je zpracován tak precizně, že na první pohled není ani jasné, jak ho sejmout. S rámem telefonu lícuje skvěle, pevně a v žádném bodě nevrže. Příjemný pogumovaný povrch je příjemný při držení telefonu v ruce a navíc telefon neklouže. Boky telefonu a horní hrana jsou vyrobeny z oceli, v bocích je navíc důsledné rýhování, které ony křivky ještě více zdůrazňuje. Na horní, ocelové, hraně telefonu je ukryt microUSB port pod plastovou odklopnou krytkou, klasický 3,5 mm konektor Jack a tlačítko odemknutí/zamknutí displeje a zároveň určené v vypnutí/zapnutí telefonu. Spodní, pogumovaná, plastová hrana, nese senzor (k němu si více povíme později) a mikrofon.

Na pravém boku z pohledu majitele telefonu je přesuvná krytka slotu až pro 32GB kartu (microSD). Místo tu má také dvoupolohové tlačítko fotoaparátu. Levý bok nese dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, která nevybočují ze stylu a jsou shodně rýhované, jako jejich okolí.

Displej a ovládání:

Chlouba modelu GD880 Mini tkví v displeji. Jedná se o typ TFT dotykového displeje s kapacitní technologií (ovládání prsty). Úhlopříčka displeje je příjemných 3,2“, což je v kombinaci s rozlišením 480 x 854 px nádhera. Radost pracovat na displeji s tak jemným rozlišením. Chybí dodat, že displej zobrazuje 16 milionů barev a podporuje Multi-touch (dvěma prsty můžete přibližovat fotografie nebo stránky ve webovém prohlížeči).

Telefon se ovládá výhradně prsty, případně si lze dokoupit speciální stylus na kapacitní displej. Podle mého názoru stylus nevyužijete, ovládání je bezproblémové v každé části menu a speciálně vše uzpůsobeno dotykům prstů. Na první pohled by se mohlo zdát, že absence všech hardwarových tlačítek bude komplikací pro uživatele. Není tomu tak, od první chvíle si zvyknete na tlačítka softwarová na displeji, která nahrazují tlačítka pod displejem u jiných modelů.

Baterie a výdrž:

Standardně je s telefonem dodávána Li-Ion baterie o kapacitě 900 mAh. Výrobce s ní uvádí hodnoty výdrže telefonu – 300 hodin pohotovostní režim, 4 hodiny volání. Výdrž úměrně klesá s využíváním telefonu, nás však mile potěšila. Páteční večer jsme zapnuli Wi-Fi včetně možnosti sdílet složky s počítačem (DLNA), v sobotu byl zhruba 2 hodiny aktivní displej s podsvícením na 60% a byl testován obsah telefonu. Teprve v neděli dopoledne si řekl o připojení nabíječky. Uvažujme tedy 2-3 dny výdrže při běžném užívání.

K baterii se dostanete tak, že sejmete zadní kryt telefonu ve směru určeném šipkou. Slot pro SIM kartu je posazen vedle baterie, i tak z něj kartu bez vyjmutí baterie nedostanete. Pozor si dávejte na vlhkost, telefon má totiž indikátor vlhkosti přímo u horního okraje pod krytem. Se špatným zabarvením tohoto indikátoru byste telefon asi jen těžko reklamovali, ať už by se jednalo o sebemenší drobnost. Pod zadním krytem nechybí ani konektor externí antény.

Prostředí telefonu:

LG GD880 Mini není založen na operačním systému, vystačí si s vlastním prostředím S-Class. Domovská obrazovka sestává z celkem tří po sobě jdoucích obrazovek, na které si uživatel dle libosti rozmístí jednotlivé widgety či ikony na aplikace z menu. Působivý je pak způsob seřazení těchto widgetů a ikon, a to zatřesením! Rychlé volby (Bluetooth, Wi-Fi, budík, přehrávač, kalendář a profily) jsou k dispozici po kliknutí na libovolné místo horního panelu s časem a ukazatelem sítě.

Telefon je při procházení obrazovek pohotovostního režimu i v menu velmi svižný a neubírá mu ani větší počet zároveň spuštěných aplikací (vyzkoušeli jsme 15). Multitasking funguje spolehlivě, lze ho vyvolat přímo ikonkou v levém dolním okraji displeje a poté mezi spuštěnými programy přepínat dle libosti. Výrobce sice neuvedl, jaký procesor do telefonu zabudoval, hodnota RAM paměti je však podle některých zdrojů 128MB. Vnitřní paměť telefonu 330MB postačí na běžné užívání, při větší potřebě pořiďte libovolnou microSD kartu (až 32GB).

