Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Když je smartphone „Made in China“, proč se (ne)bát?

  |  33 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Lidé se často bojí, pokud je zboží, natož pak typu smartphone, vyrobeno v Číně. Je ale více než pravděpodobné, že nějaké zařízení, třeba i právě mobilní telefon, teď máte „Made in China“. A nejen od čínských značek.

Máte mobilní telefon od „nečínských značek“ Apple, LG, Nokia, Samsung či Sony? Pak je velká pravděpodobnost, že byl vyroben v Číně a na krabičce najdete nálepku Made in China. A jak asi víte, hodně lidí se bojí a nedůvěřuje zboží právě z této země. Proč? A jsou důvody oprávněné?

V Číně dnes vyrábí kdekdo. Ať už je to levná pracovní síla, mentalita lidí nebo tamní režim, vše nahrává do karet, aby i zavedení a roky prověření výrobci mobilů vyráběli svá zařízení v některé z čínských továren. Největší z nich je Foxconn, u kterého pracuje asi 1,2 milionu zaměstnanců a má továrny i po světě, mimo jiné i jednu továrnu v Pardubicích (která se však nezabývá výrobou čehokoliv ohledně mobilních telefonů).

Kde vznikla obava z toho, že výrobek pochází z Číny? Asi nebudu daleko, když řeknu, že s čínským výrobkem si většina zákazníků alespoň v podvědomí ihned spojí horší kvalitu. A v některých případech mají daní lidé pravdu. V Číně se totiž vyrábí neskutečné množství zboží, v různých cenových kategoriích, a tedy i kategoriích kvality. „Chytrý“ dovozce, který si chce vydělat, pak nejen k nám doveze produkt horší výrobní kategorie, kde se šetří na materiálech, a bude ho prodávat samozřejmě levněji, než jiné výrobky stejného zaměření. A když u produktu odhalíme nevalnou kvalitu, pak se povětšinou budeme zlobit na čínský původ, než na to, že zboží někdo pro třeba české zákazníky vybíral.

U telefonů jsem zažil dva takové případy. Pamatujete někdo na telefony Mivvy či WigiTel? Před několika lety je do Česka dováželi tuzemské společnosti, jednalo se o telefony vyrobené na zakázku v Číně. Kolem jejich země původu se už tehdy docela strhla diskuze. Telefony to nebyly nekvalitní, ale bylo jasné, že budou vyráběny asi za hodně nízké náklady.

Když přeskočíme do současnosti, většina mobilních telefonů na světě se vyrábí právě v Číně. Jak už jsem jmenoval, nejde jen o čínské značky Alcatel (TCL), Huawei či ZTE, ale i o „nečínské“ značky Apple, LG, Nokia, Samsung či Sony. Některé značky pak ještě stále určitou část své produkce vyrobí i mimo Čínu, například Samsung na Taiwanu či Nokia v Maďarsku. A podívejme se, je stejná kvalita mezi čínskými a „nečínskými“ značkami, když vyrábí třeba i právě ve stejné továrně Foxconn? Co tyto výrobce od sebe odlišuje, jaké je to skutečné měřítko kvality, když to není země původu?

Je na mobilním výrobci, jaký telefon konstrukčně vymyslí. A od toho se odvíjejí výrobní procesy, ať už lehčí nebo složitější. Zkuste si porovnat, co bude složitější, jestli výroba plastového těla u Samsungu Galaxy S4 či hliníkové unibody, které má HTC One či iPhone 5/5S? Výrobci, kteří zadají továrně zakázku na produkci daných mobilů, pak musí kontrolovat průběžnou a výstupní kvalitu. Továrna tedy vždy něco vyrobí, ale je na výrobci, zda dohlédne a zajistí takový výrobní postup, který povede ke kvalitnímu výsledku, ať už to bude za jakoukoliv cenu.

Rozdíl mezi výrobci mobilů a kvalitou jejich výrobků tedy byl, je a bude. Už nemá smysl dívat se na zemi původu (vlastně to nemělo smysl ani dříve), tak jako na značku a hlavně daný model, který se vyrábí. Mobilní výrobci už většinou nemají jen několik málo modelů v portfóliu, ale pořádnou škálu výrobků. Některý model se povede lépe a některý hůře. Odkud pochází, ale nehraje roli. Při výběru smartphonu dnes tedy doporučuji dívat se na jiné aspekty, které k zemi původu mohou patřit, a to například zákaznická podpora, která většinou bývá v našich končinách lepší od evropských než od čínských značek, nebo mnohdy zbytečně výrazná inspirace od zavedených značek. Ale třeba i o tom jednoho dne budu psát jako o zbytečném klišé.

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz nebo sledujte Google+ profil Luboše Srba, který je autorem tohoto článku.

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

avatar
9 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
MartinpavlaHonzaKarelmiloš Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Josef Džujík
Josef Džujík

Vlastním ryzího číňana Oppo Find 5 a kvalita zpracování i podpora jsou úžasné.

Karel
Karel

Lidé jsou zbytečně předpojatí.Myslím, že Oppo, může mít některé vlastnosti lepší, jak ajfoun, který vlastním já.Číňany vůbec nepovažuji za něco podřadného.Tuhle jsem viděl v chodu Xiaomi 4, nádhera!

sy35
sy35

S kvalitou potíž nebude, je tu však otázka sociální, aneb koupí si od vás něco ten číňan, kterému jste dali zakoupením jeho výrobku práci? Se obávám že ne. Maďarsko je aspoň v Evropě…

Jura
Jura

Přesně tak. Bohužel naše mentalita je taková, že lidé si většinou kupují to, co je levné a kvalita je až tak moc nezajímá. Teď nemyslím jen mobilní telefony ale i ostatní zboží, potraviny a služby. Dokud si lidé neuvědomí, že je potřeba podporovat domácí podniky (ať už to bereme v rámci našeho státu nebo potažmo Evropy) tím, že si koupí jejich produkt, tak bude situace stále horší. Krásným příkladem jsou lidé, kteří nadávají, že se zde stále rozrůstá jedna národnostní menšina, ovšem když jdou nakupovat oblečení, tak jako první míří právě do jejich obchodů.

kuba
kuba

kde se prodávají ty český telefony?

miloš
miloš

Ostrava zn. Evolveo

pavla
pavla

Když budu vydělávat 15 OOO měsíčně, tak si na ten náš dražší výrobek taká ušetřím.

Pastelka
Pastelka

Tahle mince má dvě strany – nákupem v Číně ušetříte a tyto ušetřené mince utratíte opět za něco jiného – například více pečiva v Tescu.
K reakci na oblečení – to stejné, případně kvalitnější, stojí v zahraničí méně, než v ČR. Nestojím o místní překupníky a pokud „obchody jisté národnostní menšiny“ pomůžou srazit neslušnou marži místním „kvalitním“ prodejcům, jen houšť.

Jura
Jura

Když se podíváte po obchodech, tak zjistíte, že ty ceny v obchodech „jisté národnostní menšiny“ už také nejsou nejlevnější. Tato národnostní menšina si zvykla, že český zákazník není zvyklý vyjednávat cenu, a tak nasadili vyšší ceny.

swenak
swenak

HTC One není unibody.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, jak píšu, HTC One je unibody, podívejte se např. zde

...No...Name...
...No...Name...

Mřížky repro nejsou součástí zadní strany, takže né moc vhodný obrázek, podle mě :)

swenak
swenak

Dobrý den, ano píšete, ale špatně. Jak bylo psáno níže, mřížky jsou nalepeny, stejně tak jako záda, na hlavní nosní plastovou konstrukci. To, že je to slepeno minimálně ze 4 kusů opravdu není to samé, jako „vyrobeno z jednoho kusu“. To už můžeme brát jako unibody každý telefon, který „nějak“ tvoří jeden kus. Viz: http://www.ifixit.com/Teardown/HTC+One+Teardown/13494/1

Karel
Karel

Kdybyste se vyjadřoval česky, nevznikly by zbytečné diskuze.

Pepa
Pepa

V jednom krátkém odstavci 3x „když“, v jiném „ale“. Vypadá to blbě.

bonus: „Rozdíl mezi výrobcemi“

Karel
Karel

Koutek jazyka českého, je vedle.Zdají se ti prázdniny dlouhé?

Honza
Honza

se podívej na datum tupče

Jura
Jura

„Když je smartphone „Made in China“, proč se (ne)bát?“
Možná by bylo lepší vysvětlit, co znamená: Když je značka (výrobce) smartphonu „Made in China“. Že to znamená v 99% případů krádež duševního vlastnictví, kopírování a opovrhování mravními hodnotami.
Na to, že velké světové firmy odešly za levnější prací do Číny, jsme si zvykli, ale neměli bychom si zvykat kupovat kopie jejich výrobků, protože tím podporujeme zloděje.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, díky za přínosný komentář, článek nebyl úplně o tom, čím se liší čínští výrobci od těch zbývajících, ale minimálně za zmínku do článku to je, doplnil jsem na konec článku.

S pozdravem

Pastelka
Pastelka

Jiný kraj, jiný mrav. Číňan kopírováním neprojevuje opovržení, naopak, je to projevem úcty k úspěšnému řešení :)

Jura
Jura

Dovolte, abych se zhluboka zasmál. Ale takovou hloupost už jsem dlouho neslyšel. Chcete říci, že když někomu něco ukradnu, tak mu projevuji úctu?

Pepa
Pepa

Sám jsi hloupý. Kopírování není krádež.

Jura
Jura

A co to tedy je?

kim
kim
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi potvrzuje 5G a 10 GB RAM u modelu Mi Mix 3

Xiaomi potvrzuje 5G a 10 GB RAM u modelu Mi Mix 3

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi již pilně připravuje třetí generací své bezrámečkové řady Mi Mix. O modelu Mi Mix 3 pak již…

Chytrý náramek Huawei Band 3 Pro: vylepšení v novém balení

Chytrý náramek Huawei Band 3 Pro: vylepšení v novém balení

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínský Huawei na své akci v Londýně představil nejen nové vlajkové lodě mezi smartphony, ale i svůj nejnovější fitness náramek,…

Huawei Mate 20 RS Porsche Design: když vlajková loď nestačí

Huawei Mate 20 RS Porsche Design: když vlajková loď nestačí

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Huawei dle očekávání představila svoje nové vlajkové lodi Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro. Dost velkým překvapením…

Mobilní zobrazení