Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Lenovo Vibe Z: Recenze nemocného císaře

  |  5 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Pokus Lenova o průnik do nejvyšší třídy nevyšel. Vibe Z nabízí více nedodělků než inovací a selhává také odvážně nastavenou cenovkou. I když po designové stránce se už za tento čínský telefon stydět nemusíte, recenze Lenova Vibe Z ukáže, proč si na skutečně kvalitní telefon z východu musíme ještě počkat.

Kapitoly článku:

» Úvod, videorecenze, parametry, design
» Výdrž baterie, displej a ovládání
» Telefon v praxi
» Multimédia a fotoaparát, závěr

Zákazník lačnící po výkonném železe s podporou dvou SIM karet neměl ještě před pár měsíci příliš širokou paletu možností volby. Odvážlivci si například mohli nechat za nekřesťanský peníz dovézt z Číny tamní verzi Samsungu Galaxy Note 2. Jejich ještě o fous statečnější druhové pak využívali služeb značek, jejichž jméno se snad ani nedá vyslovit.

Lenovo Vibe Z konečně ke dvousimkovému modulu přidává kýženou kombinaci vlastností: hardware s přebytkem výkonu, plynulé uživatelské prostředí a návdavkem ještě velmi povedený Full HD displej. Nutně však narazíte také na drobnosti, které dovedou práci s telefonem pořádně znechutit. Osobně bych nad tím, zda za Lenovo Vibe Z vydat z peněženky bezmála jedenáct tisíc, dlouho váhal. Ptáte se proč? Pokračujte ve čtení.


Za zapůjčení Lenovo Vibe Z děkujeme obchodu lenovomobile.cz, kde si můžete telefon zakoupit.


Základní parametry: Lenovo Vibe Z

Rozměry149 x 77 x 7,9 mm
Hmotnost145 g
DisplejIPS LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 401 ppi, úhlopříčka 5,5“
Procesor a paměť4-jádrový 2,3 GHz Snapdragon 800, Adreno 330
2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB, bez microSD slotu
Operační systémAndroid 4.3 Jelly Bean + nadstavba od Lenovo
Fotoaparát13 Mpx, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sponka na vyjmutí slotu se SIM kartou, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost , 2014

Design a konstrukce: Nedávejte na první dojem

V 99% českých a zahraničních recenzí se na adresu designu a konstrukce dočtete jediné: i když tvary Lenova Vibe Z nepatří mezi nejnápaditější, imitace kovu na zádech je zdařilá, konstrukce pevná a telefon působí hodnotným dojmem. Sám bych toto tvrzení do posledního písmenka podepsal. To však pouze v jediném momentu: kdy Lenovo Vibe Z opouští prostory prodejny. Vlajkovou loď čínské společnosti jsem používal několik týdnů coby svůj hlavní telefon a výsledek se nedá nazvat jinak než tristním.

Záda, která mají pevně držet v rámu telefonu, jdou nyní na jednom místě nehtem o milimetr nadzvednout. Po stisknutí boků přístroje se navíc pokaždé ozve strašidelné zaskřípání. To vše po třech nedělích provozu. Ti, kdo telefon „testovali“ a vyřknou na adresu zpracování pochvalné tvrzení, nedrželi Lenovo Vibe Z v ruce déle než několik hodin.

Je to veliká škoda. Lenovo Vibe Z patří podle mého soudu k těm nejpohlednějším telefonům, které na trhu naleznete. Už dlouho se mi nestalo, abych tak často musel odpovídat na dotazy mobilních laiků, co že je to za supertelefon. Stříbrná záda a boky v kombinaci s černým displejem vyhlížejí opravdu elegantně a kupodivu disponují i velkou mírou odolnosti. Ani na lesklých částech se za celou dobu, co jsem telefon používal, neobjevil jediný škrábanec.

Drobné výhrady však musejí zaznít k ergonomii ovládání přístroje. Pěti a půl palcový displej se podepsal na rozměrech smartphonu – o tom není sporu a velká většina zákazníku právě tyto obří telefony vyhledává. Umístit však u phabletu odemykací tlačítko na horní hranu přístroje už zavání designovým šílenstvím. Pokud si v telefonu nenastavíte odemykání tlačítkem hlasitosti, budete muset k aktivaci displeje vždy použít obě ruce. Ačkoli v telefonu lze zvolit hned několik možností, jak telefon zamknout (zatřesením přístroje nebo jeho položením na rovnou podložku), odemknout se dá Vibe Z výhradně hardwarovými tlačítky. Slavné nokiácké probuzení poklepáním na displej by mělo být u telefonů s úhlopříčkou nad pět palců povinné.

