Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Kolik by stála výroba iPhonu ve Spojených státech?

  |  5 komentářů  |  autor: Pavel Kreuziger

Apple bývá často terčem kritiky za to, že své produkty nevyrábí doma ve Spojených státech, ačkoliv jedna výjimka by se našla: Mac Pro od roku 2013.

iphone

Hlavní součást portfolia Applu, iPhone, se nicméně z velké části vyrábí v Číně. Tým expertů MIT (Massachusettského technologického institutu) však spočítal, kolik by to stálo, kdyby se výroba přesunula do Spojených států. Jako základ vzali iPhone 6s Plus za 749 dolarů a spočítali rozpočet na dva scénáře: kdyby se do USA přesunula jen montáž, respektive kdyby se tam přesunula montáž i (v nejvyšší možné míře) výroba komponentů.

 scenario.12v5.chartx746

Jen krátce: i kdyby Apple přesunul své nejdůležitější výrobce dílů – kteří jsou nyní koncentrováni v Číně, Japonsku a na Tchaj-wanu – do Spojených států, více než polovina ze 766 dodavatelů by stále zůstala v zahraničí. Jejich přesunem – včetně získávání většiny ze 73 prvků periodické tabulky, z nichž je iPhone poskládán – by se cena iPhonu podle odhadů MIT navýšila asi o 100 dolarů (2 500 Kč).

iphonecharts2x1108

Ve Spojených státech samozřejmě chybí doly na bauxit, takže pokud by Apple chtěl nadále vyrábět hliníkový iPhone, musel by se v tomto ohledu spolehnout na Čínu. Ale i kdyby Apple za iPhone 6s Plus vyrobený v USA chtěl 849 dolarů, vytvořilo by to podle odhadů výzkumníků stále dost málo pracovních pozic na to, aby se to vyplatilo. A pracovní místa by byla pointou celého přesunu.

Zdroj: Phone Arena

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
zog
zog

Třeskutá debilita! Co tam proboha melete o dolech na bauxit a číně? Jednak hliník můžete prakticky donekonečna přetavovat, a zadruhé jedny z největších bauxitových dolů jsou 40 km od hranic USA!

Helium
Helium

Ono by to stálo mnohem víc, bauxit nebauxit.
Jde hlavně o to že Apple nic nevyrábí ani v té Číně. Jen Foxconnu předloží objednávku a oni jim to vyrobí. Takže by v USA museli vytvořit spoustu pracovních míst do skutečné výroby a dokonce postavit továrny které nemají. A platy jsou v USA taky o dost vyšší než v Číně…

Jeremy Novaque
Jeremy Novaque

Apple vyrábí v USA ve svých továrnách Mac Pro troubo.

Pastelka
Pastelka

Linky pro kompletování dodaných komponent (které Apple nevyrábí) nelze využít pro vyrobu polovodičů. Musel by postavit výrobu adekvátní stávající síti dodavatelů a to opravdu nemá smysl. Ani ten odhad ceny v článku s tím nepočítá.

Helium
Helium

Tak tak.
Ono hlavně mám takový pocit že ta „továrna“ v USA je jenom montovna z dodaných dílů z Číny a spol. Pokud vím tak tam ani neosazují plošné spoje součástkami a jen to šroubují dohromady.
Nenašel jsem k tomu ale pořádný zdroj, tak mě kdyžtak někdo opravte….

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Příští verze Androidu má přinést tmavý režim

Příští verze Androidu má přinést tmavý režim

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

Poslední dobou se na interentu setkáváme čím dál častěji s možností přepnout různé weby do tmavého režimu (YouTube, Twitter). Dokonce i…

Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

Xiaomi Mi Max 3 přinese bezdrátové nabíjení a čtečku duhovky

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Nejočekávanějšími smartphony od Xiaomi pro letošní rok jsou jistě vlajkové modely Mi Mix 2S a Mi 7. Ale ne každý chce…

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

První zařízení s Android Go jsou na spadnutí, přijdou již příští týden

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Jedna z velkých nevýhod Androidu je ta, že starší zařízení se kvůli jeho náročnosti zpomalují a stávají se takřka nepoužitelnými. Minulý…

Mobilní zobrazení