Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Kulatý, hranatý, průhledný .. Poznáme dnes podle designu mobilní výrobce?

  |  7 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Ještě v minulém tisíciletí vypadaly mobilní telefony jako těžké plastové krabičky. Doba však pokročila a dnes můžeme být svědky mnoha velezajímavých designových počinů. Dokážeme však u nich na základě některých vzorů spolehlivě určit jejich výrobce?

Následující základní pravidlo v průmyslu zná asi každý – „Společnost by se měla snažit vyrobit produkt takový, že i bez loga a názvu daného výrobce jej zákazníci s přehledem určí, minimálně výrobce, nejlépe pak samotný produkt“. A pokud se dnes podíváte na mobilní telefony, dokážete je správně přiřadit k mobilním výrobcům, bez toho, abyste poznávané produkty již znali?

Nebudu zabíhat příliš do historie, zůstaneme v současnosti. Snad jen krátká zmínka, design se ve větší míře začal u mobilních telefonů formovat kolem milénia, resp. v roce 1998 přišel poprvé telefon, který nebyl jen celý černý, ale byl hned v několika barevných provedeních (Nokia 5110). Pak se ke klasické konstrukci telefonu přidaly i další typy: telefon véčkové konstrukce (hodně proslavené telefony Motorola), mobil vysouvací konstrukce a i některé experimenty s otočným kloubem, plus samozřejmě ještě další. V roce 2007 však přišel první iPhone, který s různorodostí konstrukcí zametl. Novým vzorem se stal dotykový mobil klasické konstrukce, který je trendem až dodnes, již sedmým rokem. Čím se tedy snaží výrobci odlišit dnes, když to není forma konstrukce?

Apple, BlackBerry, HTC, Nokia, Samsung, Sony, .. ať už je to kterýkoliv z těchto výrobců, v poslední době se povětšinou drží svého designového vzoru. Viděli jste v posledních letech hranatý Samsung, mobil od Sony s hardwarovou QWERTY klávesnicí či telefon od Nokie s určitou průhlednou částí? Jistě, že ne. Hranatost je dnes na pořadu dne většinou u smartphonů řady Xperia od Sony, smartphone s QWERTY klávesnicí pak charakterizuje kanadské BlackBerry a průhledné části jsou futuristickou libůstkou opět některých Xperií.

Vzorů je dnes více, než v době po nástupu prvního iPhonu. Tehdy výrobci většinou vyráběli designově obyčejné schránky s dotykovým displejem na přední straně. Dnes je práce designérů o poznání rozmanitější. Máme telefony se zakulacenámi hranami/ostrými hranami, s prohnutým tělem/dokonale rovným tělem, s průhlednou částí/bez průhledných prvků a tak dále. Design nové řady portfólia pak zpravidla udávají vlajkové lodě výrobců – všimnětě si podobnosti celé řady smartphonů Samsungu s loňským Galaxy S III a letošním Galaxy S4, stejně tak modelů HTC a loňského top modelu HTC One X či letošního HTC One s očekávanou menší verzí a dalšími modely, či nové Xperie Z od Sony a tabletu Xperia Tablet Z.

Podobnost udává nejen designový vzor, ale také použití materiálů. Pro Samsung či Sony je typický plast, pro Apple či HTC hliník a pro takovou Nokii pak polykarbonát. Jistě, jsou i výjimky, ale většinou platí zmíněné rovnice. Zapomenout bych přitom neměl ani na některé asijské výrobce a jejich leckdy až přespříliš inspirovaný design od známějších značek. V některých přehnaných případech se může stát, že člověk nerozliší originál od napodobeniny.


Pantech Oscar s oceněním Red Dot za asymetrický design zadní části pro lepší úchop v ruce

Design mobilních výrobců se ale stále vyvíjí, u předních značek se dá říci, že většinou si každý výrobce pěstuje svůj charakteristický design a zákazníci si tak dokáží jednoduše výrobek spojit se jménem výrobce. Pokud daný design není na obtíž, mohou si jeho designéři pogratulovat, v opačném případě může rozhodnout i o neúspěchu, přes všelijaké nabízené funkce a vymoženosti. Jak se ale říká, sto lidí, sto chutí, a tak se nedá nikdy zavděčit každému. Který z výrobců vám s designem jeho produktů přijde nejsympatičtější a proč?

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz nebo sledujte Google+ profil Luboše Srba, který je autorem tohoto článku.

ČLÁNKY:, , , , , ,
Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

Samsung Galaxy A5 (2018) ukazuje svůj Infinity displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O řadě Galaxy A pro rok 2018 od Samsungu již proběhlo mnoho spekulací. Modely se chystá Samsung představit již na začátku…

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

První majitelé Moto Z a Z2 Force začínají testovat Android 8.0

VČERA  |  Jan Hobler  |  diskuze (0)

Společnost Lenovo, respektive Motorola nedávno oslovila své brazilské uživatele za účelem přípravy aktualizací na Android Oreo. Konkrétně se má jednat o…

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

Do ČR míří další zásoby s iPhonem X. Již brzy bude dostupný

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Nový iPhone X (recenze) opět míří na pulty českých prodejců, nebo minimálně na sklad oficiálního českého Apple Storu, na kterém před…

Mobilní zobrazení