Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Komplexní měření: Samsung Galaxy S5 má nejlepší displej!

  |  11 komentářů  |  autor: Vladimír Chlup

Ačkoliv při představení Samsungu Galaxy S5 zavládlo spíše zklamání, Samsung zapracoval a oproti svému předchůdci se novinka dočkala spousty zlepšení. Jedním z nejvýraznějších, ale zároveň málo proklamovaným vylepšením oproti předchozí generaci, je displej.

Řada Galaxy S od Samsungu je vybavena OLED panely již od svého prvopočátku. Protože žádná technologie není dokonalá, i OLED technologie má své nedostatky, tudíž se mobilní svět rozdělil na dvě části. Ta první si nemohla OLED panely vynachválit pro jejich vlastnosti jako je dokonalá černá, možnost rozsvítit jen některé pixely, menší energetická náročnost při tmavším podkladu, nebo daleko vyšší gamut než u klasických LCD. Druhá část zase OLED technologii těžce odsuzovala, vytýkajíc jí vysokou saturaci, mnohdy nereálné barvy, stárnutí displeje, vypalování, nebo nižší maximální jas, což mělo za následek horší čitelnost na slunci. Samsung se však této technologie nevzdal, a vědíc, že je stále podporován přinejmenším částí první, jal se tuto technologii vylepšovat, což se mu u nejnovějšího modelu Galaxy S5 vyplatilo, alespoň podle všech dostupných měření. Tato měření provedla společnost DisplayMate, na jejíž měření jsme se odkazovali již v minulosti (Odborné srovnání displejů: iPad mini 2, Nexus 7 a Kindle Fire HDX 7). Jakého pokroku tedy „eS pětka“ dosáhla?

Začněme jasem. Jak jsem se již zmínil, toto byla disciplína, ve které se OLED technologie s LCD měřit nemohla. Minulý čas jsem užil záměrně, jelikož nový model korejské společnosti boří zažité skutečnosti. Maximální jas doznal podstatného vylepšení a je o 22% vyšší než u předchůdce, zároveň i o 13% vyšší než u phabletu Galaxy Note 3. V řeči čísel se pohybujeme nad 400 cd/m². Při zapnutí automatického jasu je tato hodnota dokonce 698 cd/m², čímž poráží téměř všechna LCD! Touto hodnotou se z displeje Galaxy S5 stává nejjasnější displej měřený touto společností.


Letošní Samsung Galaxy S5: Láká nejen na kvalitní displej, ale i na čtečku otisků prstů a měřič tepu

Otázku jasu se Samsungu povedlo vyřešit na výbornou. Ale co barvy? I zde se Samsung polepšil. Jak je již zvykem, Samsung ve svých přístrojích s OLED panely nabízí několik režimů obrazovky, lišících se od sebe podáním barev, především pak jejich saturací. Zde velice dobře dopadl režim Cinema, jehož odchylka od standardu sRGB/Rec.709 je lidským okem neviditelná. Zde se tedy Samsung opravdu vytáhl a displej v modelu S5 je nejpřesnějším měřeným displejem touto společností jak mezi telefony, tak na poli tabletů.


Černý bod značí, která barva měla být zobrazena a červený bod značí barvu, která byla zobrazena

Dále nám Samsung nabízí režim profesionální foto, který je kalibrován podle standardu Adobe RGB, který má větší gamut. I zde měla „eS pětka“ velice dobré výsledky. I přes to, že odchylka byla trošku vyšší, stále nebyla okem pozorovatelná, tudíž se její displej zdá absolutně přesným.

Displej se Samsungu u letošního modelu opravdu povedl, možná i proto vydal prohlášení, v němž vyzdvihuje některé jeho prvky a vylepšení. Prvním z nich je takzvané lokální zvýšení kontrastu. Ten pak neupravuje pouze nastavení kontrastu, ale i jasu, aby byl zážitek z displeje co nejlepší. Mezi další vylepšení patří i zvýšená odezva, jejíž hodnota by se měla pohybovat do 0.01 ms, což je zdaleka nejrychlejší odezva na poli mobilních displejů.

Samsung na OLED technologii opravdu zapracoval a displej v Samsungu Galaxy S5 je bezpochyby jeden z nejlepších vůbec. Na druhou stranu jeho konkurenti také nelenili a i brzká měření Xperie Z2 naznačují velice kvalitní displej (více v našem článku – Brzká měření displeje Xperie Z2: Předčí i AMOLED?).

A jak se vy stavíte k OLED technologii? Dáte přednost kvalitnímu LCD, nebo si vás získala OLED technologie? Podělte se s námi v diskuzi.

Tip: Technologií displeje jsme se zabývali i ve 3. díle našeho seriálu Vybíráme ideální telefon se čtenáři mobilizujeme, kde můžete pro svou oblíbenou technologii i hlasovat.

zdroj: DisplayMateAndroid Headlines

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MichalJosefJankoStaenlyloko Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Tom
Tom

Na amoled nedám dopustit a s přibývajícím časem se v tomto tvrzení utvrzuji. Jen tak dál.

Kozaa
Kozaa

Souhlas s Tomem. Používám AMOLED od Galaxy S1 přes SIII až po Note 3 a pokaždý je displej o kus kvalitnější. Pozorovací úhly jsou v podstatě neomezený, barvy výborný, odezva výborná a žádný vypalování displeje jsem v žádném z těchto telefonů nezpozoroval ani jednou.

Staenly
Staenly

Měl by si navštívit očního lékaře.

Michal
Michal

To souhlasím…Měl jsem Noty od 1 až po 4 a 1 až 3 měli všechny vypálený stavový řádek a u kamarádovýho byla třeba vypálená navigace…A čtyřku jsem měl asi 3 měsíce,takže tu nesoudím..

Harlo
Harlo

Mne osobne to je jedno. Pokial ma subjektivne displej presvedci tak berem. Mal som S4,teraz G2 a som rovnako spokojny.Z novych mobilov uz ale vyslovene spatny displej nema ziadna znacka.

loko
loko

Vaše nadšení teda nesdílím. Minimálně na Note2 pěkně nízké maximální podsvícení, bíla je pěkně nažloutlá, to samé vystavní kusy co jsem viděl. A pak ještě toto, zrovna aktuální:
forum.mobilmania.cz/viewtopic.php?f=2&t=1212654&p=10084640#p10084640
je to i můj problém, bohužel.
Když postavím vedle sebe SGN2 a mé staré HTC Desire Z, fakt se mi líbí více displej HTC. Snažím se být objektivní, žádný pokus o vyvolání flamewar ;)

Janko
Janko

Souhlasím, že OLED technologie se zlepšuje. Nic nesvědčí o tom, že je lepší i zachování barev a vypalování obrazovky displeje. Kolik lidi v ČR si muže dovolit koupit mobil za 20 000.-Kč, na kterém, po několika letech, je display vybledlý popřípadě s vypálenou vrstvou. Tento mobil se hodí pro lepší lidi co na to mají a mohou si opatřit nový mobil třeba každý rok. Použitý mobil předají charitě, jsou slavní a mohou kandidovat do parlamentu nebo do správní rady bohatého podniku.
Takže nic pro obyčejného člověka!

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení