Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

LG BL40 – recenze mobilní čokoládové tyčinky

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Mobilní telefony u LG dostávají často nevšední tvary. Rekordmanem se stal model LG BL40, který je extrémně tenký a má širokoúhlý displej u telefonů dosud nevídaný.

Mobilní telefon LG BL40 do recenze zapůjčil X-Store.CZ.

LG BL40 (New Chocolate) je unikát mezi současnými telefony. Jeho displej má totiž atypický poměr stran. Funkcemi je BL40 naprosto prošpekováno, mě se však při jeho používání vždy vybaví, že držím pádlo. Přiznávám, že kdysi testovaný Samsung i8910 HD jsem pojmenoval stejně. Nové LG ho ale jasně poráží. Lidé v okolí na něj nahlíželi pozoruhodně, když jsem jej vytáhl z kapsy a začal třeba prohlížet webové stránky.


Oficiální fotografie – LG BL40

I tak zásadní telefon, jakým nové, černé, podlouhlé LG BL40 je, se nevyvaroval zásadních chyb, které ho sráží hluboko pod očekávání. Neúprosná omezení paměti spuštěných aplikací nebo absurdní zobrazení navigace Wisepilot jen na výšku displeje mě natolik pobouřila, že směrem do Koreje vzkazuji, ať příště více přemýšlejí logicky. Tak drastická omezení paměti snad nemůžou myslet ani vážně pro telefon v cenové kategorii nad deset tisíc korun.

TIP: Veškeré informace o mobilním telefonu LG BL40 najdete v katalogu mobilních telefonů.

Základní parametry LG BL40

Rozměry128 x 51 x 10,9 mm
Hmotnost129 g
Displejdotykový, TFT, rozlišení 800 x 345 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Paměť1,1 GB + paměťové karty microSD/SDHC až 32 GB
Operační systémprostředí LG 3D S-Class
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, 1x LED blesk, nahrávání videa (640 x 480 px)
Obsah balenínávod, záruční list, mini CD, baterie, nabíječka, USB datový kabel, handsfree se špuntovými sluchátky
Cena a dostupnost11 500 Kč, od listopadu 2009

Krátké postřehy z testování LG BL40:

Co se nám líbilo: širokoúhlý 4“ displej s rozlišením 800 x 345 px; tenké tělo přístroje; 3,5 mm konektor Jack; špuntová sluchátka se znatelným zesílením basů; navigace Wisepilot; Wi-Fi; rychlá data HSPA; podpora video formátů; propracovaný hudební přehrávač; kvalitní webový prohlížeč; 5 Mpx fotoaparát s LED diodou a např. funkcí skica; dostatečná vnitřní paměť 1,1 GB

Co se nám nelíbilo: nízká paměť RAM (kdoví, jestli těch udávaných 128 MB je pravda); lesklý obal, který brzo trpí mastnotou z rukou; zobrazení některých aplikací jen na výšku displeje (např. Wisepilot, Jimm)


Obsah balení:

V elegantní krabici je spolu s telefonem dodáván návod, záruční list, instalační mini CD, baterie, nabíječka, USB datový kabel a handsfree se špuntovými sluchátky.

Vzhled a konstrukce: protáhne vaše myšlenky

Kde vzali vývojáři u LG inspiraci pro model BL40, je mi záhadou. Přijít s něčím výjimečným a naprosto rozhodit současný trend mobilních telefonů, kdy jde o co největší úsporu velikosti telefonu a zároveň maximalizaci displeje.

Konstrukce telefonu je pevná, nevykazující sebemenší náznak vrzajícího krytu. Celý obal telefonu je lesklý, takže na něm je vidět každý dotek uživatele.

Horní hrana telefonu nese 3,5 mm konektor Jack a tlačítko zámku telefonu. Logické umístění hudebního konektoru chválím. Spodní hrana je barevně totožná s vrchní, tedy červeno-oranžová, a objevuje se na ní otvor pro mikrofon. Na bocích je microUSB konektor, tlačítko hudebního přehrávače, fotoaparátu a regulace hlasitosti.

Ke slotu pro microSD kartu či SIM kartu, stejně tak k baterii, se dostaneme sejmutím zadního krytu. Podle návodu to znamená posun prstů od fotoaparátu směrem ke spodní hraně.

