Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Konference BlackBerry World 2012 – zprostředkované zpravodajství (aktualizováno)

  |  1 komentář  |  autor: Jakub Vrbacký

Ve dnech 1. – 3. května probíhá ve Spojených státech, ve městě Orlando na Floridě, konference BlackBerry World 2012, kde se firma RIM se svojí značkou BlackBerry pokusí vrátit zpět mezi elitní výrobce především manažerských telefonů. V tomto průběžně aktualizovaném článku vám budeme zprostředkovaně přinášet informace o představených novinkách.

(aktualizováno 3. května) Článek byl aktualizován o video, které ukazuje novou funkci fotografování pro zachycení správného býrazu obličeje. Taktéž bylo přidáno video s novým notifikačním systémem, přecházením mezi aplikacemi a posunováním obrazovek v BlackBerry OS 10. Jako poslední byl na závěr článku doplněn odstavec o nových verzích systému a o jejich kompatibilitě.

BlackBerry 10 Dev Alpha

Hned první den konference se společnost RIM vytasila s velkými plány. Jako jednu z nejdůležitějších událostí můžeme označit představení vývojářského telefonu – BlackBerry 10 Dev Alpha, který bude v budoucnu hostit nový operační systém BlackBerry 10 OS (o něm až níže). Zařízení zatím běželo na operačním systému PlayBook OS 2.0. A jaké jsou parametry? Ne všechny jsou známy:

  • displej s úhlopříčkou 4,2″ a rozlišením 768 x 1280 px
  • 1 GB operační paměti RAM
  • 16 GB úložného prostoru
  • podpora paměťových microSD karet
  • microHDMI port
  • přisvětlovací LED dioda

Ostatní parametry, jako třeba typ procesoru, technologie displeje, rozlišení fotoaparátu, osazení čidly a senzory či konektivita si ani přítomní nopvináři nedovolili odhadovat. Zatím se můžete podívat na fotografie telefonu, který podobou vychází z tabletu BlackBerry PlayBook, a které pořídil server IntoMobile. Ještě jednou upozorňujeme, že v zařízení neběží BlackBerry OS 10. Také je potřeba zdůraznit, že toto zařízení je určené pro vývojáře (kteří už budou mít k dipozici BlackBerry OS 10), takže design ani hardwarové parametry rozhodně nejsou finální. Tímto krokem chce RIM hlavně povzbudit vývoj aplikací pro svoji budoucí platformu.

Pro úplnou představu o velikosti zařízení přikládáme ještě srovnávací snímky se Samsungem Galaxy Nexus a Apple iPhonem 4S.

BlackBerry OS 10

Jak jsme již zmínili, nový operační systém ještě nikdo neviděl. RIM ovšem na konferenci představilo verzi 10 v krátkém videu, které můžete shlédnout níže. Z videa můžeme vyčíst jednoduché grafické prostředí, snadné ovládání, přítomnost dnes často opomíjené notifikační diody, intuitivní zadávání textu s nápovědou či bezdrátové sdílení obsahu mezi více zařízeními. Pěkná ochutnávka do budoucna, to musíme uznat.

http://www.youtube.com/watch?v=JEPYYo0-gfc

S podobou trošku připomínající gesta na Nokii N9 s operačním systémem Meego, či tahy z jednoho boku na druhý ve Windows Phone, s tím vším se zatím nový operační systém rýsuje velmi dobře. Níže shlédněte nově uvolněné video.

http://www.youtube.com/watch?v=X5YHfmLo13I

RIM na konferenci také prezentovalo novou technologii pořizování fotografií. Zatímco modely nové řady One od HTC chrlí jeden snímek za druhým, a vy si potom vyberete ten správný, RIM se vydalo jinou cestou. Situace: pořídíte snímek dlouho a složitě aranžované scény, jejíž kompozice se v zápětí rozpadne. Jenže ouha, Frantík mrknul. Nevadí. Po vyfocení obrázku se vám objeví kruhový posuvník, a vy si posunutím v čase (do doby před i po pořízení snímku) vyberete ten správný moment. Těžko říct, jak to celé funguje. Fotoaparát si asi do „cashe“ ukládá scénu od zapnutí fotoaparátu/začátku ostření – nevím, až do nějakého nastaveného času po pořízení, a tento časový interval je vám potom k dispozici. Ale to je pouze spekulace.

