Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Konec zdlouhavého nabíjení? Díky Qnovo bude 2x rychlejší!

  |  9 komentářů  |  autor: Filip Kříž

Zatímco většina předních vývojářů telefonů, tabletů a baterií se vydávají cestou vyšší kapacity, jiných materiálů či nejrůznějšími tvary baterie, společnost Qnovo přispěchala s vlastním, softwarovým řešením.

Jak je to možné? Za vším stojí software QNS a senzor QN200, který měří stav baterie, historii nabíjení, teplotu a také stav telefonu a dle těchto údajů poté upravuje energii potřebnou k nabití telefonu.

Zatímco běžně se telefon nabíjí neustále stejnou rychlostí, díky této technologii je celý proces rozdělen na „várky“, mezi nimiž využije software data ze senzoru a optimalizuje každý další cyklus tak, aby byl co nejefektivnější. Nejenže by tak mělo samotného nabíjení být až o polovinu rychlejší, zlepšit by se měla i životnost baterie, protože bude proudit pouze taková energie, která je opravdu zapotřebí.

https://www.youtube.com/watch?v=bQH3IUBSR_E

Ještě zajímavější je bezesporu také to, že software dokáže pracovat i bez přítomnosti čipu QN200, přičemž však nebude tak efektivní a ačkoliv má nabíjení zrychlit, nebude se jednat o tak výrazný rozdíl, jako při použití čipu. Se senzorem nebo bez, díky softwaru by se měla vždy prodloužit životnost baterie.

Dobrou zprávou je, že Qnovo už jedná s několika výrobci, z nichž někteří mají zájem o software i čip, zatímco jiní by raději samotný software. Jedno je však jasné – pokud se technologie opravdu objeví v telefonech, dost možná ubyde jedna z největších nevýhod současných smartphonů – zdlouhavé nabíjení.

zdroj: PhoneArena

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

9
Komentujte

avatar
3 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
PastelkaPGHeliumFilip KřížAr Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Ar
Ar

Ešte viac by sa to zišlo v tabletoch, tie sa zvyčajne nabíjajú dlhšie… môj napríklad vyše 5 hodín.

Helium
Helium

Nechci kritizovat autora článku, ale ti co prezentují tohle řešení by zasloužili od nějakého technika dostat přes tlamu.
Vypadá to jako magická krabička co odfiltruje energii z jaderných elektráren. Jako jak asi může něco nabíjet akumulátor rychleji když to nepodporuje HW? Co zákon o zachování energie? Proud do baterie limituje sada několika ochranných prvků a nelze je nějakým SW vypnout. A pokud něco nějak neumožní pustit do baterie vyšší proud, nebude se nabíjet rychleji! A i kdyby ano, jen se exponeniálně rychleji bude i opotřebovávat….

Pastelka
Pastelka

Dnes se baterie nabíjejí ne nejlepším možným způsobem, ale univerzálně a konstantně. O nějakém sofistikovaném nabíjení zohledňujícím aktuální rozpoložení baterie a její teplotu nemůže být řeč. Tohle řešení funguje na neustálé zpětné kontrole aktuální schopnosti baterie přijmout proud. Díky tomu je vyšší proud nabíjení použit ve chvíli, kdy to baterie „zvládne“. Proud se pak mění s mírou nabití a reaguje i na teplotu. Mění se i frekvence nabíjení. Tímto stavem je paradoxně životnost baterie prodloužena. Navíc, protože se jedná o neustálou analýzu aktuálního HW, nabíjení zohledňuje každou baterii zvlášť i její stárnutí.

Helium
Helium

jsem technik a nějak mi uniká jak to v praxi může fungovat. Za prvé nabíjení konstantním proudem není nijak špatný typ nabíjení. Využívá se i ve veojenské technice. Ale hlavně nechápu, jak může do baterie protéc vyšší proud když jednak interní elektronika uvnitř aku nedovolí vstupní proud vyšší než 1,5A a zadruhé když tuto mez nedovolí propustit ani LDO měnič v telefonu? Aktuální nabíjení je řízeno integrovanými obvody které nejsou vůbec nijak vázané na sw a mají vlastní zpětné vazby které zohledňují teplotu i vybíjecí proud. Co bylo myšleno měnící „frekvence nabíjení“ je mi záhadou. Aku se nabíjí konstatním napětím… Číst vice »

Pastelka
Pastelka

Pokud Vám nedělá problém angličtina, pak doporučuji přímo stránky výrobce (dole je PDF), kde je to rámcově vysvětlené. Technické detaily jsou ovšem utajeny :)
http://www.qnovocorp.com/fast-charging/

Helium
Helium

Dal jsem si tu práci a těch 8 stránek si přečetl. Jenže je to něco jako bakalářka. Popis problému, popis součanýho řešení a jakýsi popis jejich řešení. jenže kupříkladu zmiňují měření jakési „míry poškození“ ale jak to chtějí měřit není ani zmíněno. Stejně tak mnoho dalších věcí, odpověď na moje zásadní otázky zmíněné výše tam taky nenajdete. Jejich leták je až nechutně krytickyý na CC-CV technologii a jako příklad CC-CV používá nezpětnovazební nabíjení. To se v mobilech ani jiných lepších zařízeních nepoužívá už mnoho let, protože je potencionálně nebezpečné. Pobyhuju se ve vývoji nabíjecíh obvodů a ochranných prvků baterií. Proto… Číst vice »

PG
PG

No tak dokážu si představit softwarové řešení, které umožní rychlejší nabití telefonu prostě tak, že maximálně sníží jeho spotřebu a zbude tak víc energie na dobíjení. Každý, kdo pracuje s notebookem, ví, že ve vypnutém stavu se nabije rychleji než za provozu. U mobilu by ale ta úspora nejspíš nebyla tak výrazná.

Helium
Helium

To mě pak taky jedině napadlo. Ale na to stačí jakýkoliv task killer. Zrychlení nabíjení může pak být u BFU i pozorovatelné. Já třeba na svém Note II když mám telefon v nabíječce a zapařím Asphalt 8, tak se trochu i vybíjí (a to mám telefon očištěn od bloatwaru a žádné procesy na pozadí) ;)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte "už jen" 47 tisíc

Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte „už jen“ 47 tisíc

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nejdražší telefon od čínského Huawei, tedy speciální Mate RS Porsche Design zlevnil na českém trhu ve zvýhodněném setu s…

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Šušká se, že Apple začne nabízet svoji vlastní službu, kde bude poskytovat videoobsah. Nejvážnější konkurencí by mu pak byl…

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhřívacím prvkem v pantu. Ten ohřeje místo na displeji, které bylo ohnuto, a tímto…

Mobilní zobrazení