Displej a ovládání: šílený poměr stran

S nadhledem jsem přistupoval k displeji, jehož poměr stran a celková úhlopříčka 4“ vzbuzovaly patřičný respekt. Reakce na dotyk jsou vyvážené a velice rychlé. Celkové ovládání dotykovým displejem je proto jednoznačně přesné, bez zbytečných kliků jinam, než požadujete. Displej trpí jiným nešvarem, a to nechráněním kryty, takže je velice lehko poškrabatelný už jen při umístění do kapsy. V balení mohl výrobce přidat nějaké kvalitní pouzdro, u podobně drahých zařízení se to očekává.

Baterie a výdrž: žádné štístko

Výdrž telefonu není silnou stránkou modelu BL40. Baterie Li-Ion s 1000 mAh dokáže při denní zátěži zkolabovat už druhý den. Kdybychom denně např. pouštěli hudbu více hodin a byly na webu, přičemž po celou dobu by byl zaplý displej, tak je potřeba nabíjet první den večer.

Prostředí telefonu: stylové menu s nedostatkem paměti

Po vzoru LG Areny nasadil výrobce prostředí 3D S-Class, u něhož provedl potřebné úpravy a doladil rozmístění jednotlivých funkcí a ikon. Domovska obrazovka má podobu buďto 4 ploch – widgety, kontakty, prohlížeč, rychlá volba, nebo 3D kvádr s plochami pro snažší výběr jedné ze čtyř ploch.

Menu je rozdělené také na 4 části – komunikace, zábava, nástroje, nastavení. Přesun po ikonkách probíhá posunem po displeji ve směru potáhnutí. Nastavení obsahuje profily, obrazovka, telefon, hovory, Bluetooth, Wi-Fi, Touchpad (vibrace/zvuk), připojení.

Telefonování a zprávy: jen to, co má smysl

Seznam kontaktů je řazen ve složce s dobrou přehledností a snadným vyhledáváním dle znaků. Je na uživateli, zvolí-li seznam v telefonu nebo na SIM kartě. Celkově telefon pojme 1000 kontaktů, Ke každému dovolí napsat spoustu dalších informací, přiřadit obrázek (fotografii) a zařadit jej do skupiny či oblíbených kontaktů. Poslání vizitky skrze Bluetooth nebo email je samozřejmostí.

U zpráv jsem žádný převrat nenalezl. Složka byla rozdělena do sekcí a orientace byla snadná. Psaní znaků bylo na virtuální klávesnici ve srovnání např. s Nokií N97 Mini téměř shodné. Musím však zmínit, že Nokia má v tomto směru svou dotykovou klávesnici a reakce na velmi vysoké úrovni. MMS zprávy telefon umí v max. velikosti 300 kB včetně příloh. Emailový klient splňoval hlavní prvky, a to automatickou aktualizaci, snadné nastavení emailu a řazení dle předem daných kriterií.

Zábava, hudební přehrávač: s hudbou to umí

Zaujme vás aplikace filmař, ve které lze upravovat video soubory a dodávat jim nový lesk. Dlouho jsem přemýšlel, jak to LG myslí se sekcí hry a aplikace. Zatímco hry spadají do podsekce zábava a nalezneme tam – Racing Time 2, Dual Match, Music World, Hidden Catch Wide, Real Motion Fishing, Bubble Breeze, Musical Instrument, tak v podsložce hry je dalších pět – Asphalt 4, Brain Challenge, Bubble Bash, Monopoly a Tetris. Že by s některýma nebyla zábava a proto v sekci zábava nebyly?

V aplikacích jsou Google mapy a navigace Wisepilot pro LG. Právě navigace se chlubí nejhorším přešlapem modelu BL40. Dokáže totiž pracovat pouze v režimu na výšku, takže výhoda širokého displeje je vniveč. Galerie řadí fotky dle data, jména nebo typu a obrázky umí prezentacovat.

FM rádio s RDS má automatické vyhledávání a ukládá až dvacet stanic. Ve větších městech je to počet pozic nedostačující, takže při automatickém ladění stanic můžete skončit na frekvenci někde na FM 97.0 a dále stejně stanice zadat manuálně místo některých nalezených. Reproduktor hraje povedeně a nebál bych se ho použít čas od času namísto sluchátek.

