Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Jak bude fungovat optický zoom u budoucího iPhonu?

  |  9 komentářů  |  autor: Lumír Kratochvíl

Během posledních let se vývoj fotoaparátů v mobilních telefonech prakticky nezastavil. Každý rok přicházejí výrobci s většími čočkami, vyšším rozlišením a inovovanými technologiemi snímání. Jedna funkce je ovšem u mobilních fotoaparátů stále opomíjena. Apple se na ní zaměřil a podle uniklého patentu to vypadá, že už má řešení, jak vtěsnat do titěrného těla smartphonu optický zoom.

iPhone-7-Dual-Camera-800x450

Apple si nechal patentovat tzv. „skládaný teleobjektiv v systému čoček fotoaparátu“, jde o poměrně starou technologii, kterou už v roce 2005 využila společnost Konica Minolta ve svém modelu DiMAGE Xg. Celý systém funguje na spolupráci několika čoček, které se na rozdíl od objektivu vměstnají do poměrně malého prostoru uvnitř zařízení. Takový optický zoom je založený na sadě lomených čoček, kterými se dostává světlo do tzv. skládané optiky, jež pohybem nahoru a dolu dosahuje kýženého optického zoomu. Pro upřesnění: Skládaná optika je optický systém, ve kterém je paprsek světla ohýbaný takovým způsobem, že je jeho optická cesta mnohem delší, než je velikost systému čoček.

Jednodušeji řečeno optický zoom by měl fungovat následovně: Čočka na zádech telefonu zachytí světlo, pak se pomocí zrcadlového prvku zlomí a bude pokračovat dále do další čočky. Pohybem těchto dvou elementů nahoru a dolů by mělo dojít k žádanému optickému zoomu.

V popiscích patentu Apple také zmiňuje, že by se zákazník sám rozhodl, zda použije tento systém nebo standardní širokoúhlou čočku. Tento popisek mnohé napovídá, a pokud bude mít zákazník možnost se rozhodnout, jaký systém si zvolí, můžeme očekávat, že budoucí iPhone by mohl být osazen již dříve spekulovaným duálním fotoaparátem.

Uvítali byste v telefonech optický zoom nebo už jste si zvykli zoomovat až po vyfocení snímku?

Zdroj: phonearena

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Helium
Helium

Jak si to sakra může Apple patentovat, když to před cca 10ti lety používalo několik výrobců foťáků? Nejen Minolta, ale i Olympus.
Mimochodem se to neosvědčilo kvůli velmi mizerné světelnosti. To je ale u mobilů stejně skoro jedno.

zdenál
zdenál

přesně tohle mě taky napadlo…

Samson
Samson

Prosim, prectete si ten clanek jeste jednou a pak se zamyslete nad svou otazkou, at tady priste nejste za vola.

P8
P8

Tak je to pokaždé: patwntuji něco co tu bylo před 10 lety a pak ostatní platí….. A dělají z ostatních blbce

Samson
Samson

U vas me to bohuzel ani neprekvapuje…

Martin
Martin

No nedávno si dělali patent na tenčí jack na sluchátka. Tak chci vidět jestli ho vůbec vyrobí a nepatentují si to schválně jako toto.

Pastelka
Pastelka
Takhle to dopadá, když jedni lidé jen koukají na obrázky a druzí jen překládají… Obecný princip skládané/lámané světelné cesty (v kompaktním fotoaparátu) si patentoval Polaroid v roce 1971. Samotná funkce je ještě starší. Co ale řeší patent Apple není samotné zlomení optiky, nýbrž její miniaturizace a hlavně chování světla v tak malých rozměrech. Přímo v patentu jsou odkazy na předešlé aplikace tohoto řešení a sklad na obrázku je použit jako demonstrační složení elementů, ne jako novinka. Co novinka ale je, jsou patentované tvary čoček, které řeší vliv miniaturizace. Jak uvedl Helium výše, u existujících řešení dochází ke snížení světelnosti, ale… Číst vice »
thegrid
thegrid

Díky za trochu odborného vysvětlení

tomas
tomas

Ale toto malo byt v clanku a este viac rozpisane. Este ze existuju diskusie kde sa najdu aj ludia co pisu k veci… Dik

wpDiscuz
Tip: Pro hlasování v diskuzi se musíte nejprve přihlásit, či registrovat
Android Oreo má stále mizivý podíl. A co ostatní verze?

Android Oreo má stále mizivý podíl. A co ostatní verze?

DNES  |  Petr Louda  |  2 komentáře

Na to, že má Android oproti konkurenčnímu iOS velice pomalé aktualizace, jsme si už dávno zvykli. Na to, že s každou…

Samsung Galaxy S9 a S9+ na renderech ve všech pěti barvách

Samsung Galaxy S9 a S9+ na renderech ve všech pěti barvách

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost Samsung se již plně soustředí na představení nadcházejících vlajkových modelů Galaxy S9 a Galaxy S9+. Na internet se aktuálně…

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  3 komentáře

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Mobilní zobrazení