Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Kartel mezi operátory? Do aukce dTestu se nepřihlásil ani jeden

  |  1 komentář  |  autor: Martin Skořepa

Spotřebitelská organizace Telefonující.cz ostře kritizuje neúčast velké mobilní trojky v mobilní aukci dTestu, jejímž cílem bylo vysoutěžit lepší podmínky pro více než 100 000 uživatelů.

dTest dnes představil výsledky aukce na výhodnější mobilní tarify. dTest sice uspěl v kategorii tarifů s omezenými jednotkami minut, esemesek a malých datových balíčků, kde se svojí nabídkou uspěl virtuální operátor ČEZ Mobil. V nejpoptávanějších tarifech, kde virtuálové nemohou konkurovat operátorům O2, T-mobile a Vodafone, však k žádnému cenovému průlomu nedošlo a o to i přes přísliby mluvčího Asociace provozovatelů mobilních operátorů Jiřího Grunda.

Ten v rozhovoru pro Český rozhlas Plus dne 27. dubna mimojiné řekl: „Já znám spousta lidí, kteří se spojí v rámci rodiny, že se domluví prostě rodinní příslušníci, celkem dají dohromady třeba, třeba 10, 15 čísel a vyjednávají u toho operátora“. Na otázku moderátorky Veroniky Sedláčkové, zda pak vyjednají nižší cenu odpověděl: „Já jsem přesvědčen o tom, že vyjednají. My máme na jednu stranu tendenci se zlobit na to, že ceníkové ceny jsou vysoké, ale na druhou stranu znám spoustu lidí, kteří mně zase naopak řeknou, že se jim nechce chodit nikam vyjednávat, tak buď chceme mít levné ceny a pak vyjednávejme, protože žijeme v konkurenci, a anebo nechceme vyjednávat, ale pak se zase nesmíme zlobit, že, že ty ceny jsou takové. Vždyť stejně je to přece úplně i jiných segmentech. Já taky, když jsem měl dodavatel plynu a elektřiny a nezačal jsem vyjednávat, tak jsem měl cenu vysokou, jakmile jsem vyjednávat začal, tak jsem ji snížil o 20 %. A je tady to běžné jak u mobilních operátorů, je to běžné jak u dodavatelů energie, je to běžné i u jiných segmentů trhu.“

Právě tímto návodem se dTest řídil a dal dohromady přes 100 000 zájemců o výhodnější tarify. Žádný ze síťových operátorů však nezareagoval a do aukce se nepřihlásil, stejně tak jako na konci roku 2016, když Městská část Brno-střed operátory vyzvala (po vzoru jiných radnici v segmentu dodávek plynu a elektřiny), aby jejím občanům operátoři nabídli výhodnější tarif.

Předseda spolku Telefojující.cz Svatopluk Bartík k tomu říká: „Znovu se jasně ukazuje, že čeští mobilní operátoři nemají zájem si nijak cenově konkurovat v segmentu běžných koncových zákazníků. Jelikož žádný z nich se ani do aukce nepřihlásil, máme důvody se domnívat, že O2, T-mobile a Vodafone působí v prostředí kartelu, který hrubě poškozuje několik milionů českých koncových zákazníků.“ A k tomu dodává: „Přitom vloni dvakrát dTest úspěšně soutěžil levněšjí tarify plynu a elektřiny pro domácnosti, dodavatelé si tam bez problémů konkurují a přitom nemají problém dosahovat přiměřených zisků.“

O tom, jaké závěry z mobilní aukce dTestu plynou, jak reálně kampaň probíhala a jaké problémy české zákazníky mobilních oprátorů trápí budou ve středu od 18 hodin (událost na Facebooku) diskutovat Svatopluk Bartík s vedoucím právní poradny dTestu Lukášem Zeleným.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers

Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Slavek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Slavek
Slavek

Tak pouzivam uz pres 6 let zahranicniho operatora.mam normalni smlouvu,platim prepocteno 550 kc mesicne a mam neomezene volani a sms v ramci zeme,3gb internetu a 50 minut volani do a ze zahranici,zahimalo by me,v cem jsou nasi operatori lepsi,kdyz mame zde minimalne polovicni mzdy a tarify o kterych si muzem nechat zdat ☺

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze Google Pixel 2 XL: smartphone z laboratoře

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

OnePlus 6 trhá rekordy, společnost je vděčná svým zákazníkům

VČERA  |  Radek Chlup  |  diskuze (0)

Gmail pro iOS už vás nebude upozorňovat na nedůležité emaily

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Mobilní zobrazení