Pokud vám tato technologie něco připomíná, pak jste jistě shlédli toto video. Aplikace od firmy Scalado vám umožní pořídít perfektní skupinové fotografie díky možnosti výběru správného obličeje ve správný čas. Že by zde byla nějaká insiprace, či snad spolupráce? BlackBerry už také uvolnilo video s grafickým prostředím svojí aplikace fotoaparátu, můžete je tedy přímo porovnat.

http://www.youtube.com/watch?v=hF2cLwPHaNY

Jistých $10 000 pro vývojáře

Dalším krokem pro nalákání vývojářů je jistý výdělěk ve výši $10 000. Samozřejmě, je tu několik podmínek. Aplikace musí být přijata schvalovací procedurou, která má přísná kriteria. Pokud se vaše aplikace natolik zalíbí, že ji RIM certifikuje, jste už jen krůček od jistého výdělku. Poslední, co musíte udělat, je mít štěstí. Pokud si vaše certifikovaná aplikace stažením z App Worldu sama vydělá minimálně $1 000, garantuje vám RIM, že vám případný rozdíl výdělku během prvního roku právě do oněch deseti tisíc doplatí. Slušná nabídka, nemyslíte?

Další telefony na cestě …

Na konferenci také zaznělo, že později v tomto roce, a též blíže k oficiálnímu představení BlackBerry OS 10, dorazí ještě jedna malá, limitovaná edice nových testovacích modelů pro vývojáře, aby mohli pokročit ve svém testování.

CEO společnosti Thorsten Heins též během konference uklidnil přítomné, že se BlackBerry rozhodně nevzdává zařízení s hardwarovou klávesnicí. Toto ujištění bylo zmíněno proto, že dříve unikaly na veřejnost náznaky toho, že by se RIM chtělo zaměřit na celodotykové telefony. Na světě je tedy další dobrá zpráva, především pro tvrdě a rychle píšící manažery.

Nové verze OS a jejich kompatibilita

Tablet BlackBerry Playbook se brzy dočká vylepšení operačního systému na verzi 2.1. Beta verze systému pro vývojáře, určená pro testování funkčnosti aplikací, by měla být vypuštěna na konci měsíce. Ostrá verze by potom do tabletu měla přijít brzy v létě.

Stejně tak zařízení se systémem ve verzi 7 se dočkají vylepšení na verzi 7.1. To hlavně z toho důvodu, že verze 7 a verze 10 nebudou kompatibilní. Tedy ani programy, ani aplikace, ani nic jiného. Společnost RIM se však bude chtít starat i o starší, úspěšné modely.

Závěrem …

Jak již bylo zmíněno úvodem, konference BlackBerry World 2012 trvá tři dny, během kterých se určitě dočkáme představení dalších novinek, služeb, plánů či strategií firmy. Proto nezapomeňte sledovat tento průběžně aktualizovaný článek, kde se vždy dozvíte čerstvé informace. Prosíme pouze o strpení časových prodlev při přinášení zpráv, které jsou a budou způsobeny rozdílem v časových pásmech mezi Floridou a Českou republikou.

zdroje: CrackBerry, Endgadget, GSMArena, IntoMobile, PhoneArena

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
stan
stan

Jee žeby konečně něco na co se přesunu od nokie?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Applu prý chystají přelomový produkt. Že by Apple Glass?

V Applu prý chystají přelomový produkt. Že by Apple Glass?

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

V minulém roce jsme zde psali o tom, že Apple plánuje v roce 2019 uvést náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu. Doslova…

Nokia 7 Plus se ukazuje na reálné fotografii

Nokia 7 Plus se ukazuje na reálné fotografii

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Na veletrhu MWC v Barceloně představí společnost HMD Global pravděpodobně model Nokia 7 Plus, který zaujme například svým 18:9 displejem nebo…

Kapesní retro konzole + 129 předinstalovaných her nyní ve slevě

Kapesní retro konzole + 129 předinstalovaných her nyní ve slevě

16. 2. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Vraťte se zpátky do minulosti a vychutnejte si herní pecky minulého století. Tahle malá herní konzole z Číny se se svými…

Mobilní zobrazení