Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Levný a tenký smartphone od Vodafone: recenze Nokia 6730 classic

  |  komentovat  |  autor: Jakub Smrček

Vodafone si od Nokie objednal další telefon pro vlastní účely. Tentokrát si ale telefon nechal pořádně vybavit. Mezí hlavní přednosti patří A-GPS, Symbian S60 a tenký design. Má ale šanci na úspěch?

Na konci srpna se na české obchodní pulty dostala novinka – Nokia 6730 classic – připravená výhradně pro operátora Vodafone. Telefon si především zakládá na své ekologičnosti. Má totiž minimální spotřebu a jeho součástky jsou z 80% recyklovatelné. Na použitém materiálu to ale není vůbec znát. S trochou nadsázky bychom mohli říci, že se matce přírodě začíná blýskat na lepší časy. V reálném životě to ale samozřejmě nebude až tak žhavé.

Telefon Nokia 6730 Classic do recenze zapůjčil Vodafone.

Základní parametry Nokie 6730 Classic

Rozměry112 x 46 x 13 mm
Hmotnost83 gramů
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2“
Paměť48 MB + paměťové karty microSD
Operační systémSymbian S60
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 pixelů)
Obsah baleníbaterie, nabíječka, , stereo headset, datový USB kabel, český manuál, 1 GB microSD karta
Cena a dostupnost5 777 Kč, 3. čtvrteltí 2009

Krátké postřehy z testování:

Co se nám líbilo: tenký design, A-GPS čip, Symbian S60, výdrž, dostatečně podsvícený displej, příjemná hmotnost

Co se nám nelíbilo: dílenské zpracování, absence Wi-Fi, fotoaparát bez autofocusu


Nokia 6730 classic: živé video

Design a konstrukce: špatně zpracovaný klenot

Už z obrázků je vidět, že hlavním důvodem ke koupi telefonu bude jeho vzhled. 13 milimetrů tenký mobilní telefon v černém provedení s chromovanou lištou je totiž velmi líbivý. Nenašel jsem nikoho, kdo by nad telefonem ohrnoval nos. V prodeji naleznete dvě barevná provedení: černé a bílé. Výběr je jen na vás.

Na přední straně telefonu vás nejdříve zaujme 2,2“ displej a lesklá plastová klávesnice. Nevím, co tím chtěl finský výrobce dokázat. Je to sice hezká věc, ale jen do té doby, než se klávesnice dotknete. Potom už nikdy nebude klávesnice neupatlaná od otisků.

Nad displejem se nachází kamerka a čidlo okolního osvětlení. Po bocích telefonu objevíte tlačítka k regulaci hlasitosti, spoušť fotoaparátu a jedno nastavitelné tlačítko. Zadní stranu obléhá pouze čočka fotoaparátu, LED blesk a dvojice reproduktorů. Jednoduše řečeno, vše je tam, kde má být.


Porovnání s Nokii 3120. Telefony porovnávám pouze vzhledově, ne výbavově!

Kdyby to tam ale bylo pořádně, tak bych Nokii smeknul poklonu. Zpracování je ale bohužel skoro katastrofální. K běžným vadám jako je kývající se zadní kryt, nebo nekvalitní krytka paměťových karet se přidala i spoušť fotoaparátu, u které se bojím, že to každou chvílí vzdá a nadobro opustí telefon. Doufejme, že jde o vady pouze u našeho kusu, který je určený pro novináře a rozhodně není prodejním kusem, čemuž nasvědčují popisky v azbuce na klávesnici.

Displej a ovládání: šlo by to i lépe

Displej telefonu Nokia 6730 classic nabízí úhlopříčku 2,2“ a běžné QVGA rozlišení (240 x 320 pixelů). Obraz je příjemně jemný a na sluníčku díky automatické regulaci jasu bez problému dobře čitelný. K displeji rozhodně žádné výhrady nemám.

S klávesnicí už je to trochu horší. Na rovinu řeknu, že se Nokii zrovna moc nepovedla. První dny jsem z ní doslova šílel. Klávesnice je totiž vyrobena z jednoho kusu plastu a mezi klávesami jsou jen malé drážky, takže se po ní bez pohledu orientuje dost špatně. Na denním pořádku jsou tedy bohužel překlepy, které většinou vedou k ukončení psaní zprávy.