Vraťme se k samotnému prostředí, jehož domovské obrazovky mají přednastavenu tapetu s motivem tažené oceli, která dokresluje onen pocit výjimečnosti celého přístroje. Do menu se vstupuje pravým (ze čtyř vedle sebe nabízených) tlačítkem na displeji. Menu má taktéž tři po sobě jdoucí obrazovky s celkem dvanácti ikonami na každé z prvních dvou, třetí obrazovka má zbylých devět ikonek. Rozmístění ikon se může zdát na první pohled nelogické, ale je shodné s dalšími modely výrobce, akorát nejsou jednotlivé řady ikon pojmenované. Zkusme to tedy my – první řada je bezesporu komunikace (zprávy, kontakty, volání, videohovory, email, profily, LG Air Sync, atd.), druhá řada patří organizačním funkcím (prohlížeč, kalendář, budík, úkoly, poznámky, přehled hovorů, atd.), třetí řada je zábava (fotoaparát, hudba, galerie, hry, FM rádio, záznam hlasu, atd.), poslední řada bez určení (služby Google, Facebook, Twitter, videokamera, Wi-Fi, ostatní nástroje).

Telefonování a zprávy:

Telefonní seznam telefonu LG GD880 Mini může pojmout až 1000 kontaktů. Ke každému z nich je dovoleno ukládat podrobnější informace včetně fotografie a různého vyzvánění. Ve volbách mě zaujala možnost sloučení kontaktu s jiným v adresáři. Pokud jste si např. ukládali na jednoho uživatele více čísel (firemní, soukromé, pevná) a vždy vytvářeli nový kontakt, tak zde si můžete všechny libovolně sloučit pod jedno jméno, aniž byste museli čísla složitě přepisovat manuálně.

V kontaktech se nabízí rychlá volba na hovor, zprávu či videohovor. Odesílat lze také vizitku, a to vlastní (můj profil) nebo jakýkoliv kontakt z adresáře, formou MMS, emailem či přes Bluetooth. Vyhledávání kontaktů v adresáři ve vyhledávací liště je okamžité, umí však vyhledávat pouze jména a příjmení, např. podle přidaného emailu u konkrétního kontaktu tento kontakt po vypsání části emailu nenalezne. Co se týče záznamu hovorů (uskutečněné, zmeškané, atd.), telefon má historii 200 položek.

Pro zprávy je připraven prostor s kapacitou 1000 položek. Adresář zpráv řadí SMS podle data přijetí a zvolit lze např. to, v jakém zobrazení bude výchozí složka zpráv (přijaté, strukturovaná schránka). V podstatě se jedná o to, jestli jsou zprávy zobrazovány všechny po sobě nebo se řadí dle odesílatele do podsložek (podobné řešení známe např. u Sony Ericssonu, kde se jedná o konverzaci).

Psaní nové zprávy je možné v režimu na výšku i na šířku displeje. Při překlopení displeje se nabídne povedená QWERTZ klávesnice navíc s tlačítky – ě, á, ů – přímo vedle běžných písmen na pravém okraji. To uživateli ulehčí psaní složitějších textů s háčky a čárkami. Součástí zprávy mohou být i emotikony a multimediální obsah (obrázky, zvuky, videa, atd. Příjemců může být hned několik. Líbí se mi i manuální volba ve velikosti písma. S přečtením největšího písma by neměli mít potíž ani senioři, naopak to nejmenší je určeno spíše mladším skupinám.

Pro uživatele s potřebou neustálé synchronizace emailů je připraven Microsoft Exchange, vytvářet lze samozřejmě několik emailových účtů s nastavením režimu stahování emailů, velikostí příloh atd. Od výrobce je správné, že dává uživateli také možnost zálohy dat přes službu LG Air Sync. Služba LG Air Sync registruje a aktivuje webový účet v telefonu, synchronizuje data telefonu s webem a umožňuje uživatelům snadno spravovat a používat data na webu. Prostřednictvím připojení k aplikaci LG PC Suite může služba LG Air Sync synchronizovat data z telefonu, počítače a webu, nebo odesílat data z aplikace PC Suite na web. LG GD880 Mini prvním modelem, který službu LG Air Sync umožňuje využívat.

Fotoaparát:

Luxusně pojatý model GD880 Mini naštěstí nezapomněl ani na kvalitní fotoaparát. Připraven je 5 Mpx fotoaparát (2560 x 1920 px) s autofocusem. Marně bychom hledali pouze LED blesk. Menu fotoaparátu je prakticky totožné, jako u modelu BL40. Na displeji se dá rychle nastavit úroveň jasu, režim fotografování (automaticky, makro) a přiblížení. Další nastavení už je umístěné samostatně pod příslušnou ikonkou. Posuvem kolečka vybíráte možnosti fotoaparátu, mezi kterými je volba fotoaparátu (hlavní, kamerka nad displejem), paměť, přiřazení souřadnic k fotografii (geotagging), zvuk spouště, kvalita fotografie, samospoušť, zaostření, barevný efekt, ISO, velikost fotografie a režimy fotografování. LG mezi režimy řadí normální záběr, sekvence snímání, snímek úsměvu, snímek krásy, umělecký snímek, rámeček, panorama, sešívaný snímek a animovaný snímek (formát .gif).

