Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Když je smartphone „Made in China“, proč se (ne)bát?

  |  33 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Lidé se často bojí, pokud je zboží, natož pak typu smartphone, vyrobeno v Číně. Je ale více než pravděpodobné, že nějaké zařízení, třeba i právě mobilní telefon, teď máte „Made in China“. A nejen od čínských značek.

Máte mobilní telefon od „nečínských značek“ Apple, LG, Nokia, Samsung či Sony? Pak je velká pravděpodobnost, že byl vyroben v Číně a na krabičce najdete nálepku Made in China. A jak asi víte, hodně lidí se bojí a nedůvěřuje zboží právě z této země. Proč? A jsou důvody oprávněné?

V Číně dnes vyrábí kdekdo. Ať už je to levná pracovní síla, mentalita lidí nebo tamní režim, vše nahrává do karet, aby i zavedení a roky prověření výrobci mobilů vyráběli svá zařízení v některé z čínských továren. Největší z nich je Foxconn, u kterého pracuje asi 1,2 milionu zaměstnanců a má továrny i po světě, mimo jiné i jednu továrnu v Pardubicích (která se však nezabývá výrobou čehokoliv ohledně mobilních telefonů).

Kde vznikla obava z toho, že výrobek pochází z Číny? Asi nebudu daleko, když řeknu, že s čínským výrobkem si většina zákazníků alespoň v podvědomí ihned spojí horší kvalitu. A v některých případech mají daní lidé pravdu. V Číně se totiž vyrábí neskutečné množství zboží, v různých cenových kategoriích, a tedy i kategoriích kvality. „Chytrý“ dovozce, který si chce vydělat, pak nejen k nám doveze produkt horší výrobní kategorie, kde se šetří na materiálech, a bude ho prodávat samozřejmě levněji, než jiné výrobky stejného zaměření. A když u produktu odhalíme nevalnou kvalitu, pak se povětšinou budeme zlobit na čínský původ, než na to, že zboží někdo pro třeba české zákazníky vybíral.

U telefonů jsem zažil dva takové případy. Pamatujete někdo na telefony Mivvy či WigiTel? Před několika lety je do Česka dováželi tuzemské společnosti, jednalo se o telefony vyrobené na zakázku v Číně. Kolem jejich země původu se už tehdy docela strhla diskuze. Telefony to nebyly nekvalitní, ale bylo jasné, že budou vyráběny asi za hodně nízké náklady.

Když přeskočíme do současnosti, většina mobilních telefonů na světě se vyrábí právě v Číně. Jak už jsem jmenoval, nejde jen o čínské značky Alcatel (TCL), Huawei či ZTE, ale i o „nečínské“ značky Apple, LG, Nokia, Samsung či Sony. Některé značky pak ještě stále určitou část své produkce vyrobí i mimo Čínu, například Samsung na Taiwanu či Nokia v Maďarsku. A podívejme se, je stejná kvalita mezi čínskými a „nečínskými“ značkami, když vyrábí třeba i právě ve stejné továrně Foxconn? Co tyto výrobce od sebe odlišuje, jaké je to skutečné měřítko kvality, když to není země původu?

Je na mobilním výrobci, jaký telefon konstrukčně vymyslí. A od toho se odvíjejí výrobní procesy, ať už lehčí nebo složitější. Zkuste si porovnat, co bude složitější, jestli výroba plastového těla u Samsungu Galaxy S4 či hliníkové unibody, které má HTC One či iPhone 5/5S? Výrobci, kteří zadají továrně zakázku na produkci daných mobilů, pak musí kontrolovat průběžnou a výstupní kvalitu. Továrna tedy vždy něco vyrobí, ale je na výrobci, zda dohlédne a zajistí takový výrobní postup, který povede ke kvalitnímu výsledku, ať už to bude za jakoukoliv cenu.

Rozdíl mezi výrobci mobilů a kvalitou jejich výrobků tedy byl, je a bude. Už nemá smysl dívat se na zemi původu (vlastně to nemělo smysl ani dříve), tak jako na značku a hlavně daný model, který se vyrábí. Mobilní výrobci už většinou nemají jen několik málo modelů v portfóliu, ale pořádnou škálu výrobků. Některý model se povede lépe a některý hůře. Odkud pochází, ale nehraje roli. Při výběru smartphonu dnes tedy doporučuji dívat se na jiné aspekty, které k zemi původu mohou patřit, a to například zákaznická podpora, která většinou bývá v našich končinách lepší od evropských než od čínských značek, nebo mnohdy zbytečně výrazná inspirace od zavedených značek. Ale třeba i o tom jednoho dne budu psát jako o zbytečném klišé.

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz nebo sledujte Google+ profil Luboše Srba, který je autorem tohoto článku.