Dalším neduhem klávesnice jsou vyvýšené boční hrany. Komfort je zřejmě podle finského výrobce méně důležitý než vzhled a tak přidal tento designový prvek. Jednoduše řečeno, klávesnice není pro vášnivé textaře. Sice se na ní dá po několika dnech do jisté míry zvyknout, ale stále to není nic příjemného.

Baterie a výdrž: kladná stránka telefonu

Baterie a výdrž obecně patří ke kladným stránkám telefonu. Při běžném používání (telefonování a pár SMS denně) baterie bez problému vydrží přes pět dnů bez nabíječky. Při tvrdším používání (MP4, GPS, EDGE/3G) se telefon bez elektrického proudu obejde tak tři, čtyři dny. Výdrž tohoto telefonu tedy neoslní, ale rozhodně ani nezklame.

Novinkou je ale umístění SIM karty. Ta se totiž nově nenachází pod baterií, jak bylo zvykem, nýbrž vedle baterie. Pryč jsou časy, kdy jsme museli při výměně SIM karty vyndávat i baterii. Vím, pro někoho to je zanedbatelné, ale někomu to může značně ulehčit život. Bohužel, slot ještě není úplně dokonalý. Při výměně se nezkušený uživatel dost zapotí. Podobný systém jsme už mohli vidět například u Nokie 5630 XpressMusic.

Prostředí telefonu: starý dobrý Symbian

Ti, co už vlastní telefon se Symbianem S60, mohou tuto kapitolu rovnou přeskočit. V prostředí telefonu se totiž neodehrála vůbec žádná změna. A není se čemu divit. Vždyť Nokia za těch pár let dotáhla prostředí k dokonalosti, tak proč by to měla měnit?

Telefonování a zprávy: už jen jeden krůček k dokonalosti

Už jsme si zvykli, že chytré telefony mají tyto dvě funkce do detailu propracované a Nokia 6730 classic jen potvrzuje pravidlo. Na telefon si můžete k jednomu kontaktu uložit jak jeho telefonní číslo, tak s trochou snahy i číslo bankovního účtu. Pak už jen stačí zmáčknout „zelené tlačítko“ a v klidu volat. Sice se ještě Nokia v tomto oboru nemůže srovnávat třeba s telefony s Windows Mobile, ale má dobře nakročeno.

K psaní zpráv nemám výhrady, ale také moc neoslní. SMS se stále píší ve starém známém editoru, který nepotřebuje už dále upravovat.

Pro ty, kteří bez e-mailu nevydrží ani minutu, je připraven nový e-mailový klient. Pokud ale zůstanete u toho základního, moc neprohloupíte. Nový klient je akorát ten starý převlečený do slušivého kabátu.

Multimedia: vše co si jen můžete přát

Už dávno jsou pryč doby, kdy jste si museli pořídit Nokii řady „Nseries“, abyste dostali plnohodnotnou multimediální výbavu. Ta už se totiž vyskytuje v každém telefonu vybaveném Symbianem a i u nižších telefonů si můžete bez problému přehrát své oblíbené MP3.

V telefonu tak naleznete oblíbený hudební přehrávač, program pro přehrávání filmů RealPlayer, anebo časem prověřenou galerii. Čím dál častěji se ale v telefonech od finského výrobce objevuje funkce „Hledání hudby“, díky které stačí jen vyslovit název požadované sklady a ona se vám přehraje. Já osobně jsem si tuto funkci přiřadil ke speciálnímu tlačítku a tak mi stačí jen zmáčknout klávesu, zaskřehotat název a už poslouchám.

K multimediální výbavě tedy nemám žádnou výtku a Nokia si jako obvykle zaslouží poklonu.

Organizační a datové funkce: klasicky u levných smartphonů bez Wi-Fi

Vodafone si pro svůj telefon objednal solidní datovou výbavu. Od základního GPRS a EDGE v telefon disponuje i UMTS a HSDPA. Mezi telefony můžete využít standartní funkce Bluetooth. Hlavní chybou na kráse telefonu je ale absence Wi-Fi, kterou kdejaký uživatel nepřekousne.

