Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Kuriózní telefony #2: Díry místo tlačítek, skládačka či chameleon za uchem

  |  1 komentář  |  autor: Jiří Smutný

V minulém díle jste si mohli přečíst o celé řadě zajímavých a kuriózních telefonů, které si buď zamilujete nebo zatratíte. Některé zaujaly svým tvarem jiné přinesly technologie, které by mohly ovlivnit mobilní svět. Dnes je zde druhý díl našeho seriálu a tím i další nálož všech možných i nemožných zvláštností!

Kroužek na ruku: Dial Phone

Dial Phone byl navrhnut designérem Jungem Dae Hoonem. Telefon zaujme především po stránce designu. Může připomínat šperk s prvky retro. Ve skutečnosti se jedná o náramek s promítacím zařízením. Telefon má malý displej, který zajišťuje vaší základní informovanost. Jak si můžete všimnout na snímku, po přiložení k povrchu, promítne číselník, poté prostřednictvím dotyků na obvodu náramku, přístroj ovládáte, vytáčíte kontakty atp. Když ho máte na ruce, může vám na ni promítat třeba čas. Zajímavé řešení.

Taková taštička? Nezvyklý Soft Mobile Phone

Soft Mobile Phone byl vytvořen designérem Romanem Krihelim. Těžko přirovnat tvar, možná taštička s dresingem či polštář? Těžko říct. Každopádně v sobě ukrývá zajímavé technologie. Telefon je vyroben ze speciálního plastového materiálu, který je flexibilní a dovolí vám s přístrojem dělat všemožné věci, pustit na zem, stočit, hodit, sedět na něm atp. Displej dosahuje rozměru 2,75 palce a tlačítka jsou umístěna na povrchu zařízení. Obrazovka vypadá jako papír, ale na základě elektrických signálů může měnit pozici díky technologii „electrowetting“ od Roberta Hayese a Johana Feenstra, která je tak rychlá, že umožní i přehrát video. Pěkné.

Lego mobil pro co největší obrazovku: The Brix

The Brix by vytvořen designérem Seokwonem Hongem ještě před začátkem éry tabletu. Celý povrch tohoto telefonu je dotykový, navíc nenajdeme žádné okraje okolo displeje, což je v současné době často diskutovaným tématem. The Brix je především multimediálním přístrojem a sází na sdílení. Multimédia jsou dnes celkem běžnou součástí každého telefonu, ale toto zařízení je posouvá zase o kousek dále. Princip spočívá v tom, že když k sobě přiložíte více přístrojů The Brix můžete postupně vytvářet neomezeně větší a větší obrazovku a užívat si tak filmů naplno. To znamená, že se nesdílí jen obrazovka, ale i obsah. Z malého přehrávače můžete vytvořit velkoplošnou obrazovku. Mimo to mobil disponuje klasickým audio jackem, DVR funkcemi, GPS a dalšími. Vskutku zajímavé zařízení.

Místo tlačítek díry? To je smyslný Tarati

Tarati je dalším kuriózním telefonem v řadě. Navržen byl Nonobjectem. Slovo „tarati“ pochází ze sanskrtu a znamená „skrz“. Na tomto přístroji se nesetkáte s žádnými tlačítky. Namísto nich se zde nacházejí otvory. Ano, pravděpodobně hádáte správně. Abyste mohli s ostatními komunikovat a ovládat tento přístroj, musíte své prsty prostrčit otvory v telefonu. Zapomeňte na dotyky fyzických kláves, zde máme úplně jinou dimenzi tlačítek. Údajně se u přístroje sází na méně mechaničnosti a více smyslnosti. Otázka zní, za jak dlouho člověk napíše delší zprávu. Bez pochyby ale originální nápad.

Mění tvary i barvu: Nokia 888

Konečně tu máme i telefon značky Nokia, který designoval Tamer Nakisci. Nokii samotné bude věnován samostatný díl, jedná se ale o koncept, tudíž je zařazen zde. Mluvíme skutečně o speciálním přístroji. Celý koncept je celkem dobře promyšlený, škoda, že se nedostal i mezi koncové zákazníky. Jak je vidět na obrázku, tělo Nokie 888 je flexibilní a této vlastnosti dokáže dostatečně využít. Právě to je jednou z výhod tohoto zařízení. Vlastně mu během dne můžete dávat podobu, jakou se vám zachce. Můžete ji srolovat, uchytit na ruku, zaklapnout na triko či jiným způsobem složit do kapsy. Když máte hovor, tělo přístroje se samo zformuje do podoby starého telefonu. Chcete-li vyjádřit emoce prostřednictvím telefonu, ani to není problém. Pokud má vaše přítelkyně či kamarád stejné zařízení, můžete jim poslat třeba srdce nebo tančící figuru, jejich Nokia 888 sama změní tvar, není nutné používat slova. Obrazovka Nokie je dotyková, telefon umí rozeznávat řeč, zadní strana je citlivá na dotyk, rozumí a přizpůsobuje se prostředí. Celé tělo je programovatelné měnit formy v různých situacích. Umí dokonce měnit barvy. Zkrátka se jedná o cool věcičku.

