Mobilizujeme.cz

Jak vybrat smartphone pod stromeček? (Vánoce 2015)

  |  5 komentářů  |  autor:

Je tady předvánoční období, ve kterém bude tak jako už každoročně řada z vás vybírat nový chytrý telefon. Jak vybrat to nejlepší a na co při výběru dávat největší pozor?

Všechny díly seriálu:

» 1. Jak vybrat smartphone pod stromeček?
» 2. Tipy na smartphony do 4000 Kč
» 3. Tipy na smartphony do 10 000 Kč
» 4. Tipy na smartphony nad 10 000 Kč
» 5. Tipy na smartphony pro profesionální focení
» 6. Tipy na odolné telefony a smartphony

Nejdůležitější je rozpočet

Tak jako při jakémkoliv nakupování, největší roli hraje samozřejmě rozpočet. Znáte to, v nitru duše byste asi chtěli to úplně nejlepší, ale rodiče, manželka nebo třeba i svědomí vám to zkrátka nedovolí. Jak tedy vybírat? Doporučujeme se porozhlédnout v základních třech kategoriích – do 4 000 korun, do 10 000 korun a nad 10 tisíc korun. Nemějte však tyto cenové relace pevně dané, někdy je totiž lepší si připlatit třeba 1 000 korun nebo i více a získat tím „něco důležitého navíc“. Stejně tak, jako je někdy lepší volit cenově dostupnější model, pokud přidané funkce u dražšího kousku nevyužijete.

Co opravdu potřebujete?

Ruku v ruce s rozpočtem jdou ovšem také vaše preference. Jak budete smartphone používat a na co jej skutečně potřebujete? Opravdu potřebujete vlajkovou loď za 20 000 korun se všemi vymoženostmi, když můžete mít de facto to samé v jiném balení? Dobře si promyslete, co telefon přináší a proč si jej vlastně kupujete.

Praktický experiment: Stačí smartphone za 3.000 Kč či utratit více?

Myslíme si, že je důležité brát v potaz zejména samotné zaměření a využití telefonu (chceme jej jen na základní vyřizování hovorů, nebo třeba na brouzdání na internetu, na focení a další multimédia?) a k tomu ještě sledovat hlavní vlastnosti telefonu – vzhled a sympatičnost (chcete malý nebo velký telefon? má být praktický nebo spíše reprezentativní?), systém (Android, iOS, Windows nebo ostatní) a výdrž (vydrží na jedno nabití alespoň den nebo dva?). Pokud budete mít v tomto jasno, určitě si dokážete dobře vybrat. Za to bychom dali ruku do ohně.

Nenechte se zlákat

Marketingový jazyk je hodně předvědčivý a dokáže zlákat nejednoho zákazníka. Věděli jste například, že pokud prodejce napíše u telefonu střední třídy, jak má „čtyřjádrový a ještě k tomu 64 bitový procesor s taktem tolik a tolik gigahertz“, popisuje alespoň něco, protože o něm jinak nemá moc co kladného říct? Nebo když „má jeden hlavní kvalitní X megapixelový fotoaparát a ještě k tomu druhý X megapixelový fotoaparát vpředu na selfie“, že s ním stojí focení zpravidla za starou bačkoru? (minimálně s tím předním, mnohdy ale bohužel s oběma).

Přemýšlejte racionálně – opravdu potřebujete displej s jemností přes 300 nebo 400 ppi? A co desetijádrový procesor, je vůbec k něčemu dobrý oproti čtyřjádrovému procesoru? Nebo fotoaparát, který má 13 Mpx místo „jen“ 8 Mpx? Stejným způsobem byste se měli ptát i v dalších ohledech. Raději si dvakrát ověřte, zda daný výrobce nebo prodejce přináší opravdu nějakou REÁLNOU přidanou hodnotu nebo jen tzv. „vaří z vody“.

Výběr od redakce Mobilizujeme.cz

Abychom vám s výběrem mobilu pod stromeček pomohli, připravili jsme na Mobilizujeme.cz speciální předvánoční seriál. Do začátku prosince se tak na našich stránkách dozvíte, jaké smartphony doporučujeme do 4 000 korun, do 10 000 korun, nad 10 000 korun a dále pak v několika speciálních kategoriích – fotomobily a odolné telefony. Budeme rádi, pokud se s ostatními čtenáři také podělíte o své rady a tipy! A můžete klidně hned pod tento článek, který poslouží jako takový rozcestník pro přichystané kategorie.

ČLÁNKY:, , , ,
Nové Apple Watch 3 mají problémy s připojením. Vyřešit je má update

Nové Apple Watch 3 mají problémy s připojením. Vyřešit je má update

DNES  |    |  diskuze (0)

Nepochybně největší novinkou, které přinesou Apple Watch Series 3, je osvobození od iPhonu skrze vlastní mobilní připojení. To bude probíhat díky technologii…

Češi přišli s novou aplikací pro předpověď počasí. Je dost dobrá

Češi přišli s novou aplikací pro předpověď počasí. Je dost dobrá

VČERA  |    |  38 komentářů

Čeští vývojáři nezaháleli a přišli s velmi zajímavou aplikací, která se zabývá meteorologií. Pokud si myslíte, že se jedná o nějakou jednoduchou aplikaci,…

U O2 si zítra můžete zamluvit iPhone 8, 8 Plus a Apple Watch 3

U O2 si zítra můžete zamluvit iPhone 8, 8 Plus a Apple Watch 3

VČERA  |    |  diskuze (0)

Minulý týden představila kalifornská společnost Apple nové produkty. Trojici iPhone 8, 8 Plus, X nebo Apple Watch 3. První dva zmíněné smartphony…

Mobilní zobrazení