Režim videokamery dovoluje také volit mezi přední kamerkou nad displejem a klasickou zadní čočkou fotoaparátu. Nejvyšší kvalita videa má rozlišení VGA (640 x 480 px, 18 snímků/s, MP4). Zhruba 1MB video soubor znamená při tomto nastavení 5 sekund natáčení. Ostatní nastavení jsou téměř shodná s nastavením u fotografií, navíc lze vypnout při natáčení videa zvuk.

Zkušební video – LG GD880 Mini (MP4, 4,9 MB, 640 x 480 px)

Zkušební fotografie – LG GD880 Mini:

Organizační funkce, zábava:

Z organizačních funkcí jmenujme kalendář s připomínáním, budík s opakováním, poznámky, úkoly, kalendář, stopky, převodník jednotek či světový čas. Obsah telefonu lze procházet skrze položku Moje soubory. Mladší generace uvítají klienty Facebook a Twitter, ve složce s Google službami také přímé odkazy na stránky YouTube, Blogger či Google Mail. Telefon si poradí s Office formáty (.doc, .xls, .ppt), s textovými soubory .txt a .pdf. Synchronizace nejen těchto souborů je možná přes PC Suite IV (stahujte verzi LG PC Suite IV v4.2.35.20100831 (Build 12905).

LG GD880 Mini umí i pobavit či zabavit, jsou k tomu připraveny hry The Sims 3 a Tetris, dále Skutečné rybaření využívající akcelerometr v telefonu a Bublifuk, který po vás vyžaduje foukání do senzoru ve spodní hraně telefonu. Podle intenzity foukání opravdu vytváříte bubliny z bublifuku. Ve složce aplikace hledáme obsah marně. Výrobce žádný šikovný prográmek či aplikaci nepředinstaloval.

Datové funkce, navigace:

Překvapivě má telefon vyřešeny Google mapy. Nemá je totiž nainstalované coby aplikaci přímo v telefonu, ale pod položkou se skrývá odkaz na webovou verzi Google map 8.1. Uživateli bez datového balíčku se může taková sranda pěkně prodražit. Webové mapy sice mají srovnatelné funkce s těmi v telefonech, ale je to zkrátka nezvyk, na kterém telefon ztrácí. Mapy jsou navíc pouze v anglickém jazyce. Možná bude vhodnější doinstalovat nějakou Java navigaci (např. Amaze GPS). Telefon má GPS včetně asistované A-GPS.

Datové funkce telefonu jsou příkladné, od nejpomalejších datových přenosů přes operátory (GPRS, EDGE) je zastoupeno HSPA, a to HSDPA (download) až 7,2 Mb/s a HSUPA (upload) až 2Mb/s. Výčet doplňuje bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g) s DLNA a Bluetooth 2.1 s podporou A2DP profilu (stereo poslech přes sluchátka). Funkce DLNA umožňuje jednoduše sdílet obsah telefonu s počítačem přes domácí Wi-Fi síť. Kabelové spojení obstarává microUSB konektor, do něhož se připojuje USB kabel, zároveň fungující jako kabel od nabíječky. Pro prohlížení webových stránek je připraven jednoduchý prohlížeč (WAP 2.0, xHTML, HTML), jehož součástí je také RSS čtečka. V nastavení telefonu lze přímo omezit roamingová data, abyste v zahraničí nevědomky neplatili za cokoliv nevyžádaného.

Hudební a video přehrávač, rádio:

Telefon využijete stejně dobře k poslechu hudby, a to buď té vlastní v hudebním přehrávači, nebo v FM rádiu. Rádio má funkci RDS, která zobrazuje informace o názvu rádia a aktuálně hraných písních, paměť na 30 stanic a dovoluje hrát přes reproduktor. Vždy je ovšem potřeba mít připojená sluchátka, aby se rádio mohlo spustit.

