Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Když je smartphone „Made in China“, proč se (ne)bát?

  |  33 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Lidé se často bojí, pokud je zboží, natož pak typu smartphone, vyrobeno v Číně. Je ale více než pravděpodobné, že nějaké zařízení, třeba i právě mobilní telefon, teď máte „Made in China“. A nejen od čínských značek.

Máte mobilní telefon od „nečínských značek“ Apple, LG, Nokia, Samsung či Sony? Pak je velká pravděpodobnost, že byl vyroben v Číně a na krabičce najdete nálepku Made in China. A jak asi víte, hodně lidí se bojí a nedůvěřuje zboží právě z této země. Proč? A jsou důvody oprávněné?

V Číně dnes vyrábí kdekdo. Ať už je to levná pracovní síla, mentalita lidí nebo tamní režim, vše nahrává do karet, aby i zavedení a roky prověření výrobci mobilů vyráběli svá zařízení v některé z čínských továren. Největší z nich je Foxconn, u kterého pracuje asi 1,2 milionu zaměstnanců a má továrny i po světě, mimo jiné i jednu továrnu v Pardubicích (která se však nezabývá výrobou čehokoliv ohledně mobilních telefonů).

Kde vznikla obava z toho, že výrobek pochází z Číny? Asi nebudu daleko, když řeknu, že s čínským výrobkem si většina zákazníků alespoň v podvědomí ihned spojí horší kvalitu. A v některých případech mají daní lidé pravdu. V Číně se totiž vyrábí neskutečné množství zboží, v různých cenových kategoriích, a tedy i kategoriích kvality. „Chytrý“ dovozce, který si chce vydělat, pak nejen k nám doveze produkt horší výrobní kategorie, kde se šetří na materiálech, a bude ho prodávat samozřejmě levněji, než jiné výrobky stejného zaměření. A když u produktu odhalíme nevalnou kvalitu, pak se povětšinou budeme zlobit na čínský původ, než na to, že zboží někdo pro třeba české zákazníky vybíral.

U telefonů jsem zažil dva takové případy. Pamatujete někdo na telefony Mivvy či WigiTel? Před několika lety je do Česka dováželi tuzemské společnosti, jednalo se o telefony vyrobené na zakázku v Číně. Kolem jejich země původu se už tehdy docela strhla diskuze. Telefony to nebyly nekvalitní, ale bylo jasné, že budou vyráběny asi za hodně nízké náklady.

Když přeskočíme do současnosti, většina mobilních telefonů na světě se vyrábí právě v Číně. Jak už jsem jmenoval, nejde jen o čínské značky Alcatel (TCL), Huawei či ZTE, ale i o „nečínské“ značky Apple, LG, Nokia, Samsung či Sony. Některé značky pak ještě stále určitou část své produkce vyrobí i mimo Čínu, například Samsung na Taiwanu či Nokia v Maďarsku. A podívejme se, je stejná kvalita mezi čínskými a „nečínskými“ značkami, když vyrábí třeba i právě ve stejné továrně Foxconn? Co tyto výrobce od sebe odlišuje, jaké je to skutečné měřítko kvality, když to není země původu?

Je na mobilním výrobci, jaký telefon konstrukčně vymyslí. A od toho se odvíjejí výrobní procesy, ať už lehčí nebo složitější. Zkuste si porovnat, co bude složitější, jestli výroba plastového těla u Samsungu Galaxy S4 či hliníkové unibody, které má HTC One či iPhone 5/5S? Výrobci, kteří zadají továrně zakázku na produkci daných mobilů, pak musí kontrolovat průběžnou a výstupní kvalitu. Továrna tedy vždy něco vyrobí, ale je na výrobci, zda dohlédne a zajistí takový výrobní postup, který povede ke kvalitnímu výsledku, ať už to bude za jakoukoliv cenu.

Rozdíl mezi výrobci mobilů a kvalitou jejich výrobků tedy byl, je a bude. Už nemá smysl dívat se na zemi původu (vlastně to nemělo smysl ani dříve), tak jako na značku a hlavně daný model, který se vyrábí. Mobilní výrobci už většinou nemají jen několik málo modelů v portfóliu, ale pořádnou škálu výrobků. Některý model se povede lépe a některý hůře. Odkud pochází, ale nehraje roli. Při výběru smartphonu dnes tedy doporučuji dívat se na jiné aspekty, které k zemi původu mohou patřit, a to například zákaznická podpora, která většinou bývá v našich končinách lepší od evropských než od čínských značek, nebo mnohdy zbytečně výrazná inspirace od zavedených značek. Ale třeba i o tom jednoho dne budu psát jako o zbytečném klišé.

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz nebo sledujte Google+ profil Luboše Srba, který je autorem tohoto článku.

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

Huawei si v nové reklamě dělá srandu ze Samsungu

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  7 komentářů

Huawei letos uvedl modely Mate 10 a Mate 10 Pro. Špičkově vybavené smartphony, které v sobě navíc skrývají umělou inteligenci. Tentokrát…

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

Další profesionálně stabilizovaná tyč pro smartphony ve slevě

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Zhiyun Smooth-Q zajistí velmi pokročilou stabilizaci telefonu, což se skvěle hodí nejen při focení, ale zejména při natáčení videí. K dispozici…

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

Apple chystá vlastní brýle pro AR a skupuje startup Vrvana

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Apple má teď za sebou neskutečně moc práce. Téměř vše se ale vydařilo na výbornou a lidé z Applu se mohou…

Mobilní zobrazení