Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

iPhone 6S: velmi skrytý potenciál (první dojmy)

  |  6 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Změny se v nejnovějším telefonu gigantu z Cupertina skrývají pod povrchem. A někdy opravdu hodně důkladně. V některých případech dokonce uživatel zůstává na pochybách, zda se skutečně jedná o vylepšení. Nabízíme vám první z prvních dní strávených ve společnosti iPhone 6S.

Aktuální cena Apple iPhone 6S: (zdroj: Heureka.cz)

Doplněno: Recenze Apple iPhone 6S: Maskovaný revolucionář

Odlišná konstrukce

Pokud vlastníte starší model iPhone 6, zaujme vás hned po vybalení nové generace iPhonu jeho hmotnost. Ačkoli rozdíl mezi oběma přístroji činí jen gramů, rozdíl je cítit. Nedá se samozřejmě říci, že by se iPhone 6S bůhvíjak pronesl. Někomu dokonce mírně vyšší hmotnost může vyhovovat. Vzpomínám dokonce na to, že se mi během testování původní „šestky“ vkrádal do duše strach, že telefon ohnu – a mohla za to právě nízká hmotnost. Podobné pocity u modelu 6S skutečně nehrozí. Zároveň jako by se však z nového iPhonu vytratila část jeho elegance, která tkvěla právě v tom, že je lehký jako pírko. To, že telefon nakynul ve všech rozměrech o desetiny milimetru, poznat není. Dokonce na „eskový“ model pasují i plastové obaly z předchozí generace.

„Revoluční ovládání“

Daleko výrazněji asi každý uživatel pocítí 3D Touch: tedy vlastnost, která za ztloustnutím telefonu stojí. Uživatelé Apple Watch ji znají jako Force Touch, na iPhone 6S se dostala pod názvem 3D Touch. Společně s názvem se změnila také funkce. Silnějším dotyk prstu na ikonce aplikace vyvoláme tabulku s volbami, které normálně nalezneme až po vstupu do daného programu: u telefonu se zobrazí oblíbená čísla, u kalendáře můžete tímto způsobem ihned zadat novou událost, v mailovém klientu jde tímto způsobem kromě vytvoření nové zprávy ještě v přijatých zprávách vyhledávat nebo hned přejít na seznam oblíbených recipientů.

Tip: Je Apple kult? Tohle jsou jasné důkazy!

To ovšem v tuto chvíli platí převážně jen pro aplikace, které do telefonu implementoval samotný Apple. Vývojáři na přítomnost inovativního ovládání reagují postupně: Twitter například pomocí 3D Touch umožňuje rychle vytvořit tweet, Facebook si na druhou stranu se silným stiskem neporadí a jeho ikona jen bezúčelně poskočí. Apple si bohužel zatím nelámal hlavu s jednoznačným grafickým odlišením aplikací, jež 3D Touch podporují a těch, na které se jejich vývojáři zatím nedostali. Novým uživatelům tak nezbývá než zkoušet a tápat.

Samotné používání 3D Touch je velmi intuitivní a poměrně rychle přejde do krve. Možná i díky tomu, že k vyvolání volby je potřeba méně síly než u Force Touch u Apple Watch (zároveň však musím připustit, že tento rozdíl může být čistě subjektivní. Přeci jen u hodinek tlačíme na citlivé zápěstí). Zároveň s tím však iPhone 6S přináší jednu nedokonalost, která by s novou konstrukcí displeje teoreticky mohla souviset. Oproti starším modelům jako by Apple na iPhone 6S použil méně citlivý displej. Občas se mi stávalo, že nereagoval na swype gesto, jindy jsem musel dvakrát opakovat tapnutí na ikonu. Snad za to může jen nezvyk na 3D Touch a nikoli nedůslednost konstruktérů.

Vylepšený fotoaparát

3D Touch nachází však své uplatnění i uvnitř aplikací. Například v galerii teprve silné stlačení displeje odkryje přehrávání tzv. Live Photos. Jedná se o druhou klíčovou inovaci iPhone 6S – jeho kamerka umí zachytit s každou fotografií i asi třísekundové video. To však nemá podobu klasické videosekvence o desítkách snímků za vteřinu – výsledek se blíží spíše časosběrnému videu se záměrně chybějícími snímky stlačenému do několik vteřin. Magický dojem, který slibuje Apple, se u mě osobně nedostavil a popravdě stále netuším, k čemu se daná funkce dá využít. Zatím u mě převažuje pocit, že Apple chce, aby se jeho zákazníkům co nejrychleji zaplnila vestavěná paměť v telefonu a nutí je tak k nákupu dražších variant s vyšší kapacitou.

Ještě rychlejší

Pomineme-li všechny výše uvedené změny, jež Apple považuje za revoluční, zaujme iPhone 6S opět o něco vyšším výkonem a vyšší rychlostí ovládání. Nejlépe je to vidět na Touch ID. Snímání otisku prstů je bleskurychlé. Už žádné čekání: stačí opravdu jen stisknout home button a telefon se odemkne. Model 6S je podle mého názoru prvním iPhonem, kde má čtečka otisku skutečný smysl. Že se zrychlily i zbývající reakce telefonu asi není potřeba dodávat. Konkrétní srovnání přineseme v detailním souboji dvou jablečných generací příští týden. Ještě před tím však na stránkách Mobilizujeme.cz můžete očekávat detailní fototest, který odhalí vylepšení nového fotočipu aktuální generace iPhonu. Během prvních dní mohu potvrdit jen to, že ve tmě fotí 6S skutečně o poznání lépe než jeho předchůdce.

Krátké shrnutí

Pokud by mi někdo dal po několika první dnech ve společnosti nového iPhonu na výběr mezi ním a předchozí inkarnací za méně peněz, nejspíš bych si vybral iPhone 6. A to nejen proto, že patřím mezi šetřílky. Nižší hmotnost a větší kapacita baterie mu hrají do karet možná i proto, že nepatřím mezi uživatele, kteří primárně využívají svůj telefon jako fotoaparát. Už teď jsem však zvědavý na své vlastní dojmy po delším testování. Teprve tehdy se totiž ukáže například to, zda Apple nelže, když tvrdí, že nový iPhone vydrží na jedno nabití stejně dlouho, jako jeho starší bratr.

Chcete se ohledně nového iPhonu 6S na cokoliv zeptat? Ptejte se nás v diskuzi pod článkem.

ČLÁNKY:, , ,
Špičková Nokia 9 se objevuje na dalších fotografiích

Špičková Nokia 9 se objevuje na dalších fotografiích

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Společnost HMD Global před nedávnem představila další model značky Nokia, tentokrát s označením 7. Nyní se na fotografiích můžeme podívat na nadcházející…

Xiaomi Redmi 5A seženete v předprodeji jen za 2 400 korun

Xiaomi Redmi 5A seženete v předprodeji jen za 2 400 korun

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Nejnovější cenově nejdostupnější smartphone od Xiaomi už se dá předobjednat u předního zahraničního eshopu Geekbuying. A cena je velmi sympatická, vzhledem k…

Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  8 komentářů

Společnost DXOmark již několik let testuje fotoaparáty v mobilech. Tentokrát se jim do rukou dostal model Mate 10 Pro. Stal se novým…

Mobilní zobrazení