Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Komplexní měření: Samsung Galaxy S5 má nejlepší displej!

  |  11 komentářů  |  autor:

Ačkoliv při představení Samsungu Galaxy S5 zavládlo spíše zklamání, Samsung zapracoval a oproti svému předchůdci se novinka dočkala spousty zlepšení. Jedním z nejvýraznějších, ale zároveň málo proklamovaným vylepšením oproti předchozí generaci, je displej.

Řada Galaxy S od Samsungu je vybavena OLED panely již od svého prvopočátku. Protože žádná technologie není dokonalá, i OLED technologie má své nedostatky, tudíž se mobilní svět rozdělil na dvě části. Ta první si nemohla OLED panely vynachválit pro jejich vlastnosti jako je dokonalá černá, možnost rozsvítit jen některé pixely, menší energetická náročnost při tmavším podkladu, nebo daleko vyšší gamut než u klasických LCD. Druhá část zase OLED technologii těžce odsuzovala, vytýkajíc jí vysokou saturaci, mnohdy nereálné barvy, stárnutí displeje, vypalování, nebo nižší maximální jas, což mělo za následek horší čitelnost na slunci. Samsung se však této technologie nevzdal, a vědíc, že je stále podporován přinejmenším částí první, jal se tuto technologii vylepšovat, což se mu u nejnovějšího modelu Galaxy S5 vyplatilo, alespoň podle všech dostupných měření. Tato měření provedla společnost DisplayMate, na jejíž měření jsme se odkazovali již v minulosti (Odborné srovnání displejů: iPad mini 2, Nexus 7 a Kindle Fire HDX 7). Jakého pokroku tedy „eS pětka“ dosáhla?

Začněme jasem. Jak jsem se již zmínil, toto byla disciplína, ve které se OLED technologie s LCD měřit nemohla. Minulý čas jsem užil záměrně, jelikož nový model korejské společnosti boří zažité skutečnosti. Maximální jas doznal podstatného vylepšení a je o 22% vyšší než u předchůdce, zároveň i o 13% vyšší než u phabletu Galaxy Note 3. V řeči čísel se pohybujeme nad 400 cd/m². Při zapnutí automatického jasu je tato hodnota dokonce 698 cd/m², čímž poráží téměř všechna LCD! Touto hodnotou se z displeje Galaxy S5 stává nejjasnější displej měřený touto společností.


Letošní Samsung Galaxy S5: Láká nejen na kvalitní displej, ale i na čtečku otisků prstů a měřič tepu

Otázku jasu se Samsungu povedlo vyřešit na výbornou. Ale co barvy? I zde se Samsung polepšil. Jak je již zvykem, Samsung ve svých přístrojích s OLED panely nabízí několik režimů obrazovky, lišících se od sebe podáním barev, především pak jejich saturací. Zde velice dobře dopadl režim Cinema, jehož odchylka od standardu sRGB/Rec.709 je lidským okem neviditelná. Zde se tedy Samsung opravdu vytáhl a displej v modelu S5 je nejpřesnějším měřeným displejem touto společností jak mezi telefony, tak na poli tabletů.


Černý bod značí, která barva měla být zobrazena a červený bod značí barvu, která byla zobrazena

Dále nám Samsung nabízí režim profesionální foto, který je kalibrován podle standardu Adobe RGB, který má větší gamut. I zde měla „eS pětka“ velice dobré výsledky. I přes to, že odchylka byla trošku vyšší, stále nebyla okem pozorovatelná, tudíž se její displej zdá absolutně přesným.

Displej se Samsungu u letošního modelu opravdu povedl, možná i proto vydal prohlášení, v němž vyzdvihuje některé jeho prvky a vylepšení. Prvním z nich je takzvané lokální zvýšení kontrastu. Ten pak neupravuje pouze nastavení kontrastu, ale i jasu, aby byl zážitek z displeje co nejlepší. Mezi další vylepšení patří i zvýšená odezva, jejíž hodnota by se měla pohybovat do 0.01 ms, což je zdaleka nejrychlejší odezva na poli mobilních displejů.

Samsung na OLED technologii opravdu zapracoval a displej v Samsungu Galaxy S5 je bezpochyby jeden z nejlepších vůbec. Na druhou stranu jeho konkurenti také nelenili a i brzká měření Xperie Z2 naznačují velice kvalitní displej (více v našem článku – Brzká měření displeje Xperie Z2: Předčí i AMOLED?).

A jak se vy stavíte k OLED technologii? Dáte přednost kvalitnímu LCD, nebo si vás získala OLED technologie? Podělte se s námi v diskuzi.

Tip: Technologií displeje jsme se zabývali i ve 3. díle našeho seriálu Vybíráme ideální telefon se čtenáři mobilizujeme, kde můžete pro svou oblíbenou technologii i hlasovat.

zdroj: DisplayMateAndroid Headlines

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Praha spustila Wi-Fi v metru. Zatím ve zkušebním provozu

Praha spustila Wi-Fi v metru. Zatím ve zkušebním provozu

DNES  |    |  diskuze (1)

Praha se snaží nebojácně prorazit ve smetánce evropských metropolí a značně modernizuje. Postupný rozkvět začal například s novými tramvajemi, ve kterých se…

Léto skončilo a Geekbuying zlevňuje chytré produkty na sport

Léto skončilo a Geekbuying zlevňuje chytré produkty na sport

DNES  |    |  diskuze (0)

Jak už to tak bývá, na konci letní sezóny dochází k různým výprodejům. A jedním takovým je i akce u předního zahraničního…

Nokia představí tento týden nový smartphone. Bude to Nokia 7?

Nokia představí tento týden nový smartphone. Bude to Nokia 7?

DNES  |    |  diskuze (1)

Veškeré předchozí spekulace naznačovaly, že Nokia představí své další telefony až příští rok. Nyní se ale dozvídáme, že tomu tak nebude. Finská…

Mobilní zobrazení