Fotoaparát: 5 Mpx skica za sekundu

Možnosti fotoaparátu si dnes projdeme v bodech (přehlednější). Nastavení je opravdu objemné, o čemž se sami přesvědčíte.

 • Scény – portrét, celá obrazovka, sport, noc
 • Blesk – autom., redukce efektu červených očí, vypnuto, zapnuto
 • Makro
 • Kvalita – normální, vysoká, max.
 • Hlavní fot. / druhý fot.
 • Velikost – 5 Mpx, 3 Mpx, 2 Mpx, 1 Mpx, VGA
 • Barevný efekt – sépie, jednobarevný, negativ, skica
 • Vyvážení bílé – žárovka, slunečno, zářivka, zataženo
 • Samospoušť
 • Režim fotografování – sekvence, složený snímek, snímek úsměvu, snímek krásy, umělecký snímek, rámeček, panorama, záběr s rozostřením
 • ISO – 100, 200, 400, 800
 • Paměť – telefon, paměť. karta
 • Stabilizace obrazu – klip, manuální ostření, sledování obličeje
 • Zvuk spouště
 • Obrazovka s mřížkou – vypnuto, jednoduchý kříž, roztrojení
 • Přiřazení souřadnic (geottaging)
 • Původní nastavení

Nadšení z efektu „skica“ nebudu skrývat. Člověk zavzpomíná na školní dny, kdy takhle v rychlosti kreslil zadaný předmět na technických kresleních. Takto vzniklé snímky z fotoaparátu jsou výborné.

Zkušební fotografie – LG BL40:

Organizační a datové funkce: absolutní výsluní

Internetový prohlížeč je skvělý na prohlížení stránek, zobrazuje i flash, ovšem značně pomalý a často si nerozumějící s příkazy přiblížení. Kdyby tak výrobce přemýšlel a telefon zahrnul dvojnásobkem paměti RAM, to by pak teprve byl prohlížeč bez zábran. Připojit se nedělá uživateli problém, zastoupeny jsou datové přenosy přes operátora GPRS/EDGE a HSPA, nechybí 3G pro videohovory, bezdrátové Wi-Fi či Bluetooth. K počítači se telefon připojuje skrze microUSB port.

Menu nabízí mnoho dalších funkcí: vyhledávání Google, budík, organizér – kalendář, poznámky, světový čas, záznam hlasu – neomezení délkou, až do kapacity paměti tel., nástroje – FM vysílač, kalkulačka, převodník jednotek, stopky. FM vysílač už známe z telefonů Nokia a Sony Ericssonu, LG je dalším výrobcem, který ho nasadil do telefonu a za to děkuji. V autě je to nepostradatelná funkce.

Zhodnocení: nejkontroverznější model roku 2009

LG BL40 byl v době postupného odhalování naprostým fenoménem, který sliboval přísun nových impulsů do mobilního světa. Po obdržení balení s telefonem ze mne začalo okouzlení rychle opadat. Po dvou týdnech jsem balení odevzdával bez chtíče jej mít déle. Nerad bych takto telefon odsoudil k záhubě, nicméně mi nenabídl tolik, co dával najevo masivní kampaní.

Výrobce ignoroval potřebu paměti RAM, takže při dvou zároveň spuštěných aplikacích už je uživatel limitován omezením na spuštění dalších, případně stačí jen naplno využívat webový prohlížeč a hláška se ukáže také. Navigace se nesmí zobrazit na šířku displeje, čemuž se tedy nechce ani věřit. Podobných problematik bych u telefonu našel daleko víc. Snad alespoň některé uhasí výrobce vydáním nového firmwaru. Pokud se tak nestane, pak úspěch modelu BL40 nelze očekávat.

Koupit LG BL40 u autorizovaného distributora LG.

4″ dotykový displej málo paměti RAM
prostředí 3D S-Class akcelerátor nefunguje ve všech aplikacích
5 Mpx fotoaparát, LED dioda
rychlá data, Wi-Fi
GPS navigace Wisepilot
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

VČERA  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Informace o tomto smělém činu přinesl korejský server The Bell. Ten tvrdí, že pusu na špacír si pustil sám zástupce ředitele…

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Číňané nám poskytli exkluzivní oficiální snímky připravovaného telefonu Ulefone Armor 5, který se má zapsat do historie jako první superodolný smartphone…

Mobilní zobrazení