Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Kolik by stála výroba iPhonu ve Spojených státech?

  |  5 komentářů  |  autor: Pavel Kreuziger

Apple bývá často terčem kritiky za to, že své produkty nevyrábí doma ve Spojených státech, ačkoliv jedna výjimka by se našla: Mac Pro od roku 2013.

iphone

Hlavní součást portfolia Applu, iPhone, se nicméně z velké části vyrábí v Číně. Tým expertů MIT (Massachusettského technologického institutu) však spočítal, kolik by to stálo, kdyby se výroba přesunula do Spojených států. Jako základ vzali iPhone 6s Plus za 749 dolarů a spočítali rozpočet na dva scénáře: kdyby se do USA přesunula jen montáž, respektive kdyby se tam přesunula montáž i (v nejvyšší možné míře) výroba komponentů.

 scenario.12v5.chartx746

Jen krátce: i kdyby Apple přesunul své nejdůležitější výrobce dílů – kteří jsou nyní koncentrováni v Číně, Japonsku a na Tchaj-wanu – do Spojených států, více než polovina ze 766 dodavatelů by stále zůstala v zahraničí. Jejich přesunem – včetně získávání většiny ze 73 prvků periodické tabulky, z nichž je iPhone poskládán – by se cena iPhonu podle odhadů MIT navýšila asi o 100 dolarů (2 500 Kč).

iphonecharts2x1108

Ve Spojených státech samozřejmě chybí doly na bauxit, takže pokud by Apple chtěl nadále vyrábět hliníkový iPhone, musel by se v tomto ohledu spolehnout na Čínu. Ale i kdyby Apple za iPhone 6s Plus vyrobený v USA chtěl 849 dolarů, vytvořilo by to podle odhadů výzkumníků stále dost málo pracovních pozic na to, aby se to vyplatilo. A pracovní místa by byla pointou celého přesunu.

Zdroj: Phone Arena

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
zog
zog

Třeskutá debilita! Co tam proboha melete o dolech na bauxit a číně? Jednak hliník můžete prakticky donekonečna přetavovat, a zadruhé jedny z největších bauxitových dolů jsou 40 km od hranic USA!

Helium
Helium

Ono by to stálo mnohem víc, bauxit nebauxit.
Jde hlavně o to že Apple nic nevyrábí ani v té Číně. Jen Foxconnu předloží objednávku a oni jim to vyrobí. Takže by v USA museli vytvořit spoustu pracovních míst do skutečné výroby a dokonce postavit továrny které nemají. A platy jsou v USA taky o dost vyšší než v Číně…

Jeremy Novaque
Jeremy Novaque

Apple vyrábí v USA ve svých továrnách Mac Pro troubo.

Pastelka
Pastelka

Linky pro kompletování dodaných komponent (které Apple nevyrábí) nelze využít pro vyrobu polovodičů. Musel by postavit výrobu adekvátní stávající síti dodavatelů a to opravdu nemá smysl. Ani ten odhad ceny v článku s tím nepočítá.

Helium
Helium

Tak tak.
Ono hlavně mám takový pocit že ta „továrna“ v USA je jenom montovna z dodaných dílů z Číny a spol. Pokud vím tak tam ani neosazují plošné spoje součástkami a jen to šroubují dohromady.
Nenašel jsem k tomu ale pořádný zdroj, tak mě kdyžtak někdo opravte….

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy S9+ s duální kamerou a 6,1palcovým displejem

Samsung Galaxy S9+ s duální kamerou a 6,1palcovým displejem

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Více než týden poté, co jsme vám ukázali nejnovější rendery dostupných barev telefonů Galaxy S9 a S9+, se…

Předobjednejte si smartphone Vernee Active a získáte slevu

Předobjednejte si smartphone Vernee Active a získáte slevu

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Nový smartphone od Vernee je extra odolný, přitom přináší velmi bohatou výbavu a hlavně chce být i elegantní,…

Díky Alze nyní na vlastní kůži zažijete, co je chytrá domácnost

Díky Alze nyní na vlastní kůži zažijete, co je chytrá domácnost

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

O chytré domácnosti už se toho hodně napsalo a namluvilo, jenže praktických ukázek s konkrétními způsoby využití je…

Mobilní zobrazení