Mobilizujeme.cz

Lenovo Vibe Z: Recenze nemocného císaře

  |  5 komentářů  |  autor:

Pokus Lenova o průnik do nejvyšší třídy nevyšel. Vibe Z nabízí více nedodělků než inovací a selhává také odvážně nastavenou cenovkou. I když po designové stránce se už za tento čínský telefon stydět nemusíte, recenze Lenova Vibe Z ukáže, proč si na skutečně kvalitní telefon z východu musíme ještě počkat.

Kapitoly článku:

» Úvod, videorecenze, parametry, design
» Výdrž baterie, displej a ovládání
» Telefon v praxi
» Multimédia a fotoaparát, závěr

Zákazník lačnící po výkonném železe s podporou dvou SIM karet neměl ještě před pár měsíci příliš širokou paletu možností volby. Odvážlivci si například mohli nechat za nekřesťanský peníz dovézt z Číny tamní verzi Samsungu Galaxy Note 2. Jejich ještě o fous statečnější druhové pak využívali služeb značek, jejichž jméno se snad ani nedá vyslovit.

Lenovo Vibe Z konečně ke dvousimkovému modulu přidává kýženou kombinaci vlastností: hardware s přebytkem výkonu, plynulé uživatelské prostředí a návdavkem ještě velmi povedený Full HD displej. Nutně však narazíte také na drobnosti, které dovedou práci s telefonem pořádně znechutit. Osobně bych nad tím, zda za Lenovo Vibe Z vydat z peněženky bezmála jedenáct tisíc, dlouho váhal. Ptáte se proč? Pokračujte ve čtení.


Za zapůjčení Lenovo Vibe Z děkujeme obchodu lenovomobile.cz, kde si můžete telefon zakoupit.


Základní parametry: Lenovo Vibe Z

Rozměry149 x 77 x 7,9 mm
Hmotnost145 g
DisplejIPS LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), jemnost 401 ppi, úhlopříčka 5,5“
Procesor a paměť4-jádrový 2,3 GHz Snapdragon 800, Adreno 330
2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB, bez microSD slotu
Operační systémAndroid 4.3 Jelly Bean + nadstavba od Lenovo
Fotoaparát13 Mpx, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, sponka na vyjmutí slotu se SIM kartou, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost , 2014

Design a konstrukce: Nedávejte na první dojem

V 99% českých a zahraničních recenzí se na adresu designu a konstrukce dočtete jediné: i když tvary Lenova Vibe Z nepatří mezi nejnápaditější, imitace kovu na zádech je zdařilá, konstrukce pevná a telefon působí hodnotným dojmem. Sám bych toto tvrzení do posledního písmenka podepsal. To však pouze v jediném momentu: kdy Lenovo Vibe Z opouští prostory prodejny. Vlajkovou loď čínské společnosti jsem používal několik týdnů coby svůj hlavní telefon a výsledek se nedá nazvat jinak než tristním.

Záda, která mají pevně držet v rámu telefonu, jdou nyní na jednom místě nehtem o milimetr nadzvednout. Po stisknutí boků přístroje se navíc pokaždé ozve strašidelné zaskřípání. To vše po třech nedělích provozu. Ti, kdo telefon „testovali“ a vyřknou na adresu zpracování pochvalné tvrzení, nedrželi Lenovo Vibe Z v ruce déle než několik hodin.

Je to veliká škoda. Lenovo Vibe Z patří podle mého soudu k těm nejpohlednějším telefonům, které na trhu naleznete. Už dlouho se mi nestalo, abych tak často musel odpovídat na dotazy mobilních laiků, co že je to za supertelefon. Stříbrná záda a boky v kombinaci s černým displejem vyhlížejí opravdu elegantně a kupodivu disponují i velkou mírou odolnosti. Ani na lesklých částech se za celou dobu, co jsem telefon používal, neobjevil jediný škrábanec.

Drobné výhrady však musejí zaznít k ergonomii ovládání přístroje. Pěti a půl palcový displej se podepsal na rozměrech smartphonu – o tom není sporu a velká většina zákazníku právě tyto obří telefony vyhledává. Umístit však u phabletu odemykací tlačítko na horní hranu přístroje už zavání designovým šílenstvím. Pokud si v telefonu nenastavíte odemykání tlačítkem hlasitosti, budete muset k aktivaci displeje vždy použít obě ruce. Ačkoli v telefonu lze zvolit hned několik možností, jak telefon zamknout (zatřesením přístroje nebo jeho položením na rovnou podložku), odemknout se dá Vibe Z výhradně hardwarovými tlačítky. Slavné nokiácké probuzení poklepáním na displej by mělo být u telefonů s úhlopříčkou nad pět palců povinné.

 

Z neznámých důvodů oproti levnějšímu modelu Vibe X schází u špičkového Lenova možnost odemknout telefon přejetím prstu po třech funkčních senzorových ovladačích pod displejem. Ty tak plní jen svou klasickou úlohu: prostřední tlačítko slouží k návratu na domovskou obrazovku, tlačítko se šipkou vrací o krok zpět a rudimentální klávesa k vyvolání kontextového menu… nedělá často nic. Ano, čtete správně. Není mi jasné, proč Lenovo i u telefonů s Androidem ve verzi 4.2 trvá na zachování tlačítka z mobilního pravěku. 70% aplikací na jeho stisk už vůbec nereagovalo a vyžadovalo vyvolání kontextového menu dedikovanou klávesou na displeji.

Kapitoly článku:

» Úvod, videorecenze, parametry, design
» Výdrž baterie, displej a ovládání
» Telefon v praxi
» Multimédia a fotoaparát, závěr

..

Testovaný produkt: Lenovo Vibe Z, autor recenze: Tomáš Drahoňovský, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, , ,
Android 8.0 Oreo trápí nečekané problémy s budíkem

Android 8.0 Oreo trápí nečekané problémy s budíkem

DNES  |    |  diskuze (0)

Není žádným překvapením, že nejnovější Android trápí od spuštění několik málo problémů. O jejich budoucí opravě není pochyb, ovšem nyní vám i…

Brzy se dočkáme vylepšené verze Nokie 8

Brzy se dočkáme vylepšené verze Nokie 8

DNES  |    |  diskuze (0)

Společnost HMD Global si letos připravila několik smartphonů střední třídy. Nicméně vyprodukovali i jeden top model, kterým je Nokia 8. Ukrývá v…

MiraScreen: bezdrátový přenos obrazu nyní za pouhých 200 Kč

MiraScreen: bezdrátový přenos obrazu nyní za pouhých 200 Kč

DNES  |    |  3 komentáře

Pomocí této malé, ale chytré věcičky můžete jednoduše a pohodlně bezdrátově přes Wi-Fi zvětšit obraz ze svého mobilního zařízení na televizi. MiraScreen…

Mobilní zobrazení