Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Každý druhý Windows telefon nezíská aktualizaci, je to ale špatně?

  |  15 komentářů  |  autor: Daniel Fibikar

Microsoft uvolnil 17. března 2016 aktualizaci pro starší zařízení, nyní si tedy mohou podporovaná zařízení užívat oficiální verze Windows 10 Mobile, problémem ovšem je, že většina starších zařízení se aktualizace nedočká, je to však špatně? Pojďme to pořádně rozebrat.

angry-phone-man

Jak to vše začalo?

Microsoft představil na začátku loňského roku Windows 10 Mobile, nejnovější generaci operačního systému pro smartphony, jedná se již o čtvrtý restart celé platformy, tentokrát se vše nese v duchu jednotnosti, nový systém je totiž v podstatě lehce upravenou verzí stolních Windows 10, které Microsoft hodlá přenést i na Xbox a HoloLens. Všechno to zní skvěle, problémem ovšem je, že aktualizaci Microsoft odkládal a odkládal, nejasně se také vyjadřoval k tomu, která zařízení aktualizaci dostanou.

windows-10-mobile-aktualizace

Od začátku se spekulovalo o podporovaných zařízení, přestože Microsoft nikdy přímo nepotvrdil, že všechna Windows Phone zařízení se dočkají aktualizace, tak vznesl spoustu prohlášení, které mohli vést k této myšlence. Dokonce se vytvořila představa, že bude několik vln aktualizací, každá z nich přinese aktualizaci na další a další zařízení. Teď už můžeme přestat spekulovat, protože oficiálně se dočkala pouze hrstka vybraných zařízení a další vlna aktualizace se neplánuje.

Microsoft nás podvedl, zase!

Toto je nespíš myšlenkou většiny Windows Phone uživatelů, kteří vlastní starší zařízení a byli k Microsoftu loajální až do konce. Bohužel tato myšlenka je naprosto a kompletně špatná. Tohle není situace ala Windows Phone 7. Většina ze starších Lumia smartphonů byla zahrnuta do programu Windows Insider, Microsoft pečlivě poslouchal a třídil zpětnou vazbu uživatelů, vaše zpětná vazba rozhodla.

Windows-10-Insider-App

Vaše frustrace rozhodnutím Microsoft má kořeny právě u vás, toto rozhodnutí ovšem bylo fér a správné, ačkoliv to tak nevnímáte. Nadýchněte se a zeptejte se sami sebe, jak je doopravdy stará moje Lumia? Tohle je správná otázka. Například Lumia 920 byla představena v roce 2012, což z ní činí skoro čtyři roky starý telefon.

Už v době uvedení se nejednalo o high end hardware, jenže ve své době to Lumia 920 doháněla přidanou hodnotou. Vzpomenout můžeme na bezdrátové nabíjení, 60 Hz Puremotion displej s HD rozlišením a 2.5D sklem, ovládání rukavicemi, špičkový fotoaparát s optickou stabilizací obrazu a krásný design. Byla to jízda, ale už jsme se posunuli o čtyři roky dopředu, dnes jsou tyto funkce ve většině případů běžnější i u konkurence.

Více jak rok vývoje a sbírání zpětné vazby od uživatelů pouze potvrdil, že tato zařízení již nemohou obsluhovat moderní operační systém s lehkostí. Osobně jsem měl možnost vyzkoušet Lumii 920 s Windows 10 Mobile, svou Lumii 930 jsem měl v servise, mohu potvrdit, že systém zdaleka neběžel dobře. Plynulost nehledejte vůbec, rychlost byla žalostná a spouštění aplikací úmorné. Microsoft dělal co mohl, systém neustále ladil a ladil, ale vaše zpětná vazba rozhodla a udělali jste správně.

Proč nenechal Microsoft toto rozhodnutí na nás? U mě to běží skvěle!

Další častá otázka, kterou uživatelé ze svých frustrací vznášejí. Je potřeba na věc pohlížet objektivně a přestat být naivní. Kdyby Microsoft rozhodl, že aktualizaci poskytne a uživatelé by s ní nebyli spokojení, stěžovali si na systém a Microsoft, tak komu by to přineslo něco dobrého? Nikomu.

Na vině by byl opět Microsoft, přestože se snažil jen vyhovět uživatelům. Není možné do nekonečna podporovat starý hardware. Udělejte sami sobě službu a kupte si nový telefon, alespoň pochopíte, že systém rozhodně na vašem telefonu neběžel skvěle. Pokud se cítíte zrazeni, pak přejděte ke konkurenci, jednoduché.

Dnešní doba není zdaleka o sympatiích ke značce, pokud z této rovnice vyloučíme Apple, zde jsou sympatie ke značce neuvěřitelné, tím ovšem netvrdím, že je to špatně. Nelíbí se vám přístup Microsoftu? Jednoduše přejděte ke konkurenci, vyberte si telefon a utečte, nikdo vám za to nadávat nebude. Máte rádi Windows? Zakupte novější telefon, ovšem zde máte výběr značně omezený, pokud nenajdete ideální zařízení pro vás, tak vám stejně nezbyde nic jiného, než utéct ke konkurenci.

Přecházím na Android či iOS, Microsoftu už nevěřím, zklamal mě.

Jak jsem psal již výše, přejít ke konkurenci není problém. Nikdo vás nedrží, přejděte, třeba se vám i uleví. Jsem dlouhodobý uživatel Windows Phone, vlastnil jsem řadu zařízení, avšak nezasekl jsem se, kupoval jsem další a další moderní zařízení z produkce Nokia/Microsoft.

