Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Každý mu závidí jeho záda: recenze Sony Ericsson Satio

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Sony Ericsson Satio (U1) je realizovaný koncept modelu Idou. Jedná se o telefon vyšší třídy, který disponuje 12 Mpx fotoaparátem s xenonovým bleskem a novou verzí operačního systému Symbian S60 5th Edition.

Výrobce svůj první mobil s 12 mpx fotoaparátem ukázal již na únorovém kongresu v Barceloně. Tehdy šlo ale zatím o koncept s označením Idou. Švédsko-japonský výrobce odkryl své karty příliš brzy, a konkurence mu tak vyfoukla titul „první mobil s 12 Mpx fotoaparátem na trhu“. Titul konkrétně náleží Samsungu Pixon12.

Mobilní telefon Sony Ericsson Satio (U1) do recenze zapůjčil e-shop Sony Ericsson.


Oficiální fotografie – Sony Ericsson Satio (U1)

Sony Ericsson Satio se i přesto zapíše do historie. Alespoň tedy do té švédsko-japonského výrobce. Jedná se totiž o první telefon Sony Ericssonu s 12 Mpx fotoaparátem a zároveň i o první počin výrobce s operačním systémem Symbian S60.


Zadní strana fotomobilu Sony Ericsson Satio s 12 Mpx fotoaparátem

Telefon Sony Ericsson Satio je zástupcem nové řady „Entertainment Unlimited“ se zaměřením na uživatele, kteří požadují od svého telefonu neomezenou zábavu. A toto motto Sony Ericsson Satio téměř splňuje. Slovo „téměř“ musíme použít kvůli tomu, že výrobce telefon bohužel nevybavil 3,5 mm konektorem Jack.

TIP: Pro podrobné technické parametry navštivte katalog mobilů – Sony Ericsson Satio.

Základní parametry Sony Ericssonu Satio

Rozměry112 x 55 x 13,3 mm
Hmotnost126 g
Displejdotykový, TFT, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“
Paměť128 MB RAM, 256 MB ROM
+ paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémSymbian 9.4 S60 5th Edition
Fotoaparát12,1 Mpx (4000 x 3000 px), autofocus, xenonový blesk, krytka objektivu
Obsah balenínávod, CD-ROM, baterie, nabíječka, headset, USB kabel, paměťová karta microSD 16 GB, stylus, čtečka paměťových karet microSD a stojánek v jednom, ochranné pouzdro, TV-out kabel
Cena a dostupnost14 000 Kč, od listopadu 2009

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Satio:

Co se nám líbilo: aktivní pohotovostní režim, prostředí Média, internetový prohlížeč Safari s podporou Flash, stavová dioda, telefon stojí na levém boku (lze se obejít bez stativu)

Co se nám nelíbilo: neustále používaný zastaralý konektor Fast-port, lehce upatlaný lesklý povrch, při vyjmutí telefonu s pouzdra se odsune krytka, volba nabídky někdy jedním stisknutím a někdy dvěma, navigace Wisepilot si stahuje mapové podklady z internetu


Obsah balení: milé překvapení

Sony Ericsson u modelu Satio nijak nešetřil, co se týče obsahu balení. Spolu s telefonem najdeme v malé pěkné krabičce návod, baterii, průchozí nabíječku, stereo headset se špuntovými sluchátky, datový USB kabel, stylus či TV-out kabel.

Milé překvapení je v podobě paměťové karty microSD 16 GB oproti dříve proklamované 8 GB kartě. Výrobce také připravil novou čtečku paměťových karet microSD, kterou lze využít i jako stojánek na mobil. Zato dodávané ochranné pouzdro už tolik nepotěší. Při vyjmutí telefonu s pouzdra se totiž často sama od sebe odsune krytka fotoaparátu, čímž se spustí fotoaparát a jeho vypnutí vás několik vteřin zdrží.

Vzhled a konstrukce: výbava dělá rozměry

Sony Ericsson Satio je o něco větší, než běžné dnešní telefony. S rozměry 112 x 55 x 13,3 mm a hmotností 126 g se řadí do vyšší rozměrové i hmotnostní kategorie. Je to taková daň za bohatou výbavu, především 12 Mpx fotoaparát.

Vzhled telefonu je stylový. Rozměrný dotykový displej a odlesk doslova na každém centimetru čtverečním. Osobně mi Sony Ericsson Satio připomíná dotykové LG KU990 Viewty. Ovšem do té doby, než telefon otočím. Na zadní straně je k nepřehlédnutí masivní posuvná krytka, která chrání objektiv fotoaparátu.

Stejně jako většina dotykových telefonů i Sony Ericsson Satio trpí lehce upatlaným displejem. K uchycení otisků prstů a jiných nečistot navíc dochází na celém povrchu telefonu, který je vyrobený z lesklých materiálů, převážně z plastu. Pouze krytka objektivu fotoaparátu je z kovu.

Pro méně viditelné otisky prstů na povrchu doporučujeme stříbrnou variantu telefonu. K dispozici je i černá verze a časem by se měla objevit také verze červená. Co se týče konstrukčního zpracování, můžeme výrobce za dobré dílčí zpracování pochválit. Jediné dva problémy nastávají u vypínacího tlačítka, které se špatně mačká, a u příliš tuhého posuvného zámku klávesnice. Odemknout telefon jednou rukou může být někdy nadlidský úkol.

Nyní se pojďme podívat, co kde na telefonu najdeme. Nad displejem je zprava umístěno čidlo pro měření vzdálenosti. To proto, aby se během hovoru vypnul displej, a vy jste si uchem nemohli hovor například omylem ukončit.

Nad displejem dále najdeme kamerku pro videohovory, sluchátko, indikační diodu a světelné čidlo pro automatickou regulaci podsvícení displeje v závislosti na okolním světle. V noci tak mobil šetří vaše oči tím, že sníží jas. Ve dne je tomu pro dosažení maximální možné čitelnosti přesně naopak, tedy dojde ke zvýšení jasu.

Pod displejem je pouze trojice tlačítek: dvě klávesy pro přijmutí a ukončení hovoru a prostřední tlačítko menu, po jehož přidržení vyvoláte multitasking, čili seznam právě spuštěných aplikací. Aplikaci lze po přidržení prstu na dané ikonce programu a potvrzením vyvolané nabídky jednoduše vypnout.

Pravý bok se nese v duchu digitálních fotoaparátů. Najdeme zde kolébková tlačítka pro regulaci hlasitosti, klávesu k otevření galerie, přepínací tlačítko mezi fotoaparátem / kamerou a pohodlnou dvoufázovou spoušť fotoaparátu. Na levém boku je posuvný zámek klávesnice, konektor Fast-port a slot pro paměťové karty microSD. Na 3,5 mm konektor se bohužel zapomnělo.

Na horní hraně je reproduktor a zapínací tlačítko. Spodní hrana nabízí otvor pro uchycení poutka, třeba právě toho dodávaného v balení, který je součástí stylusu. O zadní straně již řeč padla. Kdekdo by si díky ní mohl mobil jednoduše splést s levnějším digitálním fotoaparátem.

Displej a ovládání: vše dotykem

Sony Ericsson Satio disponuje dotykovým TFT displejem s rozlišením 360 x 640 px a tedy širokoúhlým poměrem stran 16:9, dále pak displej zobrazí až 16 milionů barev, a to na úhlopříčce 3,5″. Dotykový displej je rezistivní, čili reaguje na jakýkoliv předmět. Výrobce v balení dodává stylus, ovšem mohu říci, že jsem jej během testování ani jednou nepotřeboval. Systém je dělaný i pro jednoduchou práci s prsty.

Kromě dotykového displeje můžeme telefon ovládat i pomocí různých mechanických tlačítek. Mezi ty nejpoužívanější jistě patří středová klávesa menu pod displejem. Podsvícena jsou všechna tři tlačítka pod displejem. Klávesnice je k dispozici pouze softwarová. Více si ale o ní řekneme až v kapitole se zprávami.

Baterie a výdrž: dva dny výdrže

Dodávaná Li-Pol baterie s kapacitou 1000 mAh zajistí zhruba 2 dny běžného provozu. Pokud budete využívat GPS navigaci či připojení přes Wi-Fi, není problém vybít telefon během jednoho dne. Naopak pokud jsem telefon tolik nevyužíval, vydržel mi bez nabití až 3 dny. Vzhledem ke konkurenci to není vůbec špatné.

Prostředí telefonu: Symbian S60 poprvé

Sony Ericsson Satio je prvním modelem výrobce s operačním systémem Symbian S60. Velká premiéra se ale bohužel nekoná. Stejně jako například vlajkový model finského výrobce Nokia N97 doplácí i Sony Ericsson Satio na nedokonalosti první verze dotykového operačního systému Symbian S60 5th Edition.

Mezi největší nedostatky systému patří u Sony Ericssonu Satio rozhodně absence kinetického skrolování v běžném menu a nabídkách (lze listovat pouze v internetovém prohlížeči a prostředí Média) a pak nelogický systém potvrzování (někde stačí potvrdit 1x, někde je potřeba kliknout 2x). Co se týče prvního bodu, například finský výrobce již dokázal vylepšit firmware Nokie N97, ve kterém je konečně kinetické skrolování podporováno. Doufejme, že Sony Ericsson také nebude dlouho otálet.

Telefon je poháněn procesorem ARM Cortex A8 s taktovací frekvencí 600 MHz. Pohyb v menu je plynulý, pouze spouštění programů někdy trvá déle. Nechybí multitasking, akcelerometr pro překlápění obsahu displeje či aktivní pohotovostní režim. Operační paměť má průměrnou hodnotu 128 MB RAM a vnitřní paměť činí 256 MB ROM. Velikost vnitřní paměti lze podstatně zvýšit díky paměťové kartě microSD o velikosti až 32 GB.

Telefonování a zprávy: dokonalost sebe sama

Pro uložení kontaktů do telefonního seznamu je k dispozici sdílená vnitřní paměť. Není tak problém uložit až tisíce kontaktů. Způsob řazení si můžeme nastavit podle jména či příjmení. Taktéž nechybí možnost nechat si zobrazit pouze kontakty v telefonu, na SIM kartě či všechny dohromady.

Ke každému kontaktu můžeme přidělit speciální vyzvánění a lze také přidat obrázek či další detaily, jako je e-mail, přezdívka, fax, SIP, webová stránka, poznámka, narozeniny, výročí a desítky dalších detailů. Pokud někoho nemáte rádi, můžete si jeho telefonní číslo přidat do seznamu blokovaných kontaktů.

Na zprávy je připravena taktéž volná vnitřní paměť telefonu. Při psaní na nás čeká jednoduchý editor, ve kterém si můžeme vybrat z několika způsobů zadávání znaků: ruční psaní, miniklávesnice QWERTZ, QWERTZ na celé obrazovce a alfanumerická klávesnice. Osobně mi nejvíce vyhovovaly dva typy – plná QWERTZ klávesnice a alfanumerická klávesnice. Během psaní můžeme použít slovník T9, který píše s českou diakritikou a před odesláním diakritiku ořeže, takže výsledná délka jedné zprávy je běžných 160 znaků.

Zábava: prostředí Média, hudba, rádio a navigace

Centrem zábavy je prostředí Média. V něm máme k dispozici veškerý hudební obsah, fotografie a video. Pohyb v tomto prostředí je jednoduchý. Výrobce zde na rozdíl od menu a nabídek telefonu nezapomněl na kinetické skrolování alá iPhone. Stačí prstem sunout po obrazovce nahoru či dolů a tím listovat v obsahu souborů.

Ve spojení s multimediálním obsahem potěší podpora paměťových karet typu microSD. Sony Ericsson přitom u téměř všech modelů používá karty typu Memory Stick Micro (M2). Paměťové karty microSD jsou dnes nejrozšířenějším typem, a tak tuto změnu vítáme. S telefonem je navíc dodávána karta microSD o velikosti 16 GB. Původně se v balení měla objevit pouze 8 GB karta.

Hudební přehrávač podporuje širokou škálu audio formátů. Skladby jsou tříděny podle ID3 tagů do mnoha sekcí, čímž si lze vybrat například podle interpreta či alba. Pokud je k dané skladbě připojen obrázek alba, tak se zobrazí při přehrávání. Hudební přehrávač dále nabízí možnost náhodného přehrávaní či opakování skladeb. Během přehrávání můžeme přehrávač minimalizovat na pozadí a ovládat jej jednoduše pomocí widgetu.

Ve spojení s hudebním přehrávačem zamrzí absence ekvalizéru, stereo reproduktorů a možnosti vyhledávání skladeb postupným zadáváním znaků. Jinak ale nechybí FM rádio s RDS, pro jehož spuštění musíte nejprve připojit sluchátka, která slouží jako anténa rádia. Bohužel, výrobce Sony Ericsson Satio nevybavil 3,5 mm konektorem Jack.

Ve výbavě telefonu dále najdeme hry ovládané pohybem či GPS navigaci Wisepilot. Navigace je ve zkušební verzi, po jejíž vypršení si musíte koupit licenci. Další nepříjemností je rozhodně fakt, že si aplikace stahuje mapové podklady z internetu. Pokud nemáte výhodný datový tarif, mohli byste se při vyúčtování pěkně divit. Na druhou stranu je ale navigace přesná a rychlá. Vaší pozici najde na veřejném prostranství do 20 sekund.