Hudební přehrávač (podpora formátů MP3, AAC, AAC+, WAV) má pěkné provedení a zároveň se v něm lze maximálně funkčně orientovat. Funkce jako náhodný výběr, hraní s opakováním jsou samozřejmostí. Ekvalizér nabízí několik různých stylů včetně Dolby Mobile, se kterým je poslech o několik tříd lepší. Až poznáte, už nevyměníte. Mohou být vytvářeny seznamy skladeb, zobrazován obal alba (pokud údaj daný song má v sobě uložený) a hudba odesílána ihned přes Bluetooth nebo email. K dobrému poslechu poslouží špuntová sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, na nichž je i mikrofon pro hovory. Chybí snad jen klipsna pro uchycení na oděv.

Pozadu nezůstává ani přehrávač videí, který kromě běžných formátů AVI, MP4a 3GP podporuje i DivX (po registraci přístroje dle návodu) a kodeky H.263, H.264 a MPEG4. Pokud přemýšlíte o filmu s titulky, pak by měly být obsaženy přímo ve video souboru, samostatně je nespustíte.

Závěr recenze LG GD880 Mini

Při obdržení LG GD880 Mini na test jsem byl doslova okouzlen desénovým zpracováním telefonu. Výrobce si dal záležet, co je na telefonu velmi patrné. Od použitých materiálů až po absolutní lícování krytů uslyší pouze chválu. Přístroj vsadil na vlastní prostředí S-Class, omezující částečně uživatele v možnostech nastavení a hlavně bezplatného stahování obsahu. Dovedu si představit, že by v telefonu byl Android 2.2. Pak by se jednalo bezesporu o prodejní trhák.

V telefonu se nelézá celá řada funkcí, jejichž užitečnost snad ani není potřeba připomínat. Uživatel s ním zorganizuje čas přesně podle sebe, vyřídí na něm pracovní i osobní záležitosti a ještě mu zbude čas na zábavu a relax. Novinkou je funkce LG Air Sync, s níž lze synchronizovat data přes web. S povděkem bereme hudební funkce přehrávače v čele s kvalitou zvuku Dolby Mobile. Myšleno bylo také na funkce fotoaparátu a datovou výbavu, které nechybí v podstatě nic. Přes Wi-Fi si dokonce uživatel telefonu v domácí Wi-Fi síti nasdílí obsah z telefonu (funkce DLNA).

Z testu vyplývá, že telefon je cílený skoro na všechny věkové skupiny, každé dokáže nabídnout přesně to, co od telefonu vyžaduje. Otázkou zůstává, jestli jsou potenciální zájemci ochotni investovat za model GD880 Mini částku necelých osmi tisíc korun (v době testování, září 2010). Na základě zkušeností ho lze doporučit, i když náhodná restartování telefonu nejsou dvakrát oblíbená. Na druhou stranu to je jediný větší nešvar modelu.

Koupit LG GD880 Mini v internetovém obchodě X-Store.cz.

displej s rozlišením 480 x 854 px občasný restart
design telefonu chybějící aplikace
podpora DivX videí 
datové funkce 
senzorové hry 
správa obsahu tel. 
GPS 
Dolby Mobile 
ČLÁNKY:,

Diskuze

avatar
9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
MirekPavlaMichaelaTomášZdenek Havranek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
jakub
jakub

Prodavá se mobil v české platformě ? předem díky

Jan Zvěřina
Jan Zvěřina

Je možné si nechat na pohotovostní obrazovce nechat zobrazit nejbližší události z kalendáře? Děkuji.

Lenka
Lenka

Dobrý den, dá se ovládat nehty? Nerada používám stylus a nehty si kvůli tomu neostříhám:-)Děkuji za info

Honza
Honza

co dělat, když se nedaří zprovoznit prohlížeč a ani wifi :-(

Tomáš
Tomáš

z zacatku mi to taky neslo, ale pka jsem se v tom trochu šťoural a kdyz kliknes na ikonu PRIPOJENÍ tak je tam moznost DOMACI SIT tak ji jen zapni a vybert si sit na kterou se chces pripojit… melo by to fungovat-teda aspon me to takhle jde

Lukášt
Lukášt

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na to náhodné restartování telefonu.Jak často se vám při testování stávalo že se mobil restartoval?

Zdenek Havranek
Zdenek Havranek

Z vlastní zkušenosti asi po tří měsíčním používání se resetoval pouze dvakrát, jednou při hovoru a jednou, když jsem poslouchal hudbu a zároveň fotil. Takže bych řek, že to je docela v klidu. Dávám mu jinak docela zabrat, někdy zároveň poslouchám hudbu, jsem připojenej na net a u toho běží java navigace, nepozoruju u toho žádné zpomalení.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy A7 (2018): krasavec se třemi foťáky

Samsung Galaxy A7 (2018): krasavec se třemi foťáky

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Samsung dnes představil širému světu nový model spadající do produktové řady A, a sice model Galaxy A7 (2018). Korejci…

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Mobilní zobrazení