Chameleon za uchem: The Kambala Ear-Phone

The Kambala je dalším zajímavým konceptem, navrhl ho Ilshat Garipov. Jedná se o zařízení, které lze pojmenovat jako 2v1. Máme tady totiž mobilní telefon a handsfree, které si uživatel zahákne za ucho. Střed přístroje se dá vysunout a pak jednoduše zaklapnout za vaše ucho. Obrazovka přístroje je prohnutá a na její straně se nachází celá řada senzorů. K čemu slouží? Je to paradoxní, ale umožňují Kambale chovat se jako chameleon. Pokud si přístroj například nasadíte na ucho, jeho vnější strana zkopíruje, co je zakryté telefonem, tudíž z boku by si člověk vůbec nemusel všimnout, že se na vašem uchu vůbec něco nachází. Interesantní.

Jako švýcarský nůž: LG Flutter

LG Flutter je dalším designovým skvostem. Tento koncept dostal ocenění Prop Master’s Choice Award. Jak můžete vidět na obrázku – systém, kterým funguje tento přístroj, je otevírací. Zavřený má pohodlný úchop, disponuje pouze pohlednými hodinami, které také mohou zobrazovat zmeškané události a jiné záležitosti a stylovými tlačítky. Když pak ale stisknete ikonu LG vespodu zařízení, roztáhne se a objeví se displej. Prostředí telefonu se velice podobá iOS. Vysunovatelný displej je barevný a flexibilní. Ovládá se pomocí dotyků. Pěkné. 

Klasika s černobílým displejem: Nanokia

Zajímavý koncept Nanokie byl designován Macem Funamizu. Přesně takto by si jeho tvůrce představoval ideální telefon. Přístroj využívá speciální hmatové technologie používající zpětnou vazbu. Povrch zařízení je schopný adaptovat se rozdílným účelům. Displej je na bázi e-ink a zajišťuje veškerou grafiku a informovanost uživatelům Nanokie. Někteří ji srovnávají jako potomka staršího iPodu Nano a Nokie Aeon. Tak proč ne?

Telefon, co se omotá jako had: Tag

Tento koncept pochází od NEC Design. Tag má dokazovat, jak těžkopádné je nosit telefon v kapse. Tento model totiž můžete nosit prakticky kdekoli. Můžete si ho umístit na ruku, na batoh, omotat kolem láhve, zkrátka jak se vám zachce. Využívá totiž materiálu, který je schopen si zapamatovat tvar. Povrch je pogumovaný, aby byl příjemný na dotyk a nevykluzoval. Displeje, jeden na konci přístroje a jeden nad tlačítky, jsou taktéž flexibilní, když se dají k sobě mohou vytvořit jednu větší obrazovku. Vhodný by mohl být například pro sportovce či ty, co hledají něco speciálního. Ani tohoto kousku se ale pravděpodobně nedočkáme.

Ohebné LG Helix

LG Helix byl vytvořen designérem Robem Luna. Slovo Helix je šroubovice, telefon je tedy inspirován stavbou bílkovin. Jedná se skutečně o kuriózní zařízení. Připomíná spíše náramek s vlastnostmi telefonu, než že by tomu bylo naopak. Displej je ohebný a dotykový. Přístroj je sestaven z gumového materiálu a černé nerezové oceli. LG Helix můžete přidělat třeba na pásek a prostřednictvím magnetické a kinetické energie vytvářené uživatelem se přístroj sám nabije. Nošen může být samozřejmě i na zápěstí. Hezké.

Tento díl byl ve znamení náramkových telefonů. Jak je vidět konceptů je dostatek, jen do konečné výroby se dostává jen zlomek. Uvidíme, zdali se alespoň těmito výše zmíněnými zařízeními inspirovaným telefonem setkáme. Kdo ví? Máte nějaké návrhy na další kuriózní zařízení, která by mohla být přidána do rubriky? Pište do komentářů. Příští díl přinese další zvláštnosti ze světa mobilů.

Zdroj: YankoDesign 1, YankoDesign 2, YankoDesign 3, YankoDesign 4, YankoDesing 5, YankoDesign 6, Hongkiat, YankoDesign 7, ÜberGizmo, YankoDesign 8, ProductDose

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Yegor Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Yegor
Yegor

Ten překlad je opravdu úžasný, to se čte samo (ironie)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Vyzkoušeli jsme cenově dostupné ochranné pomocníky

Vyzkoušeli jsme cenově dostupné ochranné pomocníky

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Dostali jsme v redakci možnost otestovat cenově dostupné produkty firmy 3MK. Ta se zabývá výrobou a prodejem ochranných folií…

Výřez v uniklém krytu u Galaxy Note 9 není tlačítko závěrky

Výřez v uniklém krytu u Galaxy Note 9 není tlačítko závěrky

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Nedávno uniklé rendery obalu na Galaxy Note 9 podle všeho zobrazovaly jedno fyzické tlačítko navíc, nacházející se na rámu…

Instagram vám ukáže, kolik času jste v aplikaci strávili

Instagram vám ukáže, kolik času jste v aplikaci strávili

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Zdá se, že v poslední době je v módě snažit se uživatelům ukázat, kolik času tráví zíráním do displejů…

Mobilní zobrazení