Mobilizujeme.cz

reklama

Jak koupit telefon z Číny? Je to snadné

  |  14 komentářů  |  autor:

Mnoho lidí od nákupu zboží z Číny odrazuje obava, zda telefon vůbec přijde, kolik budou platit DPH, jak vysoké bude clo a celková doba, než vysněný smartphone konečně dorazí až ke dveřím. Ukážeme vám, že to ale zas tak složité není, pokud dobře víte co a jak.

Odkud nakoupit?

Pro začátek je důležité vybrat si ten správný e-shop. V Číně, stejně tak jako na českém trhu, je nepřeberné množství různě velkých a různě věrohodných obchodů.

Pokud si chcete objednat telefon od známějších čínských výrobců (Xiaomi, Jiayu, Meizu, Oppo, Zopo, atd.) doporučuji vám ho objednat z těch prověřených. Mezi ty největší patří Dealextreme.com, Etotalk.com, velmi oblíbený Gearbest.com a Aliexpress.com. Jediný Aliexpress funguje na principu českého aukra, sdružuje malé obchodníky, kteří nabízejí své produkty a pod záštitou Aliexpressu je prodává. Proto je velice důležité se před nákupem ujistit, zda je daný prodejce ověřený a má dobré recenze. Výše zmíněné obchody fungují už několik let, jsou ověřené a najdete u nich většinu čínských smartphonů.

Pokud hledáte specifický telefon méně známé značky, který je k dostání pouze na menších e-shopech, vždy se snažte obchod prověřit, popřípadě napsat prodávajícímu o dodatečné informace.

Co může trochu vadit

Při nákupu z Číny si musíte dát pozor na několik věcí. Počítejte s tím, že u menších výrobců nebude v telefonu na výběr český jazyk a budete se muset spokojit s angličtinou. To platí i při nákupu a komunikaci s prodávajícím, která probíhá pouze v angličtině. Záruka je v Číně poskytována na 12 měsíců. Na druhou stranu vás potěší, že pokud k dojde k reklamaci (poslání balíku do Číny stojí zhruba 500 Kč), tak prodávající často mění rovnou kus za kus. Pro zkrácení čekací doby vám vyjdou někteří obchodníci vstříc a posílají nový telefon hned, jak jim prokážete, že jste starý odeslali k reklamaci. Opačným směrem je poštovné většinou zdarma, expediční doba se pohybuje mezi 3 týdny až dvěma měsíci, záleží na prodejcem zvoleném druhu dopravy. Po domluvě si můžete zvolit i expresní doručení, za to si ale několik stovek připlatíte.

Jak je to s DPH a celním poplatkem?

Placení DPH a cla je rozděleno do tří kategorií podle ceny objednaného zboží.

  • do 22 eur neplatíte DPH, ani clo.
  • od 22 eur do 150 eur se platí DPH, clo ne.
  • nad 150 eur platíte clo i DPH.

Pokud vše proběhne v pořádku, tak vám přijde telefon ke dveřím a nezaplatíte nic navíc. Může se stát, že si celníci budou chtít zásilku prověřit, to znamená, že zjistí jeho reálnou hodnotu a zahájí s vámi celní řízení (čínští prodejci často popisují zásilky jako „dárek“ a píšou na ně cenu do 20 eur, aby jste nemuseli platit DPH, ani clo).

Celní řízení probíhá následovně: celník vyměří reálnou hodnotu zásilky a následně vás bude písemně kontaktovat s žádostí o uhrazení vyměřené částky (cena zásilky + DPH 21 % + clo většinou 10 %). V takovém případě se můžete v celním řízení nechat zastoupit přepravní společností, každá společnost si účtuje jinou částku (Česká pošta účtuje 192 Kč + doplacené clo a DPH). Druhým způsobem je si celní řízení vyřídit na vlastní pěst, řízení probíhá v Praze. Není to nic jiného, než vyplnění několika formulářů a doplacení uvedené částky. Důležité je, ať objednáváte cokoliv, dejte si velký pozor na falešná zařízení, typicky falešný Samsung, iPhone.. Celní správa tyto kusy bez milosti zabavuje a ničí. Raději se porozhlédněte po čínských značkách, které nemají loga známých výrobců.

Výše popsaný příklad platí pro většinu zásilek z Číny. V dokumentu celní správy (strana 577, kód 8517 1200) se můžeme dočíst, že výjimkou jsou telefony, konkrétně všechny „telefonní přístroje, včetně telefonů pro celulární sítě nebo jiné bezdrátové sítě“, které jsou úplně osvobozeny od cla.

Nebojte se, mějte rozum

Nákupu v Číně není nutné se bát, stačí používat selský rozum a mít trpělivost s dodáním zásilky. Proces nakupování je sice o něco složitější, ale ušetřená částka za tu snahu určitě stojí. Už jste někdy v Číně nakupovali?

Zdroj: nakupycina, celnisprava

ČLÁNKY:, , , , , ,
iPhone dostane nový Touch ID systém, využije i biometrii obličeje

iPhone dostane nový Touch ID systém, využije i biometrii obličeje

DNES  |    |  diskuze (0)

Technologie jdou stále kupředu. Jedním z průkopníků je samozřejmě již řadu let firma Apple, ale i ta potřebuje nové nápady,…

Na internet unikají fotky připravovaných chytrých hodinek od HTC

Na internet unikají fotky připravovaných chytrých hodinek od HTC

VČERA  |    |  diskuze (1)

Jistě si ještě pamatujete na říjen loňského roku, když své růžky vystrkoval projekt chytrých hodinek od tchajwanského HTC, ale…

Už i Google přejmenoval Českou republiku na Czechii

Už i Google přejmenoval Českou republiku na Czechii

VČERA  |    |  13 komentářů

Zvykejte si. V mapách Googlu už nenajdete naši zemi označenou jako Českou republiku (Czech Republic), ale prostě jako anglickou alternativu…

Mobilní zobrazení