Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

LG G3: Černý kůň mezi supertelefony (druhé dojmy)

  |  34 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Smartphone LG G3 přichází z letošních top smartphonů s Androidem jako poslední, jeví se ale zatím jako jasně nejlepší. Naše vesměs pozitivní první dojmy z představení v Londýně, kde jsme telefon ihned vyzkoušeli, pokračují i při bližším druhém pohledu, tentokrát již z pohodlní naší redakce v Praze.

Kapitoly článku:

» Úvod, vzhled, displej, prostředí
» Fotoaparát, zkušební snímky, výdrž, zhodnocení

Mohlo by vás zajímat: Recenze LG G3: Pořádná trefa do černého!

Na začátek je podstatné uvést, že zatímco vzorky na tiskové konferenci v Londýně před 2 týdny a první vzorky v ČR měly ještě poměrně testovací předprodukční verze firmwaru v8 a v9, námi testovaná verze telefonu LG G3 již obsahuje v10, ve které je opraveno a vylepšeno hned několik vlastností, údajně v oblasti fotoaparátu či výdrže baterie. Od prodejní verze už by se neměla o mnoho lišit. Přesto berte tento druhý pohled stále jako ukázku toho, co již nejvybavenější telefon od LG přináší, než co ještě není zcela stoprocentní a stále může být do doby uvedení na český trh opraveno. LG G3 zamíří k prvním zákazníkům koncem června, zatím vše směřuje k pátku 27. června. Telefon lze již nyní předobjednat za akční cenu 13 990 / 14 990 Kč (za 16/32 GB verzi) a jako bonus dostanou zákazníci i speciální ochranné pouzdro Quick Circle.

Jednoduchý a praktický design

V prvních dojmech z Londýna na mě telefon působil hodnotným dojmem, osobně mě ze všech barevných variant nejvíce oslovilo bílé provedení – protože vypadá dle mého nejlépe. Jenže tak dobře už nepůsobí ve stejné barvě zadní kryt, který je na rovinu z plastu, a nezachrání jej ani to, že používá i tenkou vrstvu kovu. Při poklepání je to zkrátka plast, který může časem začít vrzat, skřípat a ne zcela dobře pasovat. S tím bude muset každý zájemce o telefon LG G3 nutně počítat.

Celkový dojem z dílenského zpracování – myšleno pocitu při držení telefonu v ruce a jeho kompaktnosti na 5,5″ telefon, je velmi dobrý. Při jednoručním ovládání telefonu jsem neměl za žádné běžné denní situace žádný problém, jihokorejskému výrobci se opravdu povedlo, co na prezentaci svého modelu sliboval – přinést phablet i rozměrech vlajkových lodí – smartphonů. Hmotnost 149 gramů sice není nejmenší a zprvu jsem telefon v ruce cítil více, ale není to žádný extrém a neřekl bych ani, že důvod, proč telefon nekupovat. Pokud nějaký důvod k nezakoupení LG G3 hledáte, může to být maximálně jen zmíněný plastový zadní kryt či nezvýšená odolnost proti vodě, kterou konkurenční vlajkové lodě Sony Xperia Z2 a Samsung Galaxy S5 naopak nabízejí. Záleží, jestli tuto vlastnost v praxi využijete.

Během používání LG G3 jsem hodně ocenil beztlačítkový design – pro odemknutí či zamknutí telefonu stačí na displeji dvakrát poklepat, oblíbil jsem si také zámek KnockCode, se kterým telefon odemknete jen po poklepání na displeji v určitých 4 polích, které si zvolíte v libovolné kombinaci. Funguje to skvěle, hlavně rychle a přesně, což mi v prvních dojmech původně nepřišlo. Rozhodně tisíckrát lépe, než senzor otisků prstů u kteréhokoliv Androidu – jen iPhone 5S je zde lepší a účinnější. Jako jediný telefon spolu s předchůdcem G2 však smartphone disponuje tlačítky na zadní straně, které jsou velkým přínosem hlavně během hovorů, kdy lze snadno a pohodlně měnit hlasitost. Kdo to vyzkoušel u LG G2, dá mi jistě za pravdu.