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Josef Džujík
Josef Džujík

Vlastním ryzího číňana Oppo Find 5 a kvalita zpracování i podpora jsou úžasné.

Karel
Karel

Lidé jsou zbytečně předpojatí.Myslím, že Oppo, může mít některé vlastnosti lepší, jak ajfoun, který vlastním já.Číňany vůbec nepovažuji za něco podřadného.Tuhle jsem viděl v chodu Xiaomi 4, nádhera!

sy35
sy35

S kvalitou potíž nebude, je tu však otázka sociální, aneb koupí si od vás něco ten číňan, kterému jste dali zakoupením jeho výrobku práci? Se obávám že ne. Maďarsko je aspoň v Evropě…

Jura
Jura

Přesně tak. Bohužel naše mentalita je taková, že lidé si většinou kupují to, co je levné a kvalita je až tak moc nezajímá. Teď nemyslím jen mobilní telefony ale i ostatní zboží, potraviny a služby. Dokud si lidé neuvědomí, že je potřeba podporovat domácí podniky (ať už to bereme v rámci našeho státu nebo potažmo Evropy) tím, že si koupí jejich produkt, tak bude situace stále horší. Krásným příkladem jsou lidé, kteří nadávají, že se zde stále rozrůstá jedna národnostní menšina, ovšem když jdou nakupovat oblečení, tak jako první míří právě do jejich obchodů.

kuba
kuba

kde se prodávají ty český telefony?

miloš
miloš

Ostrava zn. Evolveo

pavla
pavla

Když budu vydělávat 15 OOO měsíčně, tak si na ten náš dražší výrobek taká ušetřím.

Pastelka
Pastelka

Tahle mince má dvě strany – nákupem v Číně ušetříte a tyto ušetřené mince utratíte opět za něco jiného – například více pečiva v Tescu.
K reakci na oblečení – to stejné, případně kvalitnější, stojí v zahraničí méně, než v ČR. Nestojím o místní překupníky a pokud „obchody jisté národnostní menšiny“ pomůžou srazit neslušnou marži místním „kvalitním“ prodejcům, jen houšť.

Jura
Jura

Když se podíváte po obchodech, tak zjistíte, že ty ceny v obchodech „jisté národnostní menšiny“ už také nejsou nejlevnější. Tato národnostní menšina si zvykla, že český zákazník není zvyklý vyjednávat cenu, a tak nasadili vyšší ceny.

swenak
swenak

HTC One není unibody.

Pepa
Pepa

V jednom krátkém odstavci 3x „když“, v jiném „ale“. Vypadá to blbě.

bonus: „Rozdíl mezi výrobcemi“

Karel
Karel

Koutek jazyka českého, je vedle.Zdají se ti prázdniny dlouhé?

Honza
Honza

se podívej na datum tupče

Jura
Jura

„Když je smartphone „Made in China“, proč se (ne)bát?“
Možná by bylo lepší vysvětlit, co znamená: Když je značka (výrobce) smartphonu „Made in China“. Že to znamená v 99% případů krádež duševního vlastnictví, kopírování a opovrhování mravními hodnotami.
Na to, že velké světové firmy odešly za levnější prací do Číny, jsme si zvykli, ale neměli bychom si zvykat kupovat kopie jejich výrobků, protože tím podporujeme zloděje.

Pastelka
Pastelka

Jiný kraj, jiný mrav. Číňan kopírováním neprojevuje opovržení, naopak, je to projevem úcty k úspěšnému řešení :)

Jura
Jura

Dovolte, abych se zhluboka zasmál. Ale takovou hloupost už jsem dlouho neslyšel. Chcete říci, že když někomu něco ukradnu, tak mu projevuji úctu?

Pepa
Pepa

Sám jsi hloupý. Kopírování není krádež.

Jura
Jura

A co to tedy je?

kim
kim
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Očekávejte něco úžasného, říká CEO Nokie před MWC 2018

Očekávejte něco úžasného, říká CEO Nokie před MWC 2018

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Již koncem příštího měsíce začíná velice očekávaný veletrh MWC v Barceloně, kde většina značek představí svůj vlajkový model. Společnost Nokia pak…

Xiaomi potvrzuje chybu, k níž dochází při slučování kontaktů

Xiaomi potvrzuje chybu, k níž dochází při slučování kontaktů

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Xiaomi nedávno potvrdilo chybu, která má na svědomí podivné slučování kontaktů na některých telefonech. Společnost se problémem intenzivně zabývá a tvrdí,…

Alcatel 3C: odlehčený smartphone s 18:9 displejem

Alcatel 3C: odlehčený smartphone s 18:9 displejem

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Společnost TCL, která má na starost výrobu telefonů Alcatel, zkraje ledna potvrdila, že na MWC v Barceloně představí tři nové řady…

Mobilní zobrazení