Ceny telefonů rostou, to je prostý fakt. Ne všichni výrobci zdražují každý rok, ale postupně navyšuje cenovky svým telefonům většina z nich. To se týká všech segmentů a nejvíc je to patrné na vlajkové třídě, kdy se ceny těch opravdu top telefonů mnohdy až nebezpečně blíží už v základu hranici 30 tisíc korun. Přitom jsou prvky, které bychom i u vlajek oželeli výměnou za nižší cenu.
Zbytečné prvky, které zdražují telefony
Ne všechny aspekty jsou u telefonů nezbytně nutné a najdou se věci, které sice na první dobrou působí cool, ale ve finále jsou vlastně skoro k ničemu a zbytečně telefon prodražují. Jednou z těch hlavních je nejvíc cool věc poslední doby, a to titanový rám. Na něj vsází vrcholné iPhony 16 Pro a 16 Pro Max i Galaxy S24 Ultra od Samsungu a je to bezesporu prvek, který zaujme.
Titan je velmi lehký a odolný materiál, takže oba výrobci se chlubí úsporou hmotnosti a vyšší odolností. Jenže, je tomu skutečně tak? Tak například u Galaxy S23 Ultra čítá úspora hmotnosti oproti hliníkovému předchůdci S23 Ultra pouhé 2 gramy. U Applu je úspora o něco větší (19 gramů), ale i tak bych ocenil spíše o pár tisíc nižší cenovku a více konvenční materiály.
Opravdu potřebujeme bezdrátové nabíjení?
Bezdrátové nabíjení je další fajn, ale ve finále vlastně docela zbytný prvek, který cenovku telefonu výrazně navyšuje. Vrcholné čínské vlajky nabízí již relativně použitelné bezdrátové nabíjení s výkonem okolo 50 W a vyšším, nicméně většina telefonů se pořád pohybuje okolo výkonu 10 až 15 W, takže bezdrát je ve finále spíše nepoužitelný.
V době rychlého drátového nabíjení, kdy telefon nabijete na velmi solidní kapacitu za pár minut, je bezdrátové nabíjení mrzkého výkonu zbytečné a opět věc, kterou bych oželel výměnou za příznivější cenovku. Nehledě na to, že bezdrátové nabíječky jsou poměrně drahé a na to, že by je dal výrobce do balení k telefonu, můžeme pochopitelně zapomenout.
Další prvky, které telefony zbytečně prodražují
Prvků, které se dají u většiny telefonů výměnou za nižší cenu oželet, je více a zmínit bychom měli i po stranách zahnutý displej. To už si ale výrobci pomalu začínají uvědomovat a některé top vlajky, které měly v minulosti zaoblený displej, ho mají nyní plochý. Nezbytnou věcí pak není ani každý rok nasazovat zcela novou generaci odolného skla Gorilla Glass.
Nebo nové fotografické senzory. Ty se samozřejmě mezigeneračně zlepšují, ale skvělý fotomobil nemusí mít nezbytně nutně nejnovější, výrazně dražší fotočipy. Naopak, starší generace už je často prověřená, výrobci s ní umí pracovat, je levnější a chlubit se nejnovějšími generacemi čipů ISOCELL od Samsungu či IMX od Sony je spíše otázkou prestiže než nějakého reálného přínosu.
Cena namísto pozlátka
Výrobci samozřejmě musí každý rok přijít s nějakými novinkami, ale rozhodně nesmí být samoúčelné a jen kvůli tomu, aby se měli čím pochlubit. Výhodnější je často vsadit na starší a levnější, ale prověřený hardware a telefon nezdražit než naopak. Mnohem lepší ve finále je zaměřit se spíše na softwarovou stránku věci a příkladnou podporu než nahánět body zbytnými novinkami.