 

Z neznámých důvodů oproti levnějšímu modelu Vibe X schází u špičkového Lenova možnost odemknout telefon přejetím prstu po třech funkčních senzorových ovladačích pod displejem. Ty tak plní jen svou klasickou úlohu: prostřední tlačítko slouží k návratu na domovskou obrazovku, tlačítko se šipkou vrací o krok zpět a rudimentální klávesa k vyvolání kontextového menu… nedělá často nic. Ano, čtete správně. Není mi jasné, proč Lenovo i u telefonů s Androidem ve verzi 4.2 trvá na zachování tlačítka z mobilního pravěku. 70% aplikací na jeho stisk už vůbec nereagovalo a vyžadovalo vyvolání kontextového menu dedikovanou klávesou na displeji.

Kapitoly článku:

» Úvod, videorecenze, parametry, design
» Výdrž baterie, displej a ovládání
» Telefon v praxi
» Multimédia a fotoaparát, závěr

..

Testovaný produkt: Lenovo Vibe Z, autor recenze: Tomáš Drahoňovský, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

5
Komentujte

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
jarekDanielwizaardWas3kMichal Šotola Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Michal Šotola
Michal Šotola

Děkuji za recenzi, vlastním Vibe Z a jsem s ním spokojen. Pravdou je, že dovozcem nahraná ROM, která byla v telefonu při koupi byla tragická. Problém je, že recenzovaný telefon je určen pro čínský trh, nepočítá tedy s Google službami. V originální ROM je velmi slušný přehrávač hudby, dokonce se streamovanim z rozsáhlé databáze aktuálních mezinárodních hitů zdarma. Řadu popisovaných neduhů řeší poslední verse ROM založená na Androidu 4.4.2. Kitkat. Mimo jiné se zlepšil foťák i problémy s kontakty. Nemohu potvrdit popisované vrzání krytu. Stále mohu označit dílenské zpracování za perfektní.

Was3k
Was3k

Dovolte abych vás opravil. České zastoupení Lenova nemá s dovozem Vibe Z absolutně nic co do činění. Telefon sem dováží společnost Lion Mobile s.r.o. a ta se rovněž stará o počeštění (a nutno dodat i zmršení) originální ROM. Zrovna tak je i provozovatelem obchodu lenovomobile.cz, která se na první pohled může zdát jako oficiální obchod, nicméně s ním nemá nic co dočinění a stále tak platí oficiální vyjádření českého Lenova, viz. http://www.lenovoblog.cz/2014/03/oficialni-vyjadreni-lenovo-k-distribuci.html
A na závěr bych jen dodal, že tento telefon je možné objednat ze zahraničních eshopů za nějakých cca 7.000,- a to už je poněkud jiný poměr cena/výkon

wizaard
wizaard

Jak už tu zaznělo, autor si měl nejprve udělat „domácí úkoly“ a zjistit si informace ohledně distribuce, lokalizace a ceny, protože to vše je v článku naprosto chybně. Distribuce není česká (protože se telefony Lenovo do ČR oficiálně nedovážejí), lokalizace je dodaná prodejcem, který sem telefony coby šedivky vozí (zkuste od něj získat certifikát pro provoz na území EU a ČR, zajímalo by mě, zda vám ho vydá), a cena je mimo (asi kvůli dodatečným pracím na úpravě ROM a riziku + nákladech na servis).

Daniel
Daniel

Dobrý den. Lenovo nemá oficiální distribuci v české republice a zatím to chvíli potrvá a vim ze momentálně se lenovo chystá na představení telefonu i pro českou republiku ale to co je prodáváno na heurece atd. Jsou čínský dovozy zmodovane a počeštěně v CR. Tyhle telefony nejsou určeny pro Europu/český trh. Recenzent by si mohl přečíst par věci než pustí recenzi do sveta. Mel sem možnost si zkusit par telefonu který budou pro český trh a jsou parádní. A ještě jednou prosba na recenzenta nehanit to co nemáte ověřeny.

jarek
jarek

Telefon mám 6 měsícu nemám žadne vyhrady opravdu skvěly.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Společnost LG tento rok obohatila náš mobilní rybníček o 3 vlajkové lodě a nyní se potvrzuje, že bychom se měli dočkat…

Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Jedna z věcí, které mohou v určitých situacích dost usnadnit život, jsou Google Mapy, respektive Google Earth. Nemusíte například složitě vyměřovat…

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Mobilní zobrazení