K organizačním věcem ale výhradu nemám. Sice by to už chtělo plnohodnotný editor Office dokumentů, ale na ten si ještě nějakou chvíli počkáme. Prozatím si budeme muset vystačit s omezeným a designově nepovedeným prohlížečem. Ale k věcem jako je kalendář, kalkulačka, poznámky nemám slov. Prostě špičkově vypracované programy.

Pro brouzdání po internetu si pro vás Nokia připravila kvalitní prohlížeč Safari. Na prohlížeč budete nadávat jen kvůli množství stažených kilobajtů. Za luxus se ale holt platí.

Fotoaparát: bez autofocusu to není ono

Nokia vybavila tento model 3,2 MPx fotoaparátem, LED bleskem a fullfocusem. Bohužel fullfocus nemůže ani z daleka vynahradit autofocus, takže o úplně ostrých fotografiích si můžete nechat jen zdát. Pokud ale fotoaparát potřebujete jen k občasným momentkám, nemusíte 6730 classic rovnou vyřazovat z výběru. Na momentky totiž rozhodně stačí.

Video se také dá pořídit v obstojné kvalitě. Výsledný výtvor bude mít rozlišení 640 x 480 pixelů, rychlost 15 snímků za sekundu a bude uložen ve formátu MP4.

GPS: Ovi Mapy 3 stojí za pozornost

Pro používání integrovaného A-GPS čipu máte dvě možnosti. Buďto si vystačíte s běžným programem, který pouze určí vaše souřadnice a rychlost, anebo zapnete Ovi Mapy 3. Já osobně jsem si oblíbil druhou variantu. Nový navigační program je totiž dobře propracovaný a vzhledově povedený.

Pokud si z internetu stáhnete mapové podklady přímo na paměťovou kartu, můžete vyrazit do města i bez nabitého datového tarifu. Jestli však budete líní a bude se vám radši chtít platit za přenesená data, tak počítejte s minimálně jedním staženým megabajtem, než se vám vaše poloha zobrazí na mapě.

Zadarmo ale ani kuře nehrabe a to platí i u této navigace. Pokud se budete chtít někam navigovat, budete si muset pořídit licenci. Jestli vám ale stačí mapa a vaše pozice, můžete si Ovi Mapy 3 zamilovat.

Konkurence: boj ve vlastních řadách

Při výběru konkurenta pro tento levný smartphone jsem zůstal v řadách telefonů od Nokie. Jako výstižný konkurent mi totiž přijde Nokia 5630 Xpress Music. Oba dva telefony jsou ve stejné cenové kategorii a mají téměř totožnou výbavu. Každému ale chybí jedna věc, kterou ten druhý má. Nokia 6730 classic se může oproti své kolegini 5630 pochlubit integrovaným GPS čipem. 5630 Xpreess Music se může naopak vyzdvihnout díky Wi-Fi. Záleží jen na vás, kterému telefonu (vlastnosti) dáte přednost.

Zhodnocení: nebylo vůbec lehké

Nokia 6730 classic nepatří rozhodně do šrotu, ale ani do síně slávy. Za cenu kolem šesti tisíc dostanete plně vybavený tenký telefon s otevřeným operačním systémem. Aby se ale telefon mohl prodávat za tak nízkou cenu, muselo se hodně šetřit. A šetřilo se na citlivých místech, což hodně uživatelů odradí. Absence Wi-Fi ještě není tak hrozná, ale nepovedené zpracování a nekomfortní klávesnice se nedá jen tak přejít. Věřme, že jde o vadu pouze u námi testovaného neprodejního vzorku.

Symbian S60 absence Wi-Fi
A-GPS zpracování
design
ekologičnost
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

VČERA  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Informace o tomto smělém činu přinesl korejský server The Bell. Ten tvrdí, že pusu na špacír si pustil sám zástupce ředitele…

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Číňané nám poskytli exkluzivní oficiální snímky připravovaného telefonu Ulefone Armor 5, který se má zapsat do historie jako první superodolný smartphone…

Mobilní zobrazení