Fotoaparát: profesionál každým coulem

Největší chloubou nového Sony Ericssonu Satio je fotoaparát s vysokým rozlišením 12,1 Mpx (4000 x 3000 px). Nabízí veškeré pokročilé funkce, které si dnes člověk může představit. K dispozici je jak autofocus pro automatické zaostření scény, tak i touchfocus pro zaostření scény na předmět, na které ukážete na dotykovém displeji.

Fotoaparát spustíme jednoduše odsunutím krytky objektivu. Prostředí poté naběhne zhruba do 4 vteřin. V horších světelných podmínkách pomůže při focení silný xenonový blesk a LED dioda, která před vyblesknutím na okamžik osvětlí scénu. Velmi užitečná je také masivní posuvná krytka objektivu.

Mezi pokročilými funkcemi fotoaparátu nechybí například detekce tváře včetně detekce úsměvu, redukce červených očí, stabilizátor obrazu, BestPic pro zachycení několika snímků bezprostředně za sebou či geotagging pro přidávání záznamu o poloze, kde byl jaký snímek pořízen. O dalším nastavení se můžete více dozvědět z našeho  katalogu mobilů – Sony Ericsson Satio.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Satio:

Se Sony Ericssonem Satio můžeme také pořizovat video nahrávky. Telefon umí natáčet video v rozlišení až VGA (640 x 480 px) s 30 snímky/s. Přechod v zoomu není plynulý, navíc jednotlivá stisknutí tlačítek pro zoom jsou ve videu slyšet.

Organizační a datové funkce: umí téměř vše

Sony Ericsson Satio není jen multimediálním telefonem se zaměřením na focení. Má toho hodně co nabídnout také po stránce organizační. K dispozici je budík, kalendář, poznámky, kalkulačka, diktafon a převodník veličin. Nechybí ani kancelářský balík včetně PDF prohlížeče, ovšem jak aplikace Quickoffice, tak i Adobe PDF jsou u Satia pouze 15 denní zkušební verze.

Datová výbava je kompletní, tedy ve složení: GPRS, EDGE, 3G, HSDPA (až 7,2 Mb/s) a HSUPA (až 3,6 Mb/s). Výrobce neopomněl ani Bluetooth a Wi-Fi. Telefon lze využít jako modem po připojení k PC přes dodávaný USB kabel. Rychlá data se hodí také pro surfování na internetovém prohlížeči Safari s podporou Flash.

Zhodnocení: konečně oživení

Sony Ericsson Satio vnáší do portfolia švédsko-japonského výrobce značné oživení. Inovací si můžeme všimnout na každém kroku – nový operační systém včetně upraveného prostředí, 12 Mpx fotoaparát, nová navigace Wisepilot či bohaté příslušenství v balení.

Výrobce se ale na druhou stranu stále nevyvaroval některých nedostatků. Vlajková loď by už dnes rozhodně neměla postrádat 3,5 mm konektor Jack. Další nedostatky souvisejí spíše se samotným operačním systémem, který je teprve v plínkách.

Pro pohodlnější ovládání nám schází kinetické skrolování v běžných nabídkách a citelně také postrádáme ekvalizér. Doufejme, že Sony Ericsson přijde brzy s novým firmwarem, který tyto dva nedostatky odstraní.

Koupit Sony Ericsson Satio na značkovém eShopu Sony Ericsson.

3,5“ dotykový displej chybí 3,5 mm Jack
rychlá data (3G, Wi-Fi) absence kinetického skrolování v menu
multimediální přehrávač tuhý jezdec k zamykání klávesnice
hry ovládané pohybem chybí ekvalizér
profesionální 12 Mpx fotoaparát trial verze Adobe PDF a Quickoffice
GPS navigace
bohaté příslušenství
ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Sáraveron Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
veron
veron

Dobrý den,
telefon vlastním, ale mám jeden problém, stále nemůžu najít vhodný antivir, jelikož mi vněm nějaký řádí, protože mi mizí fotky, plno z nastavení prostě nejde atd, tak ho opravdu moc potřebuji.
Prosím pomocte někdo. Děkuji předem.

Sára
Sára

Dobry den, chtela jsem se zeptat, kde bych mohla sehnat tento mobilní telefon v bordó barvě, dekuju)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

21. 9. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

21. 9. 2018  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Mobilní zobrazení