Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Jak nejlépe pečovat o baterie v zimním období

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Každoroční mrazy či sněhové vánice nesvědčí žádným digitálním přístrojům. Notebooky, fotoaparáty i mobilní telefony jsou vystavovány extrémně nízkým teplotám, náhlým změnám teplot či nebezpečí pádu a jejich baterie tím trpí. Poradíme vám, čeho se v zimním období vyvarovat a jak baterie nejlépe chránit před poškozením.

Teploty pod bodem mrazu

Jedním z nebezpečí, které přístrojům v zimě hrozí, jsou teploty hluboko pod bodem mrazu. Bateriím obvykle svědčí teploty v rozmezí od 15°C do 20°C a jakékoliv extrémní vychýlení z tohoto optima, ať již nahoru či dolů, je může poškodit. Dlouhodobé působení silných mrazů by mohlo baterii i úplně zničit. Pokud se tedy přístroje používají při velmi nízkých teplotách, je vhodné je ihned po použití chránit termoregulačním obalem, který zamezí jejich promrznutí. „Typickým účinkem mrazu na baterie je rychlý pokles jejich kapacity, baterie za nízkých teplot mnohem dříve signalizuje vybití a rychle ztrácí energii, a to i když se zrovna nepoužívá,“ vysvětlil Radim Tlapák, ředitel předního internetového obchodu BatteryShop.cz. „Tento účinek je však naštěstí pouze dočasný. Při přenesení do tepla se většinou část kapacity baterie opět obnoví,“ dodal.

Styk baterie s ústředním topením či kamny

Rizikový faktor pro baterie v zimním období představuje také vysoká teplota, kterou vydávají kamna či ústřední topení. Odložením tašky s mobilním telefonem na rozpálená akumulační kamna, nebo používáním laptopu v bezprostřední blízkosti radiátoru se baterie nebezpečně zahřívá, čímž se výrazně snižuje její životnost. Při vystavení baterie teplotě vyšší než 60°C by mohla v krajním případě i explodovat. K dodržení standardních teplotních podmínek by mělo docházet také při nabíjení baterie, vysoká okolní teplota může způsobit její nedostatečné dobíjení.

Náhlé přechody ze zimy do tepla

Pro zimní období jsou obvyklé časté přechody z tepla do zimy a naopak. Právě tyto radikální změny teploty představují značné riziko pro baterie digitálních přístrojů. Při příchodu z mrazu do vytopené budovy totiž na vychladlém přístroji kondenzují vodní páry, které mohou způsobit zkrat. Tomu lze zabránit uzavřením přístroje do vzduchotěsného igelitového sáčku, páry tak zkondenzují na povrchu sáčku a přístroj zůstane vlhkosti ušetřen. Pokud již ke kondenzaci došlo, v žádném případě přístroj nezapínáme, vyjmeme z něj baterii a necháme ji vyschnout za přirozené teploty. Ochranou proti orosení může být i pozvolnější teplotní přechod, kdy se přístroj nejprve umístí do chladnější místnosti, kde se postupně aklimatizuje.

Nebezpečí pádu

V zimě hrozí nebezpečí uklouznutí na náledí či pádu při provozování zimních sportů. Mobilní telefon v kapse či laptop volně pohozený v kabelce může při nárazu utrpět vážné škody. Následky případného pádu může zmírnit kvalitní pouzdro, vypolstrovaná taška na notebook sníží riziko poškození na minimum. Při mechanickém poškození baterie ji už v žádném případě nevkládáme zpátky do přístroje, ani se ji raději nesnažíme sami opravovat. Při méně vážném poškození je možná oprava v odborném servisu. Pokud však dojde k poškození pláště a vytékání elektrolytu, je nutné baterii odnést na příslušné sběrné místo a pořídit si novou.

Styk se sněhem

Rizikovým faktorem pro baterie mobilních telefonů, fotoaparátů a dalších přístrojů je bezpochyby sníh. Při používání těchto přístrojů během sněhových vánic se do nich dostává voda, která může způsobit zničení nejen baterie, ale i celého mobilního zařízení. Přístroj by tedy měl být za těchto podmínek chráněn vodotěsným obalem. Pokud ke styku se sněhem přece jen dojde, například při upadnutí přístroje do závěje, je nutné ho okamžitě vypnout. Z namočeného přístroje vyjmeme baterii a necháme ji vyschnout při pokojové teplotě. „Baterii rozhodně nesušíme při otevřeném zdroji tepla jakým je ústřední topení nebo oheň v krbu. Vysoká teplota v kombinaci s vlhkostí ji může nevratně poškodit,“ upozornil Radim Tlapák. Při výraznějším zasažení vlhkostí je rozumné baterii jemně osušit bavlněným hadříkem a donést ji do servisu pro odborné posouzení případných škod.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Na tiskové konferenci Huawei v Londýně jsme se dočkali kromě smartphonů i příslušenství, které ze současné produkce spíše mizí,…

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Huawei se na dnešní tiskovce vytáhl. Dočkali jsme se několika nových špičkových modelů, na nichž byste jen stěží hledali…

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Huawei dnes kromě dvou hlavních vlajkových modelů Mate 20 a Mate 20 Pro představil také One big thing obří…

Mobilní zobrazení