Nezklamali jste tedy spíše Microsoft? Proč jste si od doby Lumia 920 nezakoupili novější a lepší model? Pokud byste byli tak svatí, ptám se vás, proč jste nepomohli Microsoftu? Myslíte, že dlouhodobě je plánem výrobců prodat telefon, který bude někdo používat čtyři roky? Není.

lumia_920_predstaveni

Zklamali jste se sami, uživatelé Windows Phone, zklamali jste se sami. Poskytli jste zpětnou vazbu, díky které jste se odříznuli od moderního operačního systému, avšak udělali jste správné rozhodnutí, protože není o co stát. Windows 10 Mobile je složitým operačním systémem, který prostě neběží dobře na starších zařízeních.

Co tento krok znamená z hlediska Microsoftu?

Teď se můžete škodolibě pousmát, protože Microsoft tímto krokem odřízl více jak 50% aktivních Windows Phone zařízení.  Microsoft tedy na dále uvolňuje prostor a stahuje se z pole výrobců a vrací zpět možnost ostatním výrobcům, aby se vrátili. Otázkou ovšem zůstává, zdali ještě nějaký zájem o Windows 10 Mobile bude, nepodřízl si Microsoft už větev u výrobců i uživatelů? Dost možná ano.

windows_phone_marketshare_lumia

Žádný hlavní výrobce nemá v plánu vydat zařízení s Windows 10 Mobile. Zařízení, která vydal Microsoft se cílí na fanoušky a business segment. Stejným způsobem se budou cílit novinky: HP Elite X3, Acer Jade Primo i Alcatel Idol4 Pro. Microsoft opouští segment běžných uživatelů a vrací se zpět k firemní klientele, kde je stopa Windows Phone daleko větší.

hp-elite-x3-obr2

Odstřihnutí 50% uživatelů starších zařízení pro Microsoft problém nebude a není. Zůstane zde jen pachuť, kterou zanechává špatná komunikace Microsoftu ohledně aktualizací, možná kdyby Microsoft uvedl hned v roce 2015, že starší zařízení se aktualizace nedočkají, udělal by lépe. Těch 50% uživatelů jsou z drtivé většiny uživatelé low-end zařízení, kde se na nějaké sympatie ke značce nehraje. Zde se vybírá cenou, tito uživatelé povětšinou nepřecházejí na vyšší modelové řady jednoho výrobce, jednou za čas prostě zajdou koupit zase zařízení dle svých finančních možností, neřeší loajalitu.

Shrnuto a podtrženo

Microsoft udělal rozhodnutí, které je bolestivé pro některé fanoušky, avšak toto rozhodnutí pochází právě od fanoušků. Zpětná vazba, kterou po dobu roku poskytovali, ukázala, že nový moderní systém není vhodné provozovat na starém železe. Microsoft však udělal zásadní chybu, mlžil dlouhou dobu ohledně aktualizace a taktéž občas vydával zavádějící prohlášení. Zbývá tedy dívat se na vše objektivně. Staré železo prostě Windows 10 Mobile neutáhne. Microsoft odřízl více jak 50 % aktivních zařízení od aktualizace, neznamená to pro něj ovšem v podstatě vůbec nic.

Uživatelé starších zařízení si mohou ponechat aktuální sestavení Windows Insider, které je v době psaní článku na stejné verzi jako oficiální aktualizace. V rámci programu Windows Insider nejspíše ještě pár aktualizací obdržíte, ovšem nebudete již zahrnuti do testování aktuální aktualizace Redstone 1, kterou Microsoft už nějakou dobu uvolňuje. Existuje cesta, kterou si můžete zařízení hacknout a dostat i nejnovější sestavení Redstone, avšak nedoporučujeme to.

Microsoft si nezaslouží být terčem nadávek, systém ladil dlouho, staré železo jej ovšem neutáhne. Pořiďte si Android ve střední či vyšší střední třídě a žádné aktualizace se v podstatě také nedočkáte. Apple vydává aktualizace pro některá starší zařízení, avšak třeba iPhone 4 na iOS 7 běžel strašně, skoro nepoužitelně, prostě vás tím nudí k upgradu na novější smartphone. Každý výrobce má něco, Microsoft ovšem naslouchal uživatelům. Nemluvím však ani o tom, že Microsoft vydal pro starší modely řadu aktualizací, takže si opravdu uživatelé nemají na co stěžovat.

ČLÁNKY:, , , ,
Recenze Meizu M5s: svůj původ nezapře

Recenze Meizu M5s: svůj původ nezapře

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Meizu je stále poměrně mladá značka. Smartphony s operačním systémem Android již však produkují od roku 2011, takže úplným nováčkem není.…

První interoperabilní 5G je na světě. Příchází s ním Qualcomm

První interoperabilní 5G je na světě. Příchází s ním Qualcomm

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Společnost Qualcomm jako první přichází s „end-to-end“ 5G systémem založeným na standardu 3GPP. Jde o velký krok pro široce rozšířené služby…

Apple HomePod Vánoce nestihne. Přijde až začátkem roku 2018

Apple HomePod Vánoce nestihne. Přijde až začátkem roku 2018

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Doba pokročila a příjemným společníkem v domácnosti se stává chytrý reproduktor. Na trhu jich je plno a své kousky prodávají i…

Mobilní zobrazení