Displej kvalitní spíše barvami než QHD rozlišením

Když jsem si LG G3 prohlížel naživo poprvé, displej se mi velmi líbil. Líbí se mi i nyní, při druhém a delším zkoušení, ale začínám vidět skutečný přínos displeje u G3 ne v jeho ultravysokém rozlišení (které bude zajisté marketingově táhnout), ale v jeho barevném podání, sytosti barev a celkové vynikající čitelnosti. Podle mě patří displej G3 mezi současnou špičku všech displejů. Zajímavé bylo také sledovat, co na displej LG G3 říká mé okolí – většina se shodla na tom, že displej překročil meze toho, co člověk vidí v reálu a je čímsi ještě za hranou kvality. Konkrétně prezentační video zapůsobilo snad na každého, komu jsem jej na chvíli pustil. Při běžném používání systému ale rozdíly většinou nepostřehnete, stejně tak jsou dnes podobně kvalitní LCD displeje používané například u HTC One M8, Sony Xperii Z2, ale i loňského LG G2.

Prostředí hraje jednoduchost, některé funkce scházejí

Moderní plochý flat design nenechal ani jihokorejské LG klidným. Nadstavba od výrobce tak graficky mění prakticky snad vše, co v telefonu známe z čistého Androidu. A učí se od loňského iOS 7 od Applu, což koneckonců potvrzují i některé doslova totožné ikonky „vypůjčené“ z jablečného systému. To ale jihokorejskému výrobci nezazlívám. Naopak, celkově se mi prostředí a práce s ním líbí. Vzhled působí uhlazeně a přehledně, důležitou vidím možnost nahradit si ikonku aplikací za jakoukoliv vytvořenou z libovolného obrázku – takže si pak můžete krásně celý systém ještě více sjednotit do flat designu, ke kterému stále celá řada (ba co řada, spíše drtivá většina) aplikací neinklinuje. A změnit se toho dá v telefonu více, od různých motivů přes font písma po styl přechodů a animací. Možná, že toho je až přespříliš – nové LG G3 respektuje jednoduchost, která se ale v tomto naopak vytrácí.

Prostředí je dokonale odladěné, příkladně rychlé a plynulé. Aplikace mi nespadla ani jednou, menší prohřešek, který LG opakuje již několik let, je refresh úvodní plochy s widgety, pokud na telefonu například spustím dual screen či některé výkonově náročnější aplikace a z nich se rychle vrátím tlačítkem domů na úvodní plochu. Pak telefon vše nesmyslně znovu vykresluje a pomalu načítá. Jinak se mi vše ostatní jeví jako dokonalé.

Menším zklamáním je, že v dual screen režimu schází doinstalované aplikace – například Facebook Messenger se vám otevřít ani v jednom z dvojice oken nepovede. A jednotnost pak nepanuje v oblasti „vybarvenosti“ horní části aplikací, které jsou jen v případě předinstalovaných aplikací v charakteristické barvě včetně celé horní notifikační lišty ala iOS 7. U Android aplikací ale pochopitelně scházejí vývojáři, kteří by přímo pro LG předělávali své aplikace a ani LG nemůže v Androidu příkazem nařídit, aby alespoň v neutrální barvě došlo k „dobarvení“. Pokud si tak spustíte téměř jakékoliv doinstalované aplikace, připravte se, že již jejich prostředí nemusí být tak čisté a přehledné jako samotná nadstavba od LG.

Stejně tak by se hodila i nějaká gesta pro snadnější ovládání, která by se LG mohlo naučit třeba právě od iPhonu nebo dnes už i HTC a Xiaomi či konekonců kvalitnějších launcherů z Google Play. V prostředí mi také schází pokročilejší úsporný mód, který je dnes podle mě nutností bez ohledu na velikost baterie. Naopak nechybí správce pro vyčištění paměti a uvolnění místa pro udržení telefonu v dobré kondici – což bývá u Android telefonů otázkou funkčnosti a nefunkčnosti v delším časovém horizontu.

Kapitoly článku:

» Úvod, vzhled, displej, prostředí
» Fotoaparát, zkušební snímky, výdrž, zhodnocení

ČLÁNKY:, , ,
Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Byla to jen otázka času, kdy přijde některý „ze známějších“ čínských výrobců a okopíruje charakteristický výřez displeje nového iPhonu X. Podobností…

App Store nyní umožňuje předobjednávky aplikací

App Store nyní umožňuje předobjednávky aplikací

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Tvůrci aplikací dostali skvělou možnost, jak zvýšit své šance na úspěch na App Store, kde je samozřejmě obrovská konkurence. Apple oznámil,…

Recenze Xiaomi Redmi Note 5A: králem mezi levnými?

Recenze Xiaomi Redmi Note 5A: králem mezi levnými?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O Xiaomi by se dalo říct, že je králem levných smartphonů. Pokud si vybíráte nový telefon, ale nechcete sahat příliš hluboko…

Mobilní zobrazení