Jak mobilem zavolat pomoc, i když spadne síť operátora?

Jan Hobler

Znáte to, rozhodnete se zavolat kamarádovi a co se nestane, spadla síť. Své o tom určitě ví i české O2, které včera všem ukázalo, jaké to je být doslova bez sítě. Nikomu se nedalo dovolat a šlo i o tísňové linky. Je však možná volat i přes nefunkční síť ? Ano, pár možností zde je…

Můžete volat i bez SIM karty

Jak již bylo zmíněno, výpadek se týkal i národních tísňových linek 150, 155, 156, 158 a dokonce i 112. Na tyto čísla bylo tedy také nemožné zavolat, ale pro příště je tu jeden fígl. Ti, kteří se nemohli dovolat na tísňové linky, musí ze svého telefonu vyndat SIM kartu. Na linku 112 se dá totiž dovolat i bez ní a hovor bude standardně odbaven.

Máte mobil vybitý nebo rozbitý?

Další trik, o kterém byste měli vědět, je jeden z těch, který se bude hodit zejména do nouzových situací. Někdy totiž přijdou ty chvíle, kdy telefon opravdu rychle potřebujete, ale co když je rozbitý nebo má vybitou baterii? Stačí si „půjčit“ telefon někoho okolo, a to třeba i raněného, kterému voláte pomoc. Výrobci totiž do svých telefonů dávají funkci, z které jde volat na číslo 112 i když je telefon zamčený. Některé telefony také nabízí funkci „Tísňové volání“ přímo na zamykací obrazovce.

Ale pozor! Oba tyto „triky“ fungují pouze na jednotné evropské číslo 112, takže hasičům (150) nebo policistům (158) se jednoduše stále nedovoláte. Dobré je tedy, zapamatovat si dvě jedničky a dvojku.

A jedna rada na závěr

Třetí rada pro každého z nás bude o něčem jiném. Nepůjde totiž o radu pro zachránce, nýbrž pro raněné. Protože pro zdravotníky je obtížné kontaktovat při nehodě známé, vznikl tzv. „ICE kontakt“. Pokud se záchranáři dostanou do telefonu zraněného, bezvědomého nebo nedejbože mrtvého člověka, shánějí se v kontaktech po zkratce ICE. Pokud ji nenajdou obvykle pak volají na čísla uložená jako máma, táta, brácha, apod. Jenže takovéto brouzdání může stát drahocenné minuty, během kterých už mohli pomáhat zase jinde.

Kvůli tomu tedy vznikla zkratka ICE, neboli In Case of Emergency („v případě ohrožení“). A jak to funguje? Stačí si jen jednoduše jeden kontakt pojmenovat zkratkou ICE a uložit ho i s číslem na osobu, které bude podána zpráva. Pokud máte takových kontaktů více, je dobré je zaznačit všechny. Měli by se však od sebe lišit a toho docílíte třeba přidáním číslic, či dovětku. Například: ICE1 Máma, ICE2 Táta, ICE3 Brácha…

Tohle je z našich triků a rad všechno. I když je možné, že je ani nebudete nuceni použít, lepší je